Ολυμπιακός - Ατρόμητος 2-0: Νικηφόρο ντεμπούτο για Μίτσελ με υπογραφή… Μπακαμπού (video)

2/10/2022 17:56
Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Μπακαμπού (2 γκολ), κέρδισε άνετα με 2-0 τον Ατρόμητο στο «Γ. Καραϊσκάκης» στο ντεμπούτο του Μίτσελ και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα.

Την πρώτη του νίκη μετά από περίπου ένα μήνα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 2-0 του Ατρόμητου στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Μίτσελ, στο ντεμπούτο του στον ερυθρόλευκο πάγκο, έδωσε φανέλα βασικού στον Μπακαμπού και ο Κογκολέζος τον δικαίωσε πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ της ομάδας του (45+2 πεν., 68’).

Οι Πειραιώτες ήταν απόλυτα κυρίαρχοι στο παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο μέρος είχαν πολλές ευκαιρίες και χαμένο πέναλτι με τον Ελ Αραμπί για να πάρουν νωρίτερα το προβάδισμα, ενώ κινδύνευσαν μονάχα σε μία φάση στο παιχνίδι από τους Περιστεριώτες.

Ο Μίτσελ επέστρεψε στον πάγκο του Ολυμπιακού μετά από 7,5 χρόνια και στο πρώτο του παιχνίδι επέλεξε σχηματισμό 4-4-2 με Μακαμπού και Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης. Ο Τζολάκης ήταν κάτω από το τέρμα, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Σωκράτης και Βρσάλικο η αμυντική τετράδα, ενώ Εμβιλά και Ινμπέομ Χουάνγκ τα δύο χαφ. Βρουσάι και Μασούρας ήταν στα δύο άκρα και δίδυμο μπροστά οι Ελ Αραμπι και Μπακαμπού.

Από την άλλη πλευρά, ο Ατρόμητος ξεκίνησε με τον Γιαννιώτη στο τέρμα, τους Κιβρακίδη, Σουάρεθ, Χατζησαϊα και Ντε Μποκ στην άμυνα και τους Φριντζόνσον, Τορτέλα και Κούεν στον άξονα. Δύο εξτρέμ αγωνίστηκαν οι Ρομπάιγ και Ροτάριο, ενώ στην κορυφή ήταν ο Κιάρτανσον.

Από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο και προσπάθησε να επιβάλει την κυριαρχία του στο γήπεδο. Μετά από το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν για πρώτη φορά στο 13’ με κοντινή κεφαλιά του Σισέ που πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 17’ το σουτ του Μασούρα εντός περιοχής βρήκε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ. Όσο περνούσε η ώρα η ομάδα του Μίτσελ πίεζε ολοένα και περισσότερο και στο 30’ «άγγιξε» το 1-0 με κοντινή κεφαλιά του Μπακαμπού σε σέντρα του Ρέαμπτσιουκ αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Γιαννιώτη.

Ο Κονγκολέζος φορ ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις και στο 34’ απείλησε ξανά με σουτ εντός περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Ροτάριου στην περιοχή, όμως ο Ελ Αραμπί δεν κατάφερε να κερδίσει τον Γιαννιώτη από την άσπρη βούλα. Αυτό δεν πτόησε τους «ερυθρόλευκους» που συνέχιζαν να πιέζουν, απειλώντας στο 41’ με άστοχο σουτ του Μπακαμπού και στο 45’ κέρδισαν νέο πέναλτι καθώς ο Κιβρακίδης «γκρέμισε» τον Κονγκολέζο ο οποίος βρέθηκε σε τετ-α-τετ. Την εκτέλεση ανέλαβε αυτή τη φορά ο Μακαμπού και με άψογο τελείωμα στη δεξιά γωνία του Γιαννιώτη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Μίτσελ πέρασε τον Βαλμπουενά αντί του Ελ Αραμπί και γύρισε το σχηματισμό σε 4-2-3-1. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να μπει πιο επιθετικά και στο 48’ έφτασε μια «ανάσα» από την ισοφάριση. Ο Φριτζόνσον βρέθηκε μόνος του στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού και έκανε την κεφαλιά αλλά ο Τζολάκης απέκρουσε. Αυτή ήταν και η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός αφού γλίτωσε το 1-1, ανέλαβε τον απόλυτο έλεγχο, κυκλοφορούσε με υπομονή τη μπάλα και στο 57’ σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, με τον Χουάνγκ να βγάζει σε τετ-α-τετ τον Μπακαμπού αλλά το πλασέ του τελευταίου σταμάτησε στον Γιαννιώτη. Η φάση αυτή αποδείχθηκε προειδοποητική βολή καθώς στο 68’ ο Κονγκολέζος βγήκε ξανά σε τετ-α-τετ έπειτα από πάσα του Βαλμπουενά και αυτή τη φορά δεν αστόχησε κάνοντας δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Μετά το 2-0, ο Ολυμπιακός επιχείρησε να κάνει διαχείριση του υπέρ του σκορ απέναντι σ’ έναν Ατρόμητο που αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα και να φτιάξει προϋποθέσεις για γκολ. Στο 73’ ο Γκάρι Ροντρίγκες που πέρασε στο ματς αντί του Βρουσάι, επιχείρησε ανεπιτυχώς να περάσει τον Γιαννιώτη, ενώ στο 90’ ο ίδιος πλάσαρε από πλάγια εντός περιοχής όμως ο Χατζηΐασίας απέκρουσε με το γόνατο στη γραμμή στερώντας στους γηπεδούχους ένα τρίτο τέρμα. Το 2-0 έμεινε εν τέλει ως το φινάλε, με τους «ερυθρόλευκους» να επιστρέφουν στα νικηφόρα αποτελέσματα και να μειώνουν προσωρινά στο -4 τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Πλέον το μυαλό των Πειραιωτών είναι στο πολύ κρίσιμο ματς της Πέμπτης με την Καραμπάγκ για το Γιουρόπα Λιγκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Βρσάλικο, Εμβιλά, Ελ Αραμπί (46' Βαλμπουενά), Παπασταθόπουλος, Βρουσάι (63' Αγκ. Καμαρά), Χουάνγκ Ίνμπομ (90' Σαμασέκου), Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Μπακαμπού (72' Αμπουμπακάρ Καμαρά), Μασούρας (62' Γκάρι Ροντρίγκες).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κιβρακίδης, Χατζηισαϊας, Σουάρεθ (81' Μαυρομμάτης), Έντερ Γκονζάλες (81' Έρλινγκμαρκ), Κουέν, Φριτζόνσον (81' Τζαβίδας), Ρομπάιγ, Ροτάριου (70' Μουνίθ), Κιάρτανσον.

Πρώτη νίκη για Αστέρα

Στο ματς που προηγήθηκε, ο Αστέρα Τρίπολης επικράτησε με 2-0 του ΟΦΗ εντός έδρας και πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Οι Αρκάδες πέτυχαν και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Τιλίκα (19’) και Γκαρντάβσκι (44’) και στην επανάληψη άντεξαν την πίεση των Κρητικών, οι οποίοι παρά τις προσπάθειες τους δεν μπόρεσαν να μειώσουν και να επιστρέψουν στο παιχνίδι.