Προκριματικά Μουντιάλ: Κορυφή με «Λέβα» η Πολωνία, «αυτοκτόνησε» το Μαυροβούνιο

12/11/2016 00:45
Με τον Λεβαντόφσκι να πετυχαίνει δύο γκολ, η Πολωνία πέρασε με 3-0 από την έδρα της Ρουμανίας και ξέφυγε στην κορυφή με 10 βαθμούς. Επική νίκη η Αρμενία, 3-2 το Μαυροβούνιο, πλησίασε τη 2η θέση η Δανία, 4-1 το Καζακστάν.

Τρίτη σερί νίκη για την Πολωνία, η οποία κέρδισε με 3-0 την Ρουμανία στο Βουκουρέστι. Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό, αφού στο 55’ μία κροτίδα έσκασε δίπλα στον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος σωριάστηκε στο έδαφος.

Ο άσος της Μπάγερν όχι μόνο δεν έπαθε κάτι, αλλά με δύο δικά του γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (82’, 90+1’) «σφράγισε» τη νίκη των Πολωνών. Το πρώτο γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε στο 11ο λεπτό ο Γκροσίτσκι σκοράροντας με τρομερή κούρσα.

Στη 2η θέση παρέμεινε το Μαυροβούνιο, το οποίο «αυτοκτόνησε» κόντρα στην Αρμενία, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 στο Γερεβάν. Κογιάσεβιτς (36’) και Γιόβεβιτς (38’) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους, όμως η Αρμενία ισοφάρισε με τους Γκριγκοριάν (50’), Χαρογιάν (74’) και στο 90+3’ πέτυχε τρίτο γκολ με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού και της Κέρκυρας, Γκαζαριάν (90+3’).

Την ήττα του Μαυροβούνιου εκμεταλλεύτηκε η Δανία. Με τον Έρικσεν να πετυχαίνει δύο γκολ, οι Δανοί κέρδισαν με 4-1 το Καζακστάν στην Κοπεγχάγη και μείωσαν στο -1 τη διαφορά από την 2η θέση.