Σούπερ Λιγκ: Τεσσάρα κορυφής με γκολάρες η ΑΕΚ

Σούπερ Λιγκ: Τεσσάρα κορυφής με γκολάρες η ΑΕΚ



Η ΑΕΚ διέλυσε με 4-0 την ΑΕΛ στο ΟΑΚΑ, παίζοντας και με παίκτη παραπάνω από το 49’ λόγω αποβολής του Αγκάνοβιτς. Μάνταλος (4’), Κλωναρίδης (34’), Μπακασέτας (74’) και Αραούχο (86’) οι σκόρερ για την «Ένωση», που έπιασε Ολυμπιακό και Πανιώνιο στην κορυφή.

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε η ΑΕΚ απέναντι στην ΑΕΛ. Με τον Αραούχο να συνδυάζει την επιστροφή του με γκολ, η «Ένωση» πήρε εμφατική νίκη με 4-0 στο ΟΑΚΑ, κάνοντας και συντήρηση δυνάμεων ενόψει του αγώνα της Πέμπτης (14/9) με την Ριέκα στην Κροατία για την πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για την ΑΕΚ, η οποία προηγήθηκε από το 4ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Μπακάκης έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά και ο Μάνταλος με εξαιρετικό γυριστό απ' το ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπόζοβιτς.

Το γρήγορο γκολ δεν άλλαξε την εικόνα του αγώνα, με την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ να είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, ψάχνοντας ένα δεύτερο τέρμα. Στο 9’ ο Μπόζοβιτς έδιωξε με τα πόδια το σουτ του Κλωναρίδη μέσα από την περιοχή, ενώ στο 16’ ο πορτιέρο της ΑΕΛ μπλόκαρε το απευθείας φάουλ του Χριστοδουλόπουλου.

Οι «βυσσινί» είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και στο 34’ η ΑΕΚ έφτασε σε δεύτερο τέρμα. Μετά από γέμισμα του Μάνταλου, ο Λιβάγια απέφυγε τον Γκόλια και έδωσε πάρε-βάλε στον αμαρκάριστο Κλωναρίδη, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής διαμόρφωσε το 2-0!

Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα δύο καλές στιγμές πριν το ημίχρονο, αφού στο 40’ το σουτ του Λιβιάγια πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 41’ ο Μπόζοβιτς μπλόκαρε το σουτ του Χριστοδουλόπουλου. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Αντρέ Πάους έριξε στο ματς τους Περόνε και Αγκάνοβιτς, με τον τελευταίο όμως να αποβάλλεται στο 49’ για αγκωνιά στον Βράνιες.

Η ΑΕΚ, παίζοντας και με παίκτη παραπάνω, προτίμησε να κάνει συντήρηση δυνάμεων ενόψει του αγώνα με την Ριέκα, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να πετύχει και τρίτο γκολ. Στο 69’ ο Χιμένεθ έριξε στο ματς τον Μπακασέτα και στο 74’ ο Έλληνας άσος «έγραψε» το 3-0 με τρομερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 86’ ο Αραούχο, σκοράροντας με καρφωτή κεφαλιά δέκα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Βράνιες, Τσόσιτς, Λόπες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος (69' Μπακασέτας), Μάνταλος (81' Βλαχομήτρος), Κλωναρίδης, Λιβάια (76' Αραούχο).

ΑΕΛ (Αντρέ Πάους): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Γιοβάνοβιτς (78' Κριζμάν), Φατιόν, Ντέλετιτς (46' Περόνε), Λεοζίνιο (46' Αγκάνοβιτς), Λαγός, Ναζλίδης.



Ομάδες που αφορά: ΑΕΚ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Σχολιασμός

14 σχόλια:

στις 10/09/2017 20:25
Ο Χιμένεθ κάνει δουλειά!!! Του αξίζουν πολλά μπράβο για την μέχρι τώρα πορεία... που να είχε Δέλλα...

στις 10/09/2017 20:44
Aντε ρε αφηστε τις πουτανες να μεινουν κανενα δυο αγωνιστικες στην πρωτη θεση να χαρουν μην μας ζαληζουν τα αρχιδια με τις διαιτησιες παλι..Και καθε χρονια οσο θυμαμαι απο το 1982 μεχρι σημερα τους σπρωχνει η διαιτησια συγκριτικα με Γαυρο και μπαογκ με μεγαλη διαφορα το αεκακι..Αλλα εχουν μαθει νεοελληναρες και κλαιγονται οταν τρωνε πουτσα απο τον γαυρο ή απο τις μπουγατσες...Πιο πουτανες απο τους αεκτσηδες δεν υπαρχουν ...

στις 10/09/2017 21:04
IMPASSE ΚΟΨΕ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΕΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΣΟΥ ΤΡΟΜΠΑ.Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΣΦΠ ΚΑΙ ΠΑΟΚ!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΓΕΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΜΕΝΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΒΡΕ ΠΑΝΗΛΙΘΙΕ.ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΤΟ ΟΦΣΑΙΝΤ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ?ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΟΣΦΠ-ΑΣΤΗΡ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑ Ο ΜΑΝΙΑΤΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ?ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΤΙΣ ΠΟΥΤΣΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΑΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΤΗΣ Β' ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΧΕΙΣ ΓΙΝΕΙ ΠΟΥΤΣΟΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΑΣ ΓΙΔΟΒΟΣΚΕ.ΕΓΩ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΑΝ ΚΩΜΩΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΩ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΜΑΛΑΚΟΠΙΤΟΥΡΑΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΕΥΝΝΟΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ.ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΦΑΓΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΘΕΤΕ ΣΤΗΝ ΡΙΖΟΥΠΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΤΙ ΘΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΩΡΗ ΛΙΝΑΤΣΑ.

στις 10/09/2017 22:57
ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΟΝΤΡΑ ΑΠΟ ΠΑΟΚ ΑΕΚ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΠΑΕΙ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 10/09/2017 23:27
bookadore me gkol ofasaint omos pire to kippelo i aek me ton atromito thimase?

στις 10/09/2017 23:28
tote kala itane? e?

στις 11/09/2017 00:24
Petro kai ta 3 offaide itan ;)

στις 11/09/2017 01:25
Ρε μαλακισμενε chebookadore η chequevara η cheezburger αν δεις προσεκτικοτερα τι εγραψα θα ανακαλυψεις οτι αναφερομαι για μια περιοδο 35 ετων απο το 1982 ...Να σου γνωρισω λοιπον οτι απο τοτε μεχρι και σημερα αν βαλεις κατω τι βαθμους εχει παρει η Αεκ στην επαρχεια συγκριτικα με γαυρο και παοκ θα δεις οτι την εχουν σπρωξει οσο και τους αλλους δυο χωριστα αν προσθεσεις του βαθμους μαζι,,,Ο μαλακα εβαλε το τελικο κυπελου τον περυσινο ξεχασε ποσες φορες εχει αποκλεισει τον Παοκ στο κυπελλο με την διαιτησια...Ρε στοκο περισσοτερα κυπελλα θα ειχε ο παοκ απο την αεκ αν δεν την ειχαν σπρωξει οι διαιτητες απο δεκαετιες 60 και μετα...Εχεις την εντυπωση οτι ιδια μεταχειριση ειχε η αεκ και ο παοκ απο την διαιτησια..Και ο γαυρος ακομα οσο παμε πιο πισω δεκαετιες 70 -60...ΠΟυτανα τσιμπουκαδωρε δεν γεννηθηκε το ΕΛληνικο ποδοσφαιρο απο το 90 που γεννηθηκες εσυ βλακα εεε βλακα

στις 11/09/2017 03:56
IMPASSE εισαι βλακας..,δεν εξηγειται αλλιως..μιλας και πετας μαργαριταρια..

Τετοια εμπαθεια με ΑΕΚ γιατι; τετραγωνισες τον κυκλο..κοψε τη μαλακια γιατι χαζεψες..βγες και καμια βολτα..ολη η ελλαδα εχει βουιξει εσυ πετας αετο και θα μας κανεις το ασπρο μαυρο..πες τα αλλου αυτα

στις 11/09/2017 04:01
Για να δεις ποσο ασχετος εισαι....η ΑΕΚ τον μπαογκ τον κερδιζει σε τελικους...η προϊστορια λεει οτι ο μπαογκ εχει αποκλεισει την ΑΕΚ 8 φορες απο τις 14...πρωτα διαβασε και μετα μιλα γιατι λες ασυναρτησιες

στις 11/09/2017 04:02
( 8 φορες εχει αποκλεισει ο μπαογκ την ΑΕΚ σε ημιτελικη ή προημιτελικη φαση εναντι 6 που εχει αποκλειστει )

στις 11/09/2017 04:04
Εισαι μεγαλος μυρωδιας..θα σου εγραφα κι αλλα αλλα δε νομιζω οτι εχει νοημα...δες μπαντμιντον καλυτερα

στις 11/09/2017 08:04
Impasse?tzase!!petas malakies!!!!

στις 11/09/2017 16:56
PE TRASEJOUAL TSIPOUKADORE MAS EXEIS TRELANI STIS PIPES POUSTROFLORE PENTARAKIA

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.