Προκριματικά Μουντιάλ: Την… ξέρανε στο 90+5’!

13/11/2016 23:49
Με «κεραυνό» του Τζαβέλλα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Εθνική αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Βοσνία στο «Γ. Καραϊσκάκης» και διατήρησε στο +3 τη μεταξύ τους διαφορά. Προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Καρνέζη (31’) οι Βόσνιοι, από μια αποβολή για τις δύο ομάδες (79’ Παπαδόπουλος/Τζέκο).

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι με ένταση, αποβολές και επεισόδια στις εξέδρες, η Εθνική απέσπασε ισοπαλία 1-1 με την Βοσνία στο «Γ. Καραϊσκάκης» χάρη σε σουτ… οβίδα του Τζαβέλλα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο βαθμός μπορεί να αποδειχθεί «χρυσός» για την «γαλανόλευκη», η οποία κατάφερε σε ένα κακό βράδυ να διατηρήσει το +3 από την αντίπαλο της πριν τα δύο εκτός έδρας παιχνίδια με Βέλγιο και Βοσνία.

Η εικόνα της Εθνικής ήταν αποκαρδιωτική στο πρώτο ημίχρονο, με την Βοσνία να είχε την πλήρη υπεροχή από το ξεκίνημα, ψάχνοντας τον τρόπο για να απειλήσει την εστία του Καρνέζη. Οι παίκτες του Σκίμπε έχασαν κατά κράτος τη μάχη στο κέντρο και η εικόνα του αγώνα έδειχνε ότι αργά ή γρήγορα οι Βόσνιοι θα έπαιρναν το προβάδισμα στο σκορ.

Στο 21’ το φαλτσαριστό σουτ του Χαΐροβιτς πέρασε δίπλα από την εστία, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Τζέκο βρέθηκε αφύλαχτος στην περιοχή αλλά το τελείωμα του δεν ήταν καλό. Στο 24’ ο φορ της Ρόμα αστόχησε με νέο σουτ, όμως στο 32’ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν, έστω και με δόση τύχης. Ο Πιάνιτς εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει το δοκάρι και στη συνέχεια την πλάτη του Καρνέζη για να καταλήξει τελικά στα δίχτυα του Έλληνα γκολκίπερ.

Από εκείνο το σημείο το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 3 λεπτά, με τους Βόσνιους στις εξέδρες να ανάβουν καπνογόνα και να τα πετούν φωτοβολίδες προς την εξέδρα των Ελλήνων, σε σημείο μάλιστα που βρίσκονταν αρκετά παιδιά με τις οικογένειες τους!

Οι παίκτες του Σκίμπε ανέβασαν την απόδοση τους στην επανάληψη και στο 55’ «άγγιξαν» το 1-1 με τον Κώστα Φορτούνη. Ο Έλληνας μέσος επιχείρησε μακρινό σουτ εκτός περιοχής, ωστόσο ο Μπέγκοβιτς απόκρουσε εντυπωσιακά, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Η Εθνική κέρδισε περισσότερα μέτρα, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο οι Βόσνιοι έβρισκαν αρκετούς χώρους και είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να «κλειδώσουν» τη νίκη.

Στο 67’ ο Τζέκο έφυγε στην πλάτη του Παπασταθόπουλου, αλλά ο Καρνέζης απόκρουσε στην κλειστή του γωνία, ενώ στο 73’ ο Πιάνιτς κατάφερε να αστοχήσει παρότι βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι. Ένα λεπτό νωρίτερα ο Φορτούνης βρήκε τον Μήτρογλου στην καρδιά της άμυνας της Βοσνίας, αλλά ο Σούνιτς τον πρόλαβε πριν εκτελέσει τον Μπέγκοβιτς.

Στη συνέχεια του αγώνα δεν είδαμε ποδόσφαιρο… Στο 79’ ο Παπασταθόπουλος έκανε φάουλ στον Τζέκο, ο οποίος έχασε τη ψυχραιμία του και κατέβασε το σορτσάκι του Έλληνα αμυντικού με αποτέλεσμα να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη. Σχεδόν όλοι οι παίκτες είχαν μαζευτεί στο σημαιάκι του κόρνερ, με τον Παπαδόπουλο να ρίχνει κουτουλιά στον Χαΐροβιτς και να βλέπει απευθείας κόκκινη, αφήνοντας το παιχνίδι με δέκα εναντίον δέκα.

Άλλη φάση στον αγώνα δεν είδαμε μέχρι το 90+5’! Ο Παπασταθόπουλος εκτέλεσε το πλάγιο φέρνοντας την μπάλα στην μεγάλη περιοχή, οι Βόσνιοι απομάκρυναν και ο Τζαβέλλας μ' ένα μονοκόμματο σουτ από τα 25 μέτρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με απίστευτο… buzzer beater. Με το βαθμό, η «γαλανόλευκη» παρέμεινε στο +3 από την Βοσνία και διατηρήθηκε ζωντανή στη μάχη για την 2η θέση που οδηγεί σε μπαράζ. Επόμενο παιχνίδι αυτό κόντρα στο Βέλγιο την άνοιξη του 2017 στις Βρυξέλλες,

Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Σταφυλίδης, Μανιάτης (61' Γιαννιώτας), Σάμαρης, Μάνταλος (86' Καρέλης), Φορτούνης, Σταφυλίδης, Μήτρογλου

Βοσνία: Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς (70' Σούνιτς), Κολάσινατς, Βράνιες, Ιμπίσεβιτς (84' Ντούριτς), Πιάνιτς, Τζέκο, Λούλιτς, Ζουκάνονιτς, Χαϊροβιτς (87' Μπίτσακσιτς), Γιάγιαλο

Σταμάτησε στα οχτώ το Βέλγιο, πρώτη νίκη για Κύπρο

Η επόμενη αντίπαλος της Εθνικής δείχνει πραγματικά ασταμάτητη, διαλύοντας με 8-1 την Εσθονία στις Βρυξέλλες. Το 3-4-3 που εφαρμόζει ο Μαρτίνεθ αποδίδει καρπούς, με τους Βέλγους να μετρούν 4 νίκες σε 4 ματς με 21-1 τέρματα!

Το σκορ στο 25’ ήταν ήδη στο 3-0 χάρη στα τέρματα των Μενιέ (8’), Μέρτενς (16’) και Αζάρ (25’). Η Εσθονία έκανε το… λάθος να μειώσει σε 3-1 με τον Ανιέρ (30’), κάτι που το πλήρωσε ακριβά στην επανάληψη.

Μέσα σε 6 λεπτά, οι γηπεδούχοι σκόραραν τρεις φορές, με τον Καράσκο να κάνει το 4-1 (62’) και τον Μέρτενς να πετυχαίνει χατ-τρικ (64’, 68’). Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λουκάκου, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 8-1 με δύο γκολ στο 83’ και στο 88’. Οχτώ γκολ για τους Βέλγους, χωρίς να έχουν καν στη λίστα των σκόρερ τον Κέβιν Ντε Μπρούιν.

Στο 3ο παιχνίδι του γκρουπ, η Κύπρος κέρδισε με 3-1 το Γιβραλτάρ και πήρε την πρώτη της νίκη στον όμιλο.

Η Κύπρος προηγήθηκε με τον Λαΐφη στο 29΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τέρμα το Κασκιάρο στο 51΄. Στο 66΄ ο Σωτηρίου έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Κύπρο, με τον Σιέλη στο 87΄ να διαμορφώνει το τελικό 3-1.