21+ | Παίξε Υπεύθυνα. | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις διαθέσιμοι στο novibet.gr/info/oroi

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

3/10/2021 16:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 462
3 - 3
Τελείωσε
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 231 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Ουντινέζε - Σαμπντόρια στις 5/3/2022

Δεν σκοράρουν εύκολα

Η Σαμπντόρια υποδέχεται την Ουντινέζε για την 7η αγωνιστική της Σέριε Α’. Από ήττες προέρχονται αμφότερες.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Η αποστολή της στο Τορίνο απέναντι στην Γιουβέντους ήταν εξαρχής δύσκολη, ηττήθηκε τελικά με 3-2 και επέστρεψε με άδεια χέρια πίσω στην Γένοβα. Από νωρίς είδε τον Ντιμπάλα να ανοίγει το σκορ στο 10’ , δεν είχε κάποια αντίδραση και στο 43’ δέχτηκε και δεύτερο γκολ από εκτέλεση πέναλτι του Μπονούτσι. Μπήκε βέβαια και πάλι στο παιχνίδι στην επόμενη φάση καθώς μείωσε με κεφαλιά του Γιοσίντα, αλλά μία ολιγωρία στην άμυνα της στο 57’ έδωσε την ευκαιρία στον Λοκατέλι να κάνει το 3-1. Στην μοναδική της φάση στο 2ο μέρος, βρήκε τον τρόπο να κάνει το 3-2 με τον Καντρέβα αλλά δεν πέτυχε τίποτα παραπάνω από μία ήττα με ψηλά το κεφάλι.

Αυτή ήταν η 2η σερί ήττα, είχε βέβαια δύσκολο πρόγραμμα, αλλά τώρα θέλει να εκμεταλλευτεί την έδρα της απέναντι σε έναν αντίπαλο που είναι στα μέτρα της. Η μία νίκη που μετράει ως τώρα δεν είναι και ο καλύτερος απολογισμός αλλά έχει ήδη αντιμετωπίσει τις Γιουβέντους, Μίλαν, Ίντερ και Νάπολι οπότε οι 5 βαθμοί μπορούν να δικαιολογηθούν. Ο κόουτς Ντ’ Αβέρσα προσπαθεί να παίξει με το ίδιο στυλ που είχε στα επιτυχημένα χρόνια του στην Πάρμα, ακόμα δεν έχει βρει ρυθμό όμως στην Σαμπντόρια.

«Είναι ένα παιχνίδι που κρύβει αρκετές παγίδες. Πρέπει να δείξουμε τον καλύτερο μας εαυτό για να κερδίσουμε χωρίς να δίνουμε στην αντίπαλο μας δεύτερες ευκαιρίες γιατί τότε θα αντιμετωπίσουμε δύσκολες καταστάσεις. Πρέπει να κλείσουμε αυτό το διάστημα με μία νίκη για να δουλέψουμε με ηρεμία και ενθουσιασμό στην διακοπή», τόνισε ο κόουτς Ντ΄Αβέρσα.

Αγωνιστικά Νέα: Παραμένει εκτός ο φορ Γκαμπιαντίντι (1/0) και οι μέσοι Βιέιρα και Βέρε (3/0).

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ

Δεν μπόρεσε να πάρει κάτι θετικό από την εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Φιορεντίνα και γνώρισε την ήττα με 1-0. Σε ένα σχετικά κλειστό παιχνίδι, είδε την αντίπαλο της να παίρνει το προβάδισμα στο 16’ από μία εκτέλεση πέναλτι του Βλάχοβιτς και έπειτα η ίδια δεν απείλησε μέχρι το τέλος του 45λεπτου. Στην επανάληψη ήταν σαφώς πιο κινητική, είχε μία καλή στιγμή με ένα σουτ του Μπέτο στο 55’ όπως και τρία λεπτά μετά με τον Μακενγκό αλλά ο Ντραγκόφσκι ήταν σε ετοιμότητα στην εστία των «βιόλα». Άγγιξε την ισοφάριση στο 84’ με τον Ντεουλοφέου αλλά και πάλι ο αντίπαλος τερματοφύλακας είπε «όχι».

Τρίτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα και τρίτο σερί παιχνίδι που δεν καταφέρνει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να την προβληματίζει αλλά σε γενικές γραμμές από όσα έχουμε δει ως τώρα η εικόνα της είναι θετική. Είχε δύσκολα παιχνίδια, εκεί που έπρεπε να πάρει βαθμούς πήρε.

Αγωνιστικά Νέα: Σταθερά εκτός ο φορ Νεστορόφσκι και ο φορ Σαξές.

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Αμφίρροπη αναμέτρηση στην Γένοβα απέναντι σε δύο ομάδες που έχουν δείξει θετικά στοιχεία ως τώρα. Η Σαμπντόρια δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα πλήρως στα θέλω του προπονητή της, βελτιώνεται όμως παιχνίδι με το παιχνίδι. Από την άλλη η Ουντινέζε ξεκίνησε καλύτερα, παλεύει σχεδόν όλα τα παιχνίδια της αλλά έχει πρόβλημα στο γκολ. Η λογική λέει πως οι γηπεδούχοι θα ψάξουν την πρωτοβουλία αλλά το παιχνίδι δύσκολα να ανοίξει. Θα πάμε με το under.

• Στους τελευταίους 5 αγώνες της ομάδας Σαμπντόρια, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.85 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σαμπντόρια έχανε στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: Ημ.2 με απόδοση 3.55 στον ΟΠΑΠ

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A