Σέριε Α: Πεντάρα και +4 η Νάπολι

27/2/2018 00:52
Η Νάπολι διέλυσε με 5-0 την Κάλιαρι στη Σαρδηνία και πέρασε στο +4 από την Γιουβέντους, που έχει ένα ματς λιγότερο.

Την 10η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα πήρε η Νάπολι, η οποία ισοπέδωσε με 5-0 την Κάλιαρι στη Σαρδηνία. Οι «παρτενοπέι» δεν συνάντησαν ιδιαίτερο πρόβλημα να πάρουν το τρίποντο και ξέφυγαν με +4 από την Γιουβέντους, που έχει παιχνίδι λιγότερο μετά την αναβολή του αγώνα με την Αταλάντα λόγω χιονιού.

Ο χορός των γκολ ξεκίνησε στο 29’ όταν ο Άλαν με δυνατό διαγώνιο σουτ «έγραψε» το 1-0. Τρία λεπτά πριν το ημίχρονο ο Μέρτενς έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από γύρισμα του Χισάι, ενώ στο 61’ ο Χάμσικ ανέβασε τον δείκτη του σκορ με εξαιρετικό αριστερό πλασέ. Έντεκα λεπτά μετά (72’) ο Ινσίνιε «έγραψε» το 4-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στο 90’ ο Ρουί με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ.