Προκριματικά Euro: Εθνική... απογοήτευση

8/6/2019 23:46
Η Εθνική παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών κόντρα στην Ιταλία και γνώρισε βαριά ήττα (3-0) στο ΟΑΚΑ, με την «σκουάτρα ατζούρα» να είχε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Μπαρέλα (24’), Ινσίνιε (30’) και Μπονούτσι (33’) οι σκόρερ, με τη «γαλανόλευκη» να δέχεται τρία γκολ στο πρώτο μέρος για πρώτη φορά μετά από το 1987!

Επίδειξη δύναμης έκανε η Ιταλία απέναντι στην Εθνική μας ομάδα. Ο Άγγελος Αναστασιάδης επέλεξε παίκτες σε θέσεις που ξέρουν λίγο ή και καθόλου και η «σκουάτρα ατζούρα» έφτασε σε μια άνετη νίκη με 3-0 στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 3x3 στον όμιλο. Η Εθνική δεν έβγαλε καμία αντίδραση και αν μάλιστα δεν ήταν ο Μπάρκας το σκορ θα μπορούσε να ξεφύγει ακόμα περισσότερο, με τους «ατζούρι» να τελειώνουν το παιχνίδι με 16 τελικές (10 στο στόχο) έναντι 4 (2 στο στόχο) του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος

Η Εθνική παρατάχθηκε με διάταξη 4-5-1 στα χαρτιά, με τον Μπάρκα κάτω από τα δοκάρια, τον Ζέκα δεξί μπακ, τον Σταφυλίδη αριστερό και τον Παπασταθόπουλο με τον Μανωλά στο κέντρο της άμυνας. Ο Σιόβας αγωνίστηκε ως αμυντικό χαφ, ο Κουρμπέλης με τον Σάμαρη τον πλαισίωναν, ενώ Κολοβός αριστερά και Μασούρας δεξιά κάλυψαν τις πτέρυγες, με τον Φορτούνη στην κορυφή της επίθεσης. Όλα αυτά στο ξεκίνημα, αφού μετά το 2-0 ο Φορτούνης έπαιζε πιο πίσω σε ρόλο οργανωτή, ο Κολοβός ανέλαβε ρόλο ψευτοεννιαριού με αποτέλεσμα να μην υπάρχει αριστερό εξτρέμ, ενώ μετά το 3-0 το σύστημα γύρισε σε τριάδα στα στόπερ, με τον Αναστασιάδη να φωνάζει στον Σταφυλίδη γιατί η αλλαγή του συστήματος δεν έγινε άμεσα αντιληπτή από τους Έλληνες διεθνείς.Ένα συνεχόμενο μπέρδεμα από την ελληνική ομάδα, που αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το γκολ έμοιαζε θέμα χρόνου από τα πρώτα κιόλας λεπτά και εν τέλει ήρθε στο 26’ με τον αφύλαχτο Μπαρέλα να σκοράρει με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από λάθη στην γαλανόλευκη άμυνα. Τέσσερα λεπτά μετά, οι Έλληνες διεθνείς άργησαν να επιστρέψουν μετά από απόπειρα επίθεσης και ο Ινσίνιε με όμορφο τελείωμα εντός περιοχής «έγραψε» το 0-2. Η Ιταλία δεν έμεινε εκεί, αφού στο 33’ ο Έμερσον έκανε τη σέντρα για τον Μπονούτσι και αυτός με κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας έκανε το 0-3

Το 0-3 ήταν το σκορ του πρώτου 45λεπτου, με τον Αναστασιάδη να βγάζει στο ημίχρονο τον Κουρμπέλη και να ρίχνει τον Σιώπη, ενώ ο Μαυρίας αντικατέστησε τον Κολοβό, με τον Ζέκα να έρχεται στον άξονα. Οι αλλαγές πάντως δεν βελτίωσαν την εικόνα της Εθνικής, η οποία δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι Ιταλοί διεθνείς έριξαν ρυθμό. Ένα καλό σουτ του Φορτούνη (74’) που «έβγαλε» ο Σιρίγου και ένα τετ-α-τετ του Μασούρα (77’) που δεν κατέληξε σε σουτ ήταν οι μοναδικές φάσεις της Εθνικής μας ομάδας. Αντίθετα, η Ιταλία απειλούσε όποτε ήθελε, σπαταλώντας αρκετές στιγμές για ένα τέταρτο τέρμα.

Το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε και πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα καλείται να μαζέψει τα κομμάτια της και να βγάλει αντίδραση στο παιχνίδι της Τρίτης απέναντι στην Αρμενία. Αυτή τη στιγμή η Εθνική βρίσκεται στην 3η θέση μαζί με τη Βοσνία και στο -2 από την 2η Φινλανδία

Ελλάδα (Άγγελος Αναστασιάδης): Μπάρκας, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Σιόβας, Ζέκα, Σταφυλίδης, Σάμαρης (77’ Μπακασέτας), Κουρμπέλης (46’ Σιώπης), Φορτούνης, Κολοβός (46’ Μαυρίας), Μασούρας

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Σίριγκου, Φλορέντσι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον (68’ Ντε Σίλιο), Ζορζίνιο, Βεράτι (81’ Πελεγκρίνι), Μπαρέλα, Ινσίνιε, Κιέζα, Μπελότι (84’ Μπερναρντέσκι)