Προκριματικά Μουντιάλ: 9x9 η Ελβετία πριν τον τελικό με Πορτογαλία!

8/10/2017 00:46
Η Ελβετία διέλυσε με 5-2 την Ουγγαρία, έκανε το 9x9 στον όμιλο και την τελευταία στιγμή πηγαίνει στην Πορτογαλία, σε ματς τελικό για την απευθείας πρόκριση. Οι Ίβηρες κέρδισαν με 2-0 στην Ανδόρα και θέλουν μόνο νίκη για να πάρουν το εισιτήριο στην ισοβαθμία.

Σε περίπατο μετέτρεψε η Ελβετία το παιχνίδι με την Ουγγαρία στη Βασιλεία. Η ομάδα του Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς πήρε εμφατική νίκη με 5-2 και έκανε το 9x9 στον όμιλο, παραμένοντας στο +3 από την Πορτογαλία.

Ο Τσάκα άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό και στη συνέχεια ανέλαβε ο Ζούμπερ. Ο άσος της Χοφενχάιμ έδωσε την ασίστ στο τέρμα του Φρέι (20’) και στη συνέχεια πέτυχε δύο γκολ σε έξι λεπτά (43’, 49’), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Ελβετών. Ο Λιχστάινερ (83’) μπήκε και αυτός στον πίνακα των σκόρερ, ενώ οι Ούγγροι μείωσαν με τους Γκούζμικτς (59’) και Ουγκράι (89’) για το τελικό 5-2.

Από την άλλη, η Πορτογαλία κέρδισε με 2-0 στην Ανδόρα, διατηρήθηκε στο -3 και την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τους Ελβετούς σε ματς τελικό για την πρόκριση. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος θέλει μόνο νίκη για να πάρει την πρώτη θέση στην ισοβαθμία, όπου υπερτερεί στη διαφορά τερμάτων με +26 έναντι +18.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης τα βρήκαν σκούρα στην Ανδόρα, με τον Σάντος να αναγκάζεται να βάλει στο 46’ τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο «CR7» ήταν αυτός που έδωσε τη λύση, αφού με δικό του γκολ στο 63’ οι Ίβηρες άνοιξαν το σκορ. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο σούπερ σταρ της Ρεάλ σκοράρει ως αλλαγή σε παιχνίδι της Πορτογαλίας μετά την πρεμιέρα του Euro 2004 με αντίπαλο την Ελλάδα! Στο 86 ο Αντρέ Σίλβα διαμόρφωσε το τελικό 2-0 και όλα θα κριθούν την Τρίτη (10/10) στο «Ντα Λουζ» της Λισαβόνας.