Δίκαιη νίκη για την ομάδα Χάβρη μετά από μία καλή εμφάνιση

Ο Clinton Mata από την ομάδα Λυών απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+7'

Η ομάδα Χάβρη εκδηλώνει επίθεση

90+6'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Christopher Operi από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Sael Kumbedi

90+6'

Ο Alexandre Lacazette κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+6'

90+5'

Η ομάδα Χάβρη εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

90+5'

Κατοχή: Χάβρη: 41%, Λυών: 59%.

90+4'

Η ομάδα Χάβρη έχει την κατοχή της μπάλας

90+3'

Ο Steve Ngoura από την ομάδα Χάβρη είναι σε θέση οφσάιντ

90+2'

90+2'

Ο Rayan Cherki δίνει τη θέση του στον Adryelson

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 6'

90'
Κόκκινη κάρτα

ΑΠΟΒΟΛΗ! - Ο παίκτης Duje Caleta-Car αποβάλλεται μετά από σκληρό φάουλ

90'

Ο Nabil Alioui είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

90'

90'

89'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Duje Caleta-Car ανέτρεψε τον Nabil Alioui από πίσω και δόθηκε φάουλ

88'

Η ομάδα Λυών εκδηλώνει επίθεση

87'

Κίτρινη κάρτα για τον Christopher Operi

87'

Ο Christopher Operi τιμωρείται για σπρώξιμο στον Sael Kumbedi

86'

Ο Anthony Lopes από την ομάδα Λυών απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

86'

Ο Nabil Alioui από την ομάδα Χάβρη εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

85'

85'

Ο Loic Nego δίνει τη θέση του στον Steve Ngoura

85'

Ο Oussama Targhalline δίνει τη θέση του στον Nolan Mbemba

85'

85'

Ο Josue Casimir δίνει τη θέση του στον Oualid El Hajjam

84'

84'

Ο Anthony Lopes απομακρύνει τη μπάλα

83'

Το σουτ του Corentin Tolisso μπλοκάρεται

83'

Ο Arthur Desmas κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

83'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Rayan Cherki από την ομάδα Λυών αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

82'

Ο Rayan Cherki από την ομάδα Λυών εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

82'

Ο Rayan Cherki από την ομάδα Λυών εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

81'

Ο Oussama Targhalline απομακρύνει τη μπάλα

80'

80'

Η ομάδα Λυών εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

80'

79'

Ο Alexandre Lacazette εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Arthur Desmas ελέγχει την φάση

78'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Loic Nego από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Alexandre Lacazette

77'

Καλή ενέργεια από τον Nabil Alioui ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

77'

Ο Antoine Joujou τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

77'

Η ομάδα Χάβρη ξεκινάει αντεπίθεση

77'

Η ομάδα Λυών έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oussama Targhalline από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Maxence Caqueret

75'

Κατοχή: Χάβρη: 43%, Λυών: 57%.

75'

23146 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

74'

Ο Rayan Cherki από την ομάδα Λυών εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

74'

Ο Gautier Lloris απομακρύνει τη μπάλα

73'

72'

Το σουτ του Josue Casimir μπλοκάρεται

71'

70'

Ο Ainsley Maitland-Niles δίνει τη θέση του στον Malick Fofana

70'

70'

Ο Emmanuel Sabbi δίνει τη θέση του στον Antoine Joujou

70'

Ο Daler Kuzyaev δίνει τη θέση του στον Nabil Alioui

68'

Το σουτ του Christopher Operi μπλοκάρεται

67'

Η ομάδα Λυών έχει την κατοχή της μπάλας

67'

Ο Josue Casimir τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ainsley Maitland-Niles

66'

65'

Κατοχή: Χάβρη: 40%, Λυών: 60%.

64'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Corentin Tolisso από την ομάδα Λυών ανατρέπει τον Emmanuel Sabbi

62'

Ο Daler Kuzyaev έδωσε την ασίστ για το γκολ.

62'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Christopher Operi της ομάδας Χάβρη νικάει τον τερματοφύλακα έξω από την περιοχή με το αριστερό πόδι!

61'

Ο Arouna Sangante κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Anthony Lopes μπλοκάρει εύκολα

61'

Ο Christopher Operi από την ομάδα Χάβρη εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

60'

Ελεύθερο για την ομάδα Χάβρη

60'

Κατοχή: Χάβρη: 39%, Λυών: 61%.

60'

Ο Corentin Tolisso από την ομάδα Λυών είχε προσπάθεια εκτός στόχου

59'

Ο Rayan Cherki από την ομάδα Λυών εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

59'

58'

57'

Ο Daler Kuzyaev από την ομάδα Χάβρη το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Clinton Mata

57'

Ο Etienne Youte Kinkoue κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

56'

55'

54'

Ο Rayan Cherki έδωσε την ασίστ για το γκολ.

54'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Alexandre Lacazette σκοράρει με το δεξί πόδι!

54'

Ο Rayan Cherki τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

54'

53'

52'

Η ομάδα Χάβρη εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

50'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Emmanuel Sabbi στέλνει με το δεξί πόδι τη μπάλα στα δίχτυα!

50'

50'

Το σουτ του Yassine Kechta μπλοκάρεται

50'

49'

49'

Ο Josue Casimir από την ομάδα Χάβρη είναι σε θέση οφσάιντ

47'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Oussama Targhalline από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Corentin Tolisso

47'

Ελεύθερο για την ομάδα Λυών

46'

Ο Loic Nego αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

46'

46'

45+7'

Το γκολ που σκόραρε η ομάδα Χάβρη της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα.

45+7'

45+7'

45+7'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Corentin Tolisso από την ομάδα Λυών αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

45+7'

Ο Rayan Cherki από την ομάδα Λυών εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

45+6'

Ο Corentin Tolisso της ομάδας Λυών παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

45+6'

45+6'

Ο Arouna Sangante απομακρύνει τη μπάλα

45+5'

45+5'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Emmanuel Sabbi για την ομάδα Χάβρη. Ο Clinton Mata σταματάει την φάση.

45+4'

Ο Arouna Sangante από την ομάδα Χάβρη απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

45+3'

45+3'

Ο Alexandre Lacazette από την ομάδα Λυών είναι σε θέση οφσάιντ

45+2'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

45'

45'

45'

44'

43'

42'

Ο Josue Casimir από την ομάδα Χάβρη είχε προσπάθεια εκτός στόχου

41'

Ο Anthony Lopes κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

41'

40'

Κατοχή: Χάβρη: 38%, Λυών: 62%.

39'

Ο Daler Kuzyaev τιμωρείται για σπρώξιμο στον Nicolas Tagliafico

38'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Daler Kuzyaev από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Alexandre Lacazette

38'

38'

Ο Duje Caleta-Car από την ομάδα Λυών απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

37'

36'

Ο Etienne Youte Kinkoue από την ομάδα Χάβρη απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

36'

35'

Κατοχή: Χάβρη: 36%, Λυών: 64%.

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Arouna Sangante από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Ainsley Maitland-Niles

34'

34'

Ο Arouna Sangante σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Anthony Lopes ελέγχει την φάση

34'

33'

32'

Ο Diego Moreira δίνει τη θέση του στον Sael Kumbedi

30'

ΑΠΟΒΟΛΗ! - Ο παίκτης Jake O'Brien αποβάλλεται μετά από σκληρό φάουλ

30'
VAR

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφάσισε να μετατρέψει την κίτρινη κάρτα που έδωσε στον Jake O'Brien της ομάδας Λυών σε κόκκινη κάρτα.

30'

Κατοχή: Χάβρη: 33%, Λυών: 67%.

29'

VAR - ΚΑΡΤΑ! Ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι. Γίνεται έλεγχος του VAR, πιθανή κάρτα για τον παίκτη της ομάδας Λυών.

28'

Η κάρτα στον Jake O'Brien της ομάδας Λυών δεν ισχύει μετά από παρέμβαση του VAR.

28'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Jake O'Brien για την ομάδα Λυών. Ο Daler Kuzyaev σταματάει την φάση.

28'

27'

26'

25'

25'

25'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Alexandre Lacazette από την ομάδα Λυών ανατρέπει τον Etienne Youte Kinkoue

24'

24'

23'

22'

21'

Ο Oussama Targhalline είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

20'

20'

Το σουτ του Ainsley Maitland-Niles μπλοκάρεται

20'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yassine Kechta από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Ainsley Maitland-Niles

20'

Κατοχή: Χάβρη: 34%, Λυών: 66%.

19'

Η ομάδα Χάβρη κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

19'

18'

Ο Christopher Operi έδωσε την ασίστ για το γκολ.

18'
ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

Γ Κ Ο Ο Ο Ο Ο Λ- Ο Gautier Lloris από την ομάδα Χάβρη πιάνει την κοντινή κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

18'

18'

Ο Yassine Kechta σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Anthony Lopes ελέγχει την φάση

17'

16'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Loic Nego από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Nicolas Tagliafico

15'

15'

15'

14'

14'

13'

12'

12'

Ο Emmanuel Sabbi από την ομάδα Χάβρη είχε προσπάθεια εκτός στόχου

12'

11'

10'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Yassine Kechta από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Maxence Caqueret

10'

Κατοχή: Χάβρη: 32%, Λυών: 68%.

9'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Emmanuel Sabbi από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Rayan Cherki

8'

7'

6'

5'

5'

5'

4'

4'

3'

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Arouna Sangante από την ομάδα Χάβρη ανατρέπει τον Alexandre Lacazette

1'

1'

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Χάβρη είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

1'

0'

Καλησπέρα σας από το Stade Oceane, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Με φόρα οι «γκον» και στη Χάβρη

Η Χάβρη υποδέχεται τη Λυών στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Λιγκ 1. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από ήττα στο «σπίτι» της Ρεμς, ενώ οι φιλοξενούμενοι νίκησαν εντός έδρας τη Ναντ.

Την περασμένη Κυριακή κλήθηκε να κάνει ποδαρικό στο 2024 με εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Καέν, για τη φάση των «64» του κυπέλλου Γαλλίας. Έπρεπε να αποδείξει ότι δικαίως θεωρούταν το πολύ μεγάλο φαβορί για την πρόκριση. Ζορίστηκε αρκετά αλλά πήρε αυτό που ήθελε με 2-1. Στο 16’ άνοιξε το σκορ με τον Τζουτζού, αλλά πριν καλά-καλά το χαρεί δέχθηκε την ισοφάριση. Παρ’ όλα αυτά επανέκτησε το προβάδισμα στο 43’ με τον Κουζάγιεφ και το κράτησε έως το φινάλε. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, πριν από τα Χριστούγεννα είχε ταξιδέψει στην πόλη Ρεμς προκειμένου να μετρήσει τις δυνάμεις της κόντρα στην τοπική ομάδα. Δεν κατάφερε να πάρει κάτι και ηττήθηκε 1-0, έστω κι αν πάλεψε γενναία. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 21’ λόγω αποβολής του Εντιαγέ και στο 25’ ο Νακαμούρα παραβίασε την εστία της για το 1-0. Δεν τα παράτησε αλλά δεν άλλαξε και τη μοίρα της.

Με αυτόν τον τρόπο η Χάβρη δεν είχε δώσει συνέχεια στον θρίαμβο που είχε προηγηθεί απέναντι στη Νις εντός έδρας. Είναι η αλήθεια πάντως ότι το συγκεκριμένο αποτέλεσμα είχε αποτελέσει εξαίρεση στον μήνα Δεκέμβριο, καθώς έχασε τα υπόλοιπα τρία παιχνίδια της. Οι νεοφώτιστοι έχουν συγκεντρώσει 19 βαθμούς και βρίσκονται λίγο κάτω από τη μέση του βαθμολογικού πίνακα, σ’ έναν αρκετά καλό πρώτο γύρο για εκείνους, με δεδομένο ότι σταθερά είναι σε απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη. Τα δύο από τα τρία πιο πρόσφατα ματς τους στη Λιγκ 1 ολοκληρώθηκαν Over κι αμφίσκορα.

Αγωνιστικά Νέα: Δεν εξέτισε και δεν είναι ξανά διαθέσιμος ο μέσος Εντιαγέ (13/0). «Καθάρισε» από τιμωρία και ο εξτρέμ Γκραντσέρ (13/1). Στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής ο μέσος Τουρέ (17/0), ο εξτρέμ Αγιού (4/0) και ο σέντερ φορ Μπαγιό (12/4).

Ο μήνας Δεκέμβριος ήταν για εκείνη ο μήνας της αναγέννησης από τις «στάχτες» της. Κι αυτό διότι πανηγύρισε τρεις συνεχόμενες επιτυχίες στο γαλλικό πρωτάθλημα και «ξεκόλλησε» για πρώτη φορά την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο από τον πάτο, αποκτώντας μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, βελτιώνοντας την ψυχολογία της κι ελπίζοντας ότι θα τελειώσει τελικά ήσυχα τη σεζόν. Τελευταίο της «θύμα» ήταν η Ναντ την οποία και «λύγισε» εντός έδρας με 1-0, χάρη σε τέρμα του Λακαζέτ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Αγχώθηκε στο φινάλε και τέλειωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λόβρεν. Από εκεί και πέρα το ξεκίνημα του 2024 τη βρήκε να αντιμετωπίζει εκτός έδρας την εντελώς αδύναμη Πονταρλιέ της πέμπτης κατηγορίας. Συνάντησε αντίσταση για ένα ημίχρονο, όμως στο 45’ ο Σερκί την έβαλε σε θέση «οδηγού», στο 52’ ο Μάιτλαντ-Νάιλς «έγραψε» το 0-2 και πέντε λεπτά αργότερα ο Λακαζέτ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Η Λυών έχει ορθοποδήσει είναι η αλήθεια και στη Λιγκ 1 «τρέχει» ένα σερί που φέρει την υπογραφεί του κόουτς Πιερ Σαζ ο οποίος μπορεί να ξεκίνησε ως υπηρεσιακός, μετά την αποπομπή του «λίγου» Φάμπιο Γκρόσο, όμως πλέον σιγά-σιγά έχει αρχίσει να μονιμοποιείται στο πόστο του και δεν θα αποτελέσει έκπληξη για κανέναν αν τελικά παραμείνει μέχρι το τέλος της χρονιάς. Η συγκομιδή των 16 πόντων φέρνει τους «γκον» οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη κι ελπίζουν ότι δεν θα βιώσουν νέες μεγάλες περιπέτειες. Τα πέντε πιο πρόσφατα ματς της Ολιμπίκ ανεξαρτήτως διοργάνωσης ήταν No Goal.

Αγωνιστικά Νέα: Δεν εξέτισε και δεν είναι ξανά διαθέσιμος ο στόπερ Λόβρεν (9/0). Στο Κόπα Άφρικα οι εξτρέμ Νουαμά (13/1) και Μπαλντέ (10/0).

Δημήτρης Ρήγας Αθλητικογράφος

Αρκετά καλά τα έχει καταφέρει μέχρι στιγμής η Χάβρη, καθώς μετά από χρόνια επέστρεψε στα «μεγάλα σαλόνια» του γαλλικού ποδοσφαίρου και στον πρώτο γύρο έμεινε μακριά από την επικίνδυνη ζώνη. Βέβαια υπάρχουν αρκετά πράγματα που θα πρέπει να βελτιώσει. Στον αντίποδα η Λυών «ξύπνησε» πριν το τέλος του 2023 και η διακοπή δεν ήρθε σε καλή στιγμή για εκείνη, καθώς μόλις είχε συλλέξει τρία διαδοχικά «τρίποντα». Περιμένουμε «σφιχτό» ματς λόγω και της κρισιμότητας και θα πάμε με το Under.

• Η ομάδα Λυών νίκησε στους τελευταίους 4 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 2 με απόδοση 2.27 στον ΟΠΑΠ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιγκ 1