Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-2: «Διπλό» Ευρώπης στο «Καραϊσκάκης»!

11/5/2022 22:57
Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 2-1 τον Ολυμπιακό μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης» και έκανε άλλο ένα μεγάλο βήμα για την έξοδο στην Ευρώπη, περνώντας ξανά στην 3η θέση και στο +2 από Άρη και ΑΕΚ που επίσης κέρδισαν στα δικά τους ματς. Παλάσιος (10’) και Σένκεφελντ (54’) τα γκολ για τους «πράσινους», μείωσαν με Τικίνιο (71’) οι Πειραιώτες, που έμειναν χωρίς νίκη κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο τη φετινή σεζόν.

Στα πράσινα βάφτηκε το «ντέρμπι αιωνίων» στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Παναθηναϊκός απέδρασε με νίκη-«χρυσάφι» από την έδρα του Ολυμπιακού, επέκτεινε το αήττητο σερί του σε 12 παιχνίδια και παραμένει σε θέση οδηγού στη μάχη για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια, όντας στο +2 από Άρη και ΑΕΚ δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε, ενώ μείωσε και στο -2 τη διαφορά από τον 2ο ΠΑΟΚ.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους Πειραιώτες παίρνοντας το προβάδισμα στο 10’ με τρομερό γκολ του Παλάσιος στην αντεπίθεση και στη συνέχεια με σωστή αμυντική λειτουργία, δεν πέρασαν πολλές δύσκολες στιγμές από τον αντίπαλο του, ο οποίος είχε τελικές αλλά η μοναδική κλασική του ευκαιρία στο πρώτο μέρος ήταν ένα καλό σουτ του Ροντρίγκες (45+1’) το οποίο «έβγαλε» ο Μπρινιόλι.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς «χτύπησε» ξανά, αυτή τη φορά μέσω κόρνερ, κάνοντας το 2-0 με τον Σένκεφελντ στο 55’. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει απάντηση, τα κατάφερε και αυτός μέσω κόρνερ στο 71’ με τον Τικίνιο, όμως δεν μπόρεσε στα εναπομείναντα λεπτά να απειλήσει σημαντικά και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Έτσι κατέβηκαν

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε σχηματισμό 4-3-3 με Βατσλίκ κάτω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού και άμυνα με Λαλά, Παπασταθόπουλο, Αβραάμ και Ρέαμπτσιουκ. Στο κέντρο οι Μαντί Καμαρά και Εμβιλά ήταν οι δύο αμυντικοί χαφ, τριάδα μπροστά οι Λόπες, Αγκιμπού, Ροντρίγκες και στην κορυφή ο Ελ Αραμπί.

Από την πλευρά του, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς κατέβασε τον Παναθηναϊκό με 5-4-1. Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Μπρινιόλι, μπακ-χαφ οι Σάντσες, Κώτσιρας και τριάδα στα στόπερ οι Σένκεφελντ, Κουρμπέλης και Σάρλια. Βιγιαφάνιες και Αλεξανδρόπουλος ήταν οι δύο κεντρικοί μέσοι, στα άκρα έπαιξαν Αϊτόρ, Παλάσιος και στην κορυφή ο Ιωαννίδης.

Ο Παλάσιος «πάγωσε» το «Καραϊσκάκης» με τρομερό γκολ

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ξεκίνημα, έκλεισε τον Παναθηναϊκό στο μισό γήπεδο αλλά δεν απείλησε με αξιώσεις, έχοντας δύο άστοχες προσπάθειες, με κεφαλιά του Παπασταθόπουλου (7’) και σουτ του Αγκιμπού (9’). Ο Παναθηναϊκός πίεζε ψηλά με στόχο να κλέψει μπάλες στο κέντρο και από μια τέτοια φάση προέκυψε το γκολ στο 10ο λεπτό. Ο Λαλά επιχείρησε να βρει με μακρινή μπαλιά τον Ελ Αραμπί, ο Κουρμπέλης όμως έκοψε στον αέρα και έδωσε στον Παλάσιος, ο οποίος με βήμα δεξιά απέφυγε Παπαδόπουλο και Ρέαμπτσιουκ και εκτέλεσε άψογα τον Βατσλίκ με σουτ από το ύψος της περιοχής «γράφοντας» το 0-1.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ για πρώτη φορά στο «Καραϊσκάκης» τη φετινή σεζόν και επιχειρούσε να αντιδράσει παίζοντας από τα άκρα, κυρίως από τα δεξιά με τον Λόπες. Ωστόσο και η επόμενη μεγάλη στιγμή άνηκε στον Παναθηναϊκό, όταν στο 15’ ο Παλάσιος έφυγε ξανά στο χώρο και έκανε το σουτ από τα δεξιά, αλλά αυτή τη φορά ο Βατσλίκ επενέβη σωστά αποκρούοντας τη μπάλα. Οι «ερυθρόλευκοι».

Ανέβασε στροφές ο Ολυμπιακός και «άγγιξε» το γκολ με Ροντρίγκες στις καθυστερήσεις

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του Παναθηναϊκού και να τροφοδοτήσουν τον Ελ Αραμπί, κάνοντας αισθητή την παρουσία τους επιθετικά μονάχα στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους. Στο 32’ το διαγώνιο σουτ του Ροντρίγκες πέρασε λίγο άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά ο Παπασταθόπουλος έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ αλλά ο Μπρινιόλι μπλόκαρε σταθερά. Στο 38’ το απευθείας φάουλ του Λόπες από καλή θέση πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 44’ ο Πορτογάλος επιχείρησε νέο σουτ, με τον γκολκίπερ του «τριφυλλιού» να ήταν σε ετοιμότητα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού ήρθε στις καθυστερήσεις σε ενέργεια του Ροντρίγκες, ο οποίος με τρομερή ντρίπλα «άδειασε» τον Κώτσιρα και έπιασε το σουτ από τα πλάγια έξω από την περιοχή όμως ο Μπρινιόλι απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.

«Χτύπησε» με Σένκεφελντ από στατική φάση

Στο δεύτερο μέρος ο Μαρτίνς προχώρησε σε διπλή αλλαγή περνώντας δεύτερο σέντερ φορ τον Τικίνιο αντί του Αγκιμπού, ενώ άλλαξε στόπερ βάζοντας τον Σισέ αντί του Αβραάμ με στόχο να βρει περισσότερη δημιουργία και από την άμυνα. Ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτος μ’ ένα σουτ του Εμβιλά (47’) το οποίο μπλόκαρε ο Μπρινιόλι όμως στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός κέρδισε μέτρα, απείλησε στο 54’ με σουτ του Πέρεθ το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Σισέ και από την εκτέλεση του ήρθε το 0-2. Ο Αϊτόρ εκτέλεσε από τα αριστερά στο πρώτο δοκάρι, ο Σένκεφελντ ξέφυγε από τον Παπασταθόπουλο, που βρέθηκε να μαρκάρει δύο παίκτες, και με κοντινή κεφαλιά, διπλασίασε το σκορ των «πρασίνων».

Βρήκε τη λύση από κόρνερ και μείωσε με Τικίνιο

Ο Μαρτίνς βλέποντας την ομάδα του να μη δημιουργεί, πέρασε τον Βαλμπουενά αντί του Ροντρίγκες, ενώ ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τους Χατζηγιοβάνη και Βιτάλ αντί των Αϊτόρ και Παλάσιος. Το παιχνίδι είχε τετράλεπτη διακοπή στο διάστημα 64’-69’ μιας και οι οπαδοί του Ολυμπιακού πέταξαν αρκετά καπνογόνα κάνοντας αποπνικτική την ατμόσφαιρα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με… γκολ, καθώς στο 70’ οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν κόρνερ και βρήκαν δίχτυα με τον Τικίνιο, μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι. Ο Ελ Αραμπί πήρε την πρώτη κεφαλιά προς τα πίσω και ο Τικίνιο σκόραρε από κοντά με το στήθος, κάνοντας το 1-2.

Άκαρπη πίεση

Το μομέντουμ ήταν με τον Ολυμπιακό, ο οποίος γέμισε την περιοχή του Παναθηναϊκού αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει σε σετ παιχνίδι. Ο Μαρτίνς πέρασε Μασούρα και Κανέ αντί των Λόπες και Εμβιλά αλλά η μοναδική αξιοσημείωτη στιγμή των γηπεδούχων μετά το 1-2 ήταν ένα σουτ του προωθημένου Παπασταθόπουλο το οποίο μπλόκαρε στη γωνία ο Μπρινιόλι. Το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε και ο Παναθηναϊκός έφυγε με πολύ μεγάλο «διπλό» από το «Γ. Καραϊσκάκης», μένοντας αήττητος φέτος κόντρα στους Πειραιώτες (2-2-0). Έντονες αποδοκιμασίες με το σφύριγμα της λήξης από τον κόσμο των «ερυθρόλευκων» που έμειναν απογοητευμένοι από την εικόνα και το αποτέλεσμα της ομάδας τους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος (46' Σισέ), Ρέαμπτσιουκ, Μ. Καμαρά, Εμβιλά (79' Κανέ), Ροντρίγκες (64' Βαλμπουενά), Α. Καμαρά (46' Τικίνιο), Λόπες (79' Μασούρας), Αραμπί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης (78' Χουάνκαρ), Σάρλια, Κώτσιρας, Βιγιαφάνιες, Αλεξανδρόπουλος, Σάντσες, Αϊτόρ (63' Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος (63' Βιτάλ), Ιωαννίδης.