Άρης-Λεβαδειακός 3-0: Υπέροχος Μαντσίνι τον οδήγησε στη νίκη

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
21/8/2022 22:28
Ο Άρης με πρωταγωνιστή τον Μαντσίνι που πέτυχε δύο γκολ επικράτησε με 3-0 τον Λεβαδειακό που στάθηκε καλά για ένα ημίχρονο στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Ο Αργεντινός ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων με δύο πολύ όμορφα τελειώματα (12', 45+1') στο πρώτο μέρος έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν επικίνδυνοι ειδικά από την αριστερή τους πλευρά.

Στο δεύτερο μέρος όμως ο Άρης ήταν σαφώς ανώτερος ο Γκρέι έχασε σημαντικές ευκαιρίες αλλά τελικά πέτυχε το 3-0 με ένα δυνατό σουτ έπειτα από εξαιρετική μεταβίβαση του Πάλμα. Ντεμπούτο για τους γηπεδούχους έκαναν οι Μανού Γκαρθία και Ζερβίνιο, με τον πρώτο να δείχνει την ποιότητα του και τον δεύτερο να φτάνει κοντά σε γκολ.

Δύο υπέροχα γκολ ο Μαντσίνι, πίεσε ψηλά ο Λεβαδειακός

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Λεβαδειακό να πιέζει ψηλά και να έχει την πρώτη ευκαιρία στα πρώτα δευτερόλεπτα αλλά το σουτ του Μπελόντ πέρασε άουτ και δεν ανησύχησε τον Κουέστα. Οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να επιτεθούν στην αρχή του παιχνιδιού και τελικά οι κίτρινοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ.

Στο 12' ο Γκρέι βρήκε ωραία τον Μαντσίνι ο οποίος με ένα πολύ ωραίο σουτ νίκησε τον Μάρκοβιτς και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Το γκολ αυτό ωστόσο δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους που προσπάθησαν να απαντήσουν αλλά ο Κουέστα αντέδρασε σωστά στις προσπάθειες των Μουτίνιο και Δούμτσιου.

Ο Ταουσιάνης ζητούσε από τους παίκτες του να μείνουν ψηλά και να πιέσουν κάτι που έκαναν αλλά στο 23' ο Άρης ήταν αυτός που βγήκε μπροστά, με τον Μάρκοβιτς όμως να προλαβαίνει και να κλείνει ωραία τον Γκρέι. Ο Λεβαδειακός αναπτυσσόταν ωραία κυρίως από την αριστερή του πλευρά και προσπαθούσε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Κουέστα. Ο Κωνσταντινίδης στο 32' είχε ένα σουτ μετά από πολύ ωραία κομπίνα σε κόρνερ αλλά η προσπάθεια του έφυγε λίγο άουτ.

O Άρης είχε την κατοχή και κυκλοφορούσε την μπάλα, με τους φιλοξενούμενους βέβαια να συνέχιζαν την πίεση ψηλά έχοντας δυνάμεις. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όμως ο Μαντσίνι υποδέχτηκε την μπάλα έξω από την περιοχή, πέρασε πολύ όμορφα ανάμεσα από τους αντιπάλους του και με ένα άψογο πλασέ έκανε το 2-0 σε ένα καθοριστικό σημείο.

Ανώτερος στην επανάληψη και εύκολη νίκη για τον Άρη

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους αλλά το σουτ του Μουτίνιο βρήκε πάνω στα σώματα και στο 51' ο Άρης «άγγιξε» το 2-0. Ο Φαμπιάνο σέντραρε από τα δεξιά, ο Γκρέι βγήκε πρώτος στην μπάλα αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Τέσσερα λεπτά μετά μάλιστα ο Μάρκοβιτς έκανε λάθος πάσα με τους παίκτες του Άρη να κλέβουν, τον Γκρέι να αφήνει για κάποιο λόγο την μπάλα στον Μαντσίνι να σουτάρει από πλεονεκτική θέση αλλά να στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Ο Άρης έδειξε πως μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο για να «καθαρίσει» το παιχνίδι και ο Γκρέι μέσα σε τέσσερα λεπτά (58'-62') έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες. Στην πρώτη βρέθηκε απέναντι από τον Μάρκοβιτς αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει ενώ στην επόμενη φάση και πάλι από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ.

Αυτό όμως που δεν κατάφερε σε τρεις περιπτώσεις στην επανάληψη το κατάφερε στην τέταρτη. Ο Πάλμα με μία εξαιρετική διαγώνια μπαλιά βρήκε τον Γκρέι μέσα στην περιοχή και αυτή τη φορά ο φορ του Άρη με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Η είσοδος του Μανού Γκαρθία άλλαξε προς το καλύτερο τον Άρη, ενώ αυτή του Ζερβίνιο σήκωσε το Βικελίδης στο πόδι προκειμένου να χειροκροτήσει τον Ιβοριανό άσο. Οι κίτρινοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και στο 89' ο Ζερβίνιο έφτασε πολύ κοντά στο παρθενικό γκολ αλλά νικήθηκε από τον Μάρκοβιτς σε διπλή προσπάθεια σε τετ α τετ.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση και έτσι ο καλός στο δεύτερο ημίχρονο Άρης έφτασε σε μία δίκαιη νίκη.

Άρης (Μπούργος): Κουέστα, Πίρσμαν (82' Μαζικού), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Οντουμπάτζο, Νταμπό (46' Σέικ Ντιοπ), Ντουκουρέ, Μαντσίνι, Καμάτσο (46' Μανού Γκαρθία), Πάλμα (74' Ζερβίνιο), Γκρέι (83' Χατζηιωάννου)

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης):Μάρκοβιτς, Μεχία, Βινίσιους, Μουτίνιο (62' Νίκας), Βήχος, Βρακάς (77' Βουτσάς), Δούμτσιος, Συμελίδης (77' Ρέζις), Κωνσταντινίδης, Μπελμόντ (58' Λούα-Λούα), Τζημόπουλος