Τσάμπιονς Λιγκ: Στο Κάρντιφ για το 12ο η Ρεάλ

Τσάμπιονς Λιγκ: Στο Κάρντιφ για το 12ο η Ρεάλ

Αφορά τον αγώνα ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΣΕΒΙΛΛΗ


Η Ατλέτικο πήρε από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων (12’ Σαούλ, 16’ Γκριεζμάν πεν.) στο «Βιθέντε Καλντερόν», όμως το γκολ του Ίσκο (42’), μετά από επική ενέργεια του Μπενζεμά, μείωσε το σκορ σε 2-1 και έδωσε στη Ρεάλ το εισιτήριο για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου θα διεκδικήσει το 12ο τρόπαιο.

Ρεάλ εναντίον Γιουβέντους είναι ο φετινός τελικός του Τσάμπιονς Λιγκ. Η «βασίλισσα» ηττήθηκε με 2-1 από την Ατλέτικο στο «Βιθέντε Καλντερόν», ωστόσο έχοντας… προίκα το 3-0 του πρώτου αγώνα, πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κάρντιφ, όπου θα διεκδικήσει το δεύτερο σερί τρόπαιο.

Η Ρεάλ ψάχνει τον τρίτο τίτλο σε τέσσερα χρόνια, επιχειρώντας να σπάσει την «κατάρα» των σερί κατακτήσεων Τσάμπιονς Λιγκ. Αντίπαλος της η Γιουβέντους, με τις δύο ομάδες να συναντιούνται ξανά στον τελικό μετά από 19 χρόνια (η «βασίλισσα» είχε κερδίσει με 1-0), όταν ο Ζινεντίν Ζιντάν ήταν παίκτης της «Γηραιάς Κυρίας».

Η Ατλέτικο μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια στο ματς και μέχρι το 16’ κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, μπαίνοντας για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης. Στο 12’ ο Σαούλ «έγραψε» το 1-0 με καρφωτή κεφαλιά, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, ο Βαράν ανέτρεψε τον Τόρες στην περιοχή και ο Γκριεζμάν «έγραψε» το 2-0 από την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Όλα βέβαια θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικά εάν στο 7ο λεπτό ο Όμπλακ δεν είχε πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση σε κοντινή κεφαλιά του Καζεμίρο. Μετά το 2-0 η Ρεάλ κατάφερε να ρίξει το ρυθμό, κυκλοφορόντας σωστά τη μπάλα, ωστόσο δυσκολεύονταν να δημιουργήσει φάση της προκοπής. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με μεγάλη ένταση και αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, αναγκάζοντας τον Τσακίρ να βγάλει αρκετές φορές την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του.

Η Ατλέτικο πίεζε προκειμένου να κλέψει και «χτυπήσει» στην κόντρα, όμως στο 42’ μια τρομερή ενέργεια του Μπενζεμά επέτρεψε στην Ρεάλ να μειώσει σε 2-1. Ο Γάλλος φορ απέφυγε τρεις αμυντικούς της Ατλέτικο στη γραμμή του άουτ, έκοψε στον Κρόος που σούταρε στον Όμπλακ, όμως ο Ίσκο πήρε το ριμπάουντ και από κοντά πέτυχε το εκτός έδρας γκολ, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να ψάξουν τρία τέρματα στο δεύτερο μέρος.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Ρεάλ «φλέρταρε» σε δύο περιπτώσεις με το 2-2, όμως στο 47’ ο Όμπλακ αντέδρασε σωστά στο απευθείας φάουλ του Ρονάλντο, ενώ στο 58’ το σκαστό σουτ του Πορτογάλου πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Η απάντηση της Ατλέτικο ήρθε στο 66’, με τον Νάβας να νικά σε τετ-α-τετ με τον Καράσκο και εν συνεχεία να αποκρούει και την κεφαλιά του Γκαμεϊρό. Στο 70’ ο Κοσταρικανός πορτιέρο αντέδρασε ξανά σωστά, διώχνοντας σε κόρνερ το βολέ του Γκριεζμάν, ενώ στο 74’ η κεφαλιά του Μπενζεμά πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικά, ωστόσο η Ατλέτικο πίεζε μέχρι το τέλος για ένα τρίτο γκολ. Στο 78’ ο Κορέα έδωσε πάρε-βάλε στον Γκαμειρό αλλά αυτός αστόχησε σε κενή εστία, ενώ στις καθυστερήσεις ο Νάβας έδιωξε το σουτ του Γκριεζμάν, κρατώντας το 2-1 μέχρι το φινάλε. Οι «ροχιμπλάνκος» αποκλείστηκαν για 4η σερί χρονιά από την Ρεάλ στο θεσμό και η «βασίλισσα» θα διεκδικήσει στο Κάρντιφ το 12ο Ευρωπαϊκό.





Στοιχεία για τον αγώνα: ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΣΕΒΙΛΛΗ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.088.0012.501.104.25114.88
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.303.358.001.502.05
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
6.252.801.785.80

Σχολιασμός

30 σχόλια:

στις 10/05/2017 23:44
Το δωσα ασσο με οβερ και ενιταιμ σαουλ,ελπιζω να πληρωθηκατε! !

Κατα τ αλλα,η ρεαλ οδευει για το ρεκορ

στις 10/05/2017 23:45
pali dikasame poia einai h omada,den sigkrinesai me kamia allh!!!!PAME SVHSTAAAAAA GIA TO 12,KALO KANAPE SE OLOUS TOUS ISPANOUS FARCHA KAI ATHLETIKO,DEN XORTENETE POUUUUUUUUUUUUUUUTSA ME TIPOTA......KALO VRADU LAS PROSTITUTAS

στις 10/05/2017 23:52
λοιπον...

Σαν οπαδος το πρωτο τεταρτο μου εφτασε το σκατο στην καλτσα, και πατηστε οσα dislikes γουσταρετε..

δαιμονισμενη μπηκε η Ατλετικο η οποια θυμησε Μπαρτσελονα στο 6-1 με την Παρι

μοιρασμενο το παιχνιδι , η Ρεαλ προσπαθησε να διαχειριστει το παιχνιδι μετα το πρωτο τεταρτο οπου ηταν πραγματικα χεσμενη απο το παθος και την αποφασιστηκοτητα της Ατλετικο...

η συνεχεια ειναι γνωστη..ΜΠΕΝΖΕΜΑ..

δεν θα κανω τον κοπο να μιλησω για παιχτες ..ολη η Ρεαλ παρα πολυ κακη στην αρχη , υπεροχη στην συνεχεια με πολυ λιγες εξερεσεις..Ντανιλο με εξεπληξες..Ροναλντο που εισουν ..δεν βαζεις 6 γκολ και τελειωνει εκει η ιστορια, η ομαδα σε χρειαζοταν αποψε...καθαρισε ο Ισκο και ο Μπενζεμα..

στις 10/05/2017 23:52
οσο αφορα την διαιτησια..πολυ καλη αποψε, 9/10 απο εμενα , με τον Κασεμιρο επρεπε να βγεικιτρινη σε 1-2 περιπτωσεις στην αρχη, η μια ηταν ξεκαθαρη η αλλη ....παιζοταν..τελος παντον...

Ρεαλαρα μου συνεχιζουμε..ολα για ολα στο πρωταθλημα και στον τελικο αν θελουμε να εχουμε ελπιδες με αυτη την ΕΠΑΓΚΕΛΜΑΤΙΚΗ ΓΙΟΥΒΕ φετος πρεπει να παμε σαν αουτσαϊντερ και να κλεψουμε το παιχνιδι..κακα τα ψεματα, η ομαδα φετος εχει προβληματα χοντρα στην αμυνα..καλη τυχη λοιπον στην ομαδα μου ..να σηκωσει το 12ο και να κλεισει πολλα στοματα κομπλεξικων που ξαφνικα γινανε Γιουβε...

αυτα..

ΑΣ ΚΕΡΔΙΣΕΙ Ο ΚΑΛΗΤΕΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΙΟ ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟΣ!!!

στις 10/05/2017 23:57
Θα γίνει ωραίος τελικός. Πάλι δείξαμε οτι δεχόμαστε φέτος εύκολα γκολ.

στις 11/05/2017 00:09
Γιναμε μουσκεμααααααααααααααααα...A POR LA DUODECIMA,HASTA EL FINAL VAMOOOOOOS

στις 11/05/2017 00:12
NOS VAMOS A CARDIFF

στις 11/05/2017 00:13
pame gia to dodekato aderfia!!

[+]  geniusMSN- στις 11/05/2017 00:14

στις 11/05/2017 00:14
σπαλιαρας>μπο>ελισαβετ>λαουρα>η γιαγια μ > ντανιλο

στις 11/05/2017 00:29
φιλε genius πρωτο να σου θυμισω οτι ο Μεσσι ειχε να σκοραρει σε ελ κλασικο 3-4 χρονια..

δευτερον το γεγονος οτι ξαφνικα υποστυριζεις Γιουβεντους απλα για να μην το παρει η Ρεαλ ξανα ..με ξεπερναει , και μην χρυσιμοποιεις την μαστιχα "κανω ο,τι θα κανατε και εσεις σε αναλογη περιπτωση γιατι εγω προσωπικα δεν το εχω κανει ποτε μου , και για αυτους που πραγματικα το κανουν οταν το κανεις και εσυ γινεσαι το ιδιο κομπλεξικος με αυτους...σου το λεω τελειως καλοπροαιρετα οπως παντα...και κατι ακομα σταματα να εισαι τοσο εριστικος , και μην λες πολλα για τον τελικο γιατι στην περιπτωση που το παρει η Ρεαλ θα σε ταραξουν και θα σου τα κανουν πλανητες ...και πες μου που διαφωνεις με ο,τι λεω.

στις 11/05/2017 00:35
pes ta re teo mas exei priksi ta arxidia autos o genious

στις 11/05/2017 01:32
opios ponai milai mages opios den exi ti napi milai gia ena mats apo ta 50 pou kerdise me 10 pektes sto 93 k pou pali de tha pari tpt pou k pali tha vlepi cl ti vasilisa tis europis k tha parakalai na to xasi gt de mpori na to pari i omada tou ala oti kai na lene de mporoun na kataferoun tpt paramono na koroideuoun ton eautos tous teliko xana 2 seri xronia protathlima alo ena mats k spai to rekor skorarismatos se sinexi mats foul gia to 12 ronaldo protos skorer se oli tin europi protos se cl olon ton epoxon k kati akoma emena den me kerdise pote i atletiko mesa ston axirona mou teleutea agonistiki k mou pira protathlima ali ta pathenoun auta xaoxooxo are glentia oti k na lete de sas akoume imaste poli psila den akouste vamos gia to 12 reeeeeee vamos realraaaaaaaaaa

στις 11/05/2017 02:16
Τεο; σταμάτα να; λες κοτσάνες και μαλακιες του.είδους ο Μέσι είχε να; σκόραρει 3 χρόνια και 10 και 50 ΣΑΣ ΒΙΑΣΕ ΜΕ ΔΎΟ ΓΚΟΛΑΡΕΣ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΌ?ΝΑΙ Ή ΝΑΙ?ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ακόμη πονάτε!

Όσο για το εριστικός επίσης άκυρο από την στιγμή που έχετε φτάσει εδώ μην πω πως,τέλος πάντων,και μιλάτε για τους ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ σας..

Έλα απόγονοι το αστείο θα τελειώσει στο Κάρντιφ

στις 11/05/2017 02:23
Τι θα κάνετε θα νικήσετε ; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ δάκρυσα ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ χαχαχαχαχαχαχα χαχαχαχαχαχαχα ααααααααψαχαχαχαχαχαχαχαχαχα θα νικήσουν ...χαχαχααααααααχαχαχα

Θα βάλει γκολ ο πεναλνχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα

στις 11/05/2017 02:24
Σήμερα που ήταν ο πεναλντο; Θα βάλουν γκοχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχχα είπαν ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ μόνο αν τον χτυπήσει κεραυνός τον κλαψιανο θα βάλει γκοχαχαχαχαχαχαχ δάκρυσα

στις 11/05/2017 11:17
GENIUS O MESSI POU ITN SIMERA XAXA9X9AX9AX9A9X9XA9XA9X9X9X9A9XA9XA9 KANAPE?.................

στις 11/05/2017 11:20
ενταξη δεν παιζεσαι, λεω εγω μαλακιες , οκ...εγω μονο αληθειες λεω, τραβα να δεις στατιστικα απο ποτε ειχε να σκοραρει ο μπαμπας μου οπως λες..ολα αυτα που λες ενα 10χρονο δεν καθεται να τα πει, με τοσο κομπλεξ κανενας δεν μιλαει, κριμα γιατι νομιζα οτιτα εννοουσες αυτα που μου ειχες πει προσωπικα σε μυνηματα..τσαμπα ασχοληθηκα..εισαι και εσυ ενα ακομα κομπλεξικο παιδακι, που μισει Ροναλντο απλα επειδη τον ποναει, ενας ακομα προπαγανδιστης χωρις αποδειξεις που πεταει μονο λασπες...αυτα τα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχακ.λ.π. θα νικησετε τα ελεγες με την Μπαγιερν, με την Μπαρτσελονα στο 1-1 οτι θα μας ξεκολιασετε..και,και και και και και και και ..κατσε με τα lays μαζι με το msn σου στον καναπε και δες τον αγωνα, τι να σου πω...ηθελες να το "ακουσεις"

στις 11/05/2017 11:22
αυτο το που ηταν ο Πεναλντο να το ελεγες και στα προηγουμενα παιχνιδια , αλλα για εκεινα φυσικα δεν μπορουσες να πεις τιποτα προφανως..ειχες μπει 3 μετρα κατω απο το χωμα, περιμενις παιχνιδια οπως το χθεσινο να βγαλεις ολη την χολη σου..

στις 11/05/2017 12:49
μαθετε λοιπον ολοι οι κομπλεξαρες το"που ηταν ο πεναλντο σημερα;" να το λετε μετα απο καθε παιχνιδι η σε κανενα..αντε μας κουρασατε πια..

στις 11/05/2017 15:12
UA FATE POUTSA APO TIN MEGALH GURIA TIS ITALIAS

στις 11/05/2017 16:28
TEO ακουσες τι ειπε ο σπικερ στο 2 ημιχρονο 6 γκολ του χασογκολη σας στο cl ηταν οφσαιτ και με ενα τετοιο πηγε να το κανει το χ και οσο για τον τελικο ομαδα που δεν την εβαλε γκολ η μπαρτσα να ξερεις θα σας σκισει!

στις 11/05/2017 16:34
ciupi ας την φαμε ρε φιλε...ας το παρει, ας κερδισει ο καλητερος και ο πιο παθιασμενος, το ξαναειπα..

dim231064 οκ...αφου το ειπε ο συγκεκριμενος σπικερ..ετσι θα ειναι..εισαι δεν εισαι 12 εσυ...σωστα μικρουλη..;

και κατι αλλο..με αυτη την λογικη μικρουλη επρεπε να μας σκισει και η μαλαγa σωστα...;

στις 11/05/2017 18:54
GIA TN TELIKO THA SAS DWSOUME ENAN KANAPE XXXXXXLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL!

στις 12/05/2017 01:49
Ότι με πονάει ο πεναλντο και η Ρεάλ πρώτη φορά το ακούω..χαχα

Πήρατε μια ισοπαλία φέτος και την πανηγυρησατε σαν τελικό τσάμπιονς λιγκ χαχαχαχαχαχα Μετά φάγατε ένα 3μπαλο στο εξοχικό ,παρολαυτα ο πονεμένος εγώ είμαι ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ..

Ρε παιδιά η Ρεάλ πάει για τρεμπλ φέτος;; ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΥΓ Όσο αναφέρεστε στην ομάδα μου εγώ εδώ είμαι να σας απαντάω φαν του οσφαλντο ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 12/05/2017 16:29
2-3 με μεσσι εσεις...1-2 με μπαμπα ροναλντο εμεις και με ακυρωθεν γκολ του μπειλ σε εκεινο το ματσ αλλα ειπαμε...ουφαλονα

στις 12/05/2017 17:26
ΤΕΟ184 δεν ειμαι καθολου μικρουλης οσο για αν θα επρεπε να σας σκισει η μαλαγα η η καθε μαλαγα ειναι αλλο καπελο για το ισπανικο πρωταθλημα ειπα για το cl. nickxa ποτε εγινε μπαμπας ο χασογκολης σας;παληκαρι μου τρυπιος και μπαμπας δε γινετε.

στις 12/05/2017 19:03
Παληκαρι μου ξεστραβωσου και δες τα στατιστικα του απεναντι σας...τρυπιος ο ροναλντο με 60 γκολ σε καθε σεζον,ελεος!!!

στις 12/05/2017 19:06
ελεος,ελεος ενταξει εχουμε μια αγαπη οι μεν με την μπαρτσελονα και οι δε με την ρεαλ αλλα μην τα γαμαμε ολα.Ειναι σαν να σου λεω εγω οτι ο μεσσι δεν ξερει να τριπλαρει και ολο πεφτει,οταν μου λες τον ροναλντο τρυπιο...οκ ο πονος ειναι πονος αλλα και η λογικη λογικη να πουμε!

στις 12/05/2017 21:04
Τριπλαρει ο κλαψιανο και δεν το ξέρουμε;

Ρε παιδιά άλλο βόλεϊ άλλο τρόλεϊ.. ο πεναλντο είναι γυμνασμένος και καλός στο ψηλό παιχνίδι,γρήγορος και ατσουμπαλος με την μπάλα στα πόδια βέβαια αλλά έχει δυνατό σουτ μόνο με δεξί !

Ο Μέσι μην τα πολυλογώ τα έχει ολα εκτός το ύψος (ακόμα και σουτ με τα δύο πόδια ακόμη και αν είναι το αδύνατο του πόδι το δεξί,καλά τριμπλα δεν το συζητάω στη συνολική κατάταξη είναι 6/100!!) και όποιος δεν συμφωνεί να πάει σε κανά οφθαλμίατρο το λιγότερο!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.