Άρης - ΑΕΚ 2-1: Με «λυτρωτή» τον Σάκιτς

Συντάκτης: Δημήτρης Ρήγας
Δημήτρης Ρήγας
2/2/2022 21:40
Ο Άρης νίκησε 2-1 την ΑΕΚ στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Super League Interwetten με τον Σάκιτς να «λυτρώνει» την ομάδα του Άκη Μάντζιου στο φινάλε.

Η αναμέτρηση διεξήχθη σε «βαρύ» κλίμα λόγω της δολοφονίας του 19χρονου Άλκη με τις δύο ομάδες να τιμούν τη μνήμη του πριν τη σέντρα του ματς.

Αυτό το «τρίποντο» «ανέβασε» τους «κίτρινους» στους 29 βαθμούς και στην έβδομη θέση της βαθμολογίας παρέα με τον ΟΦΗ. Στον αντίποδα η Ένωση παρέμεινε «κολλημένη» στους 36 βαθμούς και την 3η θέση.

Με γκολάρα του Εντιαγέ το προβάδισμα για τους γηπεδούχους

Η πρώτη απειλή καταγράφηκε με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου. Ο Σάσα έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΚ και ο Τσιντώτας απέκρουσε σε κόρνερ πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.

Στο 19' οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Εντιαγέ να βρίσκεται αμαρκάριστος σε καλή θέση, ωστόσο το σουτ του δεν ήταν ικανό να ανησυχήσει τον Τσιντώτα.

Έξι λεπτά αργότερα η Ένωση απείλησε με το σουτ του Τσούμπερ να φεύγει λίγο δίπλα από την εστία του Σιαμπάνη. Στο 27' ξανά ο Ελβετός δοκίμασε να νικήσει τον γκολκίπερ του Άρη χωρίς επιτυχία.Στο 30' ο Άρης κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Τζαβέλλα πάνω στον Σάσα με τον Κορδέρο Βέγκα να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο VAR τον συμβούλεψε να ξαναδεί τη φάση κι άλλαξε την απόφασή του, με το παιχνίδι να συνεχίζεται χωρίς την εσχάτη των ποινών.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ που τους έβαλε σε θέση «οδηγού» στο 44'. Μετά από συρτή σέντρα του Λούμορ από τα αριστερά, ο Εντιαγέ με πανέμορφο τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, αφιερώνοντας μάλιστα το γκολ στον Άλκη.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων λίγο έλειψε να έρθει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με τον Σάκχοφ να μην μπορεί να νικήσει από τη μικρή περιοχή τον Σιαμπάνη και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Άκη Μάντζιου να προηγούνται.

Ισοφάρισε με φοβερό γκολ ο Αραούχο, αλλά ο Σάκιτς είπε τον τελευταίο λόγο

Η ΑΕΚ θέλησε να γίνει πιο επιθετική στην έναρξη της επανάληψης και προσπάθησε να πιέσει αναζητώντας την ισοφάριση.

Στο 58' είχε τη μεγάλη της ευκαιρία με τον Τσούμπερ να περνάει τον Σιαμπάνη και να γυρίζει την μπάλα, ωστόσο ο Μάνταλος δεν πρόλαβε να τελειώσει τη φάση και να φέρει το ματς στα ίσα.

Η ανούσια πίεση των φιλοξενούμενων συνεχιζόταν. Διατηρούσαν μεν τον έλεγχο, δίχως όμως να μπορούν να φτάσουν σε κάποια ευκαιρία. Την ίδια στιγμή ο Άρης δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα και δυσκολευόταν πολύ.

Η πρώτη υποψία απειλής από την πλευρά των παικτών του κόουτς Μάντζιου στην επανάληψη ήταν το σουτ του Σάσα στο 73', με τον Τσιντώτα να μην δυσκολεύεται στο μπλοκάρισμα της μπάλας.

Οκτώ λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έφτασε κοντά σε ευκαιρία, αλλά το σουτ του Τσούμπερ κόντραρε κι απομακρύνθηκε.

Τα κενά πλέον στα μετόπισθεν της Ένωσης ήταν τεράστια και στο 82' ο Εντιαγέ βρήκε χώρο κι έκανε μία μεγάλη κούρσα, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στον Τσιντώτα.

Η ισοφάριση για την ΑΕΚ ήρθε στο 85'. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Λιβάι Γκαρσία έκανε «τσαφ» και ο Αραούχο με φανταστικό ανάποδο ψαλίδι άφησε «άγαλμα» τον Σιαμπάνη κι «έγραψε» το 1-1.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς θα τελείωνε 1-1, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η άμυνα της ΑΕΚ συμπεριφέρθηκε άσχημα και ο Σάκιτς βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, πλασάροντας υπέροχα τον Τσιντώτα και χαρίζοντας μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ (91' Λόπεθ), Σάσα, Ματίγια, Μαντσίνι (83' Μάνος), Εντιαγέ (83' Σάκιτς), Ιτούρμπε (63' Γκαρσία), Καμαρά

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Ρότα (77' Ανσαριφάρντ), Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (77' Λε Ταλέκ), Σιμάνσκι (85' Τάνκοβιτς), Σιμόες, Σάκχοφ (46' Μάνταλος), Γκαρσία (94' Βράνιες), Τσούμπερ, Αραούχο

Μοιρασιά στο Βόλο

Στην άλλη αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής της Super League Interwetten η οποία διεξήχθη την ίδια ώρα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, ο Βόλος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ιωνικό.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα έφερε τους γηπεδούχους στους 25 βαθμούς και παραμένουν στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν για δεύτερο διαδοχικό ματς μακριά από τις ήττες κι «έπιασαν» τη Λαμία στη στην ενδέκατη θέση και τους 19 πόντους.

Ο Βόλος ήταν εκείνος που προηγήθηκε στο 40' με ωραίο διαγώνιο πλασέ του Όρος μέσα από την περιοχή.

Στην επανάληψη οι Νικαιώτες βρήκαν την απάντηση που έψαχναν με τον Μάντζη να εκμεταλλεύεται γκάφα του γκολκίπερ Παπαδόπουλου στο 72' και να διαμορφώνει με ψύχραιμο τελείωμα από τη γωνία της μεγάλης περιοχής το 1-1.