Σαμπιονά: Πήρε το ντέρμπι και έπιασε την Μονακό η Μπορντό

16/9/2017 00:27
Με γκολ του Μάλκομ, η Μπορντό πήρε το ντέρμπι στην έδρα της Τουλούζ (1-0) και έπιασε προσωρινά την Μονακό στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η Μπορντό ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του Γαρούνα με αντίπαλο την Τουλούζ. Οι Γιρονδίνοι πέρασαν με 1-0 από τη Τουλούζη και πέρασαν προσωρινά στην 2η θέση, ισοβαθμώντας στους 12 βαθμούς με την Μονακό.

Οι γηπεδούχοι είχαν τις πιο κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ωστόσο δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Πριν τη συμπλήρωση ενός λεπτού παιχνιδιού ο Ζεάν δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοστίλ, ενώ στο 31’ ο Ντελό σημάδεψε το δοκάρι με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Τοιβόνεν αστόχησε με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 47’ ο Κοστίλ απέκρουσε το μακρινό σουτ του Σομάλια.

Η Μπορντό ανέβασε την απόδοση της και στο 69’ πήρε το προβάδισμα με τρομερό σουτ του Μάλκομ από το ύψος της περιοχής. Ο 20χρονος Βραζιλιάνος έφτασε τα 3 γκολ στο φετινό Σαμπιονά και χάρισε στην ομάδα του μια σπουδαία νίκη.