7/5/2022 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 937
0 - 1
Τελείωσε
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 720 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Νάπολι - Τορίνο στις 8/3/2024

• Θεατές: 14619
90+7'

90+7'

14619 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+7'

Κατοχή: Τορίνο: 41%, Νάπολι: 59%.

90+7'

Ένας παίκτης από την ομάδα Τορίνο πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

90+7'

Ο Andrea Belotti από την ομάδα Τορίνο προσπαθεί να βρει με κεφαλιά τον συμπαίκτη του αλλά ένας αντίπαλος παρεμβαίνει.

90+7'
Γέμισμα

Ο Cristian Daniel Ansaldi εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

90+6'

Κίτρινη κάρτα για τον Eljif Elmas

90+6'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Eljif Elmas από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Andrea Belotti

90+5'

90+5'

Η ομάδα Τορίνο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+5'

Η ομάδα Νάπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+5'

90+4'

Η ομάδα Νάπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+3'

Η ομάδα Τορίνο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

90+3'

Ο Victor Osimhen δίνει τη θέση του στον Andrea Petagna

90+2'
Απόκρουση

Ο Kalidou Koulibaly απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+2'
Σέντρα

Ο Wilfried Singo κάνει τη σέντρα

90+2'

90+1'

Η ομάδα Τορίνο έχει την κατοχή της μπάλας

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90'

89'

Ο David Ospina κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

89'

Ο Cristian Daniel Ansaldi από την ομάδα Τορίνο εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

89'
Απόκρουση

Ο Giovanni Di Lorenzo απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

89'

Ο Andrea Belotti σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο David Ospina ελέγχει την φάση

87'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Amir Rrahmani από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Andrea Belotti

87'

Ελεύθερο για την ομάδα Τορίνο

87'
Σέντρα

Ο Kalidou Koulibaly από την ομάδα Νάπολι κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

86'
Απόκρουση

Ο Koffi Djidji απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

86'

Ο Matteo Politano από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

86'

Ο Piotr Zielinski από την ομάδα Νάπολι στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

86'

Κίνδυνος! Ο Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

86'

86'

Η ομάδα Νάπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

85'
Απόκρουση

Ο Ricardo Rodriguez απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

85'
Σέντρα

Ο Matteo Politano κάνει τη σέντρα

85'

85'

84'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa από την ομάδα Νάπολι κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

84'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Karol Linetty από την ομάδα Τορίνο ανατρέπει τον Piotr Zielinski

83'

Η ομάδα Νάπολι παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

83'

Ο Pietro Pellegri από την ομάδα Τορίνο είχε προσπάθεια εκτός στόχου

83'

83'
Απόκρουση

Ο Kalidou Koulibaly της ομάδας Νάπολι απομακρύνει τον κίνδυνο με ένα ωραίο τάκλιν.

83'

Κίνδυνος! Ο Cristian Daniel Ansaldi από την ομάδα Τορίνο δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

82'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mario Rui από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Pietro Pellegri

81'

81'

Ο Josip Brekalo δίνει τη θέση του στον Pietro Pellegri

80'

Η ομάδα Τορίνο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

80'

79'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Andrea Belotti από την ομάδα Τορίνο ανατρέπει τον Stanislav Lobotka

79'

Κίτρινη κάρτα για τον Wilfried Singo

79'

Ο Wilfried Singo τιμωρείται για σπρώξιμο στον Eljif Elmas

78'

78'

Ο Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

77'

77'

77'

Ο αρχηγός παραδίδει το περιβραχιόνιο του καθώς βγαίνει αλλαγή.

77'

Ο Lorenzo Insigne δίνει τη θέση του στον Eljif Elmas

77'

Ο Fabian Ruiz δίνει τη θέση του στον Stanislav Lobotka

76'

Η ομάδα Νάπολι έχει την κατοχή της μπάλας

75'

75'

74'

73'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Fabian Ruiz στέλνει με το αριστερό πόδι την μπάλα στα δίχτυα!

73'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Fabian Ruiz , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

73'

Το αμυντικό λάθος του Tommaso Pobega μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

72'

Η ομάδα Νάπολι κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

71'

Ο Gleison Bremer από την ομάδα Τορίνο το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Victor Osimhen

71'

71'

Ο Wilfried Singo από την ομάδα Τορίνο δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία

71'
Απόκρουση

Ο Giovanni Di Lorenzo απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

71'

Ο Josip Brekalo από την ομάδα Τορίνο εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

70'

Ο Armando Izzo δίνει τη θέση του στον Koffi Djidji

70'

70'
Σέντρα

Ο Dennis Praet από την ομάδα Τορίνο προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

69'

68'

68'

Ο Dries Mertens δίνει τη θέση του στον Piotr Zielinski

68'

Ο Hirving Lozano δίνει τη θέση του στον Matteo Politano

68'

Ο Andrea Belotti από την ομάδα Τορίνο στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Τόσο κοντά!

68'

Κίνδυνος! Ο Karol Linetty από την ομάδα Τορίνο δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

67'

Η βροχή κάνει δύσκολες τις συνθήκες για τους παίκτες

67'

Ο Armando Izzo υποπίπτει σε χέρι

66'

Ο Samuele Ricci δίνει τη θέση του στον Karol Linetty

65'

Ο Mergim Vojvoda δίνει τη θέση του στον Cristian Daniel Ansaldi

65'

Ο Rolando Mandragora δίνει τη θέση του στον Tommaso Pobega

65'

Ο Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι είναι σε θέση οφσάιντ

65'

Καλή στιγμή καθώς ο Hirving Lozano από την ομάδα Νάπολι βρήκε ωραία τον συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή...

65'

64'

Ο Lorenzo Insigne χάνει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, καθώς η προσπάθεια του μπλοκαρίστηκε!

64'

Ο Lorenzo Insigne από την ομάδα Νάπολι προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

64'

Κίνδυνος! Ο Dries Mertens από την ομάδα Νάπολι δίνει μία σωστή πάσα στην πλάτη της άμυνας και βρίσκει έναν συμπαίκτη του.

64'

Καλή ενέργεια από τον Dennis Praet ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

64'
Σέντρα

Ο Mergim Vojvoda κάνει τη σέντρα

64'

Ο Mergim Vojvoda από την ομάδα Τορίνο είδε την πάσα του να κόβεται από έναν αντίπαλο.

63'

63'

61'

Ο Etrit Berisha κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

61'
Σέντρα

Ο Lorenzo Insigne κάνει τη σέντρα

61'
Απόκρουση

Ο Andrea Belotti απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

61'

Ο Lorenzo Insigne από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

61'
ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!

ΤΟ ΕΧΑΣΕ! Ο Lorenzo Insigne από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το πέναλτι αλλά ο τερματοφύλακας διώχνει σε κόρνερ.

60'

Κατοχή: Τορίνο: 43%, Νάπολι: 57%.

59'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Armando Izzo από την ομάδα Τορίνο υποπίπτει σε πέναλτι καθώς ανέτρεψε τον Dries Mertens.

59'

Ο Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι βρίσκει τον συμπαίκτη του με τακουνάκι.

59'
Σέντρα

58'

Ο Hirving Lozano υποπίπτει σε χέρι

58'

57'
Απόκρουση

Ο Rolando Mandragora απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

57'
Σέντρα

Ο Giovanni Di Lorenzo κάνει τη σέντρα

57'

Ο Wilfried Singo τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mario Rui

56'

Κίτρινη κάρτα για τον Hirving Lozano

56'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Hirving Lozano υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Etrit Berisha

55'

Κατοχή: Τορίνο: 42%, Νάπολι: 58%.

55'

Κίτρινη κάρτα για τον Mergim Vojvoda

55'

Ο Mergim Vojvoda τιμωρείται για σπρώξιμο στον David Ospina

55'

55'

Ο Rolando Mandragora επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

53'

Κίτρινη κάρτα για τον Dries Mertens

53'

Ο Dries Mertens υποπίπτει σε χέρι

53'

Το σουτ του Wilfried Singo μπλοκάρεται

53'
Απόκρουση

Ο Victor Osimhen απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

53'

52'
Απόκρουση

Ο Mario Rui απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

52'
Σέντρα

52'

52'

52'

51'

Ο Dries Mertens αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

50'

Η ομάδα Νάπολι εκδηλώνει επίθεση

50'

50'

48'

Ο Victor Osimhen είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

48'

Ο Ricardo Rodriguez τιμωρείται για σπρώξιμο στον Victor Osimhen

48'

Ο Rolando Mandragora από την ομάδα Τορίνο το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Andre-Frank Zambo Anguissa

47'

47'

Ο Ricardo Rodriguez από την ομάδα Τορίνο εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

46'

Το σουτ του Dennis Praet μπλοκάρεται

46'

Καλή στιγμή καθώς ο Josip Brekalo από την ομάδα Τορίνο βρήκε ωραία τον συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή...

46'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Josip Brekalo , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

46'

45+1'

45+1'

Κατοχή: Τορίνο: 44%, Νάπολι: 56%.

45'

Ελεύθερο για την ομάδα Νάπολι

45'

Ο Wilfried Singo αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

45'

45'

Ο Josip Brekalo από την ομάδα Τορίνο εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

44'

Το σουτ του Andrea Belotti μπλοκάρεται

44'

43'

Ο Dries Mertens από την ομάδα Νάπολι προσπαθεί να παίξει το 1-2 με έναν συμπαίκτη του αλλά αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και «καθαρίζει» την φάση.

42'

42'

41'
Απόκρουση

Ο Fabian Ruiz απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

41'
Γέμισμα

Ο Josip Brekalo εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

40'

Κατοχή: Τορίνο: 45%, Νάπολι: 55%.

40'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mario Rui από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Dennis Praet

40'

39'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Dries Mertens από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Armando Izzo

39'

38'

Ο Rolando Mandragora από την ομάδα Τορίνο κάνει την πάσα στην πλάτη της άμυνας αλλά ο τερματοφύλακας βγαίνει και μαζεύει.

37'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lorenzo Insigne από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Armando Izzo

37'

36'

35'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lorenzo Insigne από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Wilfried Singo

35'

Κατοχή: Τορίνο: 40%, Νάπολι: 60%.

35'

Ο Gleison Bremer τιμωρείται για σπρώξιμο στον Lorenzo Insigne

35'

34'
Σέντρα

Ο Josip Brekalo από την ομάδα Τορίνο προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

33'

Ο Andrea Belotti από την ομάδα Τορίνο είναι σε θέση οφσάιντ

33'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Etrit Berisha μπλοκάρει εύκολα

33'

Ο Lorenzo Insigne από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

31'

Ο Victor Osimhen αναγκάζει τον Etrit Berisha σε μία καλή απόκρουση και η μπάλα φεύγει κόρνερ!

31'

Ο Dries Mertens τιμωρείται για σπρώξιμο στον Armando Izzo

31'

Η ομάδα Τορίνο κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

30'

30'

29'

29'
Σέντρα

Ο Josip Brekalo κάνει τη σέντρα

29'

Η ομάδα Τορίνο εκδηλώνει επίθεση

28'

28'

Ο Armando Izzo τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mario Rui

27'
Σέντρα

27'

26'

26'

26'

25'

25'

24'

Ο Lorenzo Insigne κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Etrit Berisha μπλοκάρει εύκολα

24'
Σέντρα

Ο Hirving Lozano κάνει τη σέντρα

23'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Wilfried Singo από την ομάδα Τορίνο ανατρέπει τον Dries Mertens

23'

23'
Απόκρουση

Ο Wilfried Singo απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

23'

23'

Ο Dries Mertens εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

21'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Andrea Belotti από την ομάδα Τορίνο ανατρέπει τον Kalidou Koulibaly

21'

Ο Kalidou Koulibaly από την ομάδα Νάπολι προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

21'

20'

20'

20'
Γέμισμα

Ο Lorenzo Insigne εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

19'

Ο Gleison Bremer τιμωρείται για σπρώξιμο στον Victor Osimhen

18'

18'

16'

15'

Κατοχή: Τορίνο: 49%, Νάπολι: 51%.

15'

Καλή ενέργεια από τον Victor Osimhen ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

15'

14'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Wilfried Singo από την ομάδα Τορίνο ανατρέπει τον Hirving Lozano

13'

13'
Απόκρουση

13'
Σέντρα

13'

Η ομάδα Νάπολι έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

12'

Ο Hirving Lozano από την ομάδα Νάπολι στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά κόβεται από έναν αντίπαλο.

12'

Ο Hirving Lozano από την ομάδα Νάπολι προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

11'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa από την ομάδα Νάπολι είχε προσπάθεια εκτός στόχου

11'

11'

10'

Ο Dries Mertens από την ομάδα Νάπολι προσπαθεί να παίξει το 1-2 με τον Victor Osimhen του αλλά η μπάλα δεν περνάει.

10'

Κατοχή: Τορίνο: 63%, Νάπολι: 37%.

10'

9'

Ο Giovanni Di Lorenzo από την ομάδα Νάπολι κάνει γέμισμα μέσα στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει.

9'

Καλή στιγμή καθώς ο Andre-Frank Zambo Anguissa από την ομάδα Νάπολι βρήκε ωραία τον συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή...

9'
Σέντρα

Ο Dries Mertens κάνει τη σέντρα

8'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Ricardo Rodriguez από την ομάδα Τορίνο ανατρέπει τον Hirving Lozano

8'

Τόσο κοντά στο γκολ! Η κεφαλιά του Andrea Belotti φαίνονταν ότι θα κατέληγε στα δίχτυα, αλλά ο David Ospina το σώζει!

8'
Σέντρα

8'
Απόκρουση

8'
Σέντρα

7'

7'

O Mario Rui στέλνει τη μπάλα μακριά.

6'

6'

5'

5'

Κατοχή: Τορίνο: 50%, Νάπολι: 50%.

5'

4'
Σέντρα

4'

4'

4'

2'

2'

1'

1'

1'

Τέλεια ημέρα για ποδόσφαιρο, με ηλιόλουστο καιρό

1'

Η ομάδα Νάπολι είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stadio Olimpico Grande Torino, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Χωρίς πίεση και με καλή ψυχολογία

Η Τορίνο υποδέχεται τη Νάπολι για την 36η αγωνιστική της Σέριε Α’. Αμφότερες προέρχονται από νίκες και δεν έχουν πίεση για το αποτέλεσμα.

ΤΟΡΙΝΟ

Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την αριθμητική της υπεροχή στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Έμπολι την προηγούμενη αγωνιστική και πήρε τη νίκη με 3-1. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Μπελότι ο οποίος πέτυχε τρία τέρμα μέσα σε είκοσι λεπτά. Μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος χωρίς ευκαιρίες, έμεινε πίσω στο σκορ στο 56’ αλλά τρία λεπτά μετά είδε την αντίπαλο της να μένει με δέκα παίκτες. Ισοφάρισε στο 78’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπελότι και στο 86’ κέρδισε και δεύτερο πέναλτι μαζί με αποβολή. Ο Ιταλός φορ ήταν ξανά εύστοχος και τελικά στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Μπορεί να βρήκε την ευκαιρία της όταν αγωνιζόταν με παραπάνω παίκτες στο γήπεδο αλλά η νίκη είναι που μετράει και την πήρε. Έμεινε για 6ο σερί παιχνίδι αήττητη στη Σέριε Α’ (3-3-0) και ανέβηκε στην 10η θέση της βαθμολογίας όπου και έχει στόχο να παραμείνει. Έχει βελτιωθεί αισθητά στο δεύτερο μισό της σεζόν, ο Γιούριτς βλέπει την ομάδα να παίζει το ποδόσφαιρο που θέλει και η νέα σεζόν θα την βρει ίσως καλύτερη αλλά και με υψηλότερους στόχους.

«Η ομάδα πρέπει να συνεχίσει να δείχνει τον χαρακτήρα της. Έχουμε ακόμα τρία παιχνίδια και 15 μέρες δουλειάς. Δεν θα θα τα παρατήσουμε ως το τέλος και αυτό είναι το σωστό. Υπάρχουν συγκεκριμένοι αντίπαλοι και θα τους αντιμετωπίσουμε. Ο στόχος είναι να κάνουμε καλές εμφανίσεις και να πάρουμε όσους περισσότερους πόντους μπορούμε», επισήμανε ο κόουτς Γιούριτς.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένει εκτός ο φορ Τζάτζα (10/0).Τιμωρημένος ο μέσος Λούκιτς (33/5). Εκτός ο φορ Σανάμπρια (29/6). Επιστρέφει ο μέσος Πιάτσα (23/3). Αμφίβολη η συμμετοχή του επιθετικού Γουόρμινγκ (4/0).

ΝΑΠΟΛΙ

Έβγαλε επιτέλους αντίδραση, ήταν καταιγιστική απέναντι στη Σασσουόλο την προηγούμενη αγωνιστική και πήρε την εντός έδρας νίκη με 6-1. Μπήκε φουριόζα στο γήπεδο, είχε δοκάτι στο 2’ και στα επόμενα είκοσι λεπτά πέτυχε τέσσερα γκολ. Αρχικά ο Κουλιμπαλί με κεφαλιά στο 7’ της έδωσε το προβάδισμα για να έρθουν στη συνέχεια ο Οσίμεν (17’), ο Λοσάνο (19’) και ο Μέρτενς (21’) να «τελειώσουν» το παιχνίδι από νωρίς. Πέτυχε πέμπτο γκολ με τον Μέρτενς στο 54’, έριξε το ρυθμό της αλλά βρήκε ακόμη ένα τέρμα με τον Ραχμάνι στο 80’. Είδε την αντίπαλο της απλά να πετυχαίνει το γκολ της τιμής στο 87’ αλλά προφανώς και δεν ανησύχησε.

Είχε ανάγκη μία τέτοια εμφάνιση και νίκη μετά από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, παρέμεινε στην 3η θέση αλλά το πρωτάθλημα δεν θα το διεκδικήσει. Είναι στο -7 από την κορυφή και στο -5 από την 2η Ίντερ, στόχος είναι να κάνει το απόλυτο ως το τέλος και να τερματίσει πάνω από τη Γιουβέντους που βρίσκεται ένα βαθμό κάτω της. Αντιμετωπίζει στη συνέχεια τις Τζένοα (εντός) και Σπέτσια (εκτός) οπότε το 3 στα 3 είναι ένα ρεαλιστικό σενάριο. Ο Σπαλέτι λογικά θα συνεχίσει στον πάγκο της, η επιστροφή στο Τσάμπιονς Λιγκ επετεύχθη οπότε και ο ίδιος μπορεί να αισθάνεται δικαιωμένος. Στη συνέντευξη Τύπου πριν το παιχνίδι ο Ιταλός προπονητής έδωσε το λόγο στους συνεργάτες του και ο ίδιος προτίμησε να μην μιλήσει καθόλου.

Αγωνιστικά Νέα: . Επιστρέφει ο μέσος Λομπότκα (20/0), αμφίβολη η συμμετοχή του εξτρέμ Ουνάς (15/0).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Τορίνο βρίσκεται σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα, είναι 6 αγωνιστικές αήττητη και θέλει να διερευρύνει το ρεκόρ της. Δείχνει ικανή να επιτεθεί όταν της το επιτρέπει το παιχνίδι και με τη Νάπολι θα βρει χώρους. Οι «παρτενοπέι» προέρχονται από ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα, με την ίδια φιλοσοφία θα κατέβουν και τώρα λογικά και θα μπουν δυνατά από την αρχή. Ελκυστικό το διπλό, παίζεται άνετα το over.

• Στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες της ομάδας Νάπολι, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Σέριε A).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.74 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Νάπολι δεν έχει χάσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.28 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Νάπολι νικούσε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: Ημ.2 με απόδοση 2.67 στον ΟΠΑΠ

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A