Τσάμπιονς Λιγκ: Θρίαμβος για Γιουβέντους κόντρα στην Μπαρτσελόνα

Τσάμπιονς Λιγκ: Θρίαμβος για Γιουβέντους κόντρα στην Μπαρτσελόνα

Αφορά τον αγώνα ΠΕΣΚΑΡΑ - ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ


Με δύο γκολ του Ντιμπάλα (7’, 22’) και ένα του Κιελίνι (55’) η Γιουβέντους κέρδισε με 3-0 την Μπαρτσελόνα στο Τορίνο και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Τεράστιο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε η Γιουβέντους. Η «Γηραιά Κυρία» επικράτησε με 3-0 της Μπαρτσελόνα στο Τορίνο και πλέον καλείται να υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ στη ρεβάνς του «Καμπ Νου». Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε είχε ευκαιρίες για να πετύχει εκτός έδρας γκολ, ωστόσο μ’ αυτό το σκορ χρειάζεται πλέον να κάνει ακόμα μια μεγάλη ανατροπή μετά απ’ αυτή απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, προειδοποίησε στο 3ο λεπτό με κεφαλιά του Ιγκουαΐν και τέσσερα λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με τον Πάουλο Ντιμπάλα. Ο Αργεντινός πήρε τη μπάλα από τον Κουαδράδο, γύρισε και με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Τερ Στέγκεν, «γράφοντας» το 1-0.

Η Μπαρτσελόνα θα μπορούσε να απαντήσει στο 21’, όταν μετά από καταπληκτική κάθετη πάσα του Μέσι, ο Ινιέστα βγήκε απέναντι από τον Μπουφόν, όμως ο Ιταλός γκολκίπερ έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Η Γιουβέντους γλίτωσε το γκολ και στο επόμενο λεπτό πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Μάντζουκιτς έκανε την κούρσα από τα αριστερά και έκοψε προς τον Ντιμπάλα, ο οποίος με τρομερό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας δεύτερο προσωπικό γκολ.

Οι Καταλανοί προσπάθησαν να απαντήσουν πριν το ημίχρονο και στο 30’ βρήκαν δίχτυα με τον Μέσι, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ στον Σουάρες που ήταν πιο μπροστά. Έξι λεπτά μετά, ο Κιελίνι έδιωξε με το πόδι την κεφαλιά του Ουρουγουανού και στο 44’ ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Ιγκουαΐν, κρατώντας το 2-0 ως το ημίχρονο.

Με τρομερή ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, αφού στο 47’ το σουτ του Μέσι έξω από την περιοχή πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Η απάντηση της Γιουβέντους ήρθε δευτερόλεπτα μετά, με τον Κεντίρα να δοκιμάζει το πόδι του έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω από την εστία.

Ακολούθησαν δύο σουτ από τους Ινιέστα (52’) και Ιγκουαΐν (53’), ενώ στο 54’ ο «Πιπίτα» βρέθηκε απέναντι από τον Τερ Στέγκεν, με τον Γερμανό να διώχνει σωτήρια. Από το κόρνερ ήρθε το 3-0, όταν μετά από εκτέλεση του Πιάνιτς, ο Κιελίνι νίκησε στον αέρα τον Μασεράνο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε θα μπορούσε να μειώσει στο 67’, με τον Μπουφόν να διώχνει σωτήρια το πλασέ του Σουάρες μέσα από την περιοχή. Δύο λεπτά μετά, ο Μέσι επιχείρησε σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει στο σώμα και ύστερα στο χέρι του Κιελίνι, χωρίς να δοθεί πέναλτι. Στο 72’ ο Μάντζουκιτς γλίτωσε τη δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα και κάπου εκεί το παιχνίδι «έσβησε», αφού στο τελευταίο τέταρτο η Γιουβέντους διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ, απορροφώντας την πίεση της Μπαρτσελόνα.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Ντάνι Αλβες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Αλεξ Σάντρο, Κεντίρα, Πιάνιτς (89' Μπαρτσάλι), Κουαδράδο (73' Λεμινά), Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα (81' Ρινκόν), Ιγουαΐν.

Μπαρτσελόνα (Λουίς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ουμτιτί, Ματιέ (46' Αντρέ Γκόμες), Μασεράνο, Ράκιτιτς, Σέρτζι Ρομπέρτο, Ινιέστα, Νεϊμάρ, Μέσι, Σουάρες.





Στοιχεία για τον αγώνα: ΠΕΣΚΑΡΑ - ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
8.505.501.201.352.453.3411
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
7.002.501.531.681.82
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
5.001.982.1214.00

Σχολιασμός

22 σχόλια:

στις 11/04/2017 23:44
οπως ειστε ζητηστε παραιτηση δεν αξιζετε να φορατε αυτην την φανελα σουργελα

στις 11/04/2017 23:45
η γιουβε δεν ειναι παρι .. ως εδω ηταν

στις 11/04/2017 23:47
twra magkes einai wra na piasoune douleia h refereeeeeeeeee!! #genius s perimenoume na doume ta commends sou megalo skoupidiiiiiiiiiiii

στις 11/04/2017 23:48
Ούτε ένα γκολ για τα άτομα που ήρθαν μέχρι εκεί!

0 πάθος 0 κίνητρα τίποτα πραγματικά!

Προσωπικά δεν θα ήθελα να γυρίσει το σκορ στην έδρα μας μακάρι να το σηκώσει ο μεγάλος Μπουφον το αξίζει..

VAMOS BARCA!

στις 11/04/2017 23:48
hahahahahha symfwnw me ton viconie...genius krybesai?ahahahahaha poytsaaaaaaaaa ante pes moy twra gia thn arsenal :D

στις 11/04/2017 23:49
γαμω τα ματσακια

το ευχαριστηθηκα!αν εβαζε η μπαρτσα και ενα γκολ θα παιρναμε και κανα φραγκο..

στις 11/04/2017 23:50
Η Γιουβε δεν ειναι παρι...ακριβως, η Παρι εκανε απιστευτη εμφανιση στο πρωτο παιχνιδι , εξωπραγματικη , ετρεχε σε ολες τις γραμμες, θυμισε 18χρονο σε μπουρδελο με αποχη απο την μαλακια 1 μηνα+ , τα εδωσε ολα και μετα στον επαναλυπτικο κατερευσε και φανηκε η ανωτερωτητ και η εμπειρια της μπαρτσελονα μεσα στην εδρα της και την σκοτωσε, η Γιουβε ειναι πολυ πιο εμπειρη, με μια καλη εμφανιση 3-0, χωρις να τρεξει ιδιαιτερα, επαγγελματικη νικη για εμενα, εκτος αυτου τετοιες ανατροπες-επη συμβαινουν μια φορα στα 100 χρονια..αλλα ποτε δεν ξερεις...

στις 11/04/2017 23:50
Δεν χρειάζεται να απαντήσω σε κανέναν,η σιωπή μου προς απάντησή σας!

στις 11/04/2017 23:51
τι να σου πει για την Αρσεναλιτσα βρε arsenal95 θιχτηκες κιολας, στα ειπα εγω για την ομαδουλα σου..βλακα

στις 11/04/2017 23:53
FORZA JUVE, ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΝΤΩΣ.

στις 11/04/2017 23:54
απλα τα πραγματα, η γιουβεντους σας γαμησε! τι κινητρα και μαλακιες?σας γαμησε και γουσταρατε γιαυτο και δε βαλατε και κανενα!αλλα δεν εγινε και τπτ με 4 πεναλντι στην ισπανια περνατε..

στις 11/04/2017 23:59
POUTANAKIA XAUIKATE XAXAXAXA

στις 12/04/2017 00:04
και μη σου περναει απο το μιαλο η κρυφη ελπιδα οτι μπορει κανενα "θαυμα" στο επομενο..τον "μπαλαντερ" τον ριξατε με τη παρι, τωρα δεν εχει "βοηθεια απο το τηλεφωνο"

στις 12/04/2017 00:11
Πολυ δικαιο αποτελεσμα! Πιστευω οτι η μπαρτσα δεν το γυριζει γιατι η γιουβεντους δεν ειναι ομαδουλα σαν την παρι

στις 12/04/2017 00:13
Πρωτη φορα συμφωνω με τον genius

στις 12/04/2017 00:27
Παρακαλείτε ο κύριος ντενίς αιτεκίν να δηλώσει παρόν για τη ρεβάνς...

στις 12/04/2017 00:57
Ένα μεγάλο μπράβο στη Γιουβέντους το άξιζε για αυτό ήθελαν να τύχει μαζί τούς. Εκδίκηση για τον χαμένο τελικό. Όντως η Γιουβέντους δεν είναι Πάρι. Όσο για τον genius me G τώρα άντε γεια.

στις 12/04/2017 01:12
Αναμενομενο!!!Οταν η φανελα δεν ειναι επιπεδου champions league αυτα παθαινεις!!!!!Ντιμπαλα ελα ρεαλ το καλοκαιρι να τους γλεντας και στην primera!

στις 12/04/2017 01:28
ne kai episima i nea poutana tis europis legete mpartselona oxaooaox are savouria thelete k tremple xalvades parti eki to kipelo k poli ine den iste fia tpt alo omadoula apla k auti ti fora den tha exi dietisia na perasi tha pari auto pou axize na pari apo tin pari ..xaxa omadoula den tha ftsis pote ti real mia zoi 2teri

στις 12/04/2017 01:32
Ευτυχως δεν ειναι φανελα επιπεδου Φρανκο!

Για να δουμε ποτε θα περασει ο Μανθανο να παρει και αλλα δωρακια απο του Περεθ τα χερακια!

Οταν ειστε βουτηγμενοι μεσα στην βρωμα μην λετε πολλα γιατι εκτιθεσται!

ΜΠΑΡΤΣΑ ΣΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΑΡΤΣΑ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ!

ΥΓ Εαν γυρισουμε το σκορ σας θελω εδω να κλαιτε!

ΥΓ Εαν την φατε αυριο παλι σας θελω εδω!

στις 12/04/2017 02:22
2H KITRINH MATZUKIC OUTE KAN EFAGE..GAI TIN PROVOLI POU EKANE KAI EKANE THEATRO PANTA GIA NA MIN TIN FAEI..ASTO PENALTY KATHARO..XTUPISE STO XERI TOU SIKOMENO DEN DOTHIKE DEN LEW KATI GAI AUTO GIATI APO 2O PENATLY MOUFA PERASAME..ALLA AUTH H BARCA POU EIDA KAI AUTA POU EXANE O SUAREZ DEN HTAN AUTH POU I3ERA..EGW SAN BARCA O MESSI 2-3 PANW TOU DEN MPOREI NA KAENI TIPOTA NEYMAR AFANTOS OTI KAI NA PW EINAI LIGO NA ALLA3EI H AMUNA THELW K TO TERMA.TOU XRONOU KAI AS APOKLEISTOUME DEN A3EIZOUME NA PERNAME ME AUTA POU KANOUN..KAI NA KANOUME SOVARES METAGRAFES KAI ENRIQUE ANTE GEIA POLU ETOIMH TIN PEIRES TIN OMADA APO QUARVIOLA KAI DEN 3ES NA KANEIS TIPOTA..! ASTO MPULO APLA!

στις 12/04/2017 07:36
4-0....5-1 απο τωρα..!!!!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.