Δίκαιη νίκη για την ομάδα Άγιαξ μετά από μία καλή εμφάνιση

48817 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+5'

Κατοχή: Ρέιντζερς: 45%, Άγιαξ: 55%.

90+4'

Ο Fashion Sakala πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

90+4'

Η ομάδα Ρέιντζερς εκδηλώνει επίθεση

90+4'

Η ομάδα Ρέιντζερς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+4'

90+3'

Κίτρινη κάρτα για τον Chico Conceicao

90+3'

Ο Chico Conceicao από την ομάδα Άγιαξ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Borna Barisic

90+3'

Ο Mohammed Kudus από την ομάδα Άγιαξ είναι σε θέση οφσάιντ

90+2'

Η ομάδα Άγιαξ έχει την κατοχή της μπάλας

90+2'

Η ομάδα Ρέιντζερς έχει την κατοχή της μπάλας

90+2'

Ο Borna Barisic κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Edson Alvarez.

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 4'

90'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Borna Barisic από την ομάδα Ρέιντζερς ανατρέπει τον Chico Conceicao

90'

Κατοχή: Ρέιντζερς: 46%, Άγιαξ: 54%.

89'

Ο Dusan Tadic έδωσε την ασίστ για το γκολ.

89'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Chico Conceicao σκοράρει με το αριστερό πόδι!

89'

Ο Dusan Tadic τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

89'

Η ομάδα Άγιαξ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

89'

Η ομάδα Άγιαξ ξεκινάει αντεπίθεση

89'

Ο Davy Klaassen κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

88'

Ο Scott Wright κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

88'

87'

Ο Steven Bergwijn δίνει τη θέση του στον Chico Conceicao

87'

Ο Kenneth Taylor δίνει τη θέση του στον Florian Grillitsch

87'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο James Tavernier της ομάδας Ρέιντζερς ευστοχεί στο πέναλτι με το δεξί πόδι, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας. Ο Remko Pasveer έπεσε αριστερά.

86'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Edson Alvarez από την ομάδα Άγιαξ υποπίπτει σε πέναλτι για σπρώξιμο στον Rabbi Matondo.

85'

Η ομάδα Ρέιντζερς έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

85'

Η ομάδα Ρέιντζερς ξεκινάει αντεπίθεση

85'

85'

Ελεύθερο για την ομάδα Άγιαξ

84'

Ο Alfredo Morelos χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

84'

Ο Alfredo Morelos από την ομάδα Ρέιντζερς είχε προσπάθεια εκτός στόχου

84'

84'

Το αμυντικό λάθος του Remko Pasveer μπορεί να κοστίσει με γκολ στην ομάδα του

84'

Ελεύθερο για την ομάδα Ρέιντζερς

83'

Ο Scott Arfield δίνει τη θέση του στον Alex Lowry

83'

Ο Ryan Kent δίνει τη θέση του στον Rabbi Matondo

83'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Edson Alvarez από την ομάδα Άγιαξ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

83'

Η σέντρα από τον Dusan Tadic από την ομάδα Άγιαξ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

82'

81'

81'

Ο Dusan Tadic τιμωρείται για σπρώξιμο στον Glen Kamara

80'

Κατοχή: Ρέιντζερς: 47%, Άγιαξ: 53%.

80'

Ο Glen Kamara τιμωρείται για σπρώξιμο στον Davy Klaassen

79'

Ο Borna Barisic κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

79'

Ο Edson Alvarez κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

79'

79'

Η ομάδα Άγιαξ εκδηλώνει επίθεση

78'

Η ομάδα Άγιαξ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

77'

76'

76'

Ο Dusan Tadic αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

75'

75'

74'

Ο James Tavernier υποπίπτει σε χέρι

74'

Ο James Tavernier επιστρέφει στο γήπεδο.

74'

73'

Ο Kenneth Taylor κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Scott Wright.

73'

73'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον James Tavernier να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

73'

Ο James Tavernier είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

72'

72'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον James Tavernier για την ομάδα Ρέιντζερς. Ο Dusan Tadic σταματάει την φάση.

72'

Ο Calvin Bassey από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

71'

71'

Ο Devyne Rensch από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

71'

Ο Mohammed Kudus από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

71'

Ο James Tavernier από την ομάδα Ρέιντζερς εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

70'

Καλή ενέργεια από τον Scott Arfield ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

70'

70'

Ο James Tavernier κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Devyne Rensch.

70'

Η σέντρα από τον Ryan Kent από την ομάδα Ρέιντζερς βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

70'

Ο Alfredo Morelos κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

70'

Η ομάδα Ρέιντζερς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

70'

69'

69'

69'

68'

68'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jurrien Timber από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Alfredo Morelos

68'

67'

Η ομάδα Ρέιντζερς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

67'

Ο James Tavernier εκτελεί το φάουλ προς την εστία, αλλά ο Remko Pasveer ελέγχει την φάση

66'

Κατοχή: Ρέιντζερς: 44%, Άγιαξ: 56%.

66'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jorge Sanchez από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Ryan Kent

65'

Ο Scott Wright από την ομάδα Ρέιντζερς το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Edson Alvarez

65'

64'

Ο Alfredo Morelos τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jurrien Timber

63'

Η ομάδα Άγιαξ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

62'

Ο Borna Barisic σταματά επιτυχώς το σουτ

62'

Το σουτ του Jorge Sanchez μπλοκάρεται

62'

62'

61'

60'

Ο Antonio-Mirko Colak δίνει τη θέση του στον Alfredo Morelos

60'

Ο Steven Davis δίνει τη θέση του στον Glen Kamara

60'

Ο Malik Tillman δίνει τη θέση του στον Scott Wright

60'

Ο Malik Tillman κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

59'

Ο Steven Bergwijn σταματά επιτυχώς το σουτ

59'

Το σουτ του Ryan Kent μπλοκάρεται

59'

59'

59'

Ο Borna Barisic από την ομάδα Ρέιντζερς εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

59'

58'

Ο Antonio-Mirko Colak από την ομάδα Ρέιντζερς είναι σε θέση οφσάιντ

57'

57'
Γκολ

ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής γνωστοποίησε ότι το γκολ για την ομάδα Άγιαξ δεν μετράει λόγω οφσάιντ.

57'

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

56'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Η ομάδα Άγιαξ σκοράρει! Ο Mohammed Kudus βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

56'

Ο Devyne Rensch τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

56'

Η σέντρα από τον Devyne Rensch από την ομάδα Άγιαξ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

56'

56'

Ο Remko Pasveer κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

56'

Ο Davy Klaassen από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

55'

Ο Steven Berghuis δίνει τη θέση του στον Davy Klaassen

55'

55'

Ο Devyne Rensch έκανε φάουλ, καθώς δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την αντεπίθεση, και βλέπει κίτρινη κάρτα

55'

Ο Devyne Rensch από την ομάδα Άγιαξ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Fashion Sakala

55'

Ο Jurrien Timber επιστρέφει στο γήπεδο.

54'

Ο Edson Alvarez από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

54'

54'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Jurrien Timber να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

53'

Ο Jurrien Timber είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

53'

52'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Edson Alvarez από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Malik Tillman

52'

52'

51'

51'

50'

Ο Allan McGregor κάνει έξοδο και μπλοκάρει τη μπάλα

50'

50'

50'

Ο James Sands επιστρέφει στο γήπεδο.

50'

Ο Devyne Rensch επιστρέφει στο γήπεδο.

50'

49'

49'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον James Sands να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

49'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Devyne Rensch να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

48'

Ο Devyne Rensch είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

48'

Ο James Sands είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

48'

48'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον James Sands για την ομάδα Ρέιντζερς. Ο Devyne Rensch σταματάει την φάση.

47'

47'

46'

46'

45+3'

Η ομάδα Άγιαξ παρουσιάζει το καλύτερο πρόσωπο σ' αυτό το ημίχρονο

45+3'

45+3'

45+3'

45+2'

Η σέντρα από τον Steven Berghuis από την ομάδα Άγιαξ βρήκε συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή

45+2'

Ο Steven Berghuis από την ομάδα Άγιαξ εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

45+2'

Ο Leon King σταματά επιτυχώς το σουτ

45+2'

Το σουτ του Steven Berghuis μπλοκάρεται

45+2'

45+2'

45+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 2'

45+1'

45'

45'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jurrien Timber από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Malik Tillman

45'

45'

45'

Ο Kenneth Taylor κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

44'

44'

Ο Owen Wijndal είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Devyne Rensch

44'

43'

43'

43'

42'

Ο Scott Arfield από την ομάδα Ρέιντζερς είναι σε θέση οφσάιντ

42'

Ο Borna Barisic από την ομάδα Ρέιντζερς εκτελεί χαμηλά το κόρνερ από τα δεξιά.

42'

41'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Owen Wijndal να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

41'

40'

Ο Owen Wijndal από την ομάδα Άγιαξ απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

40'

39'

39'

38'

38'

37'

Ο Mohammed Kudus από την ομάδα Άγιαξ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

37'

36'

36'

Ο Borna Barisic απομακρύνει τη μπάλα

35'

35'

Κατοχή: Ρέιντζερς: 50%, Άγιαξ: 50%.

35'

34'

34'

Η ομάδα Άγιαξ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

33'

33'

Ο Edson Alvarez κάνει την κεφαλιά προς την εστία αλλά ο Allan McGregor μπλοκάρει εύκολα

33'

Ο Steven Berghuis από την ομάδα Άγιαξ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

33'

Ο Allan McGregor κάνει μία καθοριστική επέμβαση.

33'

Ο Steven Bergwijn χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία για να σκοράρει!

33'

Καλή ενέργεια από τον Steven Bergwijn ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

33'

33'

32'

32'

Ο Borna Barisic επιστρέφει στο γήπεδο.

32'

32'

Δεν μοιάζουν καλά τα πράγματα, με τον Borna Barisic να μεταφέρεται εκτός γηπέδου για να δεχτεί ιατρική περίθαλψη

31'

Ο James Tavernier κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

31'

Ο Edson Alvarez κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Antonio-Mirko Colak.

31'

Ο Steven Bergwijn κερδίζει την εναέρια μονομαχία από τον Scott Arfield.

30'

30'

30'

Ο Dusan Tadic έδωσε την ασίστ για το γκολ!

29'

Ο Owen Wijndal έδωσε την ασίστ για το γκολ.

29'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Mohammed Kudus σκοράρει με το δεξί πόδι!

29'

Ο Owen Wijndal τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

28'

28'

28'

Καλή ενέργεια από τον Kenneth Taylor ο οποίος σούταρε προς την εστία, αλλά ο γκολκίπερ αποκρούει

28'

Ο Steven Bergwijn τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

28'

28'

28'

Ο Leon King από την ομάδα Ρέιντζερς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

28'

Ο Dusan Tadic από την ομάδα Άγιαξ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

27'

Ο Ryan Kent από την ομάδα Ρέιντζερς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

27'

27'

Ο Leon King απομακρύνει τη μπάλα

27'

27'

26'

26'

Ο Jurrien Timber απομακρύνει τη μπάλα

25'

25'

Κατοχή: Ρέιντζερς: 51%, Άγιαξ: 49%.

25'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Owen Wijndal από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Fashion Sakala

24'

24'

Ο Steven Bergwijn κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

23'

23'

23'

22'

21'

21'

20'

20'

19'

19'

Κίτρινη κάρτα για τον Kenneth Taylor

19'

Ο Kenneth Taylor από την ομάδα Άγιαξ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Fashion Sakala

18'

Ο James Sands από την ομάδα Ρέιντζερς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

18'

Ο Calvin Bassey απομακρύνει τη μπάλα

17'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Scott Arfield από την ομάδα Ρέιντζερς ανατρέπει τον Jurrien Timber

17'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Steven Berghuis από την ομάδα Άγιαξ ανατρέπει τον Borna Barisic

16'

15'

15'

Κατοχή: Ρέιντζερς: 53%, Άγιαξ: 47%.

15'

Ο Kenneth Taylor απομακρύνει τη μπάλα

15'

14'

14'

Ο Fashion Sakala της ομάδας Ρέιντζερς παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

14'

14'

14'

13'

13'

12'

Η ομάδα Ρέιντζερς κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

12'

12'

11'

11'

10'

10'

Κατοχή: Ρέιντζερς: 49%, Άγιαξ: 51%.

10'

9'

9'

8'

Ο Steven Berghuis σουτάρει εκτός περιοχής αλλά ο Allan McGregor ελέγχει την φάση

8'

8'

Ο Owen Wijndal κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

7'

7'

Ο Jurrien Timber από την ομάδα Άγιαξ είναι σε θέση οφσάιντ

6'

6'

Ο Steven Bergwijn από την ομάδα Άγιαξ εκτελεί το κόρνερ χαμηλά από τα αριστερά.

6'

Ο Scott Arfield από την ομάδα Ρέιντζερς απομακρύνει μία σέντρα προς την περιοχή.

6'

Ο Steven Berghuis από την ομάδα Άγιαξ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά αλλά δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του κοντά και η μπάλα καταλήγει άουτ.

6'

5'

Το σουτ του Steven Bergwijn μπλοκάρεται

5'

5'

5'

Κατοχή: Ρέιντζερς: 52%, Άγιαξ: 48%.

5'

Ο Owen Wijndal έδωσε την ασίστ για το γκολ!

4'

Ο Mohammed Kudus έδωσε την ασίστ για το γκολ.

4'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Steven Berghuis σκοράρει με το αριστερό πόδι!

4'

Ο Mohammed Kudus τροφοδοτεί συμπαίκτη του που είναι σε καλή θέση.

4'

4'

3'

3'

2'

2'

2'

Ο Fashion Sakala κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

2'

Ο Leon King κάνει το τάκλιν και ανακτά την κατοχή για την ομάδα του

1'

Ο Antonio-Mirko Colak τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jurrien Timber

1'

1'

Η ομίχλη εδώ, κάνει δύσκολη την ορατότητα

1'

Η ομάδα Ρέιντζερς είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το Ibrox Stadium, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

«Θαύμα» ψάχνουν οι γηπεδούχοι

Η Ρέιντζερς φιλοξενεί τον Άγιαξ στο «Άιμπροξ» στην τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Από ήττα στην έδρα της Νάπολι προέρχονται οι γηπεδούχοι, ενώ και ο Αίαντας γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Λίβερπουλ.

* Μαθηματικές και μόνο οι ελπίδες της Ρέιντζερς για την 3η θέση, αφού θα πρέπει να επικρατήσει με 5 γκολ διαφορά του Άγιαξ για να τα καταφέρει μιας και στο ματς της πρεμιέρς είχε ηττηθεί με 4-0 από τους Ολλανδούς.

Ηττήθηκε πολύ εύκολα με 3-0 στην έδρα της Νάπολι και ελάχιστοποιήθηκαν οι πιθανότητές της για να προλάβει την 3η θέση. Οι Σκωτσέζοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Ιταλών και δέχτηκαν νωρίς δύο γκολ (11', 16') με το παιχνίδι να μετατρέπεται από νωρίς σε τυπική διαδικασία, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν τρόπους να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους, πόσο μάλλον να απειλήσουν. Στο 80' δέχτηκαν ένα τέρμα ακόμα, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Χωρίς βαθμό και με μόλις ένα γκολ και την χειρότερη άμυνα της διοργάνωσης (19 τέρματα παθητικό) η Ρέιντζερς έζησε ένα «μαρτύριο» μέχρι στιγμής στον όμιλο. Χρειάζεται νίκη με 5 γκολ για να πάρει την 3η θέση αντί του Άγιαξ, αλλά η μέχρι τώρα εικόνα της φυσικά δεν δημιουργεί ελπίδες πως μπορεί να τα καταφέρει.

Στην σκωτσέζικη Πρέμιερσιπ συνέτριψε το Σάββατο (29/10) με 4-1 την Αμπερντίν και παρέμεινε στην 2η θέση και το -4 από την πρωτοπόρο Σέλτικ.

Αγωνιστικά νέα: Τιμωρημένος ο βασικός χαφ Λούντστραμ που συμπλήρωσε κάρτες. Νοκ άουτ ακόμα ο μπακ Γιλμάζ και ο στόπερ Ντέιβις. Τραυματίες επίσης παραμένουν οι στόπερ Γκόλντσον, Σούταρ, οι αμυντικοί χαφ Τζακ και Καμαρά, ενώ εξαιρετικά αμφίβολος είναι ο βασικός μεσοεπιθετικός Λόρενς. Μακροχρόνια εκτός ο αμυντικός Χελάντερ και ο μέσος Χάτζι.Ηττήθηκε πολύ εύκολα 3-0 στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα» και αποκλείστηκε οριστικά από την συνέχεια της διοργάνωσης. Ο Αίαντας ξεκίνησε δυνατά και είχε δοκάρι στο 3' με τον Μπεργκχάους, ενώ ο Τάντιτς έχασε τεράστια ευκαιρία στο 22'. Τελικά όμως το γκολ το βρήκε η Λίβερπουλ στο 42', ενώ οι γηπεδούχοι γλίτωσαν από το δοκάρι στο 44'. Στο δεύτερο μέρος ο Άγιαξ μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά από την αρχή, αλλά δέχθηκε γρήγορα δύο γκολ (49', 52') και το υπόλοιπο του ματς κύλησε πολύ ήρεμα ε τους γηπεδούχους πλήρωσε απογοητευμένους να μην αντιδρούν.

Καμία σχέση με την ομάδα που παρουσίζε τα τελευταία χρόνια δεν είχε ο Άγιαξ στον όμιλο, έχοντας μάλιστα δεχθεί 15 γκολ, σε μία από τις χειρότερες παρουσίες του συνολικά στην διοργάνωση. Ο Αίαντας πάντως θα συνεχίζει όπως όλα δείχνουν στο Γιουρόπα Λιγκ, αφού πρέπει να συμβούν απίστευτα πράγματα για να τερματίσει τελευταίος.

Στην Ερεντιβίζιε παραμένει στην πρώτη θέση, αλλά δεν είχε υποχρεώσεις το περασμένο Σαββατοκύριακο, ενώ την προσεχή Κυριακή (6/11) υποδέχεται την Αϊντχόφεν στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής.

Αγωνιστικά νέα: Αμφίβολος ο βασικός επιθετικόις Μπρόμπεϊ. Αποθεραπεύτηκε και επιστρέφει ο στόπερ Καπλάν.

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Η Ρέιντζερς αποτελεί την χειρότερη ομάδα της διοργάνωσης μέχρι στιγμής, τόσο σε επίπεδο εικόνας όσο και αποτελεσμάτων. Δεν βλέπω τον τρόπο που οι Σκωτσέζοι θα μπορέσουν να κάνουν μία τόσο μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας με τέσσερα γκολ διαφορα επί του «πληγωμένου» ευρωπαϊκά Αίαντα, ο οποίος θεωρώ πως θα παίξει τόσο... όσο ώστε να εξασφαλίσει την 3η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Το ματς θα έχει γκολ θεωρώ, αλλά δεν θα ξεφύγει. Επιλογή μου το να σημειωθούν 2-3 γκολ.

• Στους τελευταίους 11 από 12 αγώνες της ομάδας Άγιαξ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.48 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Ρέιντζερς έχασε στους τελευταίους 5 αγώνες στη διοργάνωση Τσάμπιονς Λιγκ.
    Σημείο: 2 με απόδοση 1.78 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Άγιαξ έχασε στους τελευταίους 4 αγώνες στη διοργάνωση Τσάμπιονς Λιγκ.
    Σημείο: 1 με απόδοση 3.90 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 4 από 5 αγώνες της ομάδας Ρέιντζερς, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Τσάμπιονς Λιγκ).

ΔΙΕΘΝΗ: Τσάμπιονς Λιγκ