Προκριματικά Μουντιάλ: Έκλεισε θέση για Βραζιλία η Γκάνα

15/10/2013 22:42
Θέση για τα γήπεδα της Βραζιλίας «έκλεισε» η Γκάνα η οποία «σκόρπισε» με 6-1 την Αίγυπτο στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων, και μόνο με… θαύμα θα χάσει την πρόκριση για τα τελικά του Μουντιάλ.

Μπορεί η Αίγυπτος του Μπομπ Μπράντλει να είχε έξι νίκες σε ισάριθμα παιχνίδι στα προκριματικά της Αφρικής, ωστόσο κόντρα στην Γκάνα γνώρισε συντριβή και ουσιαστικά αποχαιρέτησε το όνειρο για την πρόκριση.

Η Γκάνα άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ασαμόα Γκιάν, ενώ ο Γκομά με αυτογκόλ έκανε το 2-0 στο 22’.

Η Αίγυπτος μείωσε με φάουλ του Τρίκα στο 40’, ωστόσο δύο λεπτά μετά ο Βάρις έδωσε νέο προβάδισμα δύο τερμάτων στους Γκανέζους.

Εν τέλει ο Γκιάν με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 53’ και οι Μουντάρι (72’ πεν), Ατσού (89’) διαμόρφωσαν το τελικό 6-1 το οποίο ουσιαστικά δίνει από τώρα το εισιτήριο στη Γκάνα.