Super League Interwetten: «Ζωντανός» ο Απόλλων Σμύρνης, θεαματική μοιρασιά στη Νίκαια (video)

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
2/4/2022 22:27
Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε 1-0 τον Παναιτωλικό στη Ριζούπολη και πήρε «βαθιά» ανάσα, ενώ στη Νεάπολη, ο Ιωνικός και ο Βόλος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, σε παιχνίδια της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Super League Interwetten.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έψαχνε πάση θυσία την πρώτη της νίκη στα πλέι οφ και μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες -είχαν προηγηθεί οι τρεις στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος- και τα κατάφερε φτάνοντας στους 16 βαθμούς, παραμένοντας ουραγός, αλλά πλησιάζοντας στους πέντε πόντους τη Λαμία η οποία ηττήθηκε νωρίτερα εντός έδρας από τον ΟΦΗ. Όσο για τους Αγρινιώτες, με 32 βαθμούς παραμένουν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα των πλέι άουτ.

Λίγο νωρίτερα στη Νεάπολη, ο Ιωνικός και ο Βόλος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 σ' ένα χορταστικό ματς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με ισάριθμα γκολ του Μάντζη, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν κι έφυγαν με ψηλά το κεφάλι, φτάνοντας στην ισοφάριση χάρη σε τέρματα του Φερνάντες και του Φαν Βέερτ.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Βολιώτες παρέμειναν στην 4η θέση των πλέι άουτ με 31 βαθμούς και οι Νικαιώτες έφτασαν στους 30 και παραμένουν πέμπτοι.

Ο Ντάουντα του έδωσε «ανάσα» ζωήςΈνα γκολ του Αμπιόλα Ντάουντα στο 34ο λεπτό αποδείχθηκε αρκετό στον Απόλλωνα Σμύρνης για να «λυγίσει» με 1-0 τον Παναιτωλικό.

Αυτή ήταν η πρώτη επιτυχία μετά την επιστροφή του Μπάμπη Τεννέ στην «Ελαφρά Ταξιαρχία» και το παρθενικό εντός έδρας «τρίποντο» από τον προηγούμενο Οκτώβριο.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα καταγράφηκε στο 26' με τον Φατιόν να παίρνει την κεφαλιά και τους φιλοξενούμενους να απομακρύνουν πάνω στη γραμμή.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Απόλλων Σμύρνης άνοιξε το σκορ. Μετά από σέντρα του Ντεντάκη ο Ντάουντα έκανε την κεφαλιά και ο Ανέστης απέκρουσε ενστικτωδώς. Ο Νιγηριανός επιθετικός πήρε όμως το «ριμπάουντ» κι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα «πληγώνοντας» την παλιά του ομάδα και «γράφοντας» το 1-0.

Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου θέλησαν να απαντήσουν κι απείλησαν με σουτ του Μεντόσα στο 41', όμως ο Σορκάν απομάκρυνε τον κίνδυνο και δεν άλλαξε κάτι μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος όπως αναμενόταν οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν τον έλεγχο και θέλησαν να πιέσουν, την ώρα που οι γηπεδούχοι ήθελαν πάση θυσία να προστατέψουν το προβάδισμά τους και να φτάσουν στο «τρίποντο».

Οι Αγρινιώτες περιορίστηκαν σε μία ανούσια κατοχή και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν τις ευκαιρίες που θα ήθελαν.

Στο 79' πάντως «άγγιξαν» το 1-1. Έπειτα από μία πανέμορφη αντεπίθεση ο Ντίας βρέθηκε τετ α τετ κι επειδή πιεζόταν έκανε τακουνάκι για τον επερχόμενο Βέργο, με το πλασέ του Έλληνα επιθετικού να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Σορκάν.

Η πίεση συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε αλλά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» άντεξε και πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη στη «μάχη» που δίνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Σορκάν, Ντεντάκης, Βιτλής, Άλβες, Ντομίνγκες, Κάστρο, Μαρτίνες (64΄Μαρτίνες), Φατιόν, Σλίβκα, Ντάουντα (70΄Τσιλούλης, 86΄Φερνάντες), Ιωαννίδης (86΄Εμπαγκογκού)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον (46΄Μπακαδήμας), Κορνέλιους, Μάρτενσον, Αντούνες, Βαρόνε (63΄Νταγκό), Ντίας, Μεντόσα (76΄Φλόρες), Ντουάρτε (76΄Μόρσεϊ), Καρέλης (63΄Βέργος).

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης:

Χορταστική ισοπαλία στη Νίκαια, «τρόμαξε» τους πάντες ο Ρομέρο

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της Νεάπολης και το τελικό 2-2 μαρτυρά το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο αντίπαλοι. Ο Ιωνικός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε μόλις στο τρίτο λεπτό με κεφαλιά του Βασίλη Μάντζη.

Στο 18' έγινε η φάση που προκάλεσε έντονη ανησυχία στους πάντες. Ο Ρομέρο των φιλοξενούμενων προσγειώθηκε πολύ άσχημα στο χορτάρι και φάνηκε να του γυρίζει η γλώσσα. Με την επέμβαση των ιατρικών επιτελείων αποφεύχθηκαν τα χειρότερα και οι καρδιές όλων επέστρεψαν στις θέσεις τους.

Δεν άλλαξε κάτι στο σκορ μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, όμως στο ξεκίνημα της επανάληψης οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού βρήκαν και δεύτερο γκολ. Ο Μάντζης έμεινε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και με υπέροχο τελείωμα «έγραψε» το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως δεν τα παράτησαν κι έψαξαν το τέρμα που θα τους έβαζε ξανά στο... κόλπο. Τα κατάφεραν στο 65' με τον Πάολο Φερνάντες να σκοράρει με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή μειώνοντας σε 2-1.

Το μομέντουμ είχε αλλάξει πλευρά πλέον και η ομάδα της Μαγνησίας φρόντισε να το εκμεταλλευτεί. Στο 69' κέρδισαν πέναλτι από κακή εκτίμηση της φάσης και χέρι του Μύγα εντός περιοχής.

Ο Φαν Βέερτ ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ένα λεπτό αργότερα και ισοφάρισε σε 2-2.

Καμία από τις δύο πλευρές δεν έδειξε διάθεση για ρίσκο στη συνέχεια και δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με το τελικό 2-2 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Ρομαό, Κάνιας, Ντάλσιο (76' Κιάκος), Λένις (76' Βαλέντε, 93' Τσιριγώτης), Άοσμαν (76' Πλατέλλας), Μάντζης (76' Τουράμ)

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Φεράρι, Γκιουλέν, Ρομέρο (25' Ρίνερ), Μπαριέντος, Νίνης (54' Μεταξάς), Πουρίτα (55' Ρεγκατέν), Φερνάντες, Μπαρτόλο (77' Ροσέρο), Φαν Βέερτ