Ρόμα - Αταλάντα

7/1/2024 21:45
Κωδ ΟΠΑΠ: 347
1 - 1
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 121 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Αταλάντα - Ρόμα στις 12/5/2024

• Θεατές: 60022
90+7'

90+7'

60022 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+7'

Κατοχή: Ρόμα: 55%, Αταλάντα: 45%.

90+7'

Η σέντρα από τον Stephan El Shaarawy από την ομάδα Ρόμα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

90+6'

Ο Berat Djimsiti από την ομάδα Αταλάντα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+6'

Η ομάδα Ρόμα εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+5'

90+4'

90+4'

90+4'
Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! Ο Jose Mourinho απευθύνθηκε άσχημα στο διαιτητή και αποβλήθηκε!

90+4'

Έχει σταματήσει το παιχνίδι και ο διαιτητής μιλάει στους παίκτες.

90+2'

Ο Gianluca Mancini τιμωρείται για σπρώξιμο στον Gianluca Scamacca

90+2'

Ο Marten de Roon σταματά επιτυχώς το σουτ

90+2'

Το σουτ του Stephan El Shaarawy μπλοκάρεται

90+2'

Ο Teun Koopmeiners από την ομάδα Αταλάντα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90'

Κίτρινη κάρτα για τον Emil Holm

90'

Ο Emil Holm από την ομάδα Αταλάντα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Stephan El Shaarawy

90'

89'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Romelu Lukaku από την ομάδα Ρόμα ανατρέπει τον Isak Hien

89'

89'

Ελεύθερο για την ομάδα Αταλάντα

88'

Ο Gianluca Scamacca από την ομάδα Αταλάντα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

88'

Ο Stephan El Shaarawy από την ομάδα Ρόμα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

88'

Ο Emil Holm απομακρύνει τη μπάλα

88'

Ο Stephan El Shaarawy τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

87'

87'

Ο Emil Holm κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Bryan Cristante.

87'

86'

86'

Ο Giorgio Scalvini δίνει τη θέση του στον Isak Hien

85'

Κατοχή: Ρόμα: 54%, Αταλάντα: 46%.

85'

Ο Giorgio Scalvini απομακρύνει τη μπάλα

85'

Ο Leonardo Spinazzola τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

84'

84'

Ο Paulo Dybala δίνει τη θέση του στον Stephan El Shaarawy

84'

Ο Gianluca Scamacca από την ομάδα Αταλάντα είναι σε θέση οφσάιντ

83'

Ο Mario Pasalic κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

82'

Ο Jose Luis Palomino από την ομάδα Αταλάντα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

82'

82'

Ο Paulo Dybala από την ομάδα Ρόμα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

82'

Ο Jose Luis Palomino σταματά επιτυχώς το σουτ

82'

Το σουτ του Romelu Lukaku μπλοκάρεται

82'

Ο Paulo Dybala τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

81'

81'

Ο Marten de Roon κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

81'

Ο Romelu Lukaku κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

80'

80'

Κατοχή: Ρόμα: 52%, Αταλάντα: 48%.

80'

Ο Romelu Lukaku από την ομάδα Ρόμα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

80'

80'

Ο Edoardo Bove κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

79'

Η ομάδα Ρόμα εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

79'

79'

79'

Ο Sead Kolasinac είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

79'

76'

Ο Rasmus Kristensen κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

76'

76'

Ο Leandro Paredes κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

76'

Κατοχή: Ρόμα: 51%, Αταλάντα: 49%.

76'

75'

75'

Ο Giorgio Scalvini σταματά επιτυχώς το σουτ

75'

Το σουτ του Paulo Dybala μπλοκάρεται

75'

74'

Κίτρινη κάρτα για τον Davide Zappacosta

74'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Davide Zappacosta από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Edoardo Bove

73'

73'

Ο Lorenzo Pellegrini δίνει τη θέση του στον Leandro Paredes

72'

Ο Bryan Cristante από την ομάδα Ρόμα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Teun Koopmeiners

71'

71'

Ο Rui Patricio κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

71'

Ο Aleksey Miranchuk από την ομάδα Αταλάντα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

71'

70'

Ο Rasmus Kristensen από την ομάδα Ρόμα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

70'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Leonardo Spinazzola από την ομάδα Ρόμα ανατρέπει τον Emil Holm

69'

67'

67'

Ο Gianluca Mancini από την ομάδα Ρόμα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

67'

67'

Ο Mehmet Zeki Celik τιμωρείται για σπρώξιμο στον Davide Zappacosta

66'

Η ομάδα Αταλάντα εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dean Huijsen από την ομάδα Ρόμα ανατρέπει τον Teun Koopmeiners

66'

Κατοχή: Ρόμα: 53%, Αταλάντα: 47%.

65'

Ο Rick Karsdorp δίνει τη θέση του στον Mehmet Zeki Celik

65'

Ο Nicola Zalewski δίνει τη θέση του στον Leonardo Spinazzola

65'

Ο Ederson δίνει τη θέση του στον Mario Pasalic

64'

Ο Matteo Ruggeri δίνει τη θέση του στον Davide Zappacosta

64'

63'

Κίτρινη κάρτα για τον Rasmus Kristensen

63'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Rasmus Kristensen από την ομάδα Ρόμα ανατρέπει τον Aleksey Miranchuk

63'

Ο Dean Huijsen τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

63'

Η σέντρα από τον Lorenzo Pellegrini από την ομάδα Ρόμα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

63'

Ο Paulo Dybala από την ομάδα Ρόμα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

63'

Καλή ενέργεια από τον Paulo Dybala ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

63'

Η σέντρα από τον Nicola Zalewski από την ομάδα Ρόμα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

61'

Ο Ederson από την ομάδα Αταλάντα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

61'

60'

60'

60'

59'

Ο Lorenzo Pellegrini είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

58'

58'

Ο Gianluca Scamacca τιμωρείται για σπρώξιμο στον Nicola Zalewski

58'

Η σέντρα από τον Teun Koopmeiners από την ομάδα Αταλάντα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

57'

Ο Gianluca Scamacca πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

56'

56'

56'

Ο Paulo Dybala δοκίμασε ένα δύσκολο ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να φεύγει άουτ

56'

Ο Emil Holm από την ομάδα Αταλάντα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

56'

Ο Lorenzo Pellegrini από την ομάδα Ρόμα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

56'

Ο Marco Carnesecchi απομακρύνει τη μπάλα

55'

Κίτρινη κάρτα για τον Teun Koopmeiners

55'

Ο Teun Koopmeiners από την ομάδα Αταλάντα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Edoardo Bove

54'

54'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Sead Kolasinac από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Paulo Dybala

53'

53'

Ο Nicola Zalewski πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

52'

Ελεύθερο για την ομάδα Ρόμα

52'

Ο Giorgio Scalvini από την ομάδα Αταλάντα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

51'

51'

Ο Lorenzo Pellegrini τιμωρείται για σπρώξιμο στον Aleksey Miranchuk

51'

49'

47'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Emil Holm από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Nicola Zalewski

46'

Ο Charles De Ketelaere δίνει τη θέση του στον Gianluca Scamacca

46'

Ο Diego Llorente δίνει τη θέση του στον Dean Huijsen

46'

45+8'

45+8'

45+7'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Jose Mourinho, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

45+7'

45+6'

Ο Sead Kolasinac σταματά επιτυχώς το σουτ

45+6'

45+6'

Ο Romelu Lukaku τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

45+5'

45+5'

Ο Diego Llorente σταματά επιτυχώς το σουτ

45+5'

Το σουτ του Emil Holm μπλοκάρεται

45+4'

Ο Edoardo Bove από την ομάδα Ρόμα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Ederson

45+3'

45+3'

45+2'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 6'

45'

Ο Giorgio Scalvini από την ομάδα Αταλάντα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45'

Κατοχή: Ρόμα: 56%, Αταλάντα: 44%.

45'

Ο Ederson από την ομάδα Αταλάντα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45'

44'

Ο Romelu Lukaku τιμωρείται για σπρώξιμο στον Marten de Roon

44'

43'

43'

Κίτρινη κάρτα για τον Ederson

43'

Ο Ederson από την ομάδα Αταλάντα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Paulo Dybala

42'

41'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Teun Koopmeiners από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Nicola Zalewski

40'

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Gianluca Mancini από την ομάδα Ρόμα ανατρέπει τον Charles De Ketelaere

40'

Κατοχή: Ρόμα: 57%, Αταλάντα: 43%.

39'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Paulo Dybala της ομάδας Ρόμα μετουσιώνει σε γκολ το πέναλτι με το αριστερό πόδι! Ο Marco Carnesecchi επέλεξε τη λάθος γωνία.

38'

Κίτρινη κάρτα για τον Matteo Ruggeri

38'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να αλλάξει την απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Ρόμα!

37'

VAR - ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανό πέναλτι για την ομάδα Ρόμα

36'

36'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Matteo Ruggeri από την ομάδα Αταλάντα υποπίπτει σε πέναλτι για επικίνδυνο παιχνίδι στον Rick Karsdorp.

36'

Ο Nicola Zalewski σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Marco Carnesecchi ελέγχει την φάση

36'

35'

35'

34'

Καλή ενέργεια από τον Edoardo Bove ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

34'

Η σέντρα από τον Rick Karsdorp από την ομάδα Ρόμα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

34'

Ο Sead Kolasinac από την ομάδα Αταλάντα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

34'

33'

Ο Marco Carnesecchi κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

33'

Ο Paulo Dybala από την ομάδα Ρόμα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

33'

33'

32'

32'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Aleksey Miranchuk από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Gianluca Mancini

31'

31'

30'

29'

Κίτρινη κάρτα για τον Giorgio Scalvini

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Giorgio Scalvini από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Lorenzo Pellegrini

28'

28'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Ederson από την ομάδα Αταλάντα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

28'

Η σέντρα από τον Aleksey Miranchuk από την ομάδα Αταλάντα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

28'

Ο Diego Llorente από την ομάδα Ρόμα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Aleksey Miranchuk

27'

27'

Το παιχνίδι αρχίζει ξανά με ελεύθερο

26'

26'

26'

25'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Rasmus Kristensen από την ομάδα Ρόμα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

25'

Ο Lorenzo Pellegrini από την ομάδα Ρόμα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

24'

24'

Ο Aleksey Miranchuk από την ομάδα Αταλάντα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

23'

23'

Ο Romelu Lukaku από την ομάδα Ρόμα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

23'

Ο Aleksey Miranchuk από την ομάδα Αταλάντα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

23'

Ο Charles De Ketelaere χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

22'

Καλή ενέργεια από τον Charles De Ketelaere ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

22'

Το αμυντικό λάθος του Rasmus Kristensen μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

22'

Ο Marco Carnesecchi από την ομάδα Αταλάντα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

22'

22'

Ο Paulo Dybala από την ομάδα Ρόμα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

21'

Καλή ενέργεια από τον Romelu Lukaku ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

21'

Η σέντρα από τον Gianluca Mancini από την ομάδα Ρόμα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

21'

Ο Gianluca Mancini κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

20'

20'

20'

20'

Ο Nicola Zalewski είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

19'

19'

Ο Aleksey Miranchuk κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

19'

18'

Ο Romelu Lukaku από την ομάδα Ρόμα είναι σε θέση οφσάιντ

17'

17'

16'

16'

Ο Gianluca Mancini σταματά επιτυχώς το σουτ

16'

Το σουτ του Berat Djimsiti μπλοκάρεται

16'

Ο Giorgio Scalvini τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

16'

Ο Rick Karsdorp από την ομάδα Ρόμα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

16'

Ο Edoardo Bove από την ομάδα Ρόμα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

15'

15'

Κατοχή: Ρόμα: 69%, Αταλάντα: 31%.

14'

Ο Paulo Dybala από την ομάδα Ρόμα είναι σε θέση οφσάιντ

14'

Ο Charles De Ketelaere τιμωρείται για σπρώξιμο στον Gianluca Mancini

14'

13'

12'

Ο Sead Kolasinac κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

12'

Ο Diego Llorente κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

12'

11'

10'

10'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Lorenzo Pellegrini από την ομάδα Ρόμα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

10'

Η σέντρα από τον Rasmus Kristensen από την ομάδα Ρόμα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

10'

10'

9'

Ο Marten de Roon από την ομάδα Αταλάντα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

9'

9'

Ο Giorgio Scalvini κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

9'

8'

Ο Aleksey Miranchuk έδωσε την ασίστ για το γκολ.

8'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Teun Koopmeiners της ομάδας Αταλάντα σκοράρει με κεφαλιά

8'

7'

Η ομάδα Αταλάντα εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

7'

6'

6'

6'

6'

6'

5'

Ο Lorenzo Pellegrini επιστρέφει στο γήπεδο.

5'

5'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Lorenzo Pellegrini να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

5'

Κατοχή: Ρόμα: 50%, Αταλάντα: 50%.

3'

2'

Ο Giorgio Scalvini τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lorenzo Pellegrini

2'

Ο Matteo Ruggeri κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

1'

1'

Ο Ederson κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Αταλάντα είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Stadio Olimpico, Rome, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Παιχνίδι αποδείξεων

Η Ρόμα υποδέχεται την Αταλάντα για τη 19η αγωνιστική της Σέριε Α. Από προκρίσεις στο Κύπελλο προέρχονται αμφότερες.

Δυσκολεύτηκε αρκετά στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Κρεμονέζε την Τετάρτη αλλά στο τέλος έκανε την ανατροπή και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Μπορεί να είχε την υπεροχή από το ξεκίνημα και δοκάρι στο 27’ όμως κόντρα στη ροή του αγώνα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 37’. Πίεσε αρκετά στο δεύτερο μέρος, είχε και άλλο δοκάρι και τελικά ισοφάρισε με ωραίο πλασέ του Λουκάκου στο 77’. Στο 83’ μάλιστα ο Σπινατσόλα κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ντιμπάλα δίνοντας της τη νίκη.

Έδειξε χαρακτήρα όταν έπρεπε, θα μπορούσε να είχε πετύχει και παραπάνω τέρματα και τώρα ετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι με τη Λάτσιο την Τετάρτη για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Σίγουρα αυτό το παιχνίδι είναι αρκετά σημαντικό για την ίδια αλλά δεν μπορεί να αφήσει σε δεύτερη μοίρα τη Σέριε Α.

Η ήττα από τη Γιουβέντους την προηγούμενη αγωνιστική την έριξε στην 7η θέση της βαθμολογίας και στο -5 από την πρώτη τετράδα που είναι και ο μεγάλος στόχος της για φέτος. Περιμένω να δείξει ένα καλό πρόσωπο σε ένα μεγάλο παιχνίδι φέτος, ακολουθεί για τη Σέριε Α η αναμέτρηση με τη Μίλαν, και οφείλει να το κάνει αν θέλει να θεωρείται ομάδα επιπέδου Τσάμπιονς Λιγκ.

Όσον αφορά τα μεταγραφικά έκανε δικό της τον 18χρονο στόπερ Χάουσεν με τη μορφή δανεισμού από τη Γιουβέντους, με τον Ολλανδό να θεωρείται ένα από τα ανερχόμενα ταλέντα ενώ συμπεριλήφθηκε ήδη στην αποστολή.

«Προφανώς είναι ένα δύσκολο παιχνίδι. Η Αταλάντα είναι μία μεγάλη ομάδα με σπουδαίους παίκτες. Είχαμε τη Νάπολι και τη Γιουβέντους και ακολουθούν οι Λάτσιο με τη Μίλαν. Αυτό είναι το επίπεδο των αντιπάλων που έχουμε να αντιμετωπίσουμε τώρα και δεν πέφτει», επισήμανε ο κόουτς Μουρίνιο.

Αγωνιστικά Νέα: Στο Κόπα Άφρικα ο στόπερ Εντικά (15/0). Παραμένουν εκτός οι στόπερ Σμόλινγκ (3/0), Κουμπούλα και ο φορ Έιμπραχαμ. Νέα απώλεια ο μέσος Σάντσες (5/1).

Έδωσε συνέχεια στις καλές τις εμφανίσεις καθώς την Τετάρτη επικράτησε με 3-1 της Σασσουόλο για το Κύπελλο και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την ερχόμενη Τετάρτη τη Μίλαν στο «Σαν Σίρο».

Από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε τις διαθέσεις της και προηγήθηκε με γυριστό του Ντε Κετελάρε στο 24’. Συνέχισε να έχει τον έλεγχο, δεν απειλήθηκε και στο 63’ ο Βέλγος μέσος με πλασέ μέσα από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της. Οκτώ λεπτά μετά ο Μίραντσουκ με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0 και «σφράγισε» τη νίκη της. Στις καθυστερήσεις δέχτηκε το γκολ αλλά δεν υπήρχε χρόνος για να ανησυχήσει.

Στο πρωτάθλημα προέρχεται από την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Λέτσε την προηγούμενη αγωνιστική. Είχε την πλήρη έλεγχο στο πρώτο μέρος, έφτασε κοντά στο γκολ στο 14’ αλλά είχε δοκάρι με τον Σκαμάκα και μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 32’. Στο 58’ είχε και δεύτερο δοκάρι αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Λούκμαν με σουτ εκτός περιοχής της έδωσε το προβάδισμα. Κινδύνεψε στα τελευταία λεπτά αλλά κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ.

Αν είχε δείξει λίγο καλύτερο πρόσωπο σε κάποια παιχνίδια μακριά από την έδρα της θα βρισκόταν ακόμα ψηλότερα στη βαθμολογία. Για την ώρα είναι στην 6η θέση, μόλις στο -4 από την πρώτη τετράδα και παρά κάποια σκαμπανεβάσματα της στην αρχή, η πορεία της είναι ικανοποιητική.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένουν εκτός ο στόπερ Τολόι (7/0), ο μπακ Χάτεμπερ (9/0) και ο επιθετικός Τουρέ. Στo Κόπα Άφρικα ο επιθετικός Λούκμαν (18/7).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Ρόμα ψάχνει ένα μεγάλο αποτελέσματα, πέρα της νίκης επί της Νάπολι, και παράλληλα θέλει να αφήσει πίσω της στη βαθμολογία την Αταλάντα. Έχει το ντέρμπι με τη Λάτσιο μπροστά της αλλά δεν μπορεί να το σκέφτεται από τώρα, διαφορετικά θα μείνει πίσω στο πρωτάθλημα. Η Λα Ντέα από την άλλη δείχνει πως έχει βρει ρυθμό αλλά μακριά από το Μπέργκαμο δεν έχει την ίδια καλή απόδοση. Γι’ αυτό το λόγο θα πάω με τον άσο.

• Η ομάδα Ρόμα νίκησε στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1 με απόδοση 2.18 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 αγώνες της ομάδας Ρόμα, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Σέριε A).
    Σημείο: Under με απόδοση 1.64 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Αταλάντα νίκησε στους τελευταίους 5 από 6 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 3.40 στον ΟΠΑΠ

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A