Ελλάδα-Πολωνία 101-78: Ωραία με Γιάννη, έτοιμη για τα ντέρμπι (video)

Συντάκτης: Θάνος Τσαλουχίδης
Θάνος Τσαλουχίδης
17/8/2022 23:38
Η Εθνική Ελλάδας πήρε μία άνετη νίκη με 101-78 απέναντι στην Πολωνία στην πρεμιέρα του τουρνουά Ακρόπολις και ετοιμάζεται για τα δύο δυνατά παιχνίδια με Γεωργία και Τουρκία. Πρωταγωνιστής για άλλη μία φορά ο Γιάννης Αντετοκόνμπο που μέτρησε 24 πόντους ενώ από κοντά ακολούθησε ο Ντόρσεϊ με 19.

Η Εθνική μπορεί να μην ήταν το ίδιο εντυπωσιακή όπως απέναντι στην Ισπανία στο ΟΑΚΑ αλλά και πάλι επέβαλε το ρυθμό της και πήρε σταθερό προβάδισμα από την αρχή κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 27-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ξεκίνημα ήταν νωθρό για την Ελλάδα και η Πολωνία το εκμεταλλεύτηκε και με ένα εντυπωσιακό σερί 15-0 μείωσε την διαφορά και μάλιστα στο 16' πέρασε και μπροστά στο σκορ με 32-35. Σε εκείνο το σημείο η Εθνική «ξύπνησε» και πάλι, ο ΓΙάννης Αντετοκόνμπου ξαναπέρασε στο παρκέ και έτσι ήρθε ένα δικό της σερί 16-0 που της έδωσε και πάλι σημαντική διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ιτούδη είχαν τον έλεγχο και απειλήθηκαν μόνο στην τρίτη περίοδο η οποία έκλεισε με σκορ 69-59. Στη συνέχεια με τους Ντόρσεϊ-Λαρεντζάκη να δίνουν το ρυθμό η Εθνική αύξησε ακόμα παραπάνω τη διαφορά της και το τελικό αποτέλεσμα έφερε μία άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα:27-10, 50-37, 69-59, 101-78