Τσάμπιονς Λιγκ: Θρίαμβος στο 90+5’ για Γάνδη, που βλέπει «16»!

25/11/2015 01:09
Με γκολ του Κουλιμπαλί στο 90+5’, η Γάνδη πέρασε με 2-1 από την έδρα της Λιόν και εφόσον κερδίσει την… αδιάφορη Ζενίτ στην έδρα της θα την ακολουθήσει στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Γάνδη εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Βαλένθια στην έδρα της Ζενίτ (2-0) και με τη νίκη της κόντρα στην Λιόν (2-1), προσπέρασε τις «νυχτερίδες» στην 2η θέση του ομίλου!

Οι Γάλλοι άνοιξαν το σκορ με τον Φερί στο 7', ωστόσο η πρωταθλήτρια Βελγίου απάντησε στο 32’ με εκτέλεση φάουλ του Μιλίτσεβιτς. Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Κουλιμπαλί με κεφαλιά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, χαρίζοντας στην ομάδα του τη μεγάλη νίκη.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Γάνδη έφτασε τους 7 βαθμούς, ανέβηκε στην 2η θέση(6 έχει η Βαλένθια) και εφόσον κερδίσει την αδιάφορη βαθμολογικά Ζενίτ στην έδρα της, θα την ακολουθήσει στους «16». Αυτό θα γίνει ακόμη και με ήττα ή ισοπαλία, αν ηττηθεί η Βαλένθια από τη Λιόν.

Αν οι «νυχτερίδες» πάρουν μόνο ένα βαθμό και η Γάνδη ηττηθεί, θα ισοβαθμούν και σε αυτήν την περίπτωση οι Βέλγοι θα πάρουν την πρόκριση!