Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-1: Νίκη Ευρώπης για τους «πράσινους» (video)

3/4/2022 21:00
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ στην Λεωφόρο και έκανε μεγάλο βήμα για την έξοδο στην Ευρώπη, ενώ έβαλε τέλος στο αήττητο 16 αγώνων του «Δικεφάλου του Βορρά». Αϊτόρ (34’) και Χουάνκαρ (64’) τα γκολ των «πρασίνων», μείωσαν με Ζίβκοβιτς (70’) οι Θεσσαλονικείς, που έχουν πλέον το μυαλό τους στο ιστορικό ματς με την Μαρσέιγ.

Σ’ ένα εκπληκτικό παιχνίδι στην Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 τον ΠΑΟΚ, κέρδισε για πρώτη φορά φέτος τον «Δικέφαλο του Βορρά» και πήρε μια νίκη κομβικής σημασίας στη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη. Με το τρίποντο, οι «πράσινοι» έπιασαν Άρη και ΑΕΚ στην 3η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη, με την «Ένωση» να παίζει αυτήν την ώρα στο «Γ. Καραϊσκάκης». Στον αντίποδα, οι «ασπρόμαυροι» είδαν να μπαίνει τέλος στο αήττητο 16 αγώνων στο πρωτάθλημα και κινδυνεύουν να βρεθούν ακόμα και στο -13 από την κορυφή.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους και προηγήθηκε στο 34’ με τον Αϊτόρ. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε υποδειγματική αντίδραση στην επανάληψη, είχε τρεις κλασσικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε δεύτερο γκολ στο 64’ με εκπληκτικό σουτ του Χουάνκαρ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν άμεσα με τον Ζίβκοβιτς (70’) και πίεσαν ασφυχτικά για το γκολ της ισοφάρισης αλλά η άμυνα του «τριφυλλιού» άντεξε ως το τέλος.

Πιο δυνατά ο ΠΑΟΚ, πήραν τον έλεγχο μετά το 15' οι γηπεδούχοι

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυναμικά το παιχνίδι, όντας καλύτερος στο πρώτο τέταρτο αλλά δεν κατάφερε να φτιάξει μεγάλη ευκαιρία. Η συνέχεια άνηκε στον Παναθηναϊκό, ο οποίος «άγγιξε» δύο φορές το γκολ μέσα σ’ ένα λεπτό. Στο 15’ ο Παλάσιος βρέθηκε σε καλή θέση από τα πλάγια της περιοχής αλλά ο Πασχαλάκης επενέβη άμεσα, ενώ στο 16’ ο Κώτσιρας δεν επιχείρησε σουτ από θέση βολής και η φάση χάθηκε. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, ρίχνοντας στο ματς τον Αλεξανδρόπουλο αντί του τραυματία Βιγιαφάνες. Μάλιστα λίγο μετά την είσοδο του ο Έλληνας μέσος έκανε σωστή παρέμβαση σε σουτ του Ζίβκοβιτς εντός περιοχής, επιτρέποντας στον Μπρινιόλι να μπλοκάρει.

Ο Αϊτόρ άνοιξε το σκορ του ντέρμπι

Το γκολ για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 34’ και προέκυψε από κλέψιμο στο κέντρο και ωραία συνεργασία. Ο Παλάσιος έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, ο Ιωαννίδης δεν έπιασε την κεφαλιά σε πρώτο χρόνο αλλά ο Αϊτόρ έκανε την κίνηση στο δεύτερο δοκάρι και αφύλαχτος έσπρωξε με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι είχε πάρει γρήγορο ρυθμό, με τους «πράσινους» να απειλούν ξανά στο 36’ με τον Παλάσιος, ο οποίος δημιουργούσε πολλά προβλήματα από τα δεξιά, αλλά ο Ίνγκασον πρόλαβε την τελευταία στιγμή να διώξει σε κόρνερ. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο 41’ με τον Άκπομ να αστοχεί απελπιστικά με σουτ από πλεονεκτική θέση, ενώ είχε την επιλογή να δώσει στον αμαρκάριστο Ζίβκοβιτς. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου, με το «τριφύλλι» να πηγαίνει δίκαια με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Γρήγορος ρυθμός και κλασσικές ευκαιρίες από τον ΠΑΟΚ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πολύ γρήγορο ρυθμό και τον «Δικέφαλο του Βορρά» να μπαίνει αποφασισμένος να φέρει το σκορ στα ίσα. Στο 48’ ο Κούρτιτς απείλησε με μακρινό σουτ, υποχρεώνοντας τον Μπρινιόλι σε εξαιρετική επέμβαση, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Τσιγγάρας επιχείρησε σουτ εντός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Οι Θεσσαλονικείς πίεζαν ασφυχτικά και στο 52’ σπατάλησαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους, με τον Ελ Καντουρί να αστοχεί μόνος του από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Εκπληκτικό γκολ από τον Χουάνκαρ

Η πρώτη αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 54’ με τον Χουάνκαρ να επιχειρεί να «κρεμάσει» τον Πασχαλάκη από μακριά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Η φάση αυτή αποδείχθηκε προειδοποιητική βολή αφού δέκα λεπτά μετά ο Ισπανός βρήκε δίχτυα με τρομερό βολέ στην κίνηση, επωφελούμενος από την απομάκρυνση του Ίνγκασον.

Άμεση απάντηση του ΠΑΟΚ

Το 2-0 του Παναθηναϊκού ήρθε σε σημείο που ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να πατά καλύτερα αλλά οι «ασπρόμαυροι» δεν πτοήθηκαν και απάντησαν άμεσα, μειώνοντας στο 70’ με τον Ζίβκοβιτς. Ο Κούρτιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Άκπομ δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά αλλά ο Ζίβκοβιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας και με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι «έγραψε» το 2-1. Η φάση εξετάστηκε στο VAR για το αν ο Άγγλος φορ βρήκε τη μπάλα με κεφαλιά, κάτι τέτοιο δεν προέκυψε από τον έλεγχο και το γκολ μέτρησε κανονικά.

Ζήτησαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι

Στο τελευταίο 20λεπτο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε ακόμα περισσότερο τις γραμμές του ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Παναθηναϊκός αμύνθηκε αποτελεσματικά, κρατώντας με νύχια και με δόντια το υπέρ του 2-1. Οι Θεσσαλονικείς διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στο 84’ σε χέρι του Χουάνκαρ, όμως η φάση εξετάστηκε από το VAR και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.

Η ομάδα του Λουτσέσκου δεν έφτιαξε την κλασσική φάση μετά το γκολ του Ζίβκοβιτς και μάλιστα στο 90+3’ ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» ένα τρίτο γκολ στην κόντρα αλλά το σουτ του Βιτάλ εντός περιοχής βρήκε στον Σέρβο άσο του ΠΑΟΚ και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Η πίεση των «ασπρόμαυρων» στα εναπομείναντα λεπτά των καθυστερήσεων δεν απέδωσε καρπούς, με τον Παναθηναϊκό να κρατά το υπέρ του 2-1 ως το τελικό σφύριγμα. Ενδεικτικό του πάθος που υπήρχε από τους γηπεδούχους για τη νίκη ήταν το επιτυχημένο τάκλιν του Παλάσιος στο 90+5’ στο χώρο του κέντρου που ξεσήκωσε τον Γιοβάνοβιτς, ζητώντας από τον κόσμο να κάνει θόρυβο.