Γκενκ – ΠΑΟΚ 2-3: Πρώτη νίκη στα φιλικά για τον «Δικέφαλο» (video)

Συντάκτης: Agones team
Agones team
12/7/2023 20:54
Την πρώτη του νίκη στα φιλικά προετοιμασίας πήρε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 3-2 της Γκενκ στην Ολλανδία. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε μάλιστα με 3-0 (6’ Τσιγγάρας, 13’ Σβαμπ, 55’ Ζίβκοβιτς), προτού δεχτεί τη μείωση (62’, 83’) από τη δευτεραθλήτρια Βελγίου.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την Γκενκ στο τρίτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους, πραγματοποιώντας την καλύτερη του εμφάνιση σ' αυτό το πρώτο στάδιο της προετοιμασίας του.

Πως κατέβηκε:

Ο Λουτσέσκου κατέβασε την ομάδα με Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια και τετράδα στην άμυνα τους Βιεϊρίνια, Κουλιεράκη, Εκόνγκ και Ράφα Σοάρες. Εσωτερικοί μέσοι ήταν οι Σβαμπ και Τσιγγάκρας, Τάισον και Ζίβκοβιτς στα δύο «φτερά» και ο Κωνσταντέλιας πίσω από τον προωθημένο Μπράντον.

Δυνατό ξεκίνημα και γρήγορο 2-0

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι αλλά λίγο έλειψε να βρεθεί πίσω στο σκορ όταν στο 4’ ένα λάθος του Εκόνγκ έφερε τον Πέινσιλ απέναντι από τον Κοτάρσκι όμως ο Κροάτης πορτιέρε απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ γλίτωσε το γκολ και δύο λεπτά μετά πήρε το προβάδισμα με τον Τσιγγάρα. Η φάση ξεκίνησε από πρέσινγκ του Κωνσταντέλια στην άμυνα των Βέλγων, με τη μπάλα να καταλήγει στον Έλληνα άσο ο οποίος δεν αστόχησε από κοντά για το 1-0.

Το δεύτερο γκολ των «ασπρόμαυρων» ήρθε στο 13’. Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Μουργκ με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λέισεν. Ένα λεπτό μετά η ομάδα του Λουτσέσκου «φλέρταρε» και με τρίτο γκολ όταν μετά από ωραία κυκλοφορία, ο Κωνσταντέλιας γύρισε στον Μπράντον ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ της Γκενκ. Η απάντηση των Βέλγων στις ευκαιρίες του ΠΑΟΚ ήρθε στο 15’ με σουτ του Αϊτ Ελ Χατζί από τα αριστερά όμως ο Κοτάρσκι αντέδρασε σωστά. Στα εναπομείναντα λεπτά ως το ημίχρονο ο ΠΑΟΚ λειτούργησε σωστά στο ανασταλτικό κομμάτι, κρατώντας χωρίς προβλήματα το 2-0.Αλλαγές από Λουτσέσκου και 3-0 στην αντεπίθεση

Στο ξεκίνημά της επανάληψης ο Λουτσέσκου προχώρησε σε πέντε αλλαγές. Μιχαηλίδης, Νάσμπεργκ, Τσαούσης, Νάρεϊ και Γκορντεζιάνι πέρασαν στο παιχνίδι αντί των Εκόνγκ, Κουλιεράκη, Βιεϊρίνια, Τάισον και Μπράντον. Η Γκενκ απείλησε πρώτη στο 49’ με μακρινό σουτ του Πρεσιάδο το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Κοτάρσκι και έξι λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ πέτυχε και τρίτο γκολ. Μετά από υποδειγματική αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον Γκορντεζιάνι, ο Κωνσταντέλιας βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ των Βέλγων και δεν αστόχησε «γράφοντας» το 3-0.

Μείωσε από λάθος του Κοτάρσκι η Γκενκ και νέες αλλαγές

Η Γκενκ κατάφερε να μειώσει στο 62ο λεπτό σε μια ανύποπτη φάση, καθώς μετά από πάσα του Σβαμπ προς τον Κοτάρσκι, ο τελευταίος έχασε τη μπάλα και ο Σορ την έστειλε στα δίχτυα του «Δικεφάλου» για το 3-1.

Δύο λεπτά μετά το γκολ των Βέλγων ο Λουτσέσκου προχώρησε σε νέες αλλαγές περνώντας τους Ζ. Ζίβκοβιτς, Γιαξή, Βρακά, Μουργκ και Tζίμα αντί των Κοτάρσκι, Σβαμπ, Ράφα Σοάρες, Α. Ζίβκοβιτς και Κωνσταντέλια.

Σκόραραν ξανά οι Βέλγοι, που πίεσαν και για την ισοφάριση

Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αισθητά μετά και τις πολλές αλλαγές, με την Γκενκ να ήταν αυτή που έψαχνε περισσότερο γκολ για να ξαναμπεί στο ματς. Στο 80’ ο Σορ απείλησε με σκαστό σουτ στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Ζίβκοβιτς και τρία λεπτά μετά ήρθε το 3-2. Ο Κάστρο επιχείρησε δυνατό σουτ, η μπάλα βρήκε στον Γιαξή και κατέληξε στα δίχτυα του ΠΑΟΚ. Στο 83’ λίγο έλειψε να έρθει και το 3-3 αλλά ο Τσαούσης έβαλε την κόντρα σε προσπάθεια του Χέινεν στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ. Η πίεση των Βέλγων στα εναπομείναντα λεπτά δεν απέδωσε καρπούς και ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε την πρώτη του φιλική νίκη επί ολλανδικού εδάφους.

Οι ενδεκάδες του αγώνα:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι (62’ Ζ. Ζίβκοβιτς), Βιεϊρίνια (46’ Τσαούσης), Έκονγκ (46’ Μιχαηλίδης), Κουλιεράκης (46’ Νάσμπεργκ) Ράφα Σοάρες (62’ Π. Τζίμας), Τσιγγάρας (62’ Βρακάς), Σβαμπ (62’ Γιαξής), Α. Ζίβκοβιτς (62’ Ρικάρντο), Κωνσταντέλιας (62’ Μουργκ), Τάισον (46’ Νάρεϊ), Τόμας (46’ Γκορντεζιάνι, 75’ Στ. Τζίμας).

ΓΚΕΝΚ: Λεισέν (46’ Πέντερς), Μακένζι, Σαντίκ, Ουαταρά, Τρεζόρ, Χροσόφσκι, Καγιεμπέ, Αϊτ Ελ Χάτζι, Κάρστενσεν, Πέιντσιλ, Αροκοντάρε.