Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τεσσάρα με ξέσπασμα Γκαμεϊρό η Ατλέτικο

18/2/2017 17:02
Με τον Γκαμεϊρό να πετυχαίνει χατ-τρικ σε πέντε λεπτά (80’ 81’, 85’), η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε με 4-1 από την έδρα της Χιχόν, η οποία κρατούσε το βαθμό της ισοπαλίας μέχρι το 80ο λεπτό.

Η Ατλέτικο τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Χιχόν, ωστόσο ένα ξέσπασμα του Γκαμεϊρό στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αρκετό προκειμένου οι «ροχιμπλάνκος» να πάρουν εκτός έδρας νίκη με 4-1 και να διατηρηθούν στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο πρώτο μέρος με τον Τραορέ, όμως στο ξεκίνημα της επανάληψης (46’) η Ατλέτικο άνοιξε το σκορ με τον Καράσκο. Η Χιχόν δεν πτοήθηκε και ισοφάρισε τρία λεπτά με τον Άλβαρεθ, αναγκάζοντας τον Ντιέγκο Σιμεόνε να ρίξει στο ματς τον Γκαμεϊρό.

Ο Γάλλος επιθετικός αποδείχθηκε «χρυσή αλλαγή», καθώς μέσα σε πέντε λεπτά (80', 81', 85') σημείωσε τρία γκολ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.