Πρέμιερ Λιγκ: Άλωσε το «Έμιρειτς» η Μαν. Γιουνάιτεντ (video)

22/11/2014 21:42
Μεγάλη νίκη με 2-1 στην έδρα της Άρσεναλ πανηγύρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Γκιμπς (56’ αυτ.) και Ρούνει (85’) τα γκολ των «κόκκινων διαβόλων», μείωσε στο 90+5’ ο Ζιρού για τους γηπεδούχους που αποδοκιμάστηκαν.

Η Μαν. Γιουνάιτεντ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με την Άρσεναλ στο «Έμιρειτς», καθώς οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν τη νίκη με 2-1 στο Λονδίνο και έπιασαν τη Νιούκαστλ στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η Άρσεναλ είχε την υπεροχή καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και στο ξεκίνημα της επανάληψης, ωστόσο δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Ντε Χέα και το πλήρωσε στο 56’, όταν η ομάδα του Φαν Χαάλ, στην πρώτη της ευκαιρία, κατάφερε να προηγηθεί, με τον Ρούνεϊ να σουτάρει, η μπάλα να κοντράρει στον Γκιμπς και να καταλήγει στα δίχτυα!

Οι «κανονιέρηδες» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και στο 85’ ο Ρούνεϊ πέτυχε το 2-0, «σφραγίζοντας» τη νίκη για τη Γιουνάιτεντ, καθώς η Άρσεναλ κατάφερε μόνο να μειώσει στο 90+5’ με γκολάρα του Ζιρού.