Παναθηναϊκός - Ατρόμητος 5-0: «Τριφύλλι» πέντε αστέρων, διέλυσε τους Περιστεριώτες (video)

8/10/2023 23:29
Ο Παναθηναϊκός διέλυσε με 5-0 τον Ατρόμητο στην Λεωφόρο, πετυχαίνοντας τα τρία από τα τέσσερα γκολ στο πρώτο μέρος. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τζούρισιτς (3’, 59’) με δύο γκολ και μία ασιστ, στους κορυφαίους και ο Παλάσιος με γκολ (32’), ασίστ και κερδισμένο πέναλτι-αποβολή. Σπόραρ (45+1’ πεν.) και Γερεμέγεφ (90+3') τα άλλα γκολ, αποβλήθηκαν Ασεβέδο (45') και Ζέκα (85').

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός το εξ αναβολής αγώνα με τον Ατρόμητο στην Λεωφόρο. Οι «πράσινοι» παρά το ροτέισον, ισοπέδωσαν με 5-0 τους Περιστεριώτες και επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Τζούρισιτς, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ (3’, 59’) και έφτιαξε ένα στον Παλάσιος (32’). Ο Αργεντινός ξεχώρισε επίσης αφού εκτός από το γκολ κέρδισε πέναλτι-αποβολή του Ασεβέδο στο 45’ δίνοντας την ευκαιρία στον Σπόραρ να κάνει το 3-0, ενώ στο φινάλε μοίρασε και την ασίστ στο γκολ του Γερεμέγεφ (90+3').

Το δεύτερο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Κάρλος Ζέκα να μπαίνει στο ματς κάνοντας το ντεμπούτο του στη δεύτερη θητεία του στο «τριφύλλι». Παρόλα αυτά ο έμπειρος χαφ αποβλήθηκε στο 87ο λεπτό για άσχημο τάκλιν στον Κεσχρίντα και ζήτησε συγγνώμη από τον κόσμου που τον καταχειροκρότησε.

Με τη νίκη, ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 16 βαθμούς και πέρασε στην 2η θέση μειώνοντας στο -3 τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Στον αντίποδα, ο Ατρόμητος παρέμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα μετά από επτά αγωνιστικές και έμεινε στην 12η θέση της βαθμολογίας με 3 βαθμούς. Αξιοσημείωτο ότι οι Περιστεριώτες έμειναν με παίκτη λιγότερο για 4ο παιχνίδι τη φετινή σεζόν.

Πως κατέβηκαν

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε οκτώ αλλαγές στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού σε σχέση με το παιχνίδι με την Μακάμπι Χάιφα. Ο Λοντίγκιν ήταν κάτω από τα δοκάρια, ενώ η τετράδα της άμυνας απαρτίζονταν από τους Βαγιαννίδη, Σένκεφελντ, Γεντβάι και Μλαντένοβιτς. Τριάδα στα χαφ ήταν οι Ρούμπεν, Βιλένα και Τζούρισιτς, οι Παλάσιος και Βέρμπιτς στα δύο άκρα της επίθεσης και φορ ο Σπόραρ.

Στον αντίποδα, ο Κρις Κόλμαν προχώρησε σε πέντε αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα που παρέταξε κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Τσιντώτας, τετράδα της άμυνας οι Ντε Μποκ, Ασεβέδο, Τζαβέλλας και Κεσχρίντα, ενώ δίδυμο στα χαφ οι Γκονζάλες και Έρλινγκμαρκ. Γιουμπιτάνα και Βαλένσια στα δύο άκρα της επίθεσης ενώ ο Αγκιμπού πίσω από τον Βέργο.

«Καθάρισε» τη νίκη από το πρώτο μέρος με Τζούρισιτς-Παλάσιος

Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στην πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι έπειτα από εκπληκτική ομαδική συνεργασίας. Στο 3’ Ρουμπέν έβγαλε βαθιά μπαλιά για τον Μλαντένοβιτς, αυτός έκανε συστημένη σέντρα από τα αριστερά και ο Τζούρισιτς με κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας «έγραψε» το 1-0.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε κυρίως μέσω αντεπιθέσεων να φανεί απειλητικός και είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 11’ με σουτ του Βέργου από τα όρια της περιοχής, το οποίο πέρασε λίγο άουτ. Δώδεκα λεπτά μετά οι Περιστεριώτες βγήκαν ξανά με προϋποθέσεις στην αντεπίθεση αλλά ο Γιουμπιτάνα έκανε κακή σέντρα και η φάση χάθηκε άδοξα.

Οι «πράσινοι» δεν έβγαζαν ιδιαίτερη ένταση στο παιχνίδι τους μετά το πρώτο γκολ αλλά στο 32’ βρήκαν δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Παλάσιος. Η φάση ξεκίνησε από τραγικό λάθος του Έντερ στη μεσαία γραμμή, με τον Τζούρισιτς να φεύγει εξαιρετικά στην αντεπίθεση και να τροφοδοτεί τον Παλάσιος, ο οποίος με υπέροχο διαγώνιο σουτ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Τσιντώτα.

Τέταρτη φετινή αποβολή για τον Ατρόμητο

Το 2-0 έριξε πλήρως τη ψυχολογία των φιλοξενούμενων και ο Παναθηναϊκός πίεζε για ένα τρίτο τέρμα. Στο 36’ ο Μλαντένοβιτς έκανε σέντρα στην περιοχή αλλά ο Βέρμπιτς δεν έπιασε καλά το σουτ από καλή θέση, με τη μπάλα να βρίσκει σε σώματα και να καταλήγει κόρνερ. Δύο λεπτά μετά ο Σλοβένος επιχείρησε νέο σουτ εντός περιοχής χωρίς να ανησυχεί τον Τσιντώτα, όμως στο 44’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και αποβολή του Ασεβέδο για σπρώξιμο με το χέρι στον Παλάσιος στο όριο της περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σπόραρ, ο οποίος δε λάθεψε και «έγραψε» το 3-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Αξιοσημείωτο πως αυτή ήταν η 4η αποβολή του Ατρόμητου στα επτά πρώτα παιχνίδια της σεζόν.

Έγαλε διάθεση και στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός

Τα πάντα είχαν κριθεί από το πρώτο μέρος αλλά ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση να πετύχει και τέταρτο γκολ. Αυτό λίγο έλειψε να έρθει στο 47’ με τον Μλαντένοβιτς να βγάζει τη σέντρα στον Παλάσιος, αυτός έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Τσιντώντας έδιωξε με δυσκολία.

Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο οι οπαδοί του Παναθηναϊκού ζητούσαν το ντεμπούτο του Ζέκα και ο πολύπειρος χαφ πέρασε στο ματς στο 57’ αντί του Βιλένα γνωρίζοντας την αποθέωση. Στο ματς πέρασε και ο Αραό αντί του Γιεντβάι ενώ από πλευράς Ατρόμητου, ο Κόλμαν έβαλε τον Φριτζόνσον στη θέση του Γκονσάλες.

Δύο λεπτά μετά τις αλλαγές ο Παναθηναϊκός βρήκε τέταρτο γκολ. Μετά από λάθος στην άμυνα του Ατρόμητου, ο Σπόραρ πήρε τη μπάλα, προσπέρασε τον Τσιντώτα αλλά κλείστηκε και γύρισε στον Τζούρισιτς. Ο Σέρβος επωφελήθηκε από τις κόντρες και με πλασέ «έγραψε» το 4-0, πετυχαίνοντας δεύτερο προσωπικό γκολ στο ματς. Αξιοσημείωτο ότι η προηγούμενη φορά που πέτυχε δύο τέρματα στην καριέρα του ήταν πριν 10 χρόνια με τη φανέλα της Χέρενφεν.

Ακολούθησαν νέες αλλαγές από τις δύο ομάδες που άλλαξαν τους επιθετικούς τους. Ο Γιοβάνοβιτς έριξε το ματς τον Γερεμέγεφ αντί του Σπόραρ, ενώ ο Κόλμαν πέρασε τον Κούεν αντί του Βαλένσια και τον Ανγκιέλσκι στη θέση του Βέργου. Οι δύο νεοεισελθόντες του Ατρόμητου συνεργάστηκαν έξοχα στο 71’, με τον Κούεν να βγαίνει εξαιρετικά στην αντεπίθεση, τραβώντας πάνω του τρεις παίκτες και την κατάλληλη στιγμή «έσπασε» στον Ανγκιέλσκι, το σουτ του οποίου όμως πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Πέντε λεπτά μετά ήρθε η σειρά του Παναθηναϊκού να απειλήσει με σουτ στην κίνηση του Τζούρισιτς εντός περιοχής όμως η άμυνα του Ατρόμητου απομάκρυνε στερώντας του το χατ-τρικ.

Άσχημο ντεμπούτο για Ζέκα

Λίγο πριν το τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γιοβάνοβιτς απέσυρε τον MVP Τζούρισιτς και πέρασε τον Ιωαννίδη σε ρόλο δεύτερου επιθετικού, ενώ έβαλε και τον Κώτσιρα στη θέση του Βαγιαννίδη. Το παιχνίδι κυλούσε σε χαλαρούς ρυθμούς αλλά στο 86’ ο Ζέκα αποβλήθηκε για άσχημο μαρκάρισμα στον Κεσχρίντα και αποβλήθηκε στο ντεμπούτο του. Ο ίδιος όντας έντονα συναισθηματικά φορτισμένος ζήτησε συγγνώμη από τον κόσμο, που τον καταχειροκρότησε στην έξοδο του από τον αγωνιστικό χώρο. Ο Κεσχρίντα μάλιστα δεν μπόρεσε να επιστρέψει και έδωσε τη θέση του στον Κυριακίδη, ο οποίος επέστρεψε στην ενεργό δράση μετά το σοβαρό τραυματισμό του στις 19 Οκτωβρίου του 2022.

Ξανά σκόρερ στο φινάλε ο Γερεμέγεφ

Όλα έδειχναν ότι το 4-0 θα ήταν το τελικό σκορ, όμως στις καθυστερήσεις ο Γιερεμέγεφ «χτύπησε» ξανά όπως και κόντρα στον ΠΑΟΚ, βάζοντας το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ για 2ο σερί ματς στην Λεωφόρο. Ο Κώτσιρας έκανε εξαιρετικό γέμισμα, ο Παλάσιος γύρισε με κεφαλιά στον Γερεμέγεφ και αυτός έσπρωξε απλώς τη μπάλα στα δίχτυα.