Κύπελλο Ισπανίας: Στον τελικό η Μπαρτσελόνα

Κύπελλο Ισπανίας: Στον τελικό η Μπαρτσελόνα

Αφορά τον αγώνα ΑΛΑΒΕΣ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ


Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε «σκούρα» κόντρα στην Ατλέτικο, ωστόσο το τελικό 1-1 στο «Καμπ Νου» σε συνδυασμό με το 2-1 της Μαδρίτης της έδωσε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου. Σουάρες (43’) και Γκαμεϊρό (83’) τα γκολ, αποβλήθηκαν οι Σέρχι Ρομπέρτο, Σουάρες και Καράσκο!

Στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας για 4η σερί φορά και 7η τα τελευταία 9 χρόνια προκρίθηκε η Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Ατλέτικο στο «Καμπ Νου» και μετά το 2-1 του πρώτου αγώνα προκρίθηκαν στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Αλαβές - Θέλτα.

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό στο ξεκίνημα, με την Ατλέτικο να μπαίνει δυνατά, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ για να μπει στο κυνήγι της πρόκρισης. Στο 1ο λεπτό ο Τόρες βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ σταμάτησε τον Ουμτιτί, ενώ στο 6’ ο Σίλεσεν απομάκρυνε το σουτ του Σέρτζι Ρομπέρτο. Ένα λεπτό νωρίτερα, η Μπαρτσελόνα είχε «φλερτάρει» αυτή με το 1-0, με τον Μογιά να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Σουάρες.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι «ροχιμπλάνκος» πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού, ωστόσο δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Σίλεσεν. Ο Ολλανδός γκολκίπερ αντέδρασε σωστά σε μακρινό σουτ του Κόκε στο 16’, ενώ στο επόμενο λεπτό μπλόκαρε και την κεφαλιά του Γκοντίν.

Στη συνέχεια, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να απορροφήσει την πίεση των Μαδριλένων, ωστόσο αδυνατούσε να απειλήσει την εστία του Μογιά. Όλα αυτά μέχρι το 43’ καθώς μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ του Μέσι, ο γκολκίπερ της Ατλέτικο απέκρουσε ασταθώς και ο Σουάρες από κοντά δεν έχασε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία, «γράφοντας» το 1-0 για τους Καταλανούς.

Η Ατλέτικο χρειάζονταν πλέον δύο γκολ για να οδηγήσει το ματς στην παράταση ενώ στο ξεκίνημα της επανάληψης έχασε με τραυματισμό τον Γκοντίν. Η Μπαρτσελόνα πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά ωστόσο στο 57’ έχασε με δεύτερη κίτρινη τον Σέρτζι Ρομπέρτο για δυνατό μαρκάρισμα στον Φιλίπε Λουίς. Δύο λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα με τον Γκριεζμάν, ωστόσο ο βοηθός σήκωσε λανθασμένα τη σημαία για οφσάιντ.

Οι «ροχιμπλάνκος» πίεζαν για να φέρουν το σκορ στα ίσια, ο Σιμεόνε έριξε στο ματς και τον Γκαμειρό, όμως στο 69’ οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν, με τον Καράσκο να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη για ανατροπή του Αρντά. Στο 77’ ο Μέσι τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι με απευθείας φάουλ και δύο λεπτά μετά η Ατλέτικο κέρδισε (ανύπαρκτο) πέναλτι για ανατροπή του Γκαμειρό από τον Πίκέ. Ο Γάλλος δεν κατάφερε να σκοράρει από την άσπρη βούλα, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι, όμως στο 83’ πήρε το… αίμα του πίσω, ισοφαρίζοντας σε 1-1 από κοντά, έπειτα από πάρε-βάλε πάσα του Γκριεζμάν.

Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά, αφού η Ατλέτικο χρειάζονταν ακόμα ένα γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση. Οι «ροχιμπλάνκος» πίεσαν ασφυχτικά, ωστόσο η Μπαρτσελόνα κράτησε το 1-1 μέχρι το φινάλε παρά την αυστηρή αποβολή του Σουάρες στο 90’ για χτύπημα πάνω στον Κόκε. Αυτή ήταν η πρώτη αποβολή του Ουρουγουανού με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα, κάτι που θα του στερήσει τη συμμετοχή στον τελικό της 27ης Μαΐου.





Στοιχεία για τον αγώνα: ΑΛΑΒΕΣ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ
1Χ2OverUnder1X12X2
10.005.001.201.452.153.3311
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
8.502.351.531.881.62
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
4.501.852.3018.00

Σχολιασμός

34 σχόλια:

στις 08/02/2017 00:10
bravo an kai antibarcha bravo kai pali bravo,mono kai mono na gamietai o semeone,alla na sas pw?Apo CL ti leei ? hahahahahahahahahahahahahahhahaah

11Cl kai -7 vathmous pisw mas

einai wraia h plath mas?hahahhahahahahahah

gelame mazi sas re

στις 08/02/2017 00:13
O O OOO TON ΠΟΥΛΟΟΟΟ ΡΕ ΑΤΛΕΤΙΚΟΟΟ Ο Ο Ο ΟΟΟ ΤΟΝ ΠΟΥΛΟΟΟ ΡΕ ΑΤΛΕΤΙΚΟΟ Ο Ο

Τι πεναλτυ ΜΑΙΜΟΥ ηταν αυτο ρε ΤΑΓΑΡΕ? Καλα η δευτερη καρτα στον Σουαρεζ ουτε σε ελληνικο γηπεδο δεν δινετε ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ ΠΟΥΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

Αυριο στηριζουμε ολοι μας Ρεαλ ,να την εχουμε στον τελικο!ΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑ

στις 08/02/2017 00:14
Να γελατε με τα χαλια σας που σας εστειλε η Θελτα!!!!!!!

στις 08/02/2017 00:14
λουκαρντισιο ΤΙ ΠΟΥΤΣΑ ΣΑΣ ΡΙΞΑΜΕ ΑΔΕΡΦΕ? ΚΑΤΑΠΙΕ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΛΑ ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑΧΧΑΧΑ ΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ,ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΘΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΠΩΣ Η ρεαλιτσα ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑ

στις 08/02/2017 00:24
antipodosfairo kai o geloios o simeone shmera..tipota allo..to goal ths atletiko mageia omws!

στις 08/02/2017 00:26
Η Μαδριτη μεσα στον πονο, απο την μια μερια κλαινε λογω ΒΑΣ και απο την αλλη λογω ΣΟΥΑΡΕΖ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ καλο καναπε

στις 08/02/2017 00:27
Εξω βρεχει ! Γιατι αραγε? Δακρυα ΜΑΔΡΙΛΕΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ

στις 08/02/2017 00:33
Μπραβο στην ουεφαλονα για την ''αξια''προκριση στον τελικο με καθαρο γκολ του γκριζμαν και αδικη αποβολη του καρασκο οποιος αθελα του γλιστρησε και δεν ειχε προθεση να χτυπησει τον τουραν και θα επρεπε να θεωρηθει απλα φαουλ χωρις καρτα...και παλι αυτος ο σωσιας σας ο μεσσι με δικη του προσπαθεια πετυχατε γκολ,ετσι και φυγει αυτος δυσκολα τα πραγματα καταλανακια...

στις 08/02/2017 00:34
Λοιπον αμα φτασει αυτο το σχολιο - 11 ...ισως μας νικησει η ρεαλ στο κυπελλο,ΠΑΜΕ!

ΥΓ βοηθαω και με δικο μου ντισλαικ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 08/02/2017 00:38
και στις καθυστερησεις στο σημειο οπου διακοπηκε το ματσ στο 93 υστερα απο ενα φαουλ πανω στον μεσι και δεν παιζοταν ο αγωνας επρεπε να αφησει 2 λεπτα που ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινοταν,κατι που δεν εγινε γιατι μιλαμε για ουεφαλονα!!

στις 08/02/2017 00:45
Βρε πατηστε κανα ντισλαικ,μπορει να βρεθειτε τελικο ,ποτε δεν ξερεις ΠΑΜΕ ΠΑΜΕ

στις 08/02/2017 00:46
dim231064 η Θελτα σου πεταξε 2 4ρες τα τελευταια 2 χρονια...σκασε και τσιμπουκωνε λοιπον

στις 08/02/2017 00:48
Παντως τετοιο πεναλτυ θα το ζηλευε ακομη και ο πεναλντο!

στις 08/02/2017 00:48
ΤΕΟ ΚΑΤΑΠΙΕ ΤΟ ΚΑΥΛΙ ΤΟΥ ΒΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΓΕΣΑΙ ΚΑΘΑΡΑ..χαχαχαχαχαχαχα τσιμπουκωνε απο καναπε μπετοβλακα

στις 08/02/2017 00:51
παιζουν κατι γυμνες φωτογραφιες του μεσι για οποια ενδιαφερεται

στις 08/02/2017 00:52
geniusMSN- εσυ βρε 10χρονο σκατο που εκολιαζεσαι καθε φορα σε δημοσιευματα της Ρεαλ και της Μπαρτσελονα θα φτασεις τα 11 chl και τα 32 πρωταθληματα, αντε πανε πιες το γαλα σου και πεσ για υπνο , αυριο σχολιο...αντε με το καθε σκατιαρικο μας τα εχει κανει νταουλια να πουμε, ειπα δεν θα ξαναασχοληθω μαζι σου , σου εδωσα καποιες συμβουλες τερμα στα σοβαρα , εσυ δεν παιρνεις απο λογια.., το καταλαβαινεις οτι αντιπροσωπευει το 40% των "οπαδων" της ομαδας αυτης στην Ελλαδα και σε καθε αλλη χωρα εκτς Ισπανιας σωστα;...μωρο που η μονη ιστορια που ξερει για το ποδοσφαιρο και οι μονοι τιτλοι που αναγνωριζει ειναι αυτοι τους οποιους εχει ζησει... και δεν βλεπει πισω απο τα τελευταια 2-3 χρονια που παρακολουθει ποδοσφαιρο, ειπα δεν θα ξαναασχοληθω μαζι σου αλλα δεν ειναι δυνατον να μιλας εσυ για πονεμενους που πατανε ντισλαικ και σχολιαζουν αρνητικα ημαρτον!!!

στις 08/02/2017 00:56
Επρεπε να μας αφησετε με 10 παιχτες γιά να περασετε. Ρε πικε που εκανες γλωσσοφιλο με τον ιμπραιμοβιτς γτ δεν διαμαρτυρεσαι σημερα? Πουτανας γιε που σε γαμαει η σακιρα με strap . genius ante παενε απο εδω δεν βλεπεις οτι ειστε η χειροτερη μπαρτσα της δεκαετιας και πανυγηριζεις. Θα τα πουμε πρωταθλημα η τσου λου

στις 08/02/2017 00:59
Παιδακια του ΦΡΑΝΚΟ βγηκαν εξω απο τις σπηλιες τους να μιλησουν για τα "11 τσου λου που τα μισα απο αυτα και αν ειναι πετσινα και χαη στον ΒΑΣΙΛΙΑ ,μια "ιστορια" ολο ψεμα!

ΤΕΟ ενα θα σου πω γιατι απ'οτι καταλαβαινω δεν σκαμπαζεις απο μπαλα και οχι μονο εσυ αλλα και ολοι οι μαδριλενοι! Θα τα πουμε τελικο! Αυτο τα λεει ολα...

στις 08/02/2017 01:01
Λουκαρντισιο τι σχημα εχει η μπαλα ρε πουλι? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ αστο, εφυγες για καναπε και εσυ και ολη Μαδριτη!

Πρωταθλημα λεει χαχχαχαχαχαχχαχαχα τι βλαξ που σε ρε ,κλαιωωωωωωωωωωω αχχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχχα

στις 08/02/2017 01:13
Ο Ο ΟΟΟ ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ΡΕ ΑΤΛΕΤΙΚΟΟΟ

Μεσα στην κλαψα οι μαριλενοι οπως παντα! Μην στενοχωριεσται θα κανετε ΤΡΕΜΠΛ ειπαμε! H4L4

στις 08/02/2017 01:31
ΕΚΤΑΚΤΟ: Ρεαλ στον τελικο λενε! Ο Περεθ με τα γνωστα "κολπα" του αποκλειει απο την συνεχεια του Κυπελλου Θελτα ,Αλαβες και επαναφερει Ρεαλ.. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

στις 08/02/2017 01:40
ΕΚΤΑΚΤΟ: Ρεαλ στον τελικο λενε! Ο Περεθ με τα γνωστα "κολπα" του αποκλειει απο την συνεχεια του Κυπελλου Θελτα ,Αλαβες και επαναφερει Ρεαλ.. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

στις 08/02/2017 01:40
ΕΚΤΑΚΤΟ: Ρεαλ στον τελικο λενε! Ο Περεθ με τα γνωστα "κολπα" του αποκλειει απο την συνεχεια του Κυπελλου Θελτα ,Αλαβες και επαναφερει Ρεαλ.. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

στις 08/02/2017 01:40
ΕΚΤΑΚΤΟ: Ρεαλ στον τελικο λενε! Ο Περεθ με τα γνωστα "κολπα" του αποκλειει απο την συνεχεια του Κυπελλου Θελτα ,Αλαβες και επαναφερει Ρεαλ.. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

στις 08/02/2017 02:11
congrats sth barcelona...simeone h martha bourtsh ths ispanias

στις 08/02/2017 02:34
ΕΚΤΑΚΤΟ: Ρεαλ στον τελικο λενε! Ο Περεθ με τα γνωστα "κολπα" του αποκλειει απο την συνεχεια του Κυπελλου Θελτα ,Αλαβες και επαναφερει Ρεαλ.. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

στις 08/02/2017 10:19
κακιστη μπαρτσα χθες μονο ο σιλεσεν επαιζε χωρις σουαρεζ και ρομπερτο θα δυσκολευτουν στον τελικο αμα συνεχιζει να παιζει ο σιλεσεν μποριε και νταμπλ αλλιως με τερ στεγκεν καλο πασχα...

στις 08/02/2017 13:59
ΟΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΓΑΜΑΕΙ ΓΑΒΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΡΕ.

στις 08/02/2017 14:39
teo εσυ κανε τσιμπουκια με τον παοκ σου και οσο για τη θελτα ας περασει σημερα και θα δουμε τον τελικο μεχρι τοτε βλεπετε μπαλα για να μαθαινετε.

στις 08/02/2017 14:39
geniusMSN- ρε παλιομπασταριδκο σκατομωρο , μην σε πετυχω μπροστα μου να ευχεσαι, να μην μαθω που μενεις , θα σε παρει και θα σε σηκωσει σκατομωρο , παλιοσκατιαρικο κολομωρο

στις 08/02/2017 14:44
loucadirisio και με 9 μειναμε και τιποτε δεν κανατε παρολο που το κορακι σας πηγαινε 70 30 και η Μπαρτσα σας εκανε πλακα σ ολο το 1 ημιχρονο και τρεχατε και δε φτανατε.

στις 08/02/2017 16:32
mparselona= blakes atletiko=kalo podosfairo,real=11ucl kai fetos 12

στις 08/02/2017 21:01
Οι οπαδοι της ρεαλ να ηρεμησουν λιγο γιατι πρωταθλημα και τσου λου την ιδια χρονια δεν περνει μονο η ΜΠΑΡΣΑ τα κανει αυτα (μαζι με το κυπελλο) διαλεξτε ενα απο τα δυο

ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΨΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 09/02/2017 11:14
ΤΕΟ χαχαχαχαχα ρε στοκε μέσα στα επιχειρήματα είσαι πάντως! Ούτε παιδί δημοτικού δεν θα έβριζε έτσι χαχαχαχα! Μην στενοχωριέσαι έχετε τελικό κυπέλλου μπροστά σας ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ καναπεδιαρη

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.