Παναθηναϊκός-Βόλος 3-0: Έδειξε την ανωτερότητα του και τώρα μόνο Μπράγκα! (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
26/8/2023 21:58
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 του Βόλου στη Λεωφόρο στο πρώτο του φετινό παιχνίδι στη Stoiximan Super League, ξεκίνησε με το «δεξί» τις εγχώριες υποχρεώσεις του και τώρα το μυαλό όλων στρέφεται στον επαναληπτικό με την Μπράγκα την Τετάρτη (30/8) στο ΟΑΚΑ.

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς, ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, προηγήθηκαν με τον Τσέριν στο 11' και διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Ιωαννίδη στο 37'. Ο Βόλος όποτε απείλησε έπεσε πάνω στον πολύ καλό για άλλη μία φορά Μπρινιόλι και έτσι ο Βέρμπιτς στο 74' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν το παιχνίδι με επτά αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση στην Πορτογαλία, ο Γιοβάνοβιτς ξεκούρασε και προστάτεψε κάποιους ποδοσφαιριστές τους έχοντας και τη σκέψη του στη μεγάλη ρεβάνς της Τετάρτης στο ΟΑΚΑ.

«Πράσινη» ανωτερότητα και δίκαιο προβάδισμα

Ο Παναθηναϊκός από το ξεκίνημα του παιχνιδιού έδειξε διάθεση να επιτεθεί, κυκλοφορούσε την μπάλα και έψαχνε διαδρόμους προς την εστία του Σιαμπάνη.

Στην πρώτη του μάλιστα τελική προσπάθεια, το «τριφύλλι» κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Παλάσιος σέντραρε από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Κρούζλιακ δεν μπόρεσε να απομακρύνει όπως θα ήθελε την μπάλα και ο Τσέριν από κοντά την έστειλε στα δίχτυα στο 11'.

Οι «πράσινοι» ήταν εμφανώς ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο, το γκολ τους έδωσε ψυχολογία και έψαξαν να απειλήσουν πάλι άμεσα. Ο Βόλος βέβαια ήταν αυτός που δημιούργησε την επόμενη ευκαιρία στο 20' αλλά ο Μαχαίρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Μπρινιόλι.

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να παίξει αρκετά από τον άξονα, στο 21' ο Ιωαννίδης με ωραία ενέργεια κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο αλλά ο Σιαμπάνης μπλόκαρε εύκολα την εκτέλεση του Μλαντένοβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι κυρίως με τα ανεβάσματα των μπακ τους ήθελαν να δημιουργήσουν καταστάσεις στην εστία του Μπρινιόλι αλλά ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» το 2-0 στο 32'. Ο Κώτσιρας με ωραία προσωπική ενέργεια έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και έκανε το σουτ αλλά ο Σιαμπάνης έδιωξε σωτήρια με το αριστερό του πόδι.

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς συνέχιζαν να πιέζουν και στο 37' ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Μπερνάρ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης κέρδισε τους πάντες στον αέρα και «έγραψε» το 2-0.

Έπεσε ο ρυθμός, δεν ανησύχησε ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο μέρος και στο 50' ο Αϊτόρ πήγε να σηκώσει όλο το γήπεδο στο πόδι καθώς έφτασε κοντά στο γκολ και θα ήταν το πρώτο μετά το σοβαρό τραυματισμό του.

Λίγα λεπτά μετά μάλιστα ο Ισπανός εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ από τα δεξιά, ο Βέρμπιτς πήρε την κεφαλιά άλλα έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο 60' όμως ο Βόλος ήταν αυτός που έφτασε πιο κοντά στο γκολ με τον Μωραΐτη αλλά ο Μπρινιόλη με μεγάλη επέμβαση του το αρνήθηκε.

Όσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός έριχνε το ρυθμό, το μυαλό του πήγαινε σιγά-σιγά στην Μπράγκα ωστόσο στο 74' πέτυχε και τρίτο τέρμα. Ο Κώτσιρας με ωραία σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Βέρμπιτς μέσα στην περιοχή και αυτός με κεφαλιά «άνοιξε» λογαριασμό για τη φετινή σεζόν.

Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός κυκλοφορούσε σωστά την μπάλα, ο Αράο δοκίμασε ένα σουτ στο 86' το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Σιαμπάνη ενώ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού ο Έλληνας τερματοφύλακας σταμάτησε εντυπωσιακά το σουτ του Τζούρισιτς.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον (71' Πάλμερ-Μπράουν), Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν Πέρεθ (46' Αράο), Τσέριν, Μπερνάρ (82' Τζούρισιτς), Βέρμπιτς, Παλάσιος (46' Αϊτόρ), Ιωαννίδης (58' Σπόραρ)

Bόλος (Μπράτσος): Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Κρούζλιακ, Λούνα (68' Κίτσος),Τσοκάνης (81' Μεταξάς), Γκλάβτσιτς (46' Μπαριέντος), Μαχαίρας, Κόμπα, Ντέλετιτς, Εμράζ (46' Μωραΐτης)

Ανώτερος Αστέρας, 3-0 τον ΟΦΗ

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με΄3-0 του ΟΦΗ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» και πήρε έτσι την πρώτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα

Οι Αρκάδες μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι, είχε σε καλή μέρα τον Μουνάφο και αφού έφτιαξαν δύο ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, προηγήθηκαν στο 14' με σουτ του Μπαρτόλο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πιο κινητικοί και επτά λεπτά μετά πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με ωραία κεφαλιά του Μιριντέλο και έτσι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την κυριαρχία τους στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός, πίεσε αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσει ευκαιρίες. Όσο περνούσε η ώρα βέβαια οι Κρητικοί έδειχναν να συμβιβάζονται με την ήττα τους και στις καθυστερήσεις ο Καλτσάς με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.