Πριμέρα Ντιβιζιόν: «Βασίλισσα» ξανά στο θρόνο της!

Πριμέρα Ντιβιζιόν: «Βασίλισσα» ξανά στο θρόνο της!



Με γκολ των Ρονάλντο και Μπενζεμά, η Ρεάλ κέρδισε με 2-0 τη Μάλαγα στην Ανδαλουσία και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ισπανίας για 33η φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από πέντε χρόνια. Νίκη χωρίς αντίκρισμα για Μπαρτσελόνα, 4-2 την Ειμπάρ.

Μετά από πέντε χρόνια, η Ρεάλ είναι ξανά πρωταθλήτρια! Η «βασίλισσα» πέρασε με 2-0 από την έδρα της Μάλαγα και κατέκτησε τον 33ο πρωτάθλημα της ιστορίας της, αφήνοντας στο -3 την Μπαρτσελόνα.

Τα πάντα κρίθηκαν στα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 2’ ο Ίσκο έβγαλε εξαιρετική μπαλιά για τον Κριστιάνο Ρονάλντο, κι εκείνος αφού απέφυγε και τον Καμενί άνοιξε το σκορ. Η Μάλαγα θα μπορούσε να απαντήσει πριν το ημίχρονο, όμως στο 21’ ο Νάβας έδιωξε εντυπωσιακά το απευθείας φάουλ του Σάντρο, ενώ στο 41’ η κεφαλιά του Κέκο πέρασε λίγο άουτ. Στον αντίποδα, ο Ρονάλντο θα μπορούσε να «γράψει» το 2-0 στο 34’ όμως νικήθηκε από τον Καμενί.

Το δεύτερο γκολ της «βασίλισσας» ήρθε στο 55’. Ο Καμενί απέκρουσε την προσπάθεια του Ράμος, όμως ο Βαράν πήρε το ριμπάουντ και έδωσε στον Μπενζεμά, ο οποίος από κοντά «έγραψε» το 2-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με την Ρεάλ να επιστρέφει στο θρόνο μετά από πέντε χρόνια.

Νίκη χωρίς αντίκρισμά για Μπαρτσελόνα


 Πριμέρα Ντιβιζιόν: «Βασίλισσα» ξανά στο θρόνο της!Στην 2η θέση με τρεις βαθμούς λιγότερους τερμάτισε η Μπαρτσελόνα, η οποία κέρδισε με 4-2 την Εϊμπάρ στο «Κάμπ Νου». Οι Καταλανοί χρειάζονταν ήττα της Ρεάλ για να πάρουν αυτοί τον τίτλο, ωστόσο η «βασίλισσα» είχε καθαρίσει από πολύ νωρίς το ματς, με αποτέλεσμα ο αγώνας στην Καταλονία να ήταν ουσιαστικά αδιάφορος.

Μάλιστα, η Εϊμπάρ ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς, ανοίγοντας το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Ινούι. Ο Σουάρες σπατάλησε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο και στο 61’ ο Ινούι πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους.

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να μειώσει στο 63’ με αυτογκόλ του Γιουνκά, ενώ στο 69’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν ένα από τα πιο αστεία πέναλτι που έχουν δοθεί ποτέ. Ο Άλμπα βρήκε… χόρτο στην προσπάθεια να σουτάρει, έπεσε μόνος του στο έδαφος και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Ο Γιοέλ απέκρουσε το χτύπημα του Μέσι, όμως στο 73’ ο Σουάρες με κοντινή προβολή ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 75’ οι Καταλανοί κέρδισαν νέο πέναλτι και την αποβολή του Κάπα, με τον Μέσι να ολοκληρώνει την ανατροπή από την άσπρη βούλα. Ο Αργεντινός σκόραρε ξανά στο 90+2’, φτάνοντας τα 37 γκολ στο πρωτάθλημα. Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 4-2, όμως το πρωτάθλημα πήγε στα χέρια της Ρεάλ.



Ομάδες που αφορά: ΜΕΤΑ, ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Σχολιασμός

35 σχόλια:

στις 21/05/2017 23:08
LaLiga CHAMPIONS!!

[+]  TEO184 στις 21/05/2017 23:12

στις 21/05/2017 23:13
Ζινταν ελα στον παοκ ρε ( και φέρε κι όποιον παίκτη θες )

[+]  TEO184 στις 21/05/2017 23:14

στις 21/05/2017 23:35
genius pigene klapse twra

στις 21/05/2017 23:35
haaaaaallllllllaaaaaaaaaaa madriiiiiiiid

στις 21/05/2017 23:36
Μπραβο στην ρεαλ φετος ηταν η χρονια της για το πρωταθλημα τα καταφερε! :)

[+]  geniusMSN- στις 21/05/2017 23:37

[+]  dim231064 στις 21/05/2017 23:51

[+]  kikos123 στις 22/05/2017 00:11

στις 22/05/2017 00:23
K A N A P E S FT.

στις 22/05/2017 00:33
Το σηκώσαμε σιγά που θα το χάναμε. Hala Madrid

στις 22/05/2017 00:56
Για το Πεναλτι της Μπαρτσελονα θα πει κανεις τπτ; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

στις 22/05/2017 01:41
χαχαχαχχα πολυ dislike ρε παιδια, τι διαολο, οι οπαδοι της Ρεαλ δεν μπηκαν να χολιασουν , μονο της Μπαρτσελονα μπηκανε..;

στις 22/05/2017 01:43
ας βγει καποιος οπαδος της Μπαρτσελονα ρε παιδια και ας μας πει αντικειμενικα για το "πεναλντι" που κερδισε...ηταν ποιο γελοιο και απο την βουτια του Ροναλντο περυσι...

στις 22/05/2017 01:46
θεια δικη στην κυριολεξια που το εχασε..

στις 22/05/2017 01:47
παιδια το χρυσο παπουτσι ποιος το πηρε φετος;

[+]  geniusMSN- στις 22/05/2017 02:43

στις 22/05/2017 02:56
ronaldo mpampas olis tis europis se cl mpampas se ola ta eyropaika protathlimata xrisi mpala xana cl xana k kaliteros olon reeeeeeeeeeeeeeeeeee ante gia twra

στις 22/05/2017 06:22
ΤΕΟ184 ο Ενρίκε του ΠΑΟΚ το πήρε ρε φίλε!

στις 22/05/2017 11:30
παιδια 17-12=8 , το ξερατε...γεια σου genius μαθηματικε

στις 22/05/2017 15:27
ΤΕΟ184 παραδεχεσαι παντως οτι πρωτος βουτηχτης ειναι ο τρυπιος της ρεαλ και στα οφ σαιτ γκολ. Αντε χαρητε τωρα γιατι στο cl θα κανετε πιπες στη Γιουβε και σιγουρα ενα καβλι θα σας ριξει ο Ιγκουαιν.

στις 22/05/2017 20:20
CAMPEONES CAMPEONES OEOEOE

στις 23/05/2017 01:36
Συγνώμη ΤΕΟ μαλακία μου 2/9 χρόνια ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 23/05/2017 13:03
εγω παραδεχομαι για εκεινη την φαση οτι ηταν πολυ γελοια η βουτια...εσεις θα παραδεχτητε οτι ξεφτυλιστηκατε με τα 2 γελοιοδεστατα πεναλντι(το πρωτο ειδικα) με την ειμπαρ...εγω εχω τα αρχιδια και παραδεχομαι πραγματα...εσεις ποτε θα τα αποκτεισετε...μεινατε στο "ο μπαμπας σας ο Μεσσι σας καρφωσε στο εξωχικο"...μια τρυπα στο νερο εκανε οπως αποδεικτηκε...και οσων αφορα το ποιος ειναι στερημενος, αυτο το βλεπουμε στα σχολια...στο ποσοι οπαδοι σας μπηκαν να ξεκολιαστουν στα ντισλαικς, και ποσοι δικοι μας μπηκαν να πανηγυρισουν, αυτο δειχνει οτι ειμαστε τερμα χορτασμενοι απο τιτλους...33 εμεις 24 εσεις...9 πρωταθληματα κατω...οποτε εσεις ειστε οι στερημενοι...εσεις ειστε οι διψασμενοι , εσεις μας κυνηγατε στα πρωταθληματα..

στις 23/05/2017 13:07
ειστε τοσο κομπλεξικοι που γινεστε Γιουβεντους , υποτυριζετε την ομαδα που σας διεσυρε..τοσο ξεφτιλισμενοι ειστε μερικοι που θα πανυγηρισετε αν το παρει η Γιουβε το chl απλα για να το χασει η Ρεαλ...λιγοτερο θα πανυηριζατε σε τρεμπλ...αν εχεις τα αρχιδια και εσυ και αλλοι να το παραδεχτητε αυτο, γιατι θα το δουμε τοτε πως θα κανετε σαν λυσσασμενοι, θα ριξετε το σαιτ με την χολη , το κομπλεξ και την κακια σας...

στις 23/05/2017 13:08
τετοια πεναλντι ουτε στον ολυμπιακο δεν εχουν δοθει, ουτε στον παο(στην πρασινη χουντα)

στις 23/05/2017 18:17
Δεν είπα ότι δεν ητανε γελοίο το πέναλτι στον Άλμπα,μέχρι και εγώ γέλασα χαχα! Αλλά και πάλι δεν μπήκε όσο για το πέναλτι στον Νευμαρ ήταν διότι υπάρχει επαφή στη φτέρνα!

Και Γιουβέντους θα γίνουμε και ότι θέλουμε,εσείς το 2015 που ειχατεε γίνει Μπάγερν και τελικό Γιουβέντους γιατί δεν τα λέτε?? Πόνοι ε πονοι χαχαχα! Λες και αξίζετε να το πάρετε καημένοι,τρένο σας έχουν πάει φέτος!

Στο πρωτάθλημα η Μπάρτσα έχει -12 βαθμούς από λαθοι διαιτητών! Καροτσάκι σας πήγαν λέμε!

Είστε ότι χειρότερο στο ισπανικό και γενικά ευρύχωρο ποδόσφαιρο,αν νικουσατε το ελ κλασικό θα μας είχατε πριξει,αν είσασταν τελικό Κυπέλλου θα λέγατε ΠΑΜΕ ΝΑ ΠΆΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΥΠΕΛΛΑΡΑ αλλά τώρα είναι κυπελλακι.. Είστε ο ορισμός του πόνου απόγονοι!

Μέσα σε 9 χρόνια ο Μέσι έχει 24 τρόπαια (αν δεν κάνω λάθος) έναντι 9 ολόκληρη η Ρεάλ χαχαχαχαχα !!

Ακόμη πονάτε από το ΤΑΤΡΑΜΠΑΛΟ φαντάσου στο ΤΡΙΜΠΑΛΟ φέτος τι πάθατε,ρεεεεε το ΜπερναΛΕΟ είναι το εξοχικό μας!

Εύχομαι καλό πόνο στο Κάρντιφ!

στις 23/05/2017 18:18
Καλά εσύ Τεο πρέπει να πονάς πολύ ,βασικά Όλοι οι βρωμιλενοι

στις 23/05/2017 18:20
Ο πεναλντο έχει 3 ή 4 γκολ οφσάιντ στο τσουλου ρεεεεε ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ε ρε καημένοι ,ΣΠΡΩΧΤΕ ΡΕ ΠΆΜΕ ΌΛΟΙ ΜΑΖΊ ΝΑ ΣΠΡΏΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΆΤΕΣ ΓΙΑΤΊ ΜΌΝΟ ΈΤΣΙ ΒΛΈΠΟΥΝ ΠΡΩΤΆΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΣΆΜΠΙΟΝΣ ΛΊΓΚ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 23/05/2017 21:34
Δηλαδη ρε ΤΕΟ184 αν στη θεση της ρεαλ ηταν η μπαρτσα εσυ δε θα παρακαλουσες να το παρη η γιουβε; εγω το ματς δεν το ειδα αν το πεναλτυ ηταν γελοιο οπως λες μονο η μπαρτσα περνει τετοια πεναλτυ εσεις δεν περνεται;τα γκολ οφ σαιτ που βαζει ο τρυπιος και φτασατε στον τελικο του cl ειναι δικαια; γιατι δε γραφεις για τις κοκκινες που επρεπε να ειχατε παρει με τους δολοφονους σας πεπε και ραμος;μπορει να μας απεκλησε η γιουβε και μπραβο της γιατι επεξε εξυπνα και με σκοπο να προκρηθη εσεις δεν αξιζατε για τελικο.

στις 24/05/2017 07:57
οχι ρε φιλε, δεν θα παρακαλουσα, εγω ειμαι Ρεαλ , οχι αντιμπαρτσελονα...οσο για εσενα genius τι να πω, απαξιω τελειως..προσπαθησα πραγματικα να σε καταλαβω που το πας τι ρολο βαρας, αλλα δεν τα καταφερα..τελος παντον

στις 24/05/2017 07:58
και εννοειται πως λιγο σπρωξιμο παιρνουν ολες οι μεγαλες ομαδες παγκοσμιως, ισχυει ο ρολος του ισχυρου...οπως και με την Μπαρτσελονα, και κατι ακομα, εγω και για τις καρτες που επρεπε να φαει η Ρεαλ εχω πει σε καποια παιχνιδια αλλα και ολοι..εσυ μαλλον δεν τα ειδες γραμμενα απο εμενα επειδη ισως δεν ηθελες να τα δεις..

στις 24/05/2017 08:01
και οσο για τα οφσαιντ που λετε και ξαναλετε συνεχεια, μονο το 1 με την Μπαγιερν ηταν οφσαιντ φιλε...ξαναδες τις φασεις...εσυ γιατι δεν λες για την σφαγη της Παρι στους 16, γιατι εγω ναι μεν πηρα το μερος σας με αυτη την υπερβαση που κανατε αλλα μην ξεχναμε και το τι εγινε και στο γηπεδο ετσι...εγω ολα τα λεω , ολα τα παραδεχομαι , εσεις ομως ειστε μεσα στο κομπλεξ και το μισος για τον πιο επιτυχημενο συλογο και τον μεγαλητερο παγκοσμιως για τους λογους που προανεφερα πριν τα "αντικειμενικα" σχολια του φιλου σου του genius...

στις 24/05/2017 21:38
Σφαγή της Παρι λέει ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ έκλαψα,δες μια τον αγώνα σε επανάληψη αλλά με γυαλιά ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ η Παρι σε μισό γήπεδο να τρώει γκολ στο 1ο λεπτό και το μόνο σπρώξιμο σε εκείνο το παιχνίδι είναι το πέναλτι του Σουαρεζ που δίνεται δεν δίνεται ενώ υπάρχει επαφή στο πόδι του Σουαρεζ και στο λαιμό του!Το μόνο σπρώξιμο ας πούμε και φυσικά σε τέτοιο ματς ,κρίσιμο,εφόσον υπήρχε η επαφή σαν επαγγελματίας ο Σουαρεζ έπεσε και πήρε έξυπνα το πέναλτι! Φορέστε παρωπίδες καημένοι.. ντροπή της Ισπανίας ,άμα σας σιχαίνομουν 100 φέτος 1000 και βάλε

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.