Πρέμιερ Λιγκ: Ξέφυγε η Άρσεναλ

29/9/2013 08:43
Την μοναξιά στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ απολαμβάνει η Άρσεναλ η οποία κέρδισε με 2-1 την Σουόνσι στο «Λίμπερτι» και πήρε διαφορά δύο βαθμών από την 2η Τότεναμ.

Μετά τις ήττες των δύο ομάδων του Μάντσεστερ αλλά και την ισοπαλία (1-1) που έφερε η Τότεναμ με την Τσέλσι στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν», η Άρσεναλ είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει διαφορά από τους διεκδικητές του τίτλου. Έτσι και έπραξε, καθώς επικράτησε 2-1 της Σουόνσι στην Ουαλία και έμεινε μόνη στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ.

Το σκορ άνοιξε στο 58’ ο Γκνάμπρι ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ, ενώ τέσσερα λεπτά ο φορμαρισμένος Ράμσεϊ διπλασίασε τα τέρματα των «κανονιέρηδων».

Το μόνο που κατάφερε η Σουόνσι ήταν να μειώσει στο 82’ με τον Ντέιβις, καθώς στα υπόλοιπα λεπτά δεν μπόρεσε να πετύχει δεύτερο γκολ και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.