Ευρωμπάσκετ 2022: Η Γερμανία πέρασε και περιμένει την Ελλάδα στα προημιτελικά (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
10/9/2022 20:58
Η Γερμανία έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στο Μαυροβούνιο όμως τελικά νίκησε με 85-79 στο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των «16» του Ευρωμπάσκετ και πλέον οι οικοδεσπότες περιμένουν την Εθνική Ελλάδας η οποία θα παίξει την Κυριακή (11/9, 21.45) με την Τσεχία.

Το σύνολο του Γκόρντον Χέρμπερτ προηγήθηκε με 48-24 στο ημίχρονο κι έμοιαζε να έχει «κλειδώσει» την πρόκριση.

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν διάθεση να παραδοθούν και σιγά-σιγά «ροκάνισαν» τη διαφορά και πλησίασαν.

Στο φινάλε όμως ένα σφύριγμα των διαιτητών για αντιαθλητικό φάουλ του Κέντρικ Πέρι έκανε τη διαφορά κι έκρινε τον αγώνα, με τη Γερμανία να επικρατεί 85-79.

Κορυφαίος σκόρερ των νικητών ο Ντένις Σρέντερ με 22 πόντους και 8 ασίστ.

Από την πλευρά των ηττημένων ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού και νατουραλιζέ Κέντρικ Πέρι πέτυχε 25, με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς να προσφέρει 22.