Κύπελλο Ελλάδας: Τα έφερε όλα… τούμπα και απέκτησε πλεονέκτημα ο ΠΑΟΚ (video)

4/3/2020 23:27
Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-2 στο 8’ μέσα στην Τούμπα, αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε τη μεγάλη ανατροπή (3-2) και απέκτησε μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου εν όψει της ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε πίσω με 0-2 στο 8’ κέρδισε με 3-2 τον Ολυμπιακό στην Τούμπα και απέκτησε μικρό προβάδισμα για τον τελικό του Κυπέλλου εν όψει της ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και απέκτησαν από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Χασάν (3’) και Ελ Καντουρί (8’ αυτ.), ωστόσο ο «Δικέφαλος του Βορρά» έβγαλε υποδειγματική αντίδραση και ισοφάρισε σε 2-2 στο 12’ με τα τέρματα των Πέλκα (10’) και Μίσιτς (12’). Το παιχνίδι απέκτησε αρκετή ένταση, με τον Ολυμπιακό να είχε 2-3 καλές ευκαιρίες για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, αλλά στο 68’ ο Σεμέδο υπέπεσε σε πέναλτι και ο Πέλκας με εύστοχο χτύπημα από την άσπρη βούλα έκανε το 3-2. Οι Πειραιώτες είχαν μια καλή στιγμή με απευθείας φάουλ του Βαλμπουενά στο 76’ και εννέα λεπτά μετά απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Γιαννούλη. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με αξιώσεις και το 3-2 υπέρ του ΠΑΟΚ έμεινε ως το φινάλε.

«Τρελό» ξεκίνημα με 4 γκολ στο πρώτο 12ο λεπτο

Απίθανο ξεκίνημα στην Τούμπα, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 0-2 στο 8’ και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 12ο λεπτο! Μόλις στο 3’ ο Βαλμπουενά έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Χασάν με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Πασχαλάκη, για το 0-1. Όπως πάντως φάνηκε από το ριπλέι της Cosmote TV, ο Γάλλος εξτρέμ του Ολυμπιακού βρίσκονταν σε θέση οφσάιντ στην πάσα που πήρε από τον Τσιμίκα. Πέντε λεπτά μετά, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε δεύτερο γκολ όταν μετά από συνεργασία του Βαλμπουενά με τον Τσιμίκα από τα αριστερά, ο τελευταίος έβγαλε τη σέντρα και ο Ελ Καντουρί υπέπεσε σε αυτογκόλ στην προσπάθεια του να εμποδίσει τον Γκιγιέρμε να σκοράρει.Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν υποδειγματική. Στο 10’ ο Πέλκας εκμεταλλεύτηκε την καραμπόλα στην άμυνα του Ολυμπιακού και από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 1-2. Δύο λεπτά μετά, έπειτα από γύρισμα του Μπίσεσβαρ από τα δεξιά και απομάκρυνση της μπάλας, αυτή στρώθηκε στον Μίσιτς ο οποίος με όμορφο σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής την έστειλε στα δίχτυα του Τζολάκη.

Ένταση, κίτρινες κάρτες και δύο ευκαιρίες από τους «ερυθρόλευκους»

Μετά το πρώτο «τρελό» 12ο λεπτο η αλήθεια είναι πως δεν είδαμε πολύ ποδόσφαιρο, αφού η ένταση και τα νεύρα κυριάρχησαν στο παιχνίδι, με τον διαιτητή Εστράδα να αναγκάζεται να βγάλει πέντε φορές την κίτρινη κάρτα από τσεπάκι του, τρεις σε παίκτες του Ολυμπιακού και δύο σ' αυτούς του ΠΑΟΚ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, αλλά ο Ολυμπιακός είχε δύο σημαντικές στιγμές για ένα τρίτο τέρμα, η πρώτη στο 34’ με σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, το οποίο έδιωξε ο Πασχαλάκης, και η δεύτερη στο 45’, με τον Σισέ να πιάνει αφύλαχτος την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Τσιμίκα, ωστόσο η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δοκάρι. Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να δημιουργήσει αξιόλογη φάση, με το 2-2 να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Νέα ευκαιρία με Σισέ, ακυρωθέν γκολ και ανατροπή από την άσπρη βούλα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τον Ολυμπιακό να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Σισέ. Στο 49’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, ο Σενεγαλέζος έπιασε ξανά αφύλαχτος την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Σισέ έκανε την προβολή στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι, στη συνέχεια της φάσης ο Χασάν επωφελήθηκε από τις κόντρες και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ στον Γκιγιέρμε, ο οποίος ήταν εκτεθειμένος και συμμετείχε στη φάση.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε απειλήσει ουσιαστικά αλλά στο 68’ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Σεμέδο στην περιοχή. Ο Πέλκας ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-2.

Με δέκα ο ΠΑΟΚ, δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και στο 76’ είχε σημαντική στιγμή με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε με γροθιές. Εννέα λεπτά μετά, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έμεινε με παίκτη λιγότερο για σκληρό μαρκάρισμα του Γιαννούλη στον νεοεισελθόντα Ραντζέλοβιτς. Ο Μαρτίνς έριξε στο παιχνίδι τον Ελ Αραμπί αντί του Καμαρά, παίζοντας με δύο σέντερ φορ, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν στα εναπομείναντα λεπτά να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα και να δημιουργήσουν αξιόλογη φάση. Το 3-2 έμεινε ως το φινάλε, με τον ΠΑΟΚ να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να αποκτά μικρό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης».