Κύπελλο Ελλάδας: Στον τελικό με τρομερή ανατροπή ο ΠΑΟΚ

Κύπελλο Ελλάδας: Στον τελικό με τρομερή ανατροπή ο ΠΑΟΚ

Αφορά τον αγώνα ΠΑΟΚ - ΑΟ ΚΑΣΣΙΟΠΗ


Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 4-0 τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, ανέτρεψε το 2-0 της Λεωφόρου και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. Έχασαν μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος οι «πράσινοι», που έπαιζαν με δέκα από το 72’ ενώ φωνάζουν έντονα για τη διαιτησία του Κύζα.

Ντέρμπι «δικέφαλων» στον φετινό τελικό του Κυπέλλου! Μια ημέρα μετά την πρόκριση της ΑΕΚ εις βάρος του Ολυμπιακού, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 4-0 τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα και «σφράγισε» το εισιτήριο για τον τελικό του θεσμού.

Οι «πράσινοι» είχαν ξεκάθαρο προβάδισμα μετά το 2-0 του πρώτου αγώνα, ενώ σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος για να πετύχουν εκτός έδρας γκολ και να «κλειδώσουν» την πρόκριση. Η είσοδος του Μπίσεσβαρ στην επανάληψη άλλαξε άρδην την εικόνα του ΠΑΟΚ, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ και θα δώσει το «παρών» στον τελικό, αφήνοντας το «τριφύλλι» με αρκετά παράπονα για τη διαιτησία.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο επιθετικά στο ξεκίνημα του αγώνα και στο 4ο λεπτό ο Μπεργκ έβγαλε τον Κλωναρίδη σε τετ-α-τετ, ωστόσο ο άσος του «τριφυλλιού» αντί να σουτάρει, προσπάθησε να εκβιάσει το πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βαρέλα.

Στο επόμενο λεπτό ο Γλύκος πραγματοποίησε διπλή επέμβαση σε σουτ των Βιγιαφάνες και Κουρμπέλη, όμως στο 13’ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κύζας καταλόγισε ένα τουλάχιστον αυστηρό φάουλ σε μαρκάρισμα του Μολέδο στον Πρίγιοβιτς και ο Πέλκας με απευθείας εκτέλεση «έγραψε» το 1-0. Έξι λεπτά μετά, οι «πράσινοι» ζήτησαν πέναλτι για κλωτσιά του Βαρέλα στον Μπεργκ, ενώ στο 25’ ο Γλύκος έδιωξε με τα ακροδάχτυλα το απευθείας φάουλ του Εμποκού.

Ακολούθησε τρίλεπτη διακοπή λόγω κροτίδας που έσκασε δίπλα στον Βιγιαφάνες και με την επανέναρξη, ο ΠΑΟΚ είχε καλή στιγμή με τον Κάμπος (29’), ο οποίος αστόχησε από θέση βολής. Ο Παναθηναϊκός απάντησε στις ευκαιρίες στο 34’, όταν ο Κλωναρίδης προσπάθησε να βρει τον Μπεργκ με παράλληλη σέντρα, η μπάλα κόντραρε στον Βαρέλα και άλλαξε πορεία, όμως ο Γλύκος απέκρουσε σωτήρια. Δύο λεπτά μετά ο Κλωναρίδης αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ και το 1-0 έμεινε ως το ημίχρονο.

Ο «δικέφαλος» μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48’ είχε δοκάρι με απευθείας φάουλ του Πέλκα. Ωστόσο, στην εξέλιξη της φάσης, ο νεοεισελθόντας Μπίσεσβαρ έβγαλε σέντρα για τον Μάτος και αυτός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Ο Παναθηναϊκός δεν πατούσε καλά στο δεύτερο μέρος, καθώς με εξαίρεση ένα άστοχο πλασέ του Μπέργκ (67’), δεν είχε απειλήσει την εστία του Γλύκου.

Στο 72’ ο Χουλτ αποβλήθηκε με τραβηγμένη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλάζοντας τις αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα και ένα λεπτό μετά, ο Σάκχοφ με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 3-0. Στο 80’ ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να ξαναπάρει σκορ πρόκρισης, ωστόσο η κεφαλιά του Μπέργκ από πλεονεκτική θέση πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Τα πάντα τελείωσαν τρία λεπτά μετά (83’), όταν μετά από λάθος του Κουτρουμπή, ο Μπίσεσβαρ έδωσε πάρε-βάλε στο Πρίγιοβιτς και αυτός διαμόρφωσε το τελικό 4-0, «σφραγίζοντας» την πρόκριση του «δικεφάλου».





Στοιχεία για τον αγώνα: ΠΑΟΚ - ΑΟ ΚΑΣΣΙΟΠΗ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.038.7521.001.153.55116.18
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.203.2517.502.451.35
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
6.752.401.709.00

Σχολιασμός

46 σχόλια:

στις 27/04/2017 21:04
XYNWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWW

στις 27/04/2017 21:12
ουπςςς...

Δεν πειραζει ρε παναθα καλα ηταν για φετος...Θα το παρουμε του χρονου το κυπελο...Ακου εκει θελανε και κυπελο οι φορμαρισμενοι χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Αγρια τσοντα

στις 27/04/2017 21:12
Αθήνα γαμημενη ο ΠΑΟΚ δεν παθαίνει

στις 27/04/2017 21:13
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΟΚΙΑ.

στις 27/04/2017 21:13
Πω πω λαός και τι ομάδα

Πω πω πω πω μία ΠΑΟΚΑΡΑ

[+]  mpamiass στις 27/04/2017 21:13

στις 27/04/2017 21:14
Η διαιτησια φταιει!!! διαμαρτυρομαι Κυριε Αλαφουζο..Ήσουν ο καλυτερος και για φετος!!

στις 27/04/2017 21:14
Τιμωρία αλαφουζου επιστροφή από την τούμπα με τα πόδια

στις 27/04/2017 21:14
ΤΙ ΕΦΤΙΑΞΕ Η ΠΑΟΚΑΡΑ ΠΟΠΟ..ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΚΟΡΟΜΑΧΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ

στις 27/04/2017 21:15
Με Πανιωνιο του βορρα ολοι μας στον τελικο μαγκες!!Οχι και φετος κουπα τα χανουμια...

στις 27/04/2017 21:20
έτσι γίνονται οι ανατροπές όχι σαν τους δικούς μας τους κουραμπιέδες χθές που στο 80 κατάλαβαν οτι δεν παίζουν φιλικό

στις 27/04/2017 21:53
Μπράβο ΠΑΟΚάρα πάμε τελικό με τεσσάρα.

στις 27/04/2017 21:59
Διμαρτύρονται για διαιτησία και δε κοιτάν που στο πρώτο ημίχρονο ο κλωναριδης θα μπορούσε να βάλει γκολ και να κλειδώσει την πρόκριση.

στις 27/04/2017 22:02
Κουνέλι ή λαγός στιφάδο

Υλικά

• 1 κουνέλι ή λαγό σε μερίδες

• 3 σκελίδες σκόρδο ψιλοκομμένες

• 1 φλυτζ. τσαγιού ελαιόλαδο

• 2 κιλά κρεμμυδάκια για στιφάδο

• 3 φλυτζ. τσαγιού φρέσκες ώριμες ντομάτες, περασμένες απ᾿ το μούλτι • 1 κουτ. σούπας ντοματοπελτέ • 1 ποτ. νερού λευκό ξηρό κρασί • 1 πρέζα ζάχαρη • 2 δαφνόφυλλα • ½ κουτ. γλυκού μπαχάρι • 2 κουτ. σούπας ξύδι • αλάτι - φρεσκοτριμμένο πιπέρι Για τη μαρινάδα • 1½ ποτ. νερού κρασί • ⅔ ποτ. νερού ξύδι • 1 κουτ. γλυκού θυμάρι • 1 κουτ. γλυκού δεντρολίβανο • 1 κρεμμύδι μεγάλο σε φέτες • ½ ποτ. νερού ελαιόλαδο • 6 δαφνόφυλλα • 2 σκελίδες σκόρδο ψιλοκομμένες • 1 κουτ. γλυκού αλάτι Εκτέλεση Από βραδύς, πλένουμε καλά τα κομμάτια του κουνελιού και τα βάζουμε σ᾿ ένα μπολ. Ετοιμάζουμε τη μαρινάδα, και περιχύνουμε μ᾿ αυτή το κουνέλι. Το σκεπάζουμε, το βάζουμε στο ψυγείο και τ᾿ αφήνουμε να σταθεί μέχρι το πρωί. Την άλλη μέρα, καθαρίζουμε τα κρεμμυδάκια σε νερό, (όταν τα καθα

στις 27/04/2017 22:15
Djalma,Pedro Henrique,Fernando Varela ειδες Κυρ Σαββιδη αν ριξεις λιγα φραγκα και φερεις τετοιους παικτες (και καλυτερους ακομα) πως χτυπας τιτλους και σε παιζει και η διαιτησια...Μολις με πλησιασες σε μπατζετ και επειδη επεσα

εγω ειδες πως ηρθαμε στα ιδια αγωνιστικα...Ντορτια δεν ριχνω και εγω στον πελατη σχεδον καθε χρονο (τριμπαλο στο πρωτο γυρο)...Εεεμ Κυριε Σαββιδη..Εχει φτιαξει καλη ομαδα το παοκακι...Μπίσεσβαρ με Eνρικε στον αξονα ζωγραφιζουν...Μαζεμενη η αμυνα με Βαρελα ,Κρεσπο απο ποτε, με δουλεμενους αυτοματισμους σε πιεσεις,και κλεισιματα διαδρομων...Μοναδικο μειον του φετινου παοκ ο προπονητης..Το παιδακι ειναι για ομαδα επιπεδου Βεροιας...Δεν κανει..Μετα απο πολλες δεκαετιες βλεπω ομαδα της Θεσσαλονικης μετα τον ΑΡΗ του Κουπερ να παιζει ωραια μπαλιτσα...Αλαφουζο γαμησου εσυ και οι διαιτησιες ετσι φιαχνονται οι ομαδες καριολια με τα καβουρια στις τσεπες Αλαφουζοι και Μελισσανιδιδες...Ο Παοκ φετος στα ιδια με ΟΣΦΠ του δευτερου γυρου μεσοσταθμικα τελειως αντικειμενικα...

στις 27/04/2017 22:27
Σωστος ο skind..

στις 27/04/2017 22:32
Ρουφάτε βουβουζελες ρουφιανη όταν βλέπετε ασπρόμαυρους θα περνεται τσιμπουκια ..ομάδα άπατη που χρωσταη παντού ;;με πρόεδρο ρουφιάνο που φταίνε πάντα τα κοράκια

στις 27/04/2017 22:34
Άρχισε το κυνήγι του ΛΑΓΟΥ ....

στις 27/04/2017 22:37
Οργή Αλαφούζου για την ήττα! Στέλνει Κλωναρίδη στο Survivor

στις 27/04/2017 22:37
ετοιμαστε τα κωλαρακια σας τωρα

στις 27/04/2017 23:00
Θα αναγνωρίσω ότι η διαιτησία έπαιξε πολύ έδρα, αλλά όταν τρως τέσσερα γκολ δεν μπορεί να φταίει μόνο η διαιτησία.

στις 27/04/2017 23:05
γιατι ρε beavis Με Πανιωνιο του βορρα ; γιατι βαζετε παλι την αθηνα ; ο ΠΑΟΚ ειναι ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ γιατι να ασχολουνται ολοι με τους αθηναιους ; δεν υπαρχει αλλη ΕΛΛΑΔΑ ;......GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

στις 27/04/2017 23:06
πω πω λαοοοοοοοος και τι ομαδααα...πω πω πω...πω πω πω ΜΙΑ ΠΑΟΚΑΡΑΑΑΑ!!!!

στις 27/04/2017 23:19
beavis stamata tin klapsa re megale kai des apton kanape ton teliko pou 8a pe3oun ta2 kalitera roster stin xwra.

στις 27/04/2017 23:27
Δανειζομαι ενα συνθημα των γαυρων απτη τη δεκαετια 90 μπορει και πιο παλια...Βουλγαροι Κομπλεξικοι....(απτο ενα πεταλο μετα σιγη 5 δευτερολεπτων και απαντηση απτο απενατι πεταλο) Της μαμα σας το μουνι!!!!

στις 27/04/2017 23:27
αεκαραμουσεαγαπω αυτο ηταν το ανεκδοτο της χρονιας που ειπες..Αντε τωρα να κατσω να σου εξηγησω πως πηγες τελικο χαχαχαχαχαχαχαχα τους ατιμους πλακα που εχουν τα χανουμομπερδεμενα...χαχαχαχα καλο φιλος

στις 27/04/2017 23:33
Ρε stefnik τι γραφω εγω και τι λες εσυ ρε ψηλε..Ελεος μαζι μας ειμαστε Ολυμπιακοι,Ατρομητοι,Αστερες,Βαγιερος,snakes,panthers..Πιστεψε με ολοι οι σοβαροι ποδοσφαιροφιλοι αλλα και συνδεσμιτες, σε αυτον τον τελικο που δεν εχουν παρωπιδες και ξερουν μπαλιτσα ειναι με παοκ..ΟΧΙ ΜΟΝΟ λογο Μελισσανιδη αλλα επειδη ο παοκ φετος επαιξε καλη μπαλιτσα μετα απο δεκαετιες..Φετος ΝΑΙ δικαιουσαι να παρεις τιτλο!!Κατα μεσο ορον ειμαστε περιπου στα ιδια και αγωνιστικα αλλα και σε μπατζετ..Δεν ειναι τυχαιο αυτο το τελευταιο...

στις 27/04/2017 23:33
XAXA TELIKOS ME DIPLOTSIPOUKA

στις 27/04/2017 23:54
http://www.aekfc.gr/mdpls/olymbiakos-aek48052-48052.htm?lang=el&path=-1843577056

Το ενα απο τα καλυτερα ροστερ που λεγαμε ...

στις 28/04/2017 02:32
Μπράβο στα αδέρφια του Βορρά.

ΝΟΤΟΣ-ΒΟΡΡΑΣ....

ΟΦΗ-ΠΑΟΚ -4-

στις 28/04/2017 07:38
Skind 13 για σενα με αγαπη.

https://www.youtube.com/watch?v=72kJJpq0t1U

στις 28/04/2017 10:30
hahahahaha 4-0 apo auton ton paok re lagoi? amyna xwni kai ena goal den balate..egw nomizw h paragka ftaiei!

στις 28/04/2017 15:17
TOY SKISE TO PATO!!!!!!! ALAFOYZO POYLO-POYLA!!

στις 28/04/2017 15:19
O SABBIDHS GAMAEI TO ATHINAIKO KATESTHMENO!!!

στις 28/04/2017 15:31
skind13 γαμω το μουνι της μανα σου χαχαχα παλιοπουστα σταζει το μουνακι σου απο τα χυσια ......GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

στις 28/04/2017 20:09
Εσύ ρε πουστοφτυμα τραβα πάλι πίσω στην κρυψώνα σου που βρήκες ευκαιρία να κάνεις διάλογο με τον εαυτό σου και να μας πεις πάλι τις μαλακιες σου ουστ από δω παλιοπουστρα

στις 28/04/2017 20:13
skind13 σου ξαναγαμισα την μανα ελα να την μαζεψεις απο την ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ δεν μπορω αλλο. απο χθες ειναι εδω δεν χορταινει αλλο ποντιακες πουτσες .......Α ειναι και ο γιος μου μαζι ......GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

στις 28/04/2017 20:20
Όσο για το παιχνίδι

1ον μεγάλη πίστη από τον κόσμο που δεν ξέφυγε όταν το παιχνίδι έδειχνε να στραβωνει

2ον δικαιώθηκε ο Ιβιτς για τον τρόπο που είδε το ματς (λάθος για μένα) αλλά στο πρώτο ημίχρονο πρέπει να πάει να ανάψει μια λαμπάδα

3ον απίστευτο πόσο μεγάλες φάσεις έκανε ο Παο χωρίς να περνάει η μπάλα από τα χαφ του

4ον δικαίως ο Παο διαμαρτυρετε για την αποβολή για τα υπόλοιπα απλά γελάει ο κόσμος

5ον μεγάλη πρόκριση δεν γυρίζει εύκολα ένα 2-0 ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ

στις 28/04/2017 21:31
ρε zabonham vivian backinham ή πως στον διαολο σε λενε...Καλα σου λενε τα παιδια ..Ασε μας σε μηνυματακι το τηλεφωνο της μανας σου να ριξουμε καμια πουτσα να γουσταριζουμε ολοι μας..Και εμεις και η μαμακα σου...ναι σε λεω καμαρι μου..το καλο σου θελω...

στις 28/04/2017 21:33
biri biri παραμιλαω απο τοτε που με παρατησε η μανα σου φιλος...Τι πατουρα τι βυζουκλες η μαμακα σου biri biri...Μου στοιχησε ο χωρισμος μας...Τι κολαρα αβυθιστη απατη!!!its big!!

στις 29/04/2017 13:04
χαχαχαχαχαχαχχαχαχα πρωταθλημα??Καλο skind

στις 29/04/2017 18:42
πουτσααααα μη μιλατε ειναι στο στομα μονο γραφετε. πονοοοοοο ειναι η ψωλη του μικρου στον κωλο σας ........ οσο για το γιο ευτυχως δεν ειναι GAYγαυρος χαχαχαχοχοχο πω πω τι πουτσα τρωτε;......GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

στις 30/04/2017 18:10
beavis kastriths skind13 μετρουσαν ποιος εχει την πιο φαρδια σουφρα. περιμενουμε τα αποτελεσματα.αντε και καλα γαμησια .....αν σας σηκωθει δεχτα τα στοιχηματα ......GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

στις 30/04/2017 18:11
skind13 δεν τον εκδιδω απλα δεν σταματαει οταν βλεπει πουτανιτσες ξερεις εσυ για ποιες μιλαω συγγενεις ειστε 1ου και 2ου βαθμου ......GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

στις 30/04/2017 22:03
Απιθανος τυπος...Ο ΣΩΣΙΑς του nevermore βρεθηκε...Σε καθε αρχιδια που γραφει βαζει σταμπα gate 4 αλεξανδρεια χαχαχαχαχαχαχα

χαχαχαχαχαχαχχαχα Απιθανος τυπος...Eπεξεργαστικη δυναμικοτητα εγκεφαλου εντομου....

στις 03/05/2017 00:19
bet_maker χαχα πιο πολυ μυαλο εχει ενα εντομο απο σενα δυστυχως ......εισαι και bet_maker παναθεμασε σουργελο ........ειπες δεν θα μιλας μαζι μου. τι εγινε μας βγηκες και μαζοχα εκτος των αλλων; ......GATE4 ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.