ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 2-0: «Αλύγιστη» Ένωση πήρε το τρίτο νταμπλ της ιστορίας της με ήρωες Μουκουντί και Φερνάντες (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
24/5/2023 22:38
Η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet που διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο κεκλεισμένων των θυρών και κατέκτησε το τρίτο νταμπλ της ιστορίας της.

Το συγκρότημα του Ματίας Αλμέιδα έπαιξε για σχεδόν ολόκληρο το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Ρότα στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο χάρη στο γκολ του Μουκουντί στο 26' και σ' εκείνο του Πάολο Φερνάντες στις καθυστερήσεις του αγώνα κατάφερε να πάρει το τρόπαιο.

Αυτή ήταν η 16η κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας από τους «κιτρινόμαυρους» οι οποίοι έφτασαν και στο τρίτο νταμπλ της ιστορίας τους σε μία πλήρως επιτυχημένη σεζόν. Τα δύο προηγούμενα ήταν το 1939 και το 1978!

Από την άλλη ο «Δικέφαλος του Βορρά» ηττήθηκε για δεύτερη σερί αγωνιστική περίοδο στον τελικό του θεσμού, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ πριν από έναν χρόνο.

Παρά το γεγονός ότι η αναμέτρηση διεξήχθη δίχως κόσμο τις εξέδρες του Πανθεσσαλικού Σταδίου, το τελετουργικό ακολουθήθηκε κανονικά, με τους δύο αρχηγούς, τον Σιμάνσκι και τον Ίνγκασον να μπαίνουν κρατώντας το βαρύτιμο τρόπαιο στο γήπεδο.

Μάλιστα πριν την έναρξη του αγώνα έγινε και η καθιερωμένη ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου.

Γρήγορη αποβολή του Ρότα, πιεστικός ΠΑΟΚ με δοκάρι αλλά το προβάδισμα η ΑΕΚ με Μουκουντί

Όσον αφορά την εξέλιξη του τελικού, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία καταγράφηκε στο 5' και ήταν για την ΑΕΚ. Ο Χατζησαφί έκανε ωραία κούρσα από τα αριστερά και «γλυκιά» σέντρα, με τον Λιβάι Γκαρσία να μην καταφέρνει από τη μικρή περιοχή να νικήσει τον Κοτάρσκι ο οποίος απέκρουσε εντυπωσιακά.

Μόλις ένα λεπτό μετά άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες του τελικού. Από το κόρνερ που εκτελέστηκε και την απομάκρυνση του Κωνσταντέλια, ο Ρότα έκανε γκάφα στο κοντρόλ και «πούλησε» την μπάλα με τον Τάισον να κλέβει την μπάλα και τον διεθνή μπακ να τον ανατρέπει μακριά από την περιοχή. Ωστόσο επειδή ήταν τελευταίος παίκτης, ο Γερμανός διαιτητής Μπριχ του έδειξε σωστά την απευθείας κόκκινη κάρτα και στο 6' οι «κιτρινόμαυροι» αναγκάστηκαν να μείνουν με παίκτη λιγότερο.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 11'. Ο Πινέδα έχασε την μπάλα και οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα, με τον Τάισον να στρώνει ωραία στον Σβαμπ, όμως ο Αυστριακός μέσος αστόχησε στο συρτό πλασέ που επιχείρησε από το «ύψος» της μεγάλης περιοχής.

Οι «ασπρόμαυροι» απείλησαν ξανά δύο λεπτά αργότερα. Ο Κωνσταντέλιας βρήκε τον αμαρκάριστο Σάστρε μέσα στην περιοχή της Ένωσης και ο Ισπανός δεξιός μπακ δοκίμασε να σκοράρει, ωστόσο ο Στάνκοβιτς αντέδρασε ενστικτωδώς και με το στήθος απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Και στο 19' η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν εκείνη που πλησίασε στο γκολ, δίχως πάντως να φτιάξει κλασική ευκαιρία. Ο Ζίβκοβιτς βρέθηκε σε καλή θέση έξω από την περιοχή και δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Στάνκοβιτς.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα στο 26'. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ελίασον, η άμυνα του ΠΑΟΚ αντέδρασε ερασιτεχνικά, η μπάλα στρώθηκε στον Μουκουντί κι εκείνος με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοτάρσκι για το 1-0.

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου οι τυπικά φιλοξενούμενοι πλησίασαν ξανά στο γκολ. Ο Κωνσταντέλιας έκανε ωραία κίνηση από αριστερά και σέντραρε, με τον Σβαμπ να παίρνει αμαρκάριστος την κεφαλιά και τον Στάνκοβιτς να αποκρούει σταθερά με διπλή προσπάθεια κι αν και αρχικά φάνηκε να αιφνιδιάζεται.

Η πίεση του ΠΑΟΚ ήταν αφόρητη και στο 39' σπατάλησε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία. Μετά από λανθασμένο διώξιμο σε συρτή σέντρα, η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Κωνσταντέλια λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, όμως το σουτ του νεαρού άσου έφυγε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Στάνκοβιτς.

Στο 42' ο ΠΑΟΚ δημιούργησε ακόμα μία σπουδαία φάση. Ο Σβαμπ σέντραρε από αριστερά, ο Σάστρε κοντρόλαρε και σούταρε όμορφα εξουδετερώνοντας τον Στάνκοβιτς, όμως οι Θεσσαλονικείς ήταν άτυχοι και η προσπάθεια σταμάτησε στο δοκάρι, με την μπάλα να επιστρέφει στον Ισπανό μπακ και το νέο σουτ του κόντραρε στον Χατζησαφί.

Παρά το γεγονός ότι ο «Δικέφαλος του Βορρά» πίεσε μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να προηγείται χάρη στο γκολ του Μουκουντί.

Κράτησαν τον έλεγχο οι «κιτρινόμαυροι» και «κλείδωσαν» το τρόπαιο με τον Φερνάντες

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ έγινε ξανά απειλητικός. Ο Γκατσίνοβιτς «πούλησε» την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Αουγκούστο βρέθηκε σε καλή θέση, με την προσπάθειά του όμως να είναι άστοχη.

Πάντως στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν φανερή η πρόθεση της ΑΕΚ να παίξει πιο «ανοιχτά» διότι στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο είχε δεχθεί αφόρητη πίεση και δεν επιθυμούσε ο Ματίας Αλμέιδα να συμβεί κάτι ανάλογο.

Χρειάστηκε να δείξει το ρολόι το 66ο λεπτό για να καταγραφεί κάποια υποψία φάσης, με τον Ζίβκοβιτς να μην κατορθώνει να πάρει καλά την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει ψηλοκρεμαστά άουτ δίχως να ανησυχήσει πραγματικά ο Στάνκοβιτς.

Στο 74' ο ΠΑΟΚ αναπτύχθηκε από τα δεξιά και η μπάλα στρώθηκε στον Τάισον, όμως ο Βραζιλιάνος λίγο έξω από την περιοχή δεν τελείωσε σωστά τη φάση και ο Στάνκοβιτς μάζεψε εύκολα.

Τρία λεπτά αργότερα οι τυπικά φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Μετά από ωραία συνεργασία ο Αουγκούστο αμαρκάριστος από το «ύψος» του πέναλτι έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Στο 85' ο Κωνσταντέλιας δοκίμασε να απειλήσει έξω από την περιοχή, όμως το σουτ του ήταν άστοχο. Στο 88' ήταν η σειρά του Τζίμα να δοκιμάσει το πόδι του έξω από την περιοχή, με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών ο Βιεϊρίνια δοκίμασε να σκοράρει από μακρινή απόσταση με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Στο 91' ήταν η ΑΕΚ εκείνη που βρήκε δεύτερο γκολ και «κλείδωσε» το τρόπαιο. Ο Τσούμπερ εκμεταλλεύτηκε κάκιστη αντίδραση του Ίνγκασον κι έδωσε στον Φερνάντες, με τον Ισπανό άσο να ντριμπλάρει τον ΄Ίνγκασον πολύ όμορφα και να σκοράρει με ψύχραιμο πλασέ για το 2-0.

Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στον χρόνο που απέμενε και το τελευταίο σφύριγμα του Φέλικ Μπριχ βρήκε την Ένωση να θριαμβεύει και να κατακτά το τρίτο νταμπλ της ιστορίας της.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζησαφί, Σιμάνσκι (61' Γιόνσον), Πινέδα (61' Σιντιμπέ), Γκατσίνοβιτς (86' Φερνάντες), Ελίασον (82' Μάνταλος), Τσούμπερ, Γκαρσία (62' Άμραμπατ)

ΠΑΟΚ:: Κοτάρσκι, Σάστρε (62' Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Κουλιεράκης (86' Κεντζιόρα), Ράφα Σοάρες (62' Μπίσεσβαρ), Σβαμπ (78' Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Τάισον, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (86' Τζίμας), Τόμας