Σαλερνιτάνα - Νάπολι

21/1/2023 19:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 311
0 - 2
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 466 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Νάπολι - Σαλερνιτάνα στις 13/1/2024

• Θεατές: 18550
90+6'

90+6'

18550 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+6'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Matteo Politano από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Federico Bonazzoli

90+5'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 25%, Νάπολι: 75%.

90+4'

Ο Lorenzo Pirola τιμωρείται για σπρώξιμο στον Giovanni Simeone

90+4'

Ανόητη κίτρινη για τον Tanguy Ndombele καθώς χτύπησε τη μπάλα από εκνευρισμό

90+4'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Tanguy Ndombele από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Lassana Coulibaly

90+4'

Ο Matteo Lovato κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Giovanni Simeone.

90+3'

Η ομάδα Νάπολι έχει την κατοχή της μπάλας

90+2'

Ο Min-Jae Kim από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

90+2'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa τιμωρείται για σπρώξιμο στον Diego Valencia

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90+1'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

90+1'

Η ομάδα Νάπολι εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

90'

90'

Ελεύθερο για την ομάδα Σαλερνιτάνα

89'

Η ομάδα Νάπολι εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

89'

Ο Giovanni Di Lorenzo επιστρέφει στο γήπεδο.

89'

89'

Ο Victor Osimhen δίνει τη θέση του στον Giovanni Simeone

88'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Giovanni Di Lorenzo να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

88'

Ο Giovanni Di Lorenzo είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

88'

87'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Diego Valencia για την ομάδα Σαλερνιτάνα. Ο Giovanni Di Lorenzo σταματάει την φάση.

86'

86'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 24%, Νάπολι: 76%.

85'

Ο Hirving Lozano δίνει τη θέση του στον Matteo Politano

85'

Ο Piotr Zielinski δίνει τη θέση του στον Tanguy Ndombele

85'

Ο Flavius Daniliuc δίνει τη θέση του στον Junior Sambia

85'

Ο Boulaye Dia δίνει τη θέση του στον Federico Bonazzoli

85'

Ο Lassana Coulibaly υποπίπτει σε χέρι

84'

Ο Krzysztof Piatek υποπίπτει σε χέρι

84'

Η ομάδα Σαλερνιτάνα εκτελεί πλάγιο μπροστά από την αντίπαλη περιοχή

83'

Ο Krzysztof Piatek από την ομάδα Σαλερνιτάνα βλέπει την προσπάθεια του να χτυπάει στο δοκάρι μετά την απόκρουση του τερματοφύλακα.

83'

Το αμυντικό λάθος του Giovanni Di Lorenzo μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

83'

82'

82'

Ο Amir Rrahmani κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Boulaye Dia.

81'

81'

Η ομάδα Νάπολι εκδηλώνει επίθεση

80'

80'

80'

80'

Ο Piotr Zielinski επιχειρεί να σκοράρει με απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

78'

Κίτρινη κάρτα για τον Lorenzo Pirola

78'

Φράγμα από τον Lorenzo Pirola, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Victor Osimhen. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

78'

Η ομάδα Νάπολι έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

78'

Ο Krzysztof Piatek κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Andre-Frank Zambo Anguissa.

78'

77'

76'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Stanislav Lobotka από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Lassana Coulibaly

76'

Η ομάδα Σαλερνιτάνα έχει την κατοχή της μπάλας

75'

75'

Ο Domagoj Bradaric έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

75'

Ο Domagoj Bradaric από την ομάδα Σαλερνιτάνα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Hirving Lozano

75'

Το αμυντικό λάθος του Domagoj Bradaric μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

75'

75'

Η ομάδα Σαλερνιτάνα εκδηλώνει επίθεση

74'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Andre-Frank Zambo Anguissa από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Hans Nicolussi Caviglia

74'

Ο Hans Nicolussi Caviglia κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

73'

73'

73'

Ο Tonny Vilhena δίνει τη θέση του στον Diego Valencia

71'

71'

70'

Ο Krzysztof Piatek από την ομάδα Σαλερνιτάνα είναι σε θέση οφσάιντ

70'

70'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Hirving Lozano για την ομάδα Νάπολι. Ο Domagoj Bradaric σταματάει την φάση.

69'

68'

Ο Victor Osimhen τιμωρείται για σπρώξιμο στον Krzysztof Piatek

68'

67'

67'

Ο Guillermo Ochoa κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

67'

Ο Flavius Daniliuc από την ομάδα Σαλερνιτάνα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

67'

Ο Lorenzo Pirola από την ομάδα Σαλερνιτάνα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

66'

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαλερνιτάνα ανατρέπει τον Mario Rui

66'

Ο Eljif Elmas κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

65'

65'

64'

Ο Mario Rui αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

64'

64'

Ο Matteo Lovato από την ομάδα Σαλερνιτάνα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

64'

Η ομάδα Σαλερνιτάνα εκτελεί πλάγιο στο δικό της μισό του γηπέδου

64'

Ο Lorenzo Pirola σταματά επιτυχώς το σουτ

63'

Το σουτ του Hirving Lozano μπλοκάρεται

63'

Ο Victor Osimhen τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

63'

62'

Η ομάδα Σαλερνιτάνα εκτελεί ένα πλάγιο άουτ

62'

Ο Giovanni Di Lorenzo κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Domagoj Bradaric.

62'

62'

61'

Ο Stanislav Lobotka υποπίπτει σε χέρι

61'

Ο Lassana Coulibaly από την ομάδα Σαλερνιτάνα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

60'

60'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 26%, Νάπολι: 74%.

60'

60'

Ο Mario Rui από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

59'

Ο Victor Osimhen κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Guillermo Ochoa μπλοκάρει εύκολα

59'

Ο Victor Osimhen κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Lorenzo Pirola.

59'

Η σέντρα από τον Piotr Zielinski από την ομάδα Νάπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

59'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hans Nicolussi Caviglia από την ομάδα Σαλερνιτάνα ανατρέπει τον Hirving Lozano

58'

58'

Ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαλερνιτάνα είναι σε θέση οφσάιντ

57'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 27%, Νάπολι: 73%.

57'

Ελεύθερο για την ομάδα Νάπολι

57'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Lorenzo Pirola από την ομάδα Σαλερνιτάνα αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

57'

Η σέντρα από τον Antonio Candreva από την ομάδα Σαλερνιτάνα βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

56'

Ο Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

56'

Ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαλερνιτάνα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

56'

Ο Amir Rrahmani σταματά επιτυχώς το σουτ

56'

Ο Krzysztof Piatek της ομάδας Σαλερνιτάνα παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

55'

Ο Krzysztof Piatek κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Amir Rrahmani.

55'

54'

54'

53'

53'

53'

53'

52'

51'

51'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Krzysztof Piatek.

51'

51'

Ο Amir Rrahmani από την ομάδα Νάπολι πιάνει την κεφαλιά αλλά η προσπάθεια του είναι πολύ άστοχη.

51'

Η σέντρα από τον Mario Rui από την ομάδα Νάπολι βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

50'

50'

Ο Hans Nicolussi Caviglia τιμωρείται για σπρώξιμο στον Hirving Lozano

50'

49'

Ο Min-Jae Kim κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

49'

48'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Victor Osimhen αντιδρά πρώτος σε μία διεκδικούμενη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα με το δεξί!!

48'

Παραλίγο! Ο Eljif Elmas σουτάρει από μακρινή απόσταση αλλά η μπάλα σταματά στο δοκάρι!

48'

48'

Ο Matteo Lovato τιμωρείται για σπρώξιμο στον Victor Osimhen

47'

Ο Giovanni Di Lorenzo κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

47'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Lassana Coulibaly.

47'

46'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Boulaye Dia από την ομάδα Σαλερνιτάνα ανατρέπει τον Andre-Frank Zambo Anguissa

46'

Ο Boulaye Dia κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

46'

45+4'

45+4'

45+4'

Ο Mario Rui έδωσε την ασίστ για το γκολ!

45+3'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa έδωσε την ασίστ για το γκολ.

45+3'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Giovanni Di Lorenzo σκοράρει με το δεξί πόδι!

45+3'

Ο Andre-Frank Zambo Anguissa τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

45+3'

45+2'

45+2'

45+2'

45+1'

Ο Flavius Daniliuc απομακρύνει τη μπάλα

45+1'

45+1'

45+1'

Ο Boulaye Dia από την ομάδα Σαλερνιτάνα είναι σε θέση οφσάιντ

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

45'

Υπάρχει έντονη βροχόπτωση στο γήπεδο.

44'

Κίτρινη κάρτα για τον Min-Jae Kim

44'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Min-Jae Kim για την ομάδα Νάπολι. Ο Krzysztof Piatek σταματάει την φάση.

44'

Το αμυντικό λάθος του Min-Jae Kim μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

44'

Ο Tonny Vilhena από την ομάδα Σαλερνιτάνα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

44'

43'

42'

42'

41'

Ο Piotr Zielinski κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Hans Nicolussi Caviglia.

41'

41'

40'

40'

Ο Stanislav Lobotka κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

40'

40'

Ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαλερνιτάνα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

39'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Lorenzo Pirola για την ομάδα Σαλερνιτάνα. Ο Piotr Zielinski σταματάει την φάση.

38'

38'

38'

37'

Ο Min-Jae Kim τιμωρείται για σπρώξιμο στον Krzysztof Piatek

36'

36'

35'
Ολοκληρώθηκε

Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ VAR ΤΕΛΕΙΩΣΕ - Δεν θα υπάρξει κάποια αλλαγή απόφασης μετά τον έλεγχο του VAR.

35'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

34'

Ο Victor Osimhen από την ομάδα Νάπολι είναι σε θέση οφσάιντ

33'

32'

31'

31'

31'

Ο Matteo Lovato αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

30'

Ο Giovanni Di Lorenzo από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

30'

30'

Ο Tonny Vilhena από την ομάδα Σαλερνιτάνα εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

30'

Ο Amir Rrahmani από την ομάδα Νάπολι απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

29'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Eljif Elmas από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Krzysztof Piatek

29'

28'

27'

27'

Ο Hirving Lozano τιμωρείται για σπρώξιμο στον Hans Nicolussi Caviglia

26'

Ο Giovanni Di Lorenzo κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Boulaye Dia.

26'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 23%, Νάπολι: 77%.

26'

Ο Min-Jae Kim τιμωρείται για σπρώξιμο στον Boulaye Dia

25'

25'

25'

24'

24'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Hans Nicolussi Caviglia για την ομάδα Σαλερνιτάνα. Ο Piotr Zielinski σταματάει την φάση.

23'

23'

Ο Alex Meret κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

23'

22'

Ο Antonio Candreva από την ομάδα Σαλερνιτάνα εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

22'

Καλή ενέργεια από τον Krzysztof Piatek ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

22'

Η ομάδα Σαλερνιτάνα έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

22'

21'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 22%, Νάπολι: 78%.

21'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Andre-Frank Zambo Anguissa από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Lassana Coulibaly

21'

Ο Lassana Coulibaly κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

20'

Καλή ενέργεια από τον Victor Osimhen ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

20'

Ο Piotr Zielinski από την ομάδα Νάπολι εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

20'

Ο Lorenzo Pirola απομακρύνει τη μπάλα

19'

19'

19'

18'

17'

16'

Ο Norbert Gyomber είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Matteo Lovato

16'

Ο Tonny Vilhena τιμωρείται για σπρώξιμο στον Stanislav Lobotka

16'

15'

15'

15'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 19%, Νάπολι: 81%.

15'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Norbert Gyomber να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

14'

14'

13'

13'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hirving Lozano από την ομάδα Νάπολι ανατρέπει τον Hans Nicolussi Caviglia

13'

12'

Ο Hirving Lozano από την ομάδα Νάπολι είναι σε θέση οφσάιντ

11'

11'

11'

10'

10'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 39%, Νάπολι: 61%.

10'

Ο Lassana Coulibaly κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Amir Rrahmani.

10'

9'

8'

Ο Piotr Zielinski κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

7'

6'

Ο Lorenzo Pirola κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

6'

6'

Ο Min-Jae Kim κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Krzysztof Piatek.

6'

Ο Guillermo Ochoa από την ομάδα Σαλερνιτάνα απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

5'

5'

Κατοχή: Σαλερνιτάνα: 50%, Νάπολι: 50%.

4'

4'

4'

Ο Piotr Zielinski κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Krzysztof Piatek.

4'

3'

2'

Ο Mario Rui κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

2'

2'

1'

1'

Το γήπεδο είναι υγρό και ολισθηρό και δεν βοηθά τους παίκτες.

1'

Συννεφιασμένος ο καιρός αυτήν τη στιγμή.

1'

Η ομάδα Σαλερνιτάνα είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stadio Arechi, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Τo φύγε-έλα του Νικόλα και το φαβορί για τον τίτλο Νάπολι

Η Σαλερνιτάνα υποδέχεται τη Νάπολι για την 16η αγωνιστική της Σέριε Α’. Συνεχίζουν με τον Νικόλα οι γηπεδούχοι παρά τη συντριβή στο Μπέργκαμο, από αναπάντεχο αποκλεισμό στο Κύπελλο προέρχονται οι φιλοξενούμενοι.

Σε μία από τις πιο ντροπιαστικές βραδιές της ιστορίας της γνώρισε ταπεινωτική ήττα στο Μπέργκαμο με 8-2 από την Αταλάντα. Το μόνο που έκανε σωστά ήταν που ισοφάρισε στο 10’ με τον Ντιά καθώς μετά ήρθε η κατάρρευση. Μέσα σε είκοσι λεπτά πρόλαβε να δεχτεί τέσσερα γκολ, πήγε στο ημίχρονο με το 5-1 και απλά παρουσιάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να τελειώσει απλά το παιχνίδι. Είδε την Αταλάντα να πετυχαίνει άλλα τρία γκολ, απλά μείωσε κάποια στιγμή με τον Νικολούσι και...αυτό.

Μετά το παιχνίδι η διοίκηση αποφάσισε να απολύσει τον Νταβίντε Νικόλα. Εν μέρει υπήρχε μία δικαιολογία κάποιος έπρεπε να την «πληρώσει» μετά από τέτοια εμφάνιση και να φύγουν όλοι οι παίκτες μάλλον ήταν δύσκολο. Ωστόσο δύο μέρες μετά, ο Νικόλα έπειτα και από παρότρυνση και απαίτηση των παικτών επέστρεψε στο σύλλογο! Προσωπικά θεωρώ πως ο Ιταλός δεν έχει τόσο μεγάλο μερίδιο ευθύνης, έχει μεγάλο μέρος για την καλή εικόνα που έχει δείξει η ομάδα σε πολλά σημεία.

Βαθμολογικά έχει πέσει στην 16η θέση αλλά απέχει ακόμα εννιά βαθμούς από τη Βερόνα. Ίσως θα ήταν καλύτερα να αντιμετώπιζε μία άλλη ομάδα ακριβώς μετά τη συντριβή, η Νάπολι είναι επικίνδυνος αντίπαλος.

«Αν το αποτέλεσμα στο Μπέργκαμο είναι το τίμημα που πρέπει να πληρώσουμε για να μάθουμε κάτι, το δέχομαι αλλά μετά πρέπει να ξεκινάς και πάλι. Έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι μπροστά μας. Δεν χρειάζονται καθόλου λόγια αλλά μόνο δουλειά», σχολίασε ο κόουτς Νικόλα

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε και επιστρέφει ο στόπερ Ντάνιλιουτς (12/0). Εκτός λόγω τραυματισμού έμειναν ο βασικός τερματοφύλακας Σέπε (15/0), ο μέσος Ματζόρε (10/0), ο μπακ Ματζόκι (15/2) και ο στόπερ Μπρον (16/0).

Έπεσε θύμα έκπληξης την Τρίτη καθώς γνώρισε τον εντός έδρας αποκλεισμό στα πέναλτι για το Κύπελλο από την Κρεμονέζε (2-2 κ.δ). Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 18’ αλλά βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει με κοντινή κεφαλιά του Ζεσούς στο 33’. Τρία λεπτά μετά μάλιστα ο Σιμεόνε έκανε την ανατροπή και οι «παρτενοπέι» έδειχναν να ελέγχουν την αναμέτρηση. Παρά τις ευκαιρίες βέβαια δεν μπόρεσαν να βρουν τρίτο γκολ και στο 87’ το «πλήρωσαν» με την ισοφάριση.

Στην παράταση αγωνίστηκε για παίκτη παραπάνω για δέκα λεπτά, είχε δοκάρι στο 112’ και χαμένη ευκαιρία στο 120’ αλλά το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Ο Λομπότκα ήταν ο μοναδικός που αστόχησε και έτσι ήρθε ο αποκλεισμός.

Πάντα η απώλεια ενός τίτλου για μία ομάδα όπως η Νάπολι αποτελεί πλήγμα αλλά κακά τα ψέματα αν το Σκουντέτο καταλήξει στον ιταλικό νότο, τα πάντα θα ξεχαστούν. Αν δεν είχε μάλιστα στόχο το νταμπλ θεωρώ ότι μακροπόθεσμα θα της κάνει και καλό ο αποκλεισμός. Το Τσάμπιονς Λιγκ ούτως ή άλλως δεν μπορεί να το αφήσει και στο πρωτάθλημα το 5-1 επό της Γιουβέντους της έδωσε φτερά. Πλέον είναι στο +9 από τη δεύτερη Μίλαν και όλη η προσοχή της πρέπει να είναι στραμμένη στη Σέριε Α’.

«Είμαι χαρούμενος που θα δω τον Νικόλα στον πάγκο γιατί τον σέβομαι και σαν προπονητή και σαν άνθρωπο. Εμείς πρέπει όμως να ακολουθήσουμε το στόχο μας και δεν μπορούμε να διαλέξουμε ποιο θα είναι το στυλ του παιχνιδιού. Ξέρουμε το μονοπάτι μας και θα το ακολουθήσουμε με την ίδια ένταση», τόνισε ο κόουτς Σπαλέτι.

Αγωνιστικά Νέα: Σημαντική η απώλεια του εξτρέμ Κβαρατσκέλια (15/7), όχι τόσο αυτή του στόπερ Ζεσούς (7/0).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Η Σαλερνιτάνα προέρχεται από συντριβή, είχε τα φύγε-έλα του Νικόλα και σίγουρα δεν είναι σε καλή κατάσταση. Βέβαια μπορεί να βγάλει αντίδραση αλλά απέναντι της θα βρει την καλύτερη ομάδα της Ιταλίας. Η Νάπολι είναι μάλιστα «πληγωμένη» μετά τον αποκλεισμό από το Κύπελλο αλλά προσωπικά θεωρώ πως δεν στεναχωρήθηκε και τόσο πολύ. Το Σκουντέτο είναι η προτεραιότητα, θα μπει δυνατά και θα πάω με το διπλό στο ημίχρονο.

• Στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες της ομάδας Σαλερνιτάνα, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.44 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σαλερνιτάνα δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 1.06 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Νάπολι νίκησε στους τελευταίους 7 από 8 αγώνες στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: 2 με απόδοση 1.30 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σαλερνιτάνα έχανε στο ημίχρονο στους τελευταίους 5 αγώνες στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: Ημ.2 με απόδοση 1.68 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Σαλερνιτάνα έχασε στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A