Αταλάντα - Κάλιαρι

6/2/2022 13:30
Κωδ ΟΠΑΠ: 364
1 - 2
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 812 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Κάλιαρι - Αταλάντα στις 7/4/2024

• Θεατές: 7868
90+9'

Η ομάδα Κάλιαρι είναι η νικήτρια του αγώνα, σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι όπου η μπίλια μπορούσε να κάτσει παντού

90+9'

90+9'

Το σημερινό παιχνίδι θα διεξαχθεί με περιορισμένο αριθμό θεατών στις εξέδρες, εξαιτίας των μέτρων κατά της εξάπλωσης του κορωνοϊού.

90+9'

7868 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+9'

Κατοχή: Αταλάντα: 61%, Κάλιαρι: 39%.

90+8'

Η ομάδα Αταλάντα παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

90+8'

Η ομάδα Κάλιαρι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+8'

Ο Christos Kourfalidis από την ομάδα Κάλιαρι είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

90+7'

Η ομάδα Κάλιαρι ξεκινάει αντεπίθεση

90+7'

Ελεύθερο για την ομάδα Αταλάντα

90+6'

Ο Edoardo Goldaniga από την ομάδα Κάλιαρι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

90+6'

90+6'

Η ομάδα Αταλάντα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+5'

90+5'

Ο Alessio Cragno κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

90+5'
Σέντρα

Ο Jose Luis Palomino κάνει τη σέντρα

90+5'

Η ομάδα Κάλιαρι έχει την κατοχή της μπάλας

90+4'

Ελεύθερο για την ομάδα Κάλιαρι

90+4'
Σέντρα

Ο Jeremie Boga από την ομάδα Αταλάντα κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

90+3'

Η ομάδα Κάλιαρι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+3'

90+2'

Ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Edoardo Goldaniga για αντιαθλητικό χτύπημα

90+2'

90+2'

Ο Francesco Rossi έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Christos Kourfalidis βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Francesco Rossi του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

90+1'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Christos Kourfalidis βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα...

90+1'

Η ομάδα Κάλιαρι εκδηλώνει επίθεση

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 8'

90+1'

90'

Ο Alessio Cragno της ομάδας Κάλιαρι βλέπει κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση

90'

90'

Κατοχή: Αταλάντα: 60%, Κάλιαρι: 40%.

90'

Η ομάδα Αταλάντα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90'

Ο Alessandro Deiola δίνει τη θέση του στον Christos Kourfalidis

89'

89'

Η ομάδα Αταλάντα έχει την κατοχή της μπάλας

89'

88'
Σέντρα

Ο Valentin Mihaila από την ομάδα Αταλάντα κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

87'

87'

Ο Raoul Bellanova δίνει τη θέση του στον Luca Ceppitelli

87'

Ο Adam Obert δίνει τη θέση του στον Andrea Carboni

86'
Σέντρα

Ο Davide Zappacosta από την ομάδα Αταλάντα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

85'

85'

85'

84'

83'

Η ομάδα Κάλιαρι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

83'

82'

Η ομάδα Αταλάντα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

82'

81'

81'

81'

80'

Ο Alberto Grassi επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

80'

80'

Ο Remo Freuler τιμωρείται για σπρώξιμο στον Daniele Baselli

79'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jeremie Boga από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Alberto Grassi

78'

78'

Ο Dalbert δίνει τη θέση του στον Daniele Baselli

77'

Ο Dalbert από την ομάδα Κάλιαρι είναι σε θέση οφσάιντ

77'

76'
Σέντρα

Ο Ruslan Malinovsky κάνει τη σέντρα

76'
Σέντρα

Ο Ruslan Malinovsky από την ομάδα Αταλάντα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

76'

76'

Ο Charalambos Lykogiannis από την ομάδα Κάλιαρι κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Davide Zappacosta

75'

75'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ruslan Malinovsky από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Razvan Marin

74'

74'

73'

73'

Ο Valentin Mihaila από την ομάδα Αταλάντα κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

73'

Η ομάδα Αταλάντα ξεκινάει αντεπίθεση

72'

Η ομάδα Κάλιαρι παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

72'

Ο Duvan Zapata είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Valentin Mihaila

71'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Adam Obert από την ομάδα Κάλιαρι ανατρέπει τον Jeremie Boga

71'

70'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ruslan Malinovsky από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Alberto Grassi

70'

70'

69'

68'

Ο Raoul Bellanova έδωσε την ασίστ για το γκολ.

68'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Gaston Pereiro σκοράρει με το αριστερό πόδι!

68'
Σέντρα

Ο Raoul Bellanova κάνει τη σέντρα

68'

Ο Raoul Bellanova από την ομάδα Κάλιαρι προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

67'

67'

66'

65'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jose Luis Palomino από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Alberto Grassi

65'

Κατοχή: Αταλάντα: 59%, Κάλιαρι: 41%.

64'
ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

Γ Κ Ο Ο Ο Ο Ο Λ- Ο Jose Luis Palomino από την ομάδα Αταλάντα νικάει στον αέρα τον αντίπαλο του και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

64'

Ο Alessio Cragno έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Duvan Zapata βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Alessio Cragno του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

64'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Joakim Maehle από την ομάδα Αταλάντα «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

64'
Απόκρουση

Ο Edoardo Goldaniga απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

64'

Ο Remo Freuler από την ομάδα Αταλάντα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

64'

Σουτ του Joakim Maehle βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

64'

Ο Jeremie Boga από την ομάδα Αταλάντα κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

63'

Η ομάδα Αταλάντα έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

63'

Κίτρινη κάρτα για τον Alessandro Deiola

63'

Ο Alessandro Deiola τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jeremie Boga

62'

62'

Ο Edoardo Goldaniga από την ομάδα Κάλιαρι είναι σε θέση οφσάιντ

62'
Απόκρουση

Ο Berat Djimsiti απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

62'
Σέντρα

Ο Charalambos Lykogiannis κάνει τη σέντρα

61'

Κίτρινη κάρτα για τον Davide Zappacosta

61'

Ο Davide Zappacosta τιμωρείται για σπρώξιμο στον Dalbert

60'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Teun Koopmeiners από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Alberto Grassi

60'

60'

60'
Σέντρα

Ο Joakim Maehle κάνει τη σέντρα

60'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alessandro Deiola από την ομάδα Κάλιαρι ανατρέπει τον Davide Zappacosta

59'

58'

58'

Ο Luis Muriel δίνει τη θέση του στον Duvan Zapata

58'

Ο Matteo Pessina δίνει τη θέση του στον Jeremie Boga

58'

Ο Luis Muriel τιμωρείται για σπρώξιμο στον Razvan Marin

57'

57'

Η ομάδα Κάλιαρι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

56'
Απόκρουση

Ο Teun Koopmeiners απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

56'

Ο Charalambos Lykogiannis από την ομάδα Κάλιαρι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

56'

Ο Razvan Marin εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

55'

54'

Ο Mario Pasalic δίνει τη θέση του στον Francesco Rossi

53'
Κόκκινη κάρτα

ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ! Ο Juan Musso βλέπει κόκκινη κάρτα! Έντονες διαμαρτυρίες από τους συμπαίκτες του!

53'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Juan Musso από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Gaston Pereiro

53'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Gaston Pereiro βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα...

52'

Το αμυντικό λάθος του Berat Djimsiti μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

52'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

51'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

50'

Κατοχή: Αταλάντα: 62%, Κάλιαρι: 38%.

50'

Ο Dalbert έδωσε την ασίστ για το γκολ.

50'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Gaston Pereiro σκοράρει με το δεξί πόδι!

50'

50'
Σέντρα

Ο Dalbert από την ομάδα Κάλιαρι εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

50'
Απόκρουση

50'
Σέντρα

Ο Edoardo Goldaniga κάνει τη σέντρα

49'

Ο Luis Muriel από την ομάδα Αταλάντα κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

49'

Ο Ruslan Malinovsky από την ομάδα Αταλάντα εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

49'

Σουτ του Ruslan Malinovsky βρίσκει σε σώματα και καταλήγει εκτός εστίας

49'

Ο Luis Muriel από την ομάδα Αταλάντα πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

48'

48'

47'

46'

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία! Ο Mario Pasalic από την ομάδα Αταλάντα αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Σπατάλησε την ευκαιρία.

46'
Σέντρα

Ο Remo Freuler από την ομάδα Αταλάντα σπάει την μπάλα μέσα από την περιοχή.

46'

Η ομάδα Αταλάντα εκδηλώνει επίθεση

46'

Ο Giuseppe Pezzella δίνει τη θέση του στον Joakim Maehle

46'

45+2'

45+1'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Edoardo Goldaniga από την ομάδα Κάλιαρι ανατρέπει τον Giuseppe Pezzella

45+1'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 1'

45'

45'

Ο Teun Koopmeiners εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

43'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Adam Obert από την ομάδα Κάλιαρι ανατρέπει τον Ruslan Malinovsky

43'

42'

Ο Remo Freuler από την ομάδα Αταλάντα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

42'

42'

41'

40'

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Remo Freuler από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Alessandro Deiola

38'
Απόκρουση

Ο Adam Obert απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

38'
Σέντρα

Ο Davide Zappacosta κάνει τη σέντρα

38'

Ο Adam Obert τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ruslan Malinovsky

37'

Η ομάδα Αταλάντα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

37'

Ο Alberto Grassi σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Juan Musso ελέγχει την φάση

36'

36'
Γέμισμα

Ο Teun Koopmeiners εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

35'

Κίτρινη κάρτα για τον Alberto Grassi

35'

35'

Ο Alberto Grassi από την ομάδα Κάλιαρι το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Matteo Pessina

35'

34'

34'

34'

33'

32'

Ο Davide Zappacosta από την ομάδα Αταλάντα κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

32'

31'

31'

31'

30'

30'
Σέντρα

Ο Charalambos Lykogiannis από την ομάδα Κάλιαρι κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

30'

30'

Κατοχή: Αταλάντα: 64%, Κάλιαρι: 36%.

29'

29'

29'

Ο Ruslan Malinovsky κάνει το σουτ, ο Alessio Cragno αποκρούει αλλά δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα...

29'

28'

28'

27'

27'

26'

Ο Ruslan Malinovsky τιμωρείται για σπρώξιμο στον Razvan Marin

26'

26'

Ο Matteo Pessina τιμωρείται για σπρώξιμο στον Alberto Grassi

25'

24'

Κίτρινη κάρτα για τον Dalbert

24'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Dalbert υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Berat Djimsiti

24'

24'

23'
Απόκρουση

23'
Σέντρα

23'

22'

22'

22'

21'

21'
Απόκρουση

Ο Matteo Lovato απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

21'
Σέντρα

21'

21'
Απόκρουση

Ο Edoardo Goldaniga απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

20'
Σέντρα

Ο Teun Koopmeiners από την ομάδα Αταλάντα σπάει την μπάλα μέσα από την περιοχή.

20'

20'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dalbert από την ομάδα Κάλιαρι ανατρέπει τον Matteo Pessina

19'

18'

18'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Giuseppe Pezzella από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Edoardo Goldaniga

17'

16'

16'

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία! Ο Charalambos Lykogiannis από την ομάδα Κάλιαρι αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Σπατάλησε την ευκαιρία.

16'
Σέντρα

Ο Razvan Marin κάνει τη σέντρα

15'

15'

Κατοχή: Αταλάντα: 71%, Κάλιαρι: 29%.

15'

14'

Ο Charalambos Lykogiannis τιμωρείται για σπρώξιμο στον Davide Zappacosta

14'

14'

13'

Ο Edoardo Goldaniga τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mario Pasalic

12'

11'

Ο Luis Muriel από την ομάδα Αταλάντα είναι σε θέση οφσάιντ

11'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Ruslan Malinovsky από την ομάδα Αταλάντα «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

11'

10'

10'

Ο Mario Pasalic από την ομάδα Αταλάντα είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dalbert από την ομάδα Κάλιαρι ανατρέπει τον Davide Zappacosta

9'

9'

Ο Luis Muriel αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

9'

Ο Luis Muriel από την ομάδα Αταλάντα προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

9'

8'

8'

8'

7'

Ο Teun Koopmeiners αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

7'

Ο Luis Muriel από την ομάδα Αταλάντα είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

7'

6'

5'

5'

5'

5'

Κατοχή: Αταλάντα: 36%, Κάλιαρι: 64%.

4'

4'

Ο Davide Zappacosta από την ομάδα Αταλάντα είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

3'

Ο Charalambos Lykogiannis έκανε φάουλ στον Davide Zappacosta

3'

3'

2'

1'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

1'

Η ομάδα Κάλιαρι είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Gewiss Stadium, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Με αρκετές απουσίες η Κάλιαρι

Η Αταλάντα υποδέχεται την Κάλιαρι για την 24η αγωνιστική της Σέριε Α’. Προσπαθούν να ανασυνταχθούν οι γηπεδούχοι, ψάχνουν βαθμούς οι φιλοξενούμενοι.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Ταξίδεψε με πολλές απουσίες στη Ρώμη για να αντιμετωπίσει τη Λάτσιο, έπαιξε καθαρά για να μην ηττηθεί και τα κατάφερε παίρνοντας τη λευκή ισοπαλία. Έκλεισε πολύ καλά τους χώρους στην αντίπαλο της και ουσιαστικά απειλήθηκε μόλις μία φορά και αυτή στο 64’ όταν το σουτ του Τζακάνι χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Μούσο. Η ίδια απείλησε κυρίως με κάποια μακρινά σουτ ή προσπάθειες που δεν ανησύχησαν τον Στρακόσια και στο τέλος μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα.

Για 2η σερί αγωνιστική ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα, σε αμφότερες επέλεξε ένα στυλ παιχνιδιού που δεν μας έχει συνηθίσει. Δικαιολογείται καθώς είχε κομβικές απουσίες και απέναντι σε αντιπάλους όπως η Ίντερ και η Λάτσιο αυτές παίζουν ρόλο. Παραμένει εντός 4αδας με μόλις ένα βαθμό διαφορά από την 5η Γιουβέντους, έχει όμως και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ολοκλήρωσε επίσημα τη μεταγραφή το εξτρέμ Μπογκά από τη Σασσουόλο, ενώ απέκτησε και τον επίσης εξτρέμ Μιχάιλα (Πάρμα). Ο Μπογκά ταιριάζει στο στυλ της και θα της δώσει ακόμα περισσότερες λύσεις επιθετικά. Έδωσε βέβαια στην Ίντερ ένα από τα βασικά της γρανάζια, τον μπακ-χαφ Γκόσενς τον οποίο και δεν αντικατέστησε.

Την Πέμπτη αντιμετωπίζει εντός έδρας τη Φιορεντίνα για το νοκ άουτ προημιτελικό για το Κύπελλο.

«Δεν είναι εύκολο να αντιμετωπίζεις την Κάλιαρι. Υπάρχει η διαφορά στη βαθμολογία αλλά όλα τα παιχνίδια έχουν τις δυσκολίες τους. Όλες οι ομάδες ενισχύθηκαν και κάποιες έχουν δείξει πως μπορούν να πάρουν βαθμούς απέναντι στις μεγάλες ομάδες.»

Αγωνιστικά Νέα: Ο φορ Ίλιτσιτς (19/3) μένει εκτός επ’ άοριστον καθώς προέχει η ψυχική του υγεία. Τραυματίας ο μεσοεπιθετικός Μίραντσουκ (13/1). Τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή του επιθετικού Ζαπάτα (16/9).

ΚΑΛΙΑΡΙ

Έφτασε κοντά σε μία πολύ σημαντική νίκη την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στη Φιορεντίνα όμως στο τέλος περιορίστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Χρειάστηκε την απόκρουση του Ραντούνοβιτς στην εκτέλεση πέναλτι του Μπιράγκι στο 8’ για να κρατήσει ανέπαφη την εστία της όμως στη συνέχεια ανέβασε το ρυθμό της και είχε δύο δοκάρια με τον Ζοάο Πέδρο (25’) και τον Μάριν στις καθυστερήσεις. Βρήκε το γκολ που άξιζε με ωραία κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο στο 47’, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντάλμπερτ στο 63’ για το 2-0 αλλά στην εξέλιξη της φάσης κέρδισε πέναλτι και μαζί και την αποβολή του Οντριοθόλα. Ο Ζοάο Πέδρο ωστόσο νικήθηκε από τον Τερατσιάνο και στο 75’ σε μία αντεπίθεση δέχτηκε την ισοφάριση και δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Είναι εμφανώς βελτιωμένη το τελευταίο διάστημα αλλά η ισοπαλία με την Φιορεντίνα της άφησε μία πικρή γεύση. Παρέμεινε με 17 βαθμούς στις θέσεις που οδηγούν στην 2η κατηγορία, μείωσε όμως τη διαφορά της στον ένα βαθμό από τη Βενέτσια και βλέπει πλέον με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον.

Οι στόπερ Γοδίν και Κάσερες αποτέλεσαν και τυπικά παρελθόν, πήρε τον Λοβάτο από τη Σασσουόλο για να καλύψει το κενό στην άμυνα της.

«Δεν έχω παραπονεθεί ποτέ για τις απουσίες είμαι πεπεισμένος πως αν συνεχίσουμε στο ίδιο μονοπάτι θα μπορούμε να βάλουμε δύσκολα σε ομάδες όπως η Αταλάντα. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι να διαβάσουμε το παιχνίδι και να κάνουμε τις σωστές επιλογές από την αρχή», σχολίασε ο κόουτς Ματσάρι.

Αγωνιστικά Νέα: Συμπλήρωσε κάρτες και θα απουσιάσει ο πολύτιμος φορ Ζοάο Πέδρο (23/10). . Παραμένουν εκτός οι μέσοι Ρογκ, Στρούτμαν (10/0), Νάντες (17/0) ο στόπερ Βαλούκιεβιτς (5/0), ο φορ Σέτερ (1/0) και ο μέσος Γκράσι (15/0). Με κορωνοϊό ο μπακ-χαφ Τζάπα (19/0) και ο στόπερ Αλτάρε (5/0). Στο Κόπα Άφρικα βρίσκεται ο επιθετικός Κεϊτά Μπαλντέ (15/3). Επιστρέφει ο κίπερ Κράνιο (20/0), ο φορ Παβολέτι (20/4) και ο μπακ Λυκογιάννης (20/0)

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Αταλάντα θέλει να επιστρέψει στις νίκες και να απομακρυνθεί όσο μπορεί από τη Γιουβέντους. Σαφώς και είναι το φαβορί απέναντι στην Κάλιαρι η οποία πριν τη διακοπή όμως είχε δείξει σαφή βελτιώσει. Θα της λείψει βέβαια ο Ζοάο Πέδρο και χωρίς τον αρχηγό της δυσκολεύεται στο σκοράρισμα, πέρα από όλες τις άλλες απουσίες της. Γι’ αυτό και μόνο θα πάμε με το No Goal.

• Η ομάδα Αταλάντα δεν έχει χάσει στους τελευταίους 9 από 10 αγώνες στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.02 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Κάλιαρι έχανε στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.1 με απόδοση 1.54 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Κάλιαρι δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
  • Η ομάδα Κάλιαρι έχασε στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 1.16 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Αταλάντα, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 2.62 στον ΟΠΑΠ

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A