Προκριματικά Μουντιάλ: «Σφράγισε» το εισιτήριο με γκολ στο 90+5’ η Κόστα Ρίκα!

8/10/2017 04:28
Με το γκολ του Γουάστον στο 95΄ η Κόστα Ρίκα ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Ονδούρα στο Σαν Χοσέ και έκλεισε θέση για το Μουντιάλ της Ρωσίας. Χαμός στο γήπεδο!

Η 13η ομάδα που κλείνει εισιτήριο για το Μουντιάλ της Ρωσίας είναι η Κόστα Ρίκα, μετά το ισόπαλο 1-1 απέναντι στην Ονδούρα στο Σαν Χοσέ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 66’ με τέρμα του Ερνάντεζ και κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους μέχρι το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Γουάστον σκόραρε με δυνατή κεφαλιά, βάζοντας… φωτιά στις εξέδρες.

Η Κόστα Ρίκα προκρίνεται σε τελική φάση Μουντιάλ για 5η φορά στην ιστορία της, «σφραγίζοντας» την πρόκριση από την προτελευταία αγωνιστική του προκριματικού ομίλου. Εισιτήριο από τη ζώνη της Βορείου και Κεντρικής Αμερικής έχει τσεκάρει και το Μεξικό, ενώ θα δοθεί μάχη μεταξύ ΗΠΑ, Παναμά και Ονδούρα για την 3η και 4η θέση που δίνουν πρόκριση και συμμετοχή στο μπαράζ αντίστοιχα.