Ρόμα - Αταλάντα

5/3/2022 19:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 342
1 - 0
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 780 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Ρόμα - Αταλάντα στις 7/1/2024

• Θεατές: 42303
90+7'

Η ομάδα Ρόμα είναι η νικήτρια του αγώνα, σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι όπου η μπίλια μπορούσε να κάτσει παντού

90+7'

90+7'

Το σημερινό παιχνίδι θα διεξαχθεί με περιορισμένο αριθμό θεατών στις εξέδρες, εξαιτίας των μέτρων κατά της εξάπλωσης του κορωνοϊού.

90+7'

42303 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+7'

Κατοχή: Ρόμα: 35%, Αταλάντα: 65%.

90+7'
Απόκρουση

Ο Gianluca Mancini απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+6'
Γέμισμα

Ο Luis Muriel εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

90+6'
Κόκκινη κάρτα

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ! - Ο Henrikh Mkhitaryan βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται

90+6'

Ο Henrikh Mkhitaryan υποπίπτει σε χέρι

90+6'

90+5'

Η ομάδα Αταλάντα παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

90+5'

Ο Bryan Cristante αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

90+5'

90+4'

ΑΠΟΒΟΛΗ! Ο Marten de Roon βλέπει δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία

90+4'

Έχει σταματήσει το παιχνίδι και ο διαιτητής μιλάει στους παίκτες.

90+4'

Κίτρινη κάρτα για τον Marten de Roon

90+4'

Ο Marten de Roon από την ομάδα Αταλάντα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Sergio Oliveira

90+4'

Η ομάδα Ρόμα έχει την κατοχή της μπάλας

90+3'

Η ομάδα Αταλάντα έχει την κατοχή της μπάλας

90+3'
Απόκρουση

Ο Chris Smalling απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+3'
Σέντρα

Ο Giuseppe Pezzella κάνει τη σέντρα

90+3'

90+2'

Η ομάδα Ρόμα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

90+1'

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90+1'

Ο Merih Demiral κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Rui Patricio μπλοκάρει εύκολα

90'
Σέντρα

Ο Hans Hateboer κάνει τη σέντρα

90'

90'

Κατοχή: Ρόμα: 36%, Αταλάντα: 64%.

90'

Ο Merih Demiral από την ομάδα Αταλάντα είναι σε θέση οφσάιντ

89'

Ο Remo Freuler υποπίπτει σε χέρι

89'

Η ομάδα Αταλάντα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

89'

Ο Aleksey Miranchuk από την ομάδα Αταλάντα προσπαθεί να παίξει το 1-2 με τον Luis Muriel του αλλά η μπάλα δεν περνάει.

89'

Η ομάδα Αταλάντα εκδηλώνει επίθεση

88'

Ο Gianluca Mancini τιμωρείται για σπρώξιμο στον Ruslan Malinovsky

88'

Η ομάδα Αταλάντα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

87'

Φράγμα από τον Ruslan Malinovsky, ο οποίος διακόπτει το τρέξιμο του Roger Ibanez. Το φάουλ σφυρίχτηκε.

86'

86'

Ο διαιτητής δε δέχεται τα παράπονα από τον Merih Demiral, που βλέπει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία

86'

86'

Ο Aleksey Miranchuk τιμωρείται για σπρώξιμο στον Matias Vina

86'
Απόκρουση

Ο Roger Ibanez απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

86'
Γέμισμα

85'

Κατοχή: Ρόμα: 37%, Αταλάντα: 63%.

85'

Κίτρινη κάρτα για τον Roger Ibanez

85'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Roger Ibanez από την ομάδα Ρόμα ανατρέπει τον Luis Muriel

85'

84'

84'

84'

Ο Lorenzo Pellegrini δίνει τη θέση του στον Sergio Oliveira

83'

Ο Rick Karsdorp δίνει τη θέση του στον Roger Ibanez

83'

Ο Tammy Abraham είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Felix Afena-Gyan

83'

Ο Matias Vina από την ομάδα Ρόμα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Ruslan Malinovsky

82'

82'

Ο Juan Musso κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

82'

Ο Jordan Veretout από την ομάδα Ρόμα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

81'

Ο Jose Luis Palomino δίνει τη θέση του στον Berat Djimsiti

81'
Σέντρα

Ο Gianluca Mancini από την ομάδα Ρόμα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

80'

80'

Ελεύθερο για την ομάδα Αταλάντα

80'

Ο Tammy Abraham από την ομάδα Ρόμα είχε προσπάθεια εκτός στόχου

80'

Ο Lorenzo Pellegrini από την ομάδα Ρόμα πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

80'

Η ομάδα Ρόμα εκδηλώνει επίθεση

79'

Η ομάδα Ρόμα ξεκινάει αντεπίθεση

78'

Κίτρινη κάρτα για τον Ruslan Malinovsky

78'

Ο Aleksey Miranchuk τιμωρείται για σπρώξιμο στον Marash Kumbulla

78'

Η ομάδα Ρόμα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

78'

Ο Chris Smalling τιμωρείται για σπρώξιμο στον Aleksey Miranchuk

77'

Η ομάδα Αταλάντα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

76'

76'

75'

74'

Ο Nicolo Zaniolo δίνει τη θέση του στον Jordan Veretout

74'

Ο Ruslan Malinovsky τιμωρείται για σπρώξιμο στον Marash Kumbulla

74'

73'

73'

Ο Tammy Abraham από την ομάδα Ρόμα είναι σε θέση οφσάιντ

72'

72'

Το σουτ του Tammy Abraham μπλοκάρεται

72'

71'

70'

Ο Luis Muriel από την ομάδα Αταλάντα εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

70'
Απόκρουση

Ο Rick Karsdorp απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

70'
Σέντρα

70'

Κατοχή: Ρόμα: 39%, Αταλάντα: 61%.

69'

Κίτρινη κάρτα για τον Marash Kumbulla

69'

Ο Marash Kumbulla από την ομάδα Ρόμα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Aleksey Miranchuk

69'
Απόκρουση

Εξαιρετική άμυνα από τον Jose Luis Palomino της ομάδας Αταλάντα για να αποτρέψει το γκολ.

69'

Ο Henrikh Mkhitaryan από την ομάδα Ρόμα κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

69'

Ο Henrikh Mkhitaryan από την ομάδα Ρόμα προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

69'

68'

Ο Nicolo Zaniolo τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jose Luis Palomino

68'

Το σουτ του Bryan Cristante μπλοκάρεται

68'
Απόκρουση

Ο Giuseppe Pezzella απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

68'
Σέντρα

Ο Lorenzo Pellegrini κάνει τη σέντρα

67'

Ο Jeremie Boga από την ομάδα Αταλάντα είναι σε θέση οφσάιντ

66'

Κίτρινη κάρτα για τον Henrikh Mkhitaryan

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Henrikh Mkhitaryan από την ομάδα Ρόμα ανατρέπει τον Jeremie Boga

66'

Ο Jeremie Boga από την ομάδα Αταλάντα προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

65'

65'

64'

64'

Πως το έχασε αυτό; Ο Gianluca Mancini έχει μια υπέροχη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά κατά κάποιο τρόπο καταφέρνει να χάσει τον στόχο!

64'

Ο Bryan Cristante της ομάδας Ρόμα παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

64'

Ο Lorenzo Pellegrini από την ομάδα Ρόμα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

63'
Σέντρα

Ο Matias Vina από την ομάδα Ρόμα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

63'

63'
Σέντρα

Ο Rick Karsdorp κάνει τη σέντρα

63'
Απόκρουση

Ο Jose Luis Palomino απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

63'
Σέντρα

62'

Ο Ruslan Malinovsky σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Rui Patricio ελέγχει την φάση

62'

62'

62'

62'

62'

Ο Nicola Zalewski είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Matias Vina

61'

60'

Ο Teun Koopmeiners δίνει τη θέση του στον Ruslan Malinovsky

60'

Ο Matteo Pessina δίνει τη θέση του στον Jeremie Boga

60'

Κατοχή: Ρόμα: 41%, Αταλάντα: 59%.

60'

Ο Jose Luis Palomino της ομάδας Αταλάντα παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

60'

Ο Luis Muriel από την ομάδα Αταλάντα εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

59'
Σέντρα

Ο Giuseppe Pezzella από την ομάδα Αταλάντα προσπαθεί να βρει συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή αλλά η σέντρα του κόβεται από αντίπαλο.

58'

57'

Ο Nicola Zalewski επιστρέφει στο γήπεδο.

56'

56'

56'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Nicola Zalewski να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

55'

55'

55'

54'

Η ομάδα Ρόμα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

54'

54'

53'
Απόκρουση

Ο Rick Karsdorp απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

53'
Σέντρα

53'

52'

52'

Ο Rui Patricio κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

52'
Σέντρα

Ο Matteo Pessina από την ομάδα Αταλάντα κάνει μία σέντρα που κοντράρει μέσα στην περιοχή.

51'

Ο Rui Patricio έσωσε ένα σίγουρο γκολ! Ο Remo Freuler βρέθηκε σε εξαιρετική θέση για να σκοράρει, αλλά ο Rui Patricio του αρνήθηκε το γκολ με μια μεγάλη απόκρουση.

51'

Ωραία ποδόσφαιρο βλέπουμε, ο Remo Freuler από την ομάδα Αταλάντα παίζει το 1-2 με τον Teun Koopmeiners.

51'

Η ομάδα Αταλάντα έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

51'

50'

Κατοχή: Ρόμα: 43%, Αταλάντα: 57%.

50'

Ο Nicolo Zaniolo από την ομάδα Ρόμα είναι σε θέση οφσάιντ

50'

50'
Απόκρουση

49'
Σέντρα

49'

48'

47'

Ο Lorenzo Pellegrini τιμωρείται για σπρώξιμο στον Aleksey Miranchuk

47'
Απόκρουση

Ο Matteo Pessina απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

47'

Ο Nicolo Zaniolo από την ομάδα Ρόμα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

46'

46'

46'

Ο Mario Pasalic δίνει τη θέση του στον Luis Muriel

46'

45+3'

45+3'

Κατοχή: Ρόμα: 44%, Αταλάντα: 56%.

45+2'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Matteo Pessina από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Nicola Zalewski

45+2'

45+1'
Απόκρουση

Ο Mario Pasalic απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

45+1'

Ο Lorenzo Pellegrini από την ομάδα Ρόμα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

45+1'

Ο Lorenzo Pellegrini εκτελεί το φάουλ αλλά η μπάλα βρίσκει στο τείχος

45'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45'

45'

Ο Giuseppe Pezzella τιμωρείται για σπρώξιμο στον Henrikh Mkhitaryan

44'

Ο Mario Pasalic από την ομάδα Αταλάντα είναι σε θέση οφσάιντ

43'

43'

Ο Teun Koopmeiners από την ομάδα Αταλάντα κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Chris Smalling

42'

Το σουτ του Teun Koopmeiners μπλοκάρεται

41'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Henrikh Mkhitaryan από την ομάδα Ρόμα ανατρέπει τον Aleksey Miranchuk

41'

40'

Κατοχή: Ρόμα: 46%, Αταλάντα: 54%.

39'
Απόκρουση

Ο Merih Demiral απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

39'
Σέντρα

39'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marten de Roon από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Nicolo Zaniolo

38'

38'

Η ομάδα Ρόμα κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

37'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nicolo Zaniolo από την ομάδα Ρόμα ανατρέπει τον Jose Luis Palomino

37'

36'

36'

35'

Κατοχή: Ρόμα: 45%, Αταλάντα: 55%.

35'

Ο Matteo Pessina τιμωρείται για σπρώξιμο στον Nicola Zalewski

35'

34'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Lorenzo Pellegrini από την ομάδα Ρόμα ανατρέπει τον Hans Hateboer

33'

Η ομάδα Ρόμα κατάφερε να σκοράρει το σημαντικό πρώτο γκολ. Μπορεί να χτίσει πάνω σε αυτό;

32'

Ο Nicolo Zaniolo έδωσε την ασίστ για το γκολ.

32'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Tammy Abraham σκοράρει με το δεξί πόδι!

32'

Η ομάδα Ρόμα έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

32'

Ο Nicolo Zaniolo από την ομάδα Ρόμα πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

32'

31'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Nicolo Zaniolo από την ομάδα Ρόμα ανατρέπει τον Giuseppe Pezzella

30'

30'

Ο Nicolo Zaniolo σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Juan Musso ελέγχει την φάση

30'

Κατοχή: Ρόμα: 49%, Αταλάντα: 51%.

30'

29'

29'

28'
Απόκρουση

28'
Σέντρα

28'

27'

27'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Hans Hateboer από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Nicola Zalewski

27'

26'

Ο Remo Freuler σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Rui Patricio ελέγχει την φάση

26'

25'

25'

25'
Σέντρα

Ο Nicolo Zaniolo από την ομάδα Ρόμα κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

25'

25'

24'

24'

24'

Ελεύθερο για την ομάδα Ρόμα

24'

Ο Merih Demiral χάνει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, καθώς η προσπάθεια του μπλοκαρίστηκε!

24'
Απόκρουση

Ο Rick Karsdorp αποτυγχάνει να απομακρύνει τη μπάλα και θέτει την ομάδα του υπό πίεση

23'

Ένας παίκτης από την ομάδα Αταλάντα στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

23'
Απόκρουση

Ο Henrikh Mkhitaryan απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

23'

Ο Teun Koopmeiners από την ομάδα Αταλάντα εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

23'
Απόκρουση

Ο Gianluca Mancini απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

22'

22'

22'

Ο Tammy Abraham επιστρέφει στο γήπεδο.

22'

22'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Tammy Abraham να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

21'

Ο Davide Zappacosta είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Giuseppe Pezzella

20'

Ο Tammy Abraham κάνει σκληρό φάουλ σε αντίπαλο και σημειώνεται στο μπλοκάκι του διαιτητή

20'

Κατοχή: Ρόμα: 48%, Αταλάντα: 52%.

19'

Ο Merih Demiral είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

19'

Ο Tammy Abraham είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

19'

18'

Ο Tammy Abraham από την ομάδα Ρόμα κάνει το φάουλ καθώς βρίσκει με τον αγκώνα του τον Jose Luis Palomino

18'

18'

18'

17'

Ο Teun Koopmeiners τιμωρείται για σπρώξιμο στον Marash Kumbulla

17'

17'

16'

Καλή ενέργεια από τον Lorenzo Pellegrini ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

16'

16'

15'

Κατοχή: Ρόμα: 53%, Αταλάντα: 47%.

15'

Ο Davide Zappacosta είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

14'

14'

13'

13'

12'

12'

11'

10'

Κατοχή: Ρόμα: 59%, Αταλάντα: 41%.

9'

Κίτρινη κάρτα για τον Bryan Cristante

9'

Ο Bryan Cristante από την ομάδα Ρόμα το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Teun Koopmeiners

9'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Marash Kumbulla από την ομάδα Ρόμα ανατρέπει τον Matteo Pessina

8'

Ο Henrikh Mkhitaryan τιμωρείται για σπρώξιμο στον Mario Pasalic

8'

7'

Ο Hans Hateboer από την ομάδα Αταλάντα είναι σε θέση οφσάιντ

7'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Mario Pasalic από την ομάδα Αταλάντα ανατρέπει τον Nicolo Zaniolo

6'

6'

5'

5'

Κατοχή: Ρόμα: 88%, Αταλάντα: 12%.

4'

Ο Jose Luis Palomino τιμωρείται για σπρώξιμο στον Nicolo Zaniolo

3'

3'

2'

Ο Gianluca Mancini παίρνει την κεφαλιά αλλά ο Juan Musso διώχνει σε κόρνερ!

2'

2'

Ο Nicola Zalewski από την ομάδα Ρόμα κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

2'

Ο Nicola Zalewski από την ομάδα Ρόμα προωθεί την μπάλα μπροστά και προσπαθεί να δημιουργήσει ευκαιρία

1'

Το σουτ του Henrikh Mkhitaryan μπλοκάρεται

1'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Ο αγωνιστικός χώρος είναι σε φανταστική κατάσταση σήμερα και οι παίκτες απολαμβάνουν την επιφάνεια.

1'

Η ομάδα Ρόμα είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Stadio Olimpico, Rome, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Ώρα αποδείξεων στο «Ολίμπικο»

Η Ρόμα υποδέχεται την Αταλάντα για την 28η αγωνιστική της Σέριε Α’. «Απέδρασαν» με το διπλό από την έδρα της Σπέτσια οι γηπεδούχοι, πήραν μία άνετη νίκη απέναντι στη Σαμπντόρια οι φιλοξενούμενοι.

ΡΟΜΑ

Πέρασε «διά πυρός και σιδήρου» από την έδρα της Σπέτσια την προηγούμενη αγωνιστική και κατάφερε έτσι να επιστρέψει στις νίκες. Ήταν εμφανώς καλύτερη από την αντίπαλο της, έχασε σωρεία ευκαιριών, είχε τρία δοκάρια και σε όλο το δεύτερο μέρος αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω. Δεν μπορούσε με τίποτα να βάλει την μπάλα στα δίχτυα και τελικά χρειάστηκε τη βοήθεια του VAR που είδε ένα πέναλτι στο Ζανιόλο στις καθυστερήσεις για να μπορέσει ο Έιμπραχαμ να πετύχει το 1-0 στο τέλος.

Μετά από τρεις σερί ισοπαλίες βρήκε και πάλι το δρόμο προς τις επιτυχίες και ανέβηκε στην 6η θέση και στο +1 από την 7η Λάτσιο. Έχει ανάγκη τη νίκη στο παιχνίδι με την Αταλάντα η οποία βρίσκεται τρεις βαθμούς μπροστά της καθώς σε περίπτωση ήττας θα απομακρυνθεί αισθητά από την πρώτη τετράδα. Μας έχει μπερδέψει την φετινή χρονιά, είναι αναμετρήσεις όπου παίζει καλό και επιθετικό ποδόσφαιρο και άλλες που μοιάζει μπερδεμένη και φοβισμένη. Την Πέμπτη αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Φίτεσε για τους «16» του Κόνφερενς Λιγκ.

Αγωνιστικά Νέα: Ο Μουρίνιο εκτίει την δεύτερη αγωνιστική της τιμωρίας του και ούτε τώρα θα κάτσει στον πάγκο. Παραμένουν εκτός ο μπακ Σπινατσόλα και ο στόπερ Ιμπάνιεθ (23/3).

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Έδειξε την ανωτερότητα της στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Σαμπντόρια και παρά τις απουσίες της πήρε μία άνετη νίκη με 4-0. Στην πρώτη φάση που απείλησε άνοιξε το σκορ με μία ωραία κεφαλιά του Πάσαλιτς και στο 29’ ο Κούπμαϊνερς με ωραίο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της. Όποτε χρειάστηκε ο Μούσο με τις αποκρούσεις του την κράτησε όρθια και στο 61’ και πάλι ο Κούπμαϊνερς με άλλο ένα ωραίο τελείωμα έκανε το 3-0 και στην ουσία «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του. Χρειάστηκε τη βοήθεια του δοκαριού λίγο μετά για να κρατήσει ανέπαφη την εστία της και στο 86’ ήρθε ο Μίραντσουκ με προσωπική ενέργεια να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

«Έβγαλε» το καλό της πρόσωπο, δημιούργησε ευκαιρίες και ήταν αποτελεσματική. Επέστρεψε έτσι μετά από 5 αγωνιστικές στις νίκες και στη Σέριε Α’ και παρέμεινε στο -3 από τη Γιουβέντους και με παιχνίδι λιγότερο. Της έχουν στοιχίσει οι απουσίες της, θα μπορούσε να βρίσκεται ψηλότερα αλλά η αλήθεια είναι πως φέτος δεν έχει δείξει την ίδια σταθερότητα. Το παιχνίδι με τη Ρόμα είναι ακόμη ένα δυνατό τεστ, ακολουθεί την Πέμπτη η εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπάγερ Λεβερκούζεν αλλά ο Γκασπερίνι έχει δηλώσει πως η κατάκτηση του Γιουρόπα Λιγκ δεν αποτελεί ακόμα στόχο για τους μπεργκαμάσκι.

Αγωνιστικά Νέα: Επιστρέφουν οι στόπερ Ντεμιράλ (17/1) και Τζιμσίτι (20/0), ο φορ Μουριέλ (16/5) αλλά και ο κόουτς Γκασπερίνι Παραμένουν εκτός ο τραυματίας φορ Ζαπάτα (17/9)αλλά και ο μεσοεπιθετικός Ίλιτσιτς (19/3). Τιμωρημένος ο στόπερ Τολόι (17/1).

Θάνος Τσαλουχίδης Αθλητικογράφος

Δυνατή αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες που έχουν κοινούς στόχους. Είναι κοντά στη βαθμολογία, η Ρόμα στον πρώτο γύρο είχε πάρει ένα εμφατικό διπλό στο Μπέργκαμο και θέλει να επαναλάβει ανάλογη εμφάνιση. Από την άλλη η Αταλάντα δείχνει να βρίσκει και πάλι τα πατήματα της, είναι ικανή για το καλύτερο αλλά δεν θα την εμπιστευτούμε. Η λογική λέει πως θα δούμε ένα ανοικτό παιχνίδι και γι’ αυτό θα πάμε με το over.

• Η ομάδα Ρόμα δεν έχει χάσει στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.40 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Αταλάντα ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες εκτός έδρας στη διοργάνωση Σέριε A.
    Σημείο: Ημ.X με απόδοση 2.07 στον ΟΠΑΠ

ΙΤΑΛΙΑ: Σέριε A