ΠΑΟΚ - Λέφσκι Σόφιας 1-1: «Ασπρόμαυρο» κάζο στην Τούμπα και αντίο Ευρώπη (video)

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
28/7/2022 22:23
Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή κόντρα στην Λέφσκι Σόφιας, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1) στη ρεβάνς της Τούμπας και σε συνδυασμό με την ήττα (2-0) στο πρώτο ματς αποχαιρέτησε από πολύ νωρίς την Ευρώπη για φέτος, μένοντας εκτός συνέχειας από τον 2ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.

Το γκολ του Ντάντας (56') ισοφάρισε αυτό της Λέφσκι Σόφιας από το 25', μετά από τραγικό λάθος του Λύρατζη, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να πετύχει την ανατροπή, σε ένα ματς που τέλειωσε με εννιά παίκτερς καθώς Αουγκούστο και Βεϊρίνια αποβλήθηκαν με δεύτερες κίντρινες κάρτες στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι ο «Δικέφαλος του Βορρά», είδε την φετινή του ευρωπαϊκή περιπέτεια να τελειώνει άδοξα και στρέφεται στις εγχώριες υποχρεώσεις που ξεκινούν στις 20 Αυγούστου.

Τραγικό λάθος, «παγωμαρά» και «μπλοκάρισμα»

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε όπως αναμενόταν το ματς. Με διάθεση δηλαδή να ελέγξει την κυκλοφορία της μπάλας και να πιέσει ψηλά, αλλά η Λέφσκι αιφνιδίασε με το στήσιμό της κρατώντας ταυτόχρονα κοντά, αλλά και ψηλά τις γραμμές της.

Παρ' όλα αυτά σταδιακά οι γηπεδούχοι στρίμωξαν τους Βούλγαρους, έχοντας συντριπτικό ποσοστό κατοχής της μπάλας, χωρίς όμως να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις και με ένα άστοχο σουτ του Νάρεϊ να αποτελεί την μοναδική τους τελική προσπάθεια στα πρώτα 20 λεπτά.

Στο 25' ήταν όμως που ήρθε η απόλυτη «ψυχρολουσία», αφού σε μία ανύποπτη φάση και ενώ δεχόταν ελαφρώς πίεση, ο Λύρατζης γύρισε προς τα πίσω την μπάλα αδύναμα, με τον Ρονάλντο να «τσιμπάει» προ του Κοτάρσκι και να πλασάρει σε κενή εστία ανοίγοντας το σκορ.Οι «ασπρόμαυροι», που πλέον χρειάζονταν τρία γκολ για να στείλουν το ματς στην παράταση, επηρεάστηκαν ιδιαίτερα από αυτή την εξέλιξη, με τον εκνευρισμό να είναι διάχυτος στις κινήσεις τους, ενώ σε κινδύνεψαν σε γρήγορο τρανζίσιον της Λέφσκι με δεύτερο γκολ, αλλά ο Κοτάρσκι βγήκε και μπλόκαρε. Στο 45' ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε την πιο επικίνδυνη φάση του στο πρώτο μέρος αλλά η προβολή του Νάρεϊ μετά από σέντρα του Κουαλιάτα πέρασε άουτ.

Οι αποβολές και η έλλειψη έμπνευσης άφησαν την ανατροπή στην... μέση

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ραζβάν Λουτσέσκου ανακάτεψε την τράπουλα ρίχνοντας στην «μάχη» τους Βιεϊρίνια και Μπίσεσβαρ. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με διάθεση να τα παίξει όλα για όλα και παραλίγο να δεχτεί και δεύτερο τέρμα στο 47' όταν ο Κράστεφ έχασε μεγάλη ευκαιρία για τους Βούλγαρους.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε πάντως να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο 56', όταν ο Μπίσεσβαρ έκλεψε την μπάλα ψηλά και αυτή έφτασε στον Ντάντας που με σουτ την έστειλε στα δίχτυα δίνοντας ελπίδες ανατροπής.

Μετά την ισοφάριση ο ΠΑΟΚ έγινε ακόμα πιο πιεστικός, αφού μπήκαν στο ματς Κούτσιας στο και Σβαμπ, το σκηνικό, όμως, δεν άλλαξε, αφού οι τελικές προσπάθειες έρχονταν με το... σταγονόμετρο και η αποβολή του Αουγκούστο στο 72' για αντικανονικό μαρκάρισμα έκανε τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα, ενώ στο 80’ έμεινε με 9 παίκτες, λόγω δύο αποβολής (με δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία) και του Βιεϊρίνια.

Στις καθυστερήσεις μάλιστα η Λέφσκι βρέθηκε κοντά στο να σκοράρει για δεύτερη φορά, αλλά ο Γουέλτον έστειλε την μπάλα άουτ σε ανεπανάληπτο τεςτ-α-τετ και τελικά η αναμέτρηση έληξε με σκορ 1-1 και τον ΠΑΟΚ να αποχαιρετά νωρίς την Ευρώπη.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (66’ Κούτσιας), Ίνγκασον, Κάργας (72’ Σβαμπ), Ράφα Σοάρες (46’ Βιεϊρινία), Αουγκούστο, Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Κουαλιάτα (46’ Μπίσεσβαρ), Ντάντας, Νάρεϊ

Λέφσκι Σόφιας (Στάνιμιρ Στοΐλοφ): Μιχαΐλοφ, Πετρίς, Σονκό Σούντμπεργκ, Κόρδομπα, Γκόλτσεφ, Κράστεφ, Φαν ντερ Καπ, Μιλάνοφ (85’ Πέτκοφ), Ρονάλντο (83’ Κράεφ), Μπαρί (90’+ Μίτκοφ), Γουέλτον