Τσέλσι - Μάλμε

20/10/2021 22:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 755
4 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 890 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Μάλμε - Τσέλσι στις 2/11/2021

• Θεατές: 39095
90+5'

90+5'

39095 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Τσέλσι: 72%, Μάλμε: 28%.

90+5'

Ελεύθερο για την ομάδα Μάλμε

90+5'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Saul Niguez από την ομάδα Τσέλσι αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

90+4'

Ο Marcos Alonso από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

90+3'

Ο Ismael Diawara είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

90+2'

Θα έπρεπε να ήταν γκολ! Ο Kai Havertz έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά η προσπάθειά του πέρασε πίσω από τον Ismael Diawara

90+2'

ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Kai Havertz βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα...

90+2'

Κίνδυνος! Ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

90+1'

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jorginho από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Erdal Rakip

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Bonke Innocent

90'

Η ομάδα Μάλμε έχει την κατοχή της μπάλας

89'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Kai Havertz από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Eric Larsson

89'

Η ομάδα Μάλμε παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

88'

Ο Antonio Ruediger αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Franz Brorsson από την ομάδα Μάλμε ανατρέπει τον Kai Havertz

87'

Η ομάδα Τσέλσι έχει την κατοχή της μπάλας

86'

Η ομάδα Μάλμε εκδηλώνει επίθεση

85'

85'

Κατοχή: Τσέλσι: 71%, Μάλμε: 29%.

84'

Ο Erdal Rakip από την ομάδα Μάλμε το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Reece James

83'

Ο Jo Inge Berget δίνει τη θέση του στον Niklas Moisander

83'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Eric Larsson

83'

Η ομάδα Τσέλσι εκδηλώνει επίθεση

82'

81'

Η ομάδα Τσέλσι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

81'

Η ομάδα Μάλμε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

81'

80'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

80'

80'

Ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

79'

79'

Η ομάδα Τσέλσι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

78'

78'
Σέντρα

Ο Marcos Alonso από την ομάδα Τσέλσι κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

78'

77'

Η ομάδα Τσέλσι έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

77'

76'

Ο Kai Havertz τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ismael Diawara

76'

Ο Jorginho από την ομάδα Τσέλσι στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

76'
Σέντρα

Ο Mason Mount κάνει τη σέντρα

76'

75'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Thiago Silva από την ομάδα Τσέλσι αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

75'
Σέντρα

Ο Marcos Alonso κάνει τη σέντρα

75'

Ο Marcos Alonso από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

75'

Κατοχή: Τσέλσι: 68%, Μάλμε: 32%.

75'

Ο Reece James από την ομάδα Τσέλσι προσπαθεί να παίξει το 1-2 με τον Mason Mount του αλλά η μπάλα δεν περνάει.

74'

73'

Ο Antonio-Mirko Colak από την ομάδα Μάλμε είναι σε θέση οφσάιντ

72'

Ο Mason Mount τιμωρείται για σπρώξιμο στον Franz Brorsson

72'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marcos Alonso από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Jo Inge Berget

71'

70'

70'

Κατοχή: Τσέλσι: 66%, Μάλμε: 34%.

70'

Η ομάδα Τσέλσι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

69'
Κακό κοντρόλ

Ο Malik Abubakari από την ομάδα Μάλμε έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

69'
Γέμισμα

Ο Adi Nalic εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jorginho από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Bonke Innocent

68'

Η ομάδα Μάλμε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

67'

67'

67'

66'

66'

Κατοχή: Τσέλσι: 67%, Μάλμε: 33%.

65'

Ο Ben Chilwell δίνει τη θέση του στον Marcos Alonso

65'

Ο αρχηγός παραδίδει το περιβραχιόνιο του καθώς βγαίνει αλλαγή.

65'

Ο Cesar Azpilicueta δίνει τη θέση του στον Reece James

65'

Ο N'Golo Kante δίνει τη θέση του στον Saul Niguez

65'

Ο Andreas Christensen από την ομάδα Τσέλσι κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

65'
Σέντρα

Ο Cesar Azpilicueta κάνει τη σέντρα

64'

Η ομάδα Τσέλσι παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

64'

Ο Adi Nalic αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

64'
Απόκρουση

Ο Kai Havertz απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

64'

Ο Martin Olsson από την ομάδα Μάλμε εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

64'
Απόκρουση

Ο Antonio Ruediger απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

63'

Ο Martin Olsson από την ομάδα Μάλμε εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

63'
Σέντρα

Ο Jo Inge Berget από την ομάδα Μάλμε προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

62'

62'

Ο N'Golo Kante αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

62'

Ο Callum Hudson-Odoi κάνει το σουτ, ο Ismael Diawara αποκρούει αλλά δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα...

62'

61'

Ο Malik Abubakari υποπίπτει σε χέρι

60'

Ο Mason Mount τιμωρείται για σπρώξιμο στον Martin Olsson

60'

Κατοχή: Τσέλσι: 69%, Μάλμε: 31%.

59'

58'

58'

Ο Anders Christiansen δίνει τη θέση του στον Adi Nalic

58'

Ο Sergio Pena δίνει τη θέση του στον Erdal Rakip

57'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Jorginho της ομάδας Τσέλσι ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας. Ο Ismael Diawara έπεσε αριστερά.

55'

Κίτρινη κάρτα για τον Eric Larsson

55'

55'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Eric Larsson από την ομάδα Μάλμε υποπίπτει σε πέναλτι για σπρώξιμο στον Antonio Ruediger.

55'

Κίνδυνος! Ο Kai Havertz από την ομάδα Τσέλσι δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

54'

Ο Mason Mount εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

53'

Κίτρινη κάρτα για τον Anders Christiansen

53'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Anders Christiansen υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον N'Golo Kante

52'

52'

Η ομάδα Μάλμε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ben Chilwell από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Antonio-Mirko Colak

52'

51'

51'

51'

Ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι στέλνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής.

50'

Κατοχή: Τσέλσι: 70%, Μάλμε: 30%.

50'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Malik Abubakari από την ομάδα Μάλμε ανατρέπει τον Jorginho

49'

Η ομάδα Μάλμε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

48'

Ο Callum Hudson-Odoi έδωσε την ασίστ για το γκολ.

48'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Μία υπέροχη λόμπα από τον Kai Havertz της ομάδας Τσέλσι με το αριστερό πόδι.

48'

Εδώ θα μπορούσε να γίνει μία καλή ευκαιρία καθώς ο Callum Hudson-Odoi από την ομάδα Τσέλσι «κόβει» την αντίπαλη άμυνα στα δύο με μία κάθετη πάσα...

47'

Ο Callum Hudson-Odoi από την ομάδα Τσέλσι προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

47'

46'

Η ομάδα Τσέλσι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

46'

Ο Johan Dahlin δίνει τη θέση του στον Ismael Diawara

46'

Ο Veljko Birmancevic δίνει τη θέση του στον Malik Abubakari

46'

45+4'

45+4'

45+3'

45+2'

45+2'

45+1'

45+1'

Ο Kai Havertz αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 3'

45'

45'

44'

44'

Ο Timo Werner είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Callum Hudson-Odoi

43'

43'
Απόκρουση

Ο Eric Larsson απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

43'

Ο Ben Chilwell από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

42'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Timo Werner να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

41'

Ο Timo Werner είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

41'

41'

Ο Kai Havertz αναγκάζει τον Johan Dahlin σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

41'

Κίνδυνος! Ο N'Golo Kante από την ομάδα Τσέλσι δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

40'

40'

Κατοχή: Τσέλσι: 64%, Μάλμε: 36%.

39'

39'

Το σουτ του Timo Werner μπλοκάρεται

39'

38'

37'

37'

37'

Υπάρχει έντονη βροχόπτωση στο γήπεδο.

36'

36'

36'

35'

Κατοχή: Τσέλσι: 61%, Μάλμε: 39%.

35'

35'

Ο Timo Werner από την ομάδα Τσέλσι κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

35'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Kai Havertz από την ομάδα Τσέλσι αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

34'

34'

34'
Σέντρα

33'

Ο Kai Havertz από την ομάδα Τσέλσι είναι σε θέση οφσάιντ

33'

Κίνδυνος! Ο Timo Werner από την ομάδα Τσέλσι δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

33'

32'

31'

31'

Κατοχή: Τσέλσι: 58%, Μάλμε: 42%.

31'

30'

Ο Ben Chilwell από την ομάδα Τσέλσι δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

30'
Σέντρα

30'

29'

Ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

29'

Ο Ben Chilwell από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

29'

Ο Timo Werner από την ομάδα Τσέλσι είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

28'
Σέντρα

28'

27'

Ελεύθερο για την ομάδα Τσέλσι

27'

Ο Antonio-Mirko Colak από την ομάδα Μάλμε είχε προσπάθεια εκτός στόχου

26'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Andreas Christensen από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Veljko Birmancevic

26'

Κατοχή: Τσέλσι: 57%, Μάλμε: 43%.

25'

Ο Kai Havertz από την ομάδα Τσέλσι κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

25'

Ο Jorginho από την ομάδα Τσέλσι κάνει μία πάσα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά «κόβεται από τον αντίπαλο.

24'

24'

23'

23'

Ο Romelu Lukaku είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Kai Havertz

21'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Jorginho της ομάδας Τσέλσι ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας. Ο Johan Dahlin έπεσε αριστερά.

20'

Κατοχή: Τσέλσι: 59%, Μάλμε: 41%.

19'

Ο Romelu Lukaku είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

19'

Κίτρινη κάρτα για τον Lasse Nielsen

19'

ΠΕΝΑΛΤΙ! Ο Lasse Nielsen ανατρέπει καθαρά τον Romelu Lukaku μέσα στην περιοχή και είναι πέναλτι!

19'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Romelu Lukaku , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

18'

18'

17'

Αυτή είναι μία τρομερή πάσα από τον Ben Chilwell της ομάδας Τσέλσι. Την πέρασε στην πλάτη της άμυνας αλλά η ευκαιρία πήγε χαμένη

16'
Απόκρουση

Ο Lasse Nielsen απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

16'

Ο Jorginho από την ομάδα Τσέλσι προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

16'

Το αμυντικό λάθος του Eric Larsson μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

16'

15'
Σέντρα

15'

Κατοχή: Τσέλσι: 63%, Μάλμε: 37%.

15'

14'

Ο Mason Mount επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

13'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Bonke Innocent από την ομάδα Μάλμε ανατρέπει τον N'Golo Kante

13'

Ο Romelu Lukaku από την ομάδα Τσέλσι κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

12'

12'

Ο Johan Dahlin κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

11'
Σέντρα

Ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι κάνει μία σέντρα που κοντράρει μέσα στην περιοχή.

11'

10'

Κατοχή: Τσέλσι: 56%, Μάλμε: 44%.

9'

Ο Thiago Silva έδωσε την ασίστ για το γκολ.

9'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Andreas Christensen με δεξί βολέ στέλνει την μπάλα στο βάθος των διχτύων. Υπέροχο τελείωμα!

9'
Σέντρα

Ο Thiago Silva κάνει τη σέντρα

9'

Ο Andreas Christensen από την ομάδα Τσέλσι προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

9'

Ο Antonio Ruediger από την ομάδα Τσέλσι βρίσκει με κεφαλιά έναν συμπαίκτη του.

9'
Σέντρα

9'
Σέντρα

Ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί το φάουλ αλλά ο συμπαίκτης του δεν προλαβαίνει την μπάλα και η ευκαιρία χάνεται.

9'

Ο Jorginho από την ομάδα Τσέλσι εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

9'

Το σουτ του Romelu Lukaku βρίσκει σε σώματα και αλλάζει πορεία αλλά ο γκολκίπερ σώζει σε κόρνερ! Σωτήρια επέμβαση!

8'

Ο Mason Mount από την ομάδα Τσέλσι κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

8'

8'

8'

7'

6'

6'

6'

5'

Ο Romelu Lukaku από την ομάδα Τσέλσι είναι σε θέση οφσάιντ

5'

4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Antonio Ruediger από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Sergio Pena

4'

3'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Ben Chilwell από την ομάδα Τσέλσι αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

3'
Σέντρα

Ο Jorginho κάνει τη σέντρα

3'

3'

2'

Ο Martin Olsson από την ομάδα Μάλμε είναι σε θέση οφσάιντ

2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jorginho από την ομάδα Τσέλσι ανατρέπει τον Anders Christiansen

2'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε φανταστική κατάσταση σήμερα και οι παίκτες απολαμβάνουν την επιφάνεια.

1'

Η ομάδα Μάλμε είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stamford Bridge, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Διαφορά ποιότητας

Η Τσέλσι υποδέχεται την Μάλμε στο Λονδίνο με μόνο στόχο τη νίκη που θα τη διατηρήσει στο κυνήγι της πρώτης θέσης μετά την ήττα στο Τορίνο. Με το μυαλό στο πρωτάθλημα οι φιλοξενούμενοι.

* Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί τελευταία φορά στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ της σεζόν 2018-19, με την Τσέλσι να παίρνει την πρόκριση με συνολικό σκορ 5-1 (2-1 εκτός, 3-0 εντός).

* Η Τσέλσι δεν έχει χάσει ποτέ από σουηδική ομάδα σε διοργάνωση της UEFA (3-3-0)

ΤΣΕΛΣΙ

Μετά τη δύσκολη εντός έδρας νίκη της πρεμιέρας επί της Ζενίτ (1-0), ηττήθηκε με 1-0 από την Γιουβέντους στο Τορίνο και γνώρισε την πρώτη της ήττα. Είχε την απόλυτη υπεροχή στο παιχνίδι αλλά αδυνατούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Ήταν διαρκώς έξω από την περιοχή της αντιπάλου της αλλά μέχρι εκεί… Βρέθηκε πίσω 9 δεύτερα μετά τη σέντρα (!) στο δεύτερο μέρος και δεν μπόρεσε να βρει αντίδραση. Ως εκ τούτου υποχώρησε στην 2η θέση του ομίλου και στο -3 από τους Ιταλούς.

Στο πρωτάθλημα, παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την πολύ δύσκολη νίκη με 1-0 επί της Μπρέντφορντ εκτός έδρας. Προηγήθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου με σουτ του Τσίλγουελ (45’), στο δεύτερο μέρος όμως περιορίστηκε σε δεύτερο ρόλο και ευτύχισε για το γεγονός ότι είχε σε μεγάλη ημέρα τον Μεντί, ο οποίος κατέβασε ρολά, πραγματοποιώντας 4-5 πολύ μεγάλες επεμβάσεις. Ενδεικτικό ότι στο δεύτερο μέρος η Μπρέντφορντ κατέγραψε 15 σουτ, 7 εκ των οποίων στο στόχο, έναντι μόλις 1 της Τσέλσι και αυτό εκτός εστίας. Στο 4-1-1 το ρεκόρ της στα έξι τελευταία, παραμένει στην κορυφή και στο +1 από την 2η Λίβερπουλ. Στηρίζει πολλά στην αποτελεσματικότητα της αλλά και στην καλή ανασταλτική της λειτουργία, μιας και στα τελευταία παιχνίδια δεν παίζει τόσο καλά, βγάζοντας πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι.

Εν όψει του σημερινού, ο τεχνικός της, Τούχελ δήλωσε: «Η Μάλμε είναι ομάδα που αγωνίζεται με αρκετή αυτοπεποίθηση. Έχουν πίστη σ’ αυτό που κάνουν. Ίσως δεν είναι συνηθισμένοι να αγωνίζονται στο υψηλότερο επίπεδο και γι’ αυτό ενδεχομένως ζορίζονται στο ξεκίνημα των ομίλων μιας και το σουηδικό πρωτάθλημα δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με το Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν πρέπει να τους υποτιμήσουμε. Θα χρειαστεί να βρεθούμε στο κορυφαίο μας επίπεδο. Είναι καλοί ατομικά και μπορούν να σε πληγώσουνε οποιαδήποτε στιγμή αν δεν προσέξεις». Ο Γερμανός ρωτήθηκε και για το γεγονός πως ο βασικός φορ Λουκάκου έχει μείνει χωρίς γκολ για 6 σερί ματς: «Νιώθω ότι είναι λίγο κουρασμένος πνευματικά. Για μένα έχει παίξει πολλά παραπάνω παιχνίδια».

Αγωνιστικά Νέα: Όπως δήλωσε ο Τούχελ, μοναδική απουσία είναι αυτή του εξτρέμ Πούλισιτς (1/1). που παραμένει εδώ και καιρό εκτός, αλλά αρχίζει να μετράει αντίστροφα για την επιστροφή του.

ΜΑΛΜΕ

Ηττήθηκε με το βαρύ 4-0 στην έδρα της Ζενίτ και βρίσκεται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση για την 3η θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ. Βρέθηκε πίσω μόλις στο 9’, έκτοτε κέρδισε μέτρα και είχε δύο καλές ευκαιρίες με Τσόλακ και Κρίστιανσεν για να ισοφαρίσει, ωστόσο στο 49’ πλήρωσε αμυντική της αδράνεια σε εκτέλεση κόρνερ και δέχτηκε το 2-0. Τα πάντα τελείωσαν έξι λεπτά μετά, όπου και βρέθηκε με παίκτη λιγότερο και η αντίπαλος της βρήκε άλλα δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (80’, 90+4’). Χωρίς βαθμό μετά από δύο αγωνιστικές και ψάχνει πλέον υπέρβαση για την 3η θέση.

Στο πρωτάθλημα, επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας με 3-0 της Έστερσουντ εκτός έδρας. Πήρε το προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου με πέναλτι του Τσόλακ (42’) και «καθάρισε» το ματς στο ξεκίνημα της επανάληψης με τους Νάλιτς (53’) και Κρίστιανσεν (56’). Στο 3-2-1 το ρεκόρ της στα έξι τελευταία, παραμένει στην κορυφή μαζί με Τζουργκάρντεν και ΑΪΚ Στοκχόλμης και μόλις στο +2 από την 4η Έλφσμποργκ, σε μια συγκλονιστική μάχη για τον τίτλο.

Εν όψει του σημερινού, ο τεχνικός της, Τόμασον δήλωσε: «Όλοι γνωρίζουμε ότι έχουμε πολύ δύσκολο έργο αλλά και ότι μπορούμε να κάνουμε ζημιά στις καλύτερες ομάδες όταν πιάνουμε την καλύτερη μας επίδοση. Για παράδειγμα δείτε την επιτυχία μας στην έδρα της Σέλτικ. Όταν ξεκινάει ο αγώνας είναι 11 εναντίον 11 και όλα μπορούν να συμβούν. Θέλω να δω την ομάδα μου να δουλέψει σκληρά, να δείξει θάρρος με τη μπάλα στα πόδια, να παίξει επιθετικά και να καταφέρει να ελέγξει το ρυθμό», δήλωσε ο Δανός τεχνικός, ο οποίος παραδέχτηκε πως κρίσιμο είναι και το παιχνίδι του πρωταθλήματος που ακολουθεί με την Βάρμπεργκ.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Αχμεντότζιτς, μακροχρόνια εκτός ο βαισκός αμυντικός μέσος Λεβίτσκι, ο έμπειρος φορ Τοιβόνεν και οι μπακ Μπέιμο, Κνούντσεν.

Κώστας Καραγιαννόπουλος Αθλητικογράφος

Η Τσέλσι δεν έχει περιθώρια για γκέλα μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής στο Τορίνο και θα επιδιώξει μια πειστική εμφάνιση απέναντι στην ασθενέστερη ομάδα του ομίλου, ειδικά μετά την πολύ δύσκολη νίκη στο πρωτάθλημα επί της Μπρέντφορντ. Λίγα πράγματα από την Μάλμε σε αυτά τα δύο πρώτα παιχνίδια στη διοργάνωση, με τους Σουηδούς να έχουν περισσότερο στο μυαλό τους τη μάχη του τίτλου στην Σουηδία. Πολύ χαμηλά ο άσος, επίσης χαμηλά το όβερ. Ενδεικτικά με το δεύτερο.

• Η ομάδα Τσέλσι δεν έχει χάσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.01 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Τσέλσι, μπήκαν λιγότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Under με απόδοση 3.15 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Μάλμε, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Τσάμπιονς Λιγκ).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.25 στον ΟΠΑΠ

ΔΙΕΘΝΗ: Τσάμπιονς Λιγκ