Βόλος - Άρης 2-0: Τον «σκότωσε» σ' ένα τετράλεπτο (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
2/10/2022 21:28
Ο Βόλος νίκησε 2-0 τον απογοητευτικό Άρη στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά, με τον Ντέλετιτς να ανοίγει το σκορ στο 26' και τον Μπαριέντος με πέναλτι να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 30'.

Με αυτό το «τρίποντο» η ομάδα του Κώστα Μπράτσου έφτασε στους 11 βαθμούς και συγκατοικεί έστω και προσωρινά στη δεύτερη θέση με τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ.

Από την άλλη οι «κίτρινοι» υπέστησαν τη δεύτερη φετινή τους ήττα και με συγκομιδή 10 πόντων, έμειναν 5οι.

Φοβερός ρυθμός και διπλό προβάδισμα για τον Βόλο

Ο Άρης θέλησε να αιφνιδιάσει στο ξεκίνημα του αγώνα κι απείλησε για πρώτη φορά στο 5', με το σουτ του Εμπακατά όμως να κοντράρει στην προβολή αυτοθυσίας του Ντέλετιτς.

Έξι λεπτά αργότερα οι «κίτρινοι» έφτασαν κοντά στο γκολ. Η σέντρα του Ιτούρμπε δεν απομακρύνθηκε σωστά από τον Ουές και ο Ντιόπ τελείωσε με τη μία τη φάση, ωστόσο το σουτ του έφυγε λίγο άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν η σειρά των γηπεδούχων να «αγγίξουν» το 1-0. Ο Ντέλετιτς έκανε «κοφτή» σέντρα από τα αριστερά και ο αμαρκάριστος Οζέγκοβιτς πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Ο «τρελός» ρυθμός συνεχίστηκε με την μπάλα να πηγαίνει διαρκώς πάνω-κάτω. Στο 26' ο Οζέγκοβιτς εξέθεσε το κέντρο άμυνας των φιλοξενούμενων και πλάσαρε τον Κουέστα, με τον Ισπανό γκολκίπερ να αποκρούει και τον Ντέλετιτς να παίρνει το «ριμπάουντ» και να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά.

Το μομέντουμ ήταν με το μέρος των γηπεδούχων και τρία λεπτά αργότερα ο Οζέγκοβιτς κέρδισε πέναλτι από τον Μαζικού.

Ο Μπαριέντος ανέλαβε την εκτέλεση στο 30' και νίκησε τον Κουέστα για το 2-0, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στο συγκρότημα του Κώστα Μπράτσου.

Το παιχνίδι στη συνέχεια χάλασε με εκατέρωθεν σκληρά μαρκαρίσματα κι εντάσεις μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς επιτυχία και δεν άλλαξε κάτι μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

VAR και αποβολή έδωσαν νέο ενδιαφέρον και κράτησαν ζωντανό τον Άρη

Ο Άλαν Πάρντιου θέλησε να αλλάξει την κατάσταση στην επανάληψη όμως δεν ήταν καθόλου απλό κάτι τέτοιο. Προχώρησε σε δύο αλλαγές όμως στο 47' ο Βόλος πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Μεθκίδα. Παρ' όλα αυτά ακυρώθηκε μετά από χρήση VAR για οφσάιντ στην αρχή της φάσης και οι «κίτρινοι» έμειναν ζωντανοί.

Στο 56' οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Άλχο για μαρκάρισμα στον Πάλμα και το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον.

Όπως ήταν λογικό, μετά τη συγκεκριμένη εξέλιξη ο Άρης άρχισε να πιέζει έντονα αναζητώντας το γκολ που θα τον έβαζε εκ νέου στο «κόλπο».

Στο 67' ο Μαντσίνι είχε μία απίθανη έμπνευση εκτελώντας απευθείας ένα κόρνερ, με τον Κλέιμαν να αποκρούει ενστικτωδώς και την μπάλα να σταματάει στη συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

Ο χρόνος κυλούσε και η πίεση των φιλοξενούμενων παρέμενε ανούσια, δίχως να δημιουργούν σημαντικές ευκαιρίες.

Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Βεργέτη βρήκε θριαμβευτή τον Βόλο με 2-0.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Ουές, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Πάολο Φερνάντες, Μεθκίδα (64' Ματίγια), Ντέλετιτς (70' Πίρινεν), Οζέγκοβιτς (86' Κούτσιας)

Bold (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Πίρσμαν (46' Ενκουλού), Μαζικού, Νταμπό (68' Γκρέι), Ντιόπ (46' Ματέο Γκαρσία), Μαντσίνι, Γκαρσία, Ιτούρμπε, Πάλμα (74' Ζερβίνιο)