Ιωνικός – Βόλος 0-1: Απόδραση στο 90+1’ μέσω της άσπρης βούλας για τους Βολιώτες (video)

16/1/2023 21:30
Ο Βόλος με πέναλτι του Οζέγκοβιτς στο 90+1’ απέδρασε με «διπλό» (1-0) από την έδρα του Ιωνικού και έκανε μεγάλο βήμα για τα πλει-οφ. Σωτήρια επέμβαση του Κλέιμαν στο 90+6' σε ψαλιδάκι του Μάντζη.

Στο ντέρμπι των… ντεφορμαρισμένων, ο Βόλος κατάφερε να φύγει νικητής από την Νίκαια, επικρατώντας με 1-0 του Ιωνικού με πέναλτι του Οζέγκοβιτς στο 90+1’. Παιχνίδι με υψηλό τέμπο αλλά όχι πολλές κλασσικές ευκαιρίες. Ο Ιωνικός είχε τις πιο σημαντικές φάσεις αλλά έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Κλέιμαν και στο φινάλε υπέπεσε σε πέναλτι σε χέρι του Τσιγκρίνσκι. Παρά τη ψυχρολουσία, προσπάθησε να αντιδράσει και στο 90+7’ είχε τεράστια ευκαιρία με ψαλιδάκι του Μάντζη, όμως ο γκολκίπερ του Βόλου του στάθηκε ξανά εμπόδιο για να πάρει έστω το βαθμό της ισοπαλίας.

Οι Βολιώτες, πήραν την πρώτη τους νίκη από τις 10 Νοεμβρίου και έκαναν σημαντικό βήμα για τα πλει-οφ, ανεβαίνοντας στην 5η θέση με +1 από τον 6ο Άρη και +6 από τον 7ο Ατρόμητο.

Από την άλλη, οι Νικαιώτες συνεχίζουν ως η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στο γήπεδο του τη φετινή σεζόν και παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας με -4 από τον 12ο Λεβαδειακό και -3 από την προτελευταία Λαμία, την οποία αντιμετωπίζουν στις 30 Ιανουαρίου στην Φθιώτιδα.

«Φλέρταρε» με αποβολή ο Σάκιτς

Ο Ιωνικός πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά αλλά όπως και στο ματς κόντρα στον Ατρόμητο, κινδύνευσε να βρεθεί με παίκτη λιγότερο από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν στο 9’ ο Σάκιτς βρήκε κατά λάθος στο πρόσωπο τον Ντέλετιτς αλλά ο διαιτητής του έδειξε κίτρινη κάρτα.

Από μία μεγάλη ευκαιρία για την κάθε ομάδα στο πρώτο μέρος

Ο Βόλος κατάφερε να απορρόφησε την αρχική πίεση του Ιωνικού, επιχειρώντας να ρίξει το τέμπο αλλά στο 31’ χρειάστηκε μια μεγάλη επέμβαση του Κλέιμαν σε σουτ του Γούλερι, ο έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Η απάντηση του Βόλου ήρθε με τη συμπλήρωση 45 λεπτών. Ο Τισρίνος βρέθηκε αφύλαχτος στο ύψος της μικρής περιοχής και σούταρε, αλλά ο Τσιγκρίνσκι παρενέβη σωτήρια στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ. Αυτή ήταν η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, με την κάθε ομάδα να είχε από μια μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα.

Ο Κλέιμαν τα «έβγαζε», ο Πίρινεν το έχασε

Ο Ιωνικός μπήκε πιο απειλητικά στο δεύτερο μέρος και «άγγιξε» το γκολ στο 56’ όταν μετά από κόρνερ του Λοβέρα, ο Κάνιας πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και πέρασε παράλληλα από την εστία όμως κανείς παίκτης των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Έξι λεπτά μετά ο διαιτητής Περράκης έδωσε πέναλτι για ανατροπή του Μπαριέντος από τον Ρομαό όμως μετά από παρέμβαση του VAR έδωσε κίτρινη στον άσο του Βόλου για θέατρο καθώς δεν υπήρξε επαφή. Στο 68’ ήρθε η πιο κλασσική ευκαιρία του Βόλου όταν μετά από στατική φάση ο προωθημένος Πίρινεν πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά στη μικρή περιοχή αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Λύτρωση στο 90+1’ από την άσπρη βούλα

Ο Ιωνικός γλίτωσε το γκολ και στο τελευταίο τέταρτο πίεσε αρκετά ψάχνοντας το γκολ όμως έπεσε πάνω στον Κλέιμαν, ο οποίος απέκρουσε τόσο το σουτ του Σεμπά στο 76’ όσο και αυτό του Ελευθεριάδη στο 87’. Το παιχνίδι όδευε προς 0-0 όμως στο 90+1’ ο Βόλος κέρδισε πέναλτι για χέρι του Τσιγκρίνσκι σε σουτ του Οζέγκοβιτς. Ο τελευταίος ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε, «γράφοντας» το 1-0.

Η απόκρουση... νίκης του Κλέιμαν στο ψαλιδάκι του Μάντζη

Οι γηπεδούχοι βγήκαν όλοι μπροστά στα τελευταία λεπτά και στο 90+6’ είχαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Βόλου, ο Τσιγκρίνσκι έδωσε με κεφαλιά στον Μάντζη, αυτός έπιασε το ανάποδο ψαλίδι λίγο έξω από τη μικρή περιοχή αλλά ο Κλέιμαν έπεσε σωστά και κράτησε το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Σάκιτς, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Σεμπά, Ρομαό (92΄Καμπράλ), Γούλερι (80΄Ελευθεριάδης), Κάνιας, Λοβέρα (58΄Φαντιγκά), Μάντζης.

Βόλος: Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα, Μπαριέντος, Μεταξάς, Μεθκίδα (81΄Καρτάλης), Τσιρίνος (74΄Κούτσιας), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (93΄Οζέγκοβιτς).