Λαμία-Άρης 1-0: Carlito's Way και οι «κίτρινοι» στο καναβάτσο! (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
27/8/2023 21:15
Η Λαμία επικράτησε με 1-0 του Άρη στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας για τη δεύτερη αγωνιστική της Stoiximan Super League και παρέμεινε αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα. Δεύτερη σερί ήττα για τους «κίτρινους» που προβλημάτισαν με την απόδοση τους.

Οι γηπεδούχοι είχαν για άλλη μία φορά πρωταγωνιστή το μεγάλο φετινό μεταγραφικό τους απόκτημα, τον Καρλίτος ο οποίος ήταν αυτός που με ωραίο πλασέ στο 38' πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, ενώ στο 58' ο Τσιλούλης είχε δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη ήταν απειλητικοί μόνο στο πρώτο μέρος, δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ουσιαστική ευκαιρία στην επανάληψη και έφυγαν απογοητευμένοι από το γήπεδο. Πλέον μετά από δύο ήττες στις πρώτες ισάριθμες αγωνιστικές, ο Τόλης Τερζής βρίσκεται σε δύσκολη θέση και δεν αποκλείεται να υπάρξουν και εξελίξεις στο θέμα του προπονητή.

«Μίλησε» και πάλι ο Καρλίτος

Η Λαμία ήταν αυτή που απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο παιχνίδι όταν ο Μαρτίνεθ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή στο 11' και έκανε το σουτ αλλά ο Χουτεσιώτης έδιωξε σωτήρια και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την επαναφορά.

Τρία λεπτά μετά όμως ο Άρης έφτασε πολύ κοντά στο γκολ καθώς έφυγε πολύ ωραία στην αντεπίθεση, ο Κάρλσον βρήκε τον Μενέντες μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του δεύτερου χτύπησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κοσέλεφ.

Το παιχνίδι είχε ωραίο ρυθμό μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο Τσιλούλης είχε νέα τελική στο 16' αλλά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Χουτεσιώτη και ο Άρης έπειτα ξαναπήρε την κυκλοφορία της μπάλας.

Χρειάστηκε βέβαια να περάσει περίπου ένα τέταρτο για να υπάρξει και πάλι καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Οι «κίτρινοι» αναπτύχθηκαν ωραία επιθετικά στο 31', ο Φεράρι βγήκε από τα αριστερά και έκανε τη σέντρα, με τον Κάρλσον να πιάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Σαραμαντά να κόβει εντυπωσιακά πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Η Λαμία βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 36' με το γκολ να ακυρώνεται σωστά για οφσάιντ, όμως δύο λεπτά μετά ο Καρλίτος άνοιξε το σκορ. O Ισπανός συνεργάστηκε ωραία με τον Σλίβκα μέσα στην περιοχή και με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 1-0.

Υποδειγματική άμυνα από τη Λαμία, χωρίς φάση ο Άρης

Ο Άρης έδειξε διάθεση να επιτεθεί από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και πήρε την μπάλα στα πόδια του. Βγήκε μπροστά, άφησε κενούς χώρους στην άμυνα του και παραλίγο να το «πληρώσει» στο 58'. Ο Τσιλούλης έφυγε στην πλάτη του Μοντόγια στην αντεπίθεση και έπιασε ένα δυνατό σουτ το οποίο τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Η Λαμία έμεινε ψηλά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε και στο 60' είχε νέα ευκαιρία με τον Σιμόν ο οποίος μπήκε από τα δεξιά μέσα στην περιοχή αλλά είδε τον Χουτεσιώτη να αποκρούει την μπάλα στο σουτ που επιχείρησε.

Οι γηπεδούχοι αμύνονταν σωστά, έκλειναν καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Κοσέλεφ και ο Άρης δεν είχε τις λύσεις και τον τρόπο για να φτιάξει αξιόλογες φάσεις. Η ένταση στο παιχνίδι ανέβηκε στο τέλος, με τον Σιμόν να αποβάλλεται για ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Πάβισιτς.

Η Λαμία κράτησε το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος και πανηγύρισε έτσι μία μεγάλη νίκη την ώρα που ο Άρης αποχώρησε απογοητευμένος από το γήπεδο.

Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεφ, Σαραμαντάς, Σιμόν, Πάβλοβετς, Τζανετόπουλος, Στάνκο (76' Τζανδάρης), Σλίβκα, Νούνιες (87' Βασιλαντωνόπουλος), Μαρτίνεθ (62' Τόσιτς), Τσιλούλης (61' Ακούνια), Καρλίτος (76' Λόνγκο)

Άρης(Τερζής): Xουτεσιώτης, Φεράρι, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια (75' Οντουμπάτζο), Νταρίντα (84' Ζαμόρα), Τζούρασεκ (46' Ντουκουρέ), Ρουπ (74' Πάβισιτς), Κάρλσον, Μενέντες (83' Χριστοδουλόπουλος), Μορόν