Κύπελλο Ισπανίας: «Καθάρισε» η Μπαρτσελόνα, προβάδισμα για Σεβίλλη και Μπέτις

7/12/2013 01:01
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Καρταχένα, η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 4-1 εκτός έδρας και ουσιαστικά εξασφάλισε από τώρα την πρόκριση για τους «16». Προβάδισμα για Μπέτις, Σεβίλλη, ανοιχτοί λογαριασμοί για Βιγιαρεάλ, Σοσιεδάθ.

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε να χάνει στο 16ο λεπτό από τη Καρταχένα χάρη στο τέρμα του Φερνάντο, ωστόσο το προβάδισμα των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ, καθώς Πέδρο (36’) και Φάμπρεγκας (43’) επανέφεραν την… τάξη, κάνοντας το 2-1 για τους Καταλανούς.

Στην επανάληψη, ο Πέδρο με δεύτερο προσωπικά τέρμα στο 76’ έκανε το 3-1, ενώ ο 18χρονος Καμερουνέζος Ντογνγκού έβαλε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 το οποίο δίνει από τώρα την πρόκριση στους «μπλαουγκράνα».

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ζόρντι Άλμπα επέστρεψε στους αγωνιστικούς χώρους μετά από απουσία δύο μηνών.

Προβάδισμα για Μπέτις, Σεβίλλη

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε και η Σεβίλλη η οποία πέρασε με σκορ 1-0 από την έδρα της Ρασίνγκ Σανταντέρ.

Οι Ανδαλουσιανοί άνοιξαν το σκορ στο 5ο λεπτό με τον Τζάιρο και παρότι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 52’ λόγω αποβολής του Κόκε, κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα και βρίσκονται πλέον μια «ανάσα» από τους «16».

Με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του θεσμού είναι και η Μπέτις η οποία κέρδισε με 2-1 στην έδρα της Γέιδα (ομάδα τρίτης κατηγορία).

Οι Βερδού (27’) και Μολίνα (43’) με εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι έκαναν το 2-0 στο πρώτο μέρος, με τον Μίγια να μειώνει στο 57’ για το τελικό σκορ.

Μάλιστα η Γέιδα έπαιζε από το πέμπτο λεπτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τόρες.

Από την άλλη, η Βιγιαρεάλ ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Έλτσε στο «Μαδριγάλ», με τους γηπεδούχους να σώζουν εν μέρει την παρτίδα, ισοφαρίζοντας στο 90+4’, ενώ Αλχεθίρας και Σοσιεδάθ ήρθαν ισόπαλες 1-1.

Ισόπαλο 0-0 έληξε και το παιχνίδι της Βαγιαδολίδ με την Ράγιο Βαγιεκάνο.