Άρης - ΠΑΟΚ 1-0: Νίκη... Ευρώπης για τους «κίτρινους» στην «αρένα» του Βικελίδης

Συντάκτης: Γιώργος Χρονόπουλος
Γιώργος Χρονόπουλος
17/4/2022 21:34
Ο Άρης ήταν ο νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, αφού επικράτησε 1-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ στο «Κλ. Βικελίδης» για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League Interwetten και εδραιώθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, μεταφέροντας την πίεση σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό.

Το γκολ του Ντουκουρέ στο 17ο λεπτό αποδείχθηκε «χρυσό» για τον Άρη, σε ένα ματς που οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν, αλλά δεν το... τέλειωσαν με αποτέλεσμα να κινδυνέψουν. Οι σκληρές μονομαχίες πάντως ήταν το στοιχείο που ξεχώρισε, με τον Πορτογάλο διαιτητή να δείχνει συνολικά 8 κίτρινες κάρτες και να αποβάλλει και τον Μιχάι, τον βοηθό του Λουτσέσκου, αλλά και τον Μπούργος από τους πάγκους.

Προβάδισμα με Ντουκουρέ για τον Άρη και πολλά νεύρα

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με διάθεση να πιέσουν πολύ ψηλά τον ΠΑΟΚ και να ψάξουν ένα γκολ από τα πρώτα λεπτά. Ο ΠΑΟΚ κατάφερνε να «σπάει» το πρέσινγκ όμως και σε δύο περιπτώσεις, με τον Μιτρίτσα στο 3' και τον Ζίβκοβιτς στο 6' απείλησε τους «κίτρινους», οι οποίοι πάντως δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο.

Πάνω που το παιχνίδι έδειχνε να αποκτά ρυθμό όμως, μία μικρή ένταση στους πάγκους των ομάδων έφερε την πρώτη κάρτα, η οποία ήταν για τον Λουτσέσκου και τα νεύρα μεταφέρθηκαν εξελικτικά και μέσα στο γήπεδο.

Στο 16' σε γρήγορη αντεπίθεση, ο Ιτούρμπε βρήκε το Εμπακατά, που σούταρε με σύναμη από τα όρια της περιοχής, με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ, από το οποίο όμως προέκυψε το γκολ του Ντουκουρέ, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά στην «κερδιά» της περιοχής, έστειλε στα δίχτυα τη μπάλα, βάζοντας «φωτιά» στο «Κλ. Βικελίδης». Ο Άρης συνέχισε να πιέζει ψηλά παρά το γκολ, αλλά το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό με τις τρεις κάρτες να δίνονται γρήγορα. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε πάντως παίρνοντας μέτρα στο γήπεδο και απειλώντας με τον Σβαμπ στο 35' να πλσάρει πάνω στα σώματα σε προσπάθεια μέσα από την περιοχή.

Στο 38' υπήρξε νέα ένταση στους πάγκους, αυτή τη φορά μεγαλύτερη με τον βοηθό του Λουτσέσκου, Μπάτσι και τον Μπούργος να λοφέρουν έντονα και μετά από ένα μικρό... χαμό να αποβάλλονται και οι δύο.

Παρά αυτή την εξέλιξη οι παίκτες του Άρη παρέμειναν συγκεντρωμένοι και στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους.

Στο 45'+1' ο Ματίγια με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκης, ο οποίος στο 45'+2' είπε «όχι» στον Μαντσίνι σε προσπάθεια του τελευταίου από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής. Πριν λήξει μάλιστα το πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ πρόλαβε να πατήσει περιοχή με τον Άκπομ να πλασάρει από πλάγια θέση και υπό πίεση και τον Κουέστα να μπλοκάρει.

Τον κράτησε όσο μπορούσε ο Πασχαλάκης, τον «τέλειωσε» η αποβολή

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μαντσίνι να εκμεταλλεύεται λάθος του Μιχάι, αλλά να πλασάρει αδύναμα από πλεονεκτική θέση. Στο 51' ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να απειλήσει, αφού μετά από κεφαλιά του Άκπομ και απομάκρυνησ της άμυνας των «κίτρινων» η μπάλα στρώθηκε στον Μιχάι, που σούταρε πολύ άστοχα. Στο 60' ο Ντουκουρέ σηκώθηκε ξανά ψηλότερα απ' όλους, μετά από γέμισμα του Μαντσίνι, αλλά η εκφαλιλα του πέρασε άουτ και μετά επήλθε «ανακάτεμα της τράπουλας» από τους πάγκους.

Ο Λουτσέσκου έριξε στο ματς τον Μπίσεσβαρ, έτσι ώστε να απειλήσει περεαιτέρω από τον άξονα, με την πλευρά του Άρη αν απαντά με την είσοδο του Ματέο Γκαρσία. Στο 64' πάντως ο Πασχαλάκης με τρομερή επέμβαση στο τετ-α-τετ με τον Γκάμα.

Τα συνεχή ανεβάσματα των μπακ του ΠΑΟΚ έδιναν πολύ χώρο στους γηπεδούχους, που στο 67' «άγγιξαν» ξανά το 2-0, με τον Σϊντκλεϊ να προλαβαίνει τελευταία στιγμή τον Μαντσίνι.

Η κατάσταση έγινε ακόμα πιο δύσκολ για τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο 70', όταν μετά από δεύτερη κίτρινη που δέχτηκε ο Μιχάι, αποβλήθηκε με αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στα τελευταία 20 λεπτά οι δύο αντίπαλοι αναλώθηκαν πρωτίστως σε σκληρές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να παλεύει για την ισοφάριση παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα. Η έξοδος του Καμαρά από το ματς για τον Άρη, με την ταυτόχρονη είσοδο του Ολιβέιρα (μετά από 247 μέρες) δημιούργησε ανισορρπίες στο ματς, αναφορικά με τις εναέριες -κυρίως- μονομαχίες.

Πλην πάντως μίας καλή έμπνευσης του Ολιβέιρα, που απείλησε με μακρινό σουτ στο 86', ο ΠΑΟΚ δεν κατέγραψε, άλλη ευκαιρία, ενώ και ο Άρης προσπάθησε να «ροκανίσει» το χρόνο, χωρίς να κυνηγήσει δεύτερο τέρμα στα τελευταία λεπτά κι έτσι δεν άλλαξε κάτι.

Ο Άρης πήρε τη δεύτερη διαδοχική νίκη του στα πλέι οφ, εδραιώθηκε στην τρίτη θέση και πλησίασε στους έξι βαθμούς τον δεύτερο ΠΑΟΚ που στρέφει, πλέον, το ενδιαφέρον του στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον Ολυμπιακό.

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Πάλμα (60' Εντιαγέ), Ντουκουρέ, Μαντσίνι (78' Ματέο), Μπράμπετς, Ματίγια, Φαμπιάνο, Γκάνεα, Καμαρά (78' Μπεναλουάν), Ιτούρμπε (59' Γκάμα), Εμπακατά (85' Σούντγκρεν).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε (74' Τέιλορ), Βαρέλα, Μιχάι, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (46' Αουγκούστο), Κούρτιτς, Σοάρες (60' Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα (74' Ίνγκασον), Ακπομ (79' Ολιβέιρα).