Ερεντιβίζιε: Το σήκωσε με τριάρα στον Άγιαξ η Άιντχόβεν (vid)

15/4/2018 20:46
Η Άιντχόβεν κέρδισε με 3-0 τον Άγιαξ στο ντέρμπι κορυφής και κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε της σεζόν.

Το 24ο πρωτάθλημα της ιστορίας της κατέκτησε η Άιντχόβεν μετά την θριαμβευτική νίκη της με 3-0 επί του Άγιαξ στο «Φίλιπς Στέντιουμ». Η ομάδα του Φίλιπ Κοκού ξέφυγε με +10 από τον «Αίαντα», τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε και «σφράγισε» και μαθηματικά τον τίτλο.

Η PSV «καθάρισε» από νωρίς το ματς με δύο γκολ από Περέιρο (23’) και Ντε Γιονγκ (38’) ενώ στο ξεκίνημα της επανάληψης (54’) ο Μπέργκβαϊν έβαλε το.. κερασάκι στην τούρτα. Να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με 9 παίκτες λόγω αποβολών του Ταγλιαφίκο (80’) και του Ντε Γιονγκ (83’) στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Αυτό ήταν το πρώτο πρωτάθλημα της Άιντχόβεν μετά τη σεζόν 2015-16, φτάνοντας τις 24 κατακτήσεις. Στην πρώτη θέση παραμένει ο Άγιαξ με 33 πρωταθλήματα, ενώ στην 3η θέση είναι η περσινή πρωταθλήτρια Φέγενορντ με 15.