Σούπερ Λιγκ: 3x3 με τεσσάρα η ΑΕΚ

Σούπερ Λιγκ: 3x3 με τεσσάρα η ΑΕΚ



Η ΑΕΚ διέλυσε με 4-0 τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ και έκανε το 3x3 στο πρωτάθλημα πριν το παιχνίδι με τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ. Πόνσε (45+1’), Μπακασέτας (58’) και Κλωναρίδης (84’, 90+2’) οι σκόρερ για την «Ένωση», που είχε και δύο δοκάρια!

Σε περίπατο μετέτρεψε η ΑΕΚ το παιχνίδι με τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ. Η «Ένωση» πήρε εμφατική εντός έδρας νίκη με 4-0 και πηγαίνει με ψυχολογία στο Άμστερνταμ για το ματς της Τετάρτης (19/9) με τον Άγιαξ. Το γκολ του Πόνσε σε κομβικό σημείο στο ματς (45+1') έλυσε το γόρδιο δεσμό για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, που στο δεύτερο μέρος έφτασε σε μια ευρεία και ξεκούραστη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι προσπαθούσαν από τα πρώτα λεπτά να διασπάσουν την άμυνα του Πανιωνίου. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή στο ματς ήρθε στο 4’ όταν ο Μπακασέτας επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Ακολούθησαν άλλες δύο σημαντικές στιγμές με άστοχη προβολή του Σιμόες (16’) και ωραίο σουτ του Μάνταλου (22’) το οποίο «έβγαλε» ο Μανοΐλοβιτς.

Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε σε κανένα σημείο να φανεί απειλητικός και στο 30’ η ΑΕΚ είχε νέα καλή στιγμή με σουτ του Λόπες, όμως ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων απέκρουσε με τα πόδια. Τη λύση για την «Ένωση» έδωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Πόνσε, σκοράροντας ανενόχλητος με προβολή έπειτα από σέντρα του Μάνταλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν το γκολ που έψαχναν και στο δεύτερο μέρος μπήκαν με το πόδι στο γκάζι ώστε να «κλειδώσουν» τη νίκη. Λιβάγια (53’) και Μάνταλος (55’) έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για το 2-0, το οποίο ήρθε λίγα λεπτά μετά (58’) από έναν πρώην «κυανέρυθρο». Ο Μπακασέτας κατέβασε τη μπάλα με το στήθος και με ωραίο αριστερό δυνατό σουτ νίκησε τον Μανοΐλοβιτς για το 2-0.

Με τη σέντρα ο Πανιώνιος προσπάθησε να απαντήσει αλλά το σουτ του Σπιριντόνοβιτς από καλή θέση πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Αυτή ήταν και η μοναδική αξιόλογη φάση των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση. Η ΑΕΚ έλεγχε απόλυτα το ματς και στο 74’ είχε δοκάρι με ωραίο σουτ του Μάνταλου για ένα τρίτο τέρμα. Ο Ουζουνίδης απέσυρε για προληπτικούς λόγους τον Σιμόες που ένιωθε ενοχλήσεις, ενώ στο 81’ ο Μάνταλος έδωσε τη θέση του στον Κλωναρίδη.

Ο τελευταίος μπήκε ορεξάτος στο ματς, αφού στο 84’ ξέφυγε εντυπωσιακά από τον Ντομίνγκες και με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής «έγραψε» το 3-0. Ο ίδιος δεν έμεινε εκεί αφού στο 87’ σημάδεψε το δοκάρι προτού πετύχει δεύτερο προσωπικό γκολ στο 90+2’ έπειτα από πάρε-βάλε του Λιβάγια. Το 4-0 ήταν το τελικό σκορ και η «Ένωση» ταξιδεύει με ψυχολογία στο Άμστερνταμ για το παιχνίδι με τον Άγιαξ.



Ομάδες που αφορά: ΑΕΚ, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Σχολιασμός 30 ημερών

13 σχόλια:

στις 15/09/2018 23:05
Σουπερ εμφανιση συνεχιζουμε ομαδαρα

στις 15/09/2018 23:17
Και τα τέσσερα λίγα ήτανε τουλάχιστον 6 έπρεπε να βάλουμε.και τώρα το chl

στις 16/09/2018 02:35
4-0, και 2 δοκάρια, και 7 ευκαρίες, συντήρηση δυνάμεων και κυρίως: ΜΠΑΛΑΡΑ.

ΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΧΑΡΤΙΝΟΙ ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΕΣ...

ΑΝΤΕ, ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ ΠΟΛΛΑ.

στις 16/09/2018 13:54
ORE GLETIA TIN TETARTH

στις 16/09/2018 14:51
TEO MAKARI RE MAN NA PEZETE PANTA ETSI ..! ALLA EDO EIMAI KAI EDO EISAI I AEK META TON IANOURIO THA DEIS OTI THA MPEI KAI GERO PIT STOP

PROTATHLITIMOS ME 13 PEXTES DEN EKANE KANEIS..! MI 3EXNAS OTI PERSI KALA PEXATE ALLA TO DIKASTIRIO S DOSE PROTATHLIMA STO GIPEDO O KALITEROS ITAN O PAOK ME DIAFORA THA ELEGA..! KAI FANIKE KAI STON TELIKO ANAMESA SAS..!

στις 16/09/2018 15:41
πανιωνακο δεν ειπες ομως που πωλεισαι πιο ακριβα στον γαυρο η στον σαββιδη ;

στις 16/09/2018 17:03
me tin aek arpakse tessera ston savvidi pwleite. prwta apo mesa sou na ta les kai meta apo eksw

στις 16/09/2018 17:09
Aπο την Αεκ τεσσερα (ανοιξε μπουτακια) και απο τον Παοκ με την βοηθεια της διαιτησιας (θα γκελαρε ο μπουγατσας χωρις την κραυγαλεα βοηθεια απο τον κορακα για αλλη μια φορα)...Ρε ξυπνοπουλια μου στο ιδιο αποτελεσμα καταληγουμε ειτε ετσι ειτε αλλιως...Τριποντακι μουφα τσιμπησαν και οι δυο ομαδαρες παοκ αεκ...Fairplay καταστασεις να γουσταριζουμε...μεσα στα γουστα και στην διαφανεια ντε

στις 16/09/2018 17:26
Οποτε το βρηκαμε το στορυ του νεοελληνα οπαδου...οποια ομαδα τολμησει και νικησει μια ομαδα χαμηλοτερης δυναμικοτητας στην εδρας της απο 4 γκολ και πανω ειναι αυτοματα παραρτημα και ανοιξε ποδαρακια..ο πανιωνιος ανοιξε τα ποδια στην ΑΕΚ λεει, χαχαχαχα το ακουσα και αυτο..Τριποντακι μουφα με σκορ 4-0 ενω δεν υπηρχε αμφισβητουμενη φαση υπερ της ΑΕΚ!!Αρα να φανταστω και ο οφη ειναι παραρτημα του παοκ με τη λογικη σου που εφαγε 3 χθες??

Ρε μην ειστε παρτακηδες θελω και γω απο αυτο που καπνιζετε εδω μεσα, απο που τα βρησκετε??

στις 16/09/2018 17:53
και τωρα αζαξ που θας κανει αόρατους...Αρχιζει το γλεντι όβερ 25 γκολ θα είστε στον τσου λου

στις 16/09/2018 22:40
DEN YPARXEI MEGALYTEROS CLOWN STO SITE KANONIKO GOAL MAS AKYRWSE O DIAITHTHS EPREPE NA ERTHEI 0-2 KAI GRAFEI OTI MAS VOHTHISE XAXAXAXA KLAIW LOGIKA ALLON AGWNA EVLEPE... DIKOS SOU DORYFOROS EINAI O NIWNIOS EIKONIKA DIPLA EPAIRNES TOSA XRONIA ASXETE SE OLA THELEIS NA VGALEIS TWRA KAI SYMPERASMA XAXAXAXAXA ENAS DIANOHTIKA ANAPHROS DEN BOREI NA TO KANEI AUTO MONO TI PINEI KAI DEN MAS DINEI DEN KSEROUME...

στις 16/09/2018 22:46
Εχω εγώ δανεικούς στο Πανιώνιο ? Στο οφη ? Στο βαζελα ? Στον Ατρόμητο ? Έχω εγώ 13 δανεικούς σε ομάδες τις super league ? Άκου εκεί παράρτημα ο Πανιώνιος μια ομάδα που έχουμε έχθρα.

στις 16/09/2018 23:26
ASXETOS SE OLA EINAI OTI THELEI GRAFEI OUTE TON AGWNA DEN EIDE LOGIKA DEN EXEI DWSEI DANEIKOUS O GAYROS STON VAZELO KAI TON OFH...

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.