Γαλλία - Αυστραλία 4-1: Περίπατος με τεσσάρα και ιστορικό Ζιρού οι «τρικολόρ» (video)

22/11/2022 23:00
Η Γαλλία, αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, διέλυσε με 4-1 την Αυστραλία και μπήκε με το δεξί στην πρεμιέρα του Μουντιάλ, βάζοντας τέλος σε μία αρνητική παράδοση που κρατούσε από το 2010 και ήθελε τον παγκόσμιο πρωταθλητή να μη νικάει στην πρεμιέρα του επόμενου Παγκοσμίου Κυπέλλου. Δύο γκολ ο Ζιρού (32’, 71’) που έπιασε τον Ανρί στην κορυφή των σκόρερ των «τρικολόρ», Ραμπιό (27’) και Εμπαπέ (68’) τα άλλα δύο τέρματα, με τους δύο άσους να είχαν και από μία ασίστ. Προηγήθηκαν στο 9’ με Γκούντγουιν οι Αυστραλοί, που είχαν δοκάρι για το 2-2 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Σε περίπατο μετέτρεψε η Γαλλία το ματς της πρεμιέρας με την Αυστραλία. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές ισοπέδωσαν με 4-1 τους «σόκερος» και ξεκίνησαν με το δεξί την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλους τους, παίρνοντας με το… καλημέρα κεφάλι στον όμιλο μετά και τη «λευκή» ισοπαλία στο Δανία-Τυνησία.

Η Αυστραλία σόκαρε τους «τρικολόρ» παίρνοντας προβάδισμα στο 9’ με τον Γκούντγουϊν αλλά η συνέχεια άνηκε στην ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν, η οποία γύρισε το ματς σ’ ένα πεντάλεπτο με τους Ραμπιό (27’) και Ζιρού (32’). Οι Αυστραλοί δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση στην επανάληψη και στο 68’ ήρθε η χαριστική βολή από τον Εμπαπέ ενώ τρία λεπτά μετά ο Ζιρού πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ και έγραψε ιστορία, πιάνοντας τον Τιερί Ανρί στην κορυφή των σκόρερ όλων των εποχών στην Εθνική Γαλλίας.

Μοναδικό αρνητικό για τους «τρικολόρ» ο άσχημος τραυματισμός του Λούκα Ερνάντεζ στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο αδερφός του Τεό που κλήθηκε να τον αντικαταστήσει ήταν από τους κορυφαίους του παιχνιδιού.

Ο Γκούντγουιν σόκαρε τους Γάλλους

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα περίμεναν οι φίλοι της Αυστραλίας, καθώς οι «σόκερος» πήραν το προβάδισμα μόλις στο 9ο λεπτό. Ο Λέκι «άδειασε» τον Λούκας Ερναντέζ από τα δεξιά και έκανε το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο αφύλαχτος Γκούντγουιν έστειλε με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα του Γιορίς. Το πλήγμα ήταν διπλό για την Γαλλία, αφού στη φάση του γκολ τραυματίστηκε σοβαρά ο Λούκας Ερναντέζ και έδωσε τη θέση στον αδερφό του Τεό.

Παραλίγο το 0-2 από τους «σόκερος»

Οι «τρικολόρ» έδειχναν επηρεασμένοι ψυχολογικά από το γκολ και στο 22’ λίγο έλειψε να δεχτούν δεύτερο γκολ όταν μετά από αβίαστο λάθος του Ραμπιό, ο Ντιουκ βρήκε χώρο για σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Το γύρισε σε πέντε λεπτά με πρωταγωνιστή τον Ραμπιό

Ο Ραμπιό λίγο έλειψε να γίνει μοιραίος αλλά εν τέλει εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή για την ομάδα του. Στο 27’ ο μέσος της Παρί έφερε το σκορ στα ίσα με κοντινή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ερναντέζ, με τη φάση να ξεκινά από χτύπημα κόρνερ και απομάκρυνση των αμυντικών της Αυστραλίας, οι οποίοι στη συνέχεια πλήρωσαν την αδράνεια τους.

Πριν καλά καλά κοπιάσουν οι πανηγυρισμοί, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές έφεραν… τούμπα το ματς. Ο Ραμπιό από εκτελεστής ανέλαβε καθήκοντα δημιουργού, καθώς έκλεψε τη μπάλα από τον Άτκινσον και έδωσε πάρε-βάλε στον Ζιρού, ο οποίος δε λάθεψε από κοντά, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Δεν πέτυχε τρίτο γκολ αλλά δεν το πλήρωσε χάρη στο δοκάρι

Η ψυχολογία στην γαλλική ομάδα ήταν στα ύψη, με τους παίκτες του Ντεσάν να χάνουν τρεις σημαντικές ευκαιρίες για το 3-1. Στο 40’ ο Ντεμπελέ έκανε απελπιστικό τελείωμα με πλασέ εντός περιοχής στέλνοντας τη μπάλα άουτ, δύο λεπτά μετά το σουτ του Γκριεζμάν μέσα στην περιοχή πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 45’ ο Εμπαπέ έχασε το… άχαστο, καθώς αστόχησε με σουτ στην κίνηση από τη μικρή περιοχή έπειτα από γύρισμα του Γκριεζμάν.

Η Αυστραλία γλίτωσε ένα τρίτο γκολ και στις καθυστερήσεις θύμισε στους Γάλλους ότι παίζει και αυτή στο παιχνίδι, έχοντας δοκάρι με κεφαλιά του Ίρβαϊν.

Ανέβασε το γκάζι η Γαλλία και «καθάρισε» με Εμπαπέ

Το παιχνίδι κυλούσε σε αργό τέμπο στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου και η μοναδική αξιόλογη φάση ήταν αυτή στο 50’ όταν μετά από σέντρα του Ερναντέζ, ο Ζιρού πήγε να πετύχει το γκολ του τουρνουά με γυριστό ψαλίδι όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού η Γαλλία ανέβασε στροφές, «άγγιξε» το γκολ στο 61’ με τον Εμπαπέ να κόβεται την τελευταία στιγμή από τον Σούταρ, ενώ δύο λεπτά μετά η κεφαλιά του Κονατέ από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ. Στο 67’ ήταν η σειρά του Γκριεζμάν να απειλήσει αλλά το σουτ του αποκρούστηκε στη γραμμή από τον Μπεχίχ.

Το γκολ έδειχνε θέμα χρόνου για τους «τρικολόρ» και ήρθε στο 68’ με τον αστέρα της. Ο Ντεμπελέ σέντραρε με το αριστερό προς την περιοχή των Αυστραλών και ο Εμπαπέ, «τρυπώντας» ανάμεσα στα αντίπαλα στόπερ, σκόραρε με όμορφη κεφαλιά για το 3-1. Με αυτό το γκολ ο Εμπαπέ έγινε ο νεότερος Γάλλος που πετυχαίνει πέντε γκολ σε Μουντιάλ σε ηλικία 23 ετών και 337 ημερών.

Ιστορικό γκολ ο Ζιρού

Η χαριστική βολή για την Αυστραλία ήρθε τρία λεπτά αργότερα. Ο Εμπαπέ έκανε εξαιρετική κούρσα από τα αριστερά και βρήκε με σέντρα τον Ζιρού, ο οποίος με κεφαλιά από την «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-1. Ένα ιστορικό γκολ για τον Γάλλο φορ, ο οποίος έφτασε τα 51 με το εθνόσημο και έπιασε τον Τιερί Ανρί στην κορυφή των σκόρερ όλων των εποχών της Εθνικής Γαλλίας.

Διαδικαστικά τα εναπομείναντα λεπτά, η Αυστραλία είχε πετάξει λευκή πετσέτα ενώ η Γαλλία άφησε το πόδι από το γκάζι. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Ντεσάν «άγγιξαν» ένα πέμπτο γκολ στο 90’ με τον Ράιαν να πραγματοποιεί εκπληκτική επέμβαση σε καρφωτή κεφαλιά του Κονατέ έπειτα από κόρνερ.

Γαλλία (Nτιντιέ Ντεσάν): Γιορίς - Παβάρ (89' Κουντέ), Λ. Ερναντέζ (13' Τ. Ερναντέζ), Ουπαμεκανό, Κονατέ - Τσουαμενί (77' Φοφανά), Ραμπιό - Εμπαπέ, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (77' Κομάν) - Ζιρού (89' Τουράμ)

Αυστραλία (Γκρέιαμ Άρνολντ): Ράιαν - Άτκινσον (85' Ντέγκενεκ), Μπέχιτς, Σούταρ, Ρόουλς - Μόουι, ΜακΓκρί (73' Μαμπίλ), Άιρβιν (85' Μπακούς) - Γκούντγουϊν (74' Κουόλ), Λέκι, Ντιουκ (56' Κάμινγκς)