2/4/2022 21:00
Κωδ ΟΠΑΠ: 390
3 - 1
Τελείωσε
Ο συγκεκριμένος αγώνας παίχτηκε πριν 754 ημέρες. Για να δείτε την τελευταία αναμέτρηση πατήστε εδώ: Άλκμααρ - Φίτεσε στις 30/3/2024

• Θεατές: 17406
90+7'

90+7'

17406 θεατές βρίσκονται σήμερα στο γήπεδο

90+7'

Κατοχή: Άλκμααρ: 46%, Φίτεσε: 54%.

90+6'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Sam Beukema από την ομάδα Άλκμααρ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

90+6'
Γέμισμα

Ο Yukinari Sugawara εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

90+6'

Κίτρινη κάρτα για τον Maximilian Wittek

90+6'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Maximilian Wittek για την ομάδα Φίτεσε. Ο Dani de Wit σταματάει την φάση.

90+5'

Ο Jacob Rasmussen τιμωρείται για σπρώξιμο στον Jordy Clasie

90+5'

Ελεύθερο για την ομάδα Άλκμααρ

90+5'

Ο Riechedly Bazoer αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

90+4'

Η ομάδα Φίτεσε έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

90+4'
Απόκρουση

Ο Sam Beukema απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90+4'
Σέντρα

Ο Riechedly Bazoer κάνει τη σέντρα

90+4'

Η ομάδα Φίτεσε εκδηλώνει επίθεση

90+3'

Ο Adrian Grbic από την ομάδα Φίτεσε είναι σε θέση οφσάιντ

90+3'

Η ομάδα Φίτεσε έχει την κατοχή της μπάλας

90+3'

Η ομάδα Φίτεσε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

90+3'

90+2'

90+2'

90+2'

90+2'
Σέντρα

Ο Matus Bero από την ομάδα Φίτεσε κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

90+1'

90+1'

Οι καθυστερήσεις θα είναι 5'

90+1'

Ο Maximilian Wittek από την ομάδα Φίτεσε εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

90+1'

Το σουτ από μακρινή απόσταση που επιχείρησε ο Riechedly Bazoer κατέληξε σε κόρνερ μετά από επέμβαση του γκολκίπερ

90+1'

Λίγο ήθελε! Σουτ από τον Ikoma Lois Openda χτυπάει στο δοκάρι!

90'

Ο Maximilian Wittek από την ομάδα Φίτεσε εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

90'
Κακό κοντρόλ

Ο Peter Vindahl Jensen από την ομάδα Άλκμααρ έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

90'
Σέντρα

90'
Απόκρουση

Ο Bruno Martins Indi απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

90'
Σέντρα

90'

Το σουτ του Ikoma Lois Openda μπλοκάρεται

89'
Σέντρα

Ο Owen Wijndal κάνει τη σέντρα

89'

Η ομάδα Άλκμααρ εκδηλώνει επίθεση

89'
Απόκρουση

89'
Σέντρα

Ο Maximilian Wittek κάνει τη σέντρα

89'

88'

88'

Ο Matus Bero αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

88'

88'
Γέμισμα

Ο Maximilian Wittek εκτελεί το φάουλ με γέμισμα προς την περιοχή

87'

Ο Jordy Clasie τιμωρείται για σπρώξιμο στον Riechedly Bazoer

87'

87'

87'

Η ομάδα Άλκμααρ έχει μία καλή ευκαιρία να σκοράρει.

86'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Jesper Karlsson από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Riechedly Bazoer

85'

Κατοχή: Άλκμααρ: 47%, Φίτεσε: 53%.

85'

Η ομάδα Άλκμααρ έχει την κατοχή της μπάλας

85'

Ο Vangelis Pavlidis δίνει τη θέση του στον Pantelis Hatzidiakos

84'

Ο Sondre Tronstad δίνει τη θέση του στον Simon van Duivenbooden

83'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Jesper Karlsson της ομάδας Άλκμααρ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι με το δεξί πόδι! Ο Jeroen Houwen λίγο έλειψε να αποκρούσει.

83'
Πέναλτι

Μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής αποφάσισε να παραμείνει στην αρχική απόφασή του και να καταλογίσει πέναλτι για την ομάδα Άλκμααρ!

83'
Σε εξέλιξη

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός πέναλτι.

83'

ΠΕΝΑΛΤΙ- Ο Riechedly Bazoer από την ομάδα Φίτεσε υποπίπτει σε πέναλτι για επικίνδυνο παιχνίδι στον Vangelis Pavlidis.

81'

Ο Vangelis Pavlidis από την ομάδα Άλκμααρ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

81'

81'

Ο Owen Wijndal από την ομάδα Άλκμααρ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

81'

Ένας παίκτης από την ομάδα Άλκμααρ στέλνει την μπάλα μέσα στην περιοχή με ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά.

80'

80'

80'

Ο Aslak Fonn Witry είναι τραυματίας και αντικαθίσταται από τον Zakaria Aboukhlal

79'

Ο Aslak Fonn Witry είναι πεσμένος στο έδαφος λόγω τραυματισμού και δέχεται ιατρική περίθαλψη

79'

79'

Ο Sondre Tronstad υποπίπτει σε χέρι

78'
Απόκρουση

Ο Owen Wijndal απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

78'
Σέντρα

Ο Thomas Buitink κάνει τη σέντρα

78'
Απόκρουση

78'
Γέμισμα

77'

Κίτρινη κάρτα για τον Vangelis Pavlidis

77'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Vangelis Pavlidis ανέτρεψε τον Maximilian Wittek από πίσω και δόθηκε φάουλ

76'

76'

75'

Κατοχή: Άλκμααρ: 48%, Φίτεσε: 52%.

75'

Η ομάδα Άλκμααρ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

74'

74'

Ο Thomas Buitink από την ομάδα Φίτεσε πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

74'

Η ομάδα Άλκμααρ παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

73'

Ο Maximilian Wittek αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

73'

73'
Απόκρουση

Ο Danilho Doekhi απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

73'

Ο Tijjani Reijnders από την ομάδα Άλκμααρ κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

72'

72'

Ο Ikoma Lois Openda από την ομάδα Φίτεσε κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

72'

71'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Thomas Buitink από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Owen Wijndal

71'

Ο Ikoma Lois Openda έχει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά ο Peter Vindahl Jensen βγαίνει δυνατά και σώζει!

71'

70'

Κατοχή: Άλκμααρ: 50%, Φίτεσε: 50%.

70'

Ο Fredrik Midtsjoe δίνει τη θέση του στον Tijjani Reijnders

69'

Ο Dani de Wit από την ομάδα Άλκμααρ είναι σε θέση οφσάιντ

69'

69'

69'

Η ομάδα Φίτεσε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

68'

68'

66'
Απόκρουση

Ο Aslak Fonn Witry απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

66'

65'

Κατοχή: Άλκμααρ: 54%, Φίτεσε: 46%.

65'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Φίτεσε μετράει κανονικά.

65'
Σε εξέλιξη

VAR - ΠΙΘΑΝΟ ΓΚΟΛ! - Ο διαιτητής σταματάει το παιχνίδι. Έλεγχος από το VAR σε εξέλιξη, πιθανός καταλογισμός γκολ.

64'

Ο Toni Domgjoni δίνει τη θέση του στον Thomas Buitink

64'

Ο Romaric Yapi δίνει τη θέση του στον Yann Gboho

63'

Ο Ikoma Lois Openda έδωσε την ασίστ για το γκολ.

63'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Sondre Tronstad σκοράρει με το αριστερό πόδι!

63'

62'

62'

61'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Jacob Rasmussen από την ομάδα Φίτεσε αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

61'
Σέντρα

Ο Ikoma Lois Openda κάνει τη σέντρα

61'

60'

60'

Ο Jesper Karlsson αποτυγχάνει να βρει στόχο με σουτ έξω από την περιοχή

60'

Ο Vangelis Pavlidis από την ομάδα Άλκμααρ είναι σε θέση οφσάιντ

60'
Γέμισμα

58'

Κίτρινη κάρτα για τον Matus Bero

58'

Απρόσεκτο μαρκάρισμα εδώ. Ο Matus Bero υποπίπτει σε σκληρό φάουλ στον Owen Wijndal

56'
Γκολ

ΤΟ ΓΚΟΛ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! - Αφού είδε ξανά τη φάση, ο διαιτητής αποφασίζει ότι το γκολ για την ομάδα Άλκμααρ μετράει κανονικά.

56'
Σε εξέλιξη

56'

ΑΥΤΟΓΚΟΛ! Ο Jacob Rasmussen στέλνει τη μπάλα στην εστία της ομάδας του!

56'

Ο Owen Wijndal από την ομάδα Άλκμααρ πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

56'
Απόκρουση

56'
Σέντρα

Ο Yukinari Sugawara κάνει τη σέντρα

55'

Η ομάδα Άλκμααρ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

55'

55'

55'
Απόκρουση

54'
Σέντρα

Ο Romaric Yapi κάνει τη σέντρα

54'

54'

Η ομάδα Άλκμααρ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στην δική της πλευρά του γηπέδου

53'

Η ομάδα Άλκμααρ κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα αριστερά στο μισό της αντιπάλου της

52'

52'

Το σουτ του Jesper Karlsson μπλοκάρεται

52'

52'

51'
Απόκρουση

Ο Vangelis Pavlidis απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

51'

50'

50'

49'

49'

48'

47'

47'

46'

Ο Maximilian Wittek από την ομάδα Φίτεσε κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή αλλά ένας αντίπαλος διώχνει

46'

46'

Ο Vangelis Pavlidis από την ομάδα Άλκμααρ κάνει μία ωραία πάσα μέσα στην περιοχή αλλά οι συμπαίκτες του δεν μπορουν να την εκμεταλλευτούν.

46'

46'

45+1'

Το γκολ που σκόραρε η ομάδα Άλκμααρ της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα.

45+1'

45+1'

45'

Η ομάδα Φίτεσε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στο μισό της αντιπάλου της

45'

44'
Απόκρουση

Ο Jeroen Houwen απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

44'
Σέντρα

44'

44'

Ο Owen Wijndal από την ομάδα Άλκμααρ το παρακάνει καθώς τραβάει και ρίχνει κάτω τον Ikoma Lois Openda

43'

Η ομάδα Φίτεσε κερδίζει ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά στην δική της πλευρά του γηπέδου

43'

43'

42'

42'

41'

41'

Ο Dani de Wit τιμωρείται για σπρώξιμο στον Matus Bero

41'
Απόκρουση

Ο Jacob Rasmussen απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

41'

Ο Jesper Karlsson από την ομάδα Άλκμααρ εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά.

40'

40'

40'

40'

39'

39'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Adrian Grbic από την ομάδα Φίτεσε αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

39'
Σέντρα

39'

38'

38'

37'

36'

Ο διαιτητής σφύριξε. Ο Ikoma Lois Openda ανέτρεψε τον Owen Wijndal από πίσω και δόθηκε φάουλ

36'

36'

Κατοχή: Άλκμααρ: 52%, Φίτεσε: 48%.

35'

Ο Ikoma Lois Openda τιμωρείται για σπρώξιμο στον Owen Wijndal

34'

34'

34'

32'

Ο Jesper Karlsson έδωσε την ασίστ για το γκολ.

32'

ΓΚΟΟΟΟΟΛ - Ο Vangelis Pavlidis της ομάδας Άλκμααρ σκοράρει μετά την προσπάθεια που έκανε με το δεξί πόδι και την αλλαγή πορεία της μπάλας που κατέληξε πίσω από τον γκολκίπερ.

32'
Ντρίμπλα

Επίδειξη τεχνικής κατάρτησης από τον Vangelis Pavlidis , ο οποίος προσπερνάει με ντρίπλες τους αντιπάλους του

32'
Σέντρα

Ο Jesper Karlsson κάνει τη σέντρα

32'

31'

30'

30'

30'

30'

29'

Η ομάδα Φίτεσε παίζει κοντά την μπάλα σε ελεύθερο.

29'

Ο Jesper Karlsson δοκίμασε ένα δύσκολο ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να φεύγει άουτ

29'

29'

28'

28'

Ο Jacob Rasmussen υποπίπτει σε χέρι

28'

28'
Απόκρουση

Ο Dani de Wit απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

27'

27'

Ο Ikoma Lois Openda από την ομάδα Φίτεσε έκανε κακή επαφή με τη μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του συμπαίκτη του.

27'

27'
Απόκρουση

Ο Peter Vindahl Jensen απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

27'

O Riechedly Bazoer στέλνει τη μπάλα μακριά.

26'

26'

25'

Κατοχή: Άλκμααρ: 43%, Φίτεσε: 57%.

25'

25'

25'

24'

24'

23'

23'

22'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Vangelis Pavlidis από την ομάδα Άλκμααρ ανατρέπει τον Riechedly Bazoer

21'

21'

Ο Maximilian Wittek πηγαίνει για γκολ, αλλά η προσπάθειά του δεν ήταν ποτέ κοντά στο στόχο.

21'

Ο Adrian Grbic από την ομάδα Φίτεσε πασάρει σε έναν συμπαίκτη του.

21'

20'

Ο Owen Wijndal τιμωρείται για σπρώξιμο στον Danilho Doekhi

19'

19'

Τόσο κοντά! Ο Danilho Doekhi έχει μια καταπληκτική ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά η κεφαλιά του απομακρύνεται από τον Peter Vindahl Jensen!

19'

19'
Απόκρουση

Ο Yukinari Sugawara απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

18'

18'

18'

17'
Απόκρουση

17'

O Yukinari Sugawara στέλνει τη μπάλα μακριά.

17'

Ο Ikoma Lois Openda από την ομάδα Φίτεσε είναι σε θέση οφσάιντ

16'

16'

15'

15'

Κατοχή: Άλκμααρ: 53%, Φίτεσε: 47%.

15'

14'

13'

13'

13'

Ο διαιτητής καταλογίζει το φάουλ καθώς ο Toni Domgjoni από την ομάδα Φίτεσε ανατρέπει τον Fredrik Midtsjoe

12'
Σέντρα

Ο Jesper Karlsson από την ομάδα Άλκμααρ κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα βγαίνει άουτ

12'

11'

Ο Sam Beukema από την ομάδα Άλκμααρ είχε προσπάθεια εκτός στόχου

11'

11'

Ο Sam Beukema της ομάδας Άλκμααρ παίρνει την κεφαλιά αλλά βλέπει την προσπάθεια του να μπλοκάρεται πριν καταλήξει στα δίχτυα.

10'

Κατοχή: Άλκμααρ: 42%, Φίτεσε: 58%.

10'

Το σουτ του Dani de Wit μπλοκάρεται

10'
Απόκρουση

Ο Sondre Tronstad απομακρύνει τη μπάλα και απαλλάσει την ομάδα του από την πίεση

9'

Ο Jesper Karlsson από την ομάδα Άλκμααρ εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά.

9'
Απόκρουση

Ο Danilho Doekhi απομακρύνει τον κίνδυνο διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ...

9'
Σέντρα

9'

9'

Ο Ikoma Lois Openda τιμωρείται για σπρώξιμο στον Aslak Fonn Witry

8'

7'

7'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Danilho Doekhi από την ομάδα Φίτεσε αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

7'
Γέμισμα

6'

Επικίνδυνο παιχνίδι από τον Aslak Fonn Witry για την ομάδα Άλκμααρ. Ο Adrian Grbic σταματάει την φάση.

6'

5'

5'

4'

4'

4'

4'

3'

3'

2'

2'

Παρουσιάστηκε ευκαιρία στον Ikoma Lois Openda από την ομάδα Φίτεσε αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη

1'

1'

1'

1'

Καλώς ήρθατε στο σημερινό παιχνίδι όπου οι προβολείς φωτίζουν όλο το γήπεδο.

1'

Η ομάδα Φίτεσε είναι στη σέντρα, και το παιχνίδι ξεκινά

0'

0'

Καλησπέρα σας από το AFAS Stadion, το παιχνίδι θα ξεκινήσει σε περίπου 5 λεπτά

Τον πρώτο λόγο τα γκολ και μετά οι γηπεδούχοι

Η Άλκμααρ φιλοξενεί την Φίτεσε για την 28ης αγωνιστικής της Eredivisie και θέλει να μείνει σε τροχιά τετράδας επιστρέφοντας στις νίκες. Από ισοπαλία στην έδρα της Βίλεμ προέρχονται οι γηπεδούχοι, από ήττα έκπληξη εντός έδρας από την Βάαλβαϊκ οι φιλοξενούμενοι.

ΑΛΚΜΑΑΡ

Πρώτα η Μπόντο Γκλιμτ την απέκλεισε από την συνέχεια του Conference League με δραματικό τρόπο στην παράταση και μετά ήρθε και η απώλεια βαθμών στην Eredivisie.

Ατυχία και απροσεξία κόστισαν στην Άλκμααρ κόντρα στη Βίλεμ με την οποία ανδείχθηκε τελικά ισόπαλη (2-2). Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς με τον Κάρλσον να να απειλεί μόλις στο 6', αλλά ο Βέλενρόιτερ απέκρουσε και έστειλε τη μπάλα να χτυπήσει στο δοκάρι πριν απομακρυνθεί. Δύο αδράνειες στο κέντρο της άμυνας της Άκλμααρ όμως την έφεραν πίσω στο σκορ με 2-0 μόλις στο 17', αφού αρχικά ο Νάναλι με κοντινή κεφαλιά στο 7' και δέκα λεπτά αργότερα ο Καμπανγκού, που εκμεταλλεύτηκε το τετ-α-τετ στο οποίο βρέθηκε, σκόραραν για τους γηπεδούχους.

Η Άλκμααρ συνέχισε πάντως να έχει τον πρώτο λόγο και να πιέζει και στο 35', μετά από κόρνερ και μπέρδεμα στην περιοχή, ο προωθημένος Μάρτινς Ίντι μείωσε με κοντινό πλασέ σε 2-1. Καθ' όλα τη διάρκεια της επνάληψης η Άλκμααρ άγγιξε δύο φορές την ισοφάριση με τον Σουγκαβάρα (58') και τον Κάρλσον (61') να «σημαδεύουν» τα δοκάρια του Βέλενρόιτερ από πλεονεκτικές θέσεις. Τελικά η «λύτρωση» ήρθε στο 90'+1' με κεφαλιά του Ζακάρια στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ και οι φιλoξενούμενοι εφυγσαν με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στην 5η θέση με 54 βαθμούς η Άλκμααρ, στο -3 από την Φέγενορντ (3η θέση) και στο -1 από την Τβέντε (4η θέση). Στόχος να τερματίσει τουλάχιστον 4η ώστε να αποφύγει την διαδικασία των Play Offs για την εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Στο διάστημα της διακοπής έδωσε φιλικό ματς με την Γκόου Αχέντ Ίγκλς, την οποία συνέτριψε 7-1.

«Στα τελευταία ματς δεν αποδώσαμε σύμφωνα με το επίπεδό μας. Η διακοπή πιστεύω μας έκανε καλό. Ξέρουμε τί μπορούμε να πετύχουμε και θα κοιτάξουμε κάθε ματς ξεχωριστά ως το τέλος ξεκινώντας από αυτό με την Φίτεσε» , δήλωσε ο προπονητής της Άλκμααρ, Πασκάλ Γιάνσεν.

Αγωνιστικά Νέα: Αμφίβολος ο κομβικός μέσο Μίντσο (22/0), νοκ άουτ ο μεσοεπιθετικός Τααμπούνι (1/0) και ο μακροχρόνια απόντας επιθετικός Ντούιν (1/0).

ΦΙΤΕΣΕ

Ο αποκλεισμός από την Ρόμα στο Conference League με γκολ στις καθυστερήσεις στο 1-1 του «Ολίμπικο», τρεις ημέρς νωρίτερα, την απογοήτευσε αλλα και την κούρασε όπως φάνηκε κόντρα στη Βάαλβαϊκ. Η Φίτεσε αν και προηγήθηκε στο 6' με τον Οπέντα κοντρα στη Βάαλβαϊκ, γνώρισε την ήττα αφού στάθηκε άτυχη όταν ισοφαρίστηκε από μακρινό σουτ του Μέλενστιν (15') που κόντραρε και εν συνεχεία πλήρωσε την απροσεξία της άμυνάς της όταν ο Μπάτνερ (51') ολοκλήρωσε με υποδειγματικό τρόπο συνδυασμό των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Άρνεμ πάντως ανέβασε την απόδοσή την απόδοσή της και πίεσε για την ισοφάριση, αλλά με εξαίρεση το γκολ του Οπέντα στο 59', που ακυρώθηκε ορθώς ως οριακό οφσάιντ, δεν δημιούργησε κάποια μεγάλη φάση, παρ' ότι είχε «κατασκηνώσει» έξω από την περιοχή της Βάαλβαϊκ κι έτσι το 1-2 παρέμεινε ως το τέλος.

Μία νίκη τελευταία επτά ματς μετρά η Φίτεσε, με τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις στις οποιες δεν είχε συνηθίσει η ομάδα να παίζουν μεγάλο ρόλο στη σωματική και πνευματική κόπωση των παικτών. Στην 6η θέση με 41 βαθμους η Φίτεσε που δεν μπορεί να πάει πιο ψηλά αλλά ταυτόχρονα κρατά γερά το εισιτήριο για εισοδο στα Play Offs αφού είναι στο +1 από την Ουτρέχτη και +5 από την Χρόνινγκεν.

«Ξέρουμε πόσο υπέροχο είναι να αγωνίζεσαι σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις και θέλουμε να το ζήσουμε ξανά. Στόχος να είμαστε τουλάχιστον στα Play Offs και αυτό περνάει από ματς σαν αυτό κόντρα στην Άλκμααρ» , δήλωσε ο τεχνικός της Φίτεσε, Τόμας Λετς.

Αγωνιστικά Νέα: Πολλές οι απουσίες καθώς νοκ άουτ τέθηκαν ο δεξιός μπακ Ντάσα (25/0) λόγω κορονοϊού, ο επιθετικός Φρεντέρικσεν (24/7) που είναι τραυματίας, ο γκολκίπερ Σχούμπερτ (14/0) που υποφέρει από ίωση Ορόζ, ενώ δεν έχουν γυρίσει ακόμα από τις εθνικές τους ομάδες ο μεσοεπιθετικός Ερνάντεζ (0/0) και ο στόπερ Ορόζ (21/3). Επιστρέφουν ο επιθετικός Μπάουτινκ (21/2) και ο στόπερ Χάγιεκ (17 συμ.).

Γιώργος Χρονόπουλος Αθλητικογράφος

Πολύ χαμηλά ο άσος για τα δεδομένα της αναμέτρησης. Φαβορί μεν η Άλκμααρ, αλλά η Φίτεσε δεν στερείται ποιότητας, παρά την αστάθειά στην απόδοση της. Θεωρώ πως θα βρουν γκολ και οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως αποτελέσματος, οπότε στηρίζω στο αμφίσκορο.

• Η ομάδα Άλκμααρ δεν έχει χάσει στους τελευταίους 8 από 9 αγώνες στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε.
    Σημείο: 1X με απόδοση 1.12 στον ΟΠΑΠ
  • Η ομάδα Φίτεσε δεν έχει κερδίσει στους τελευταίους 6 αγώνες εκτός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις.
    Σημείο: X2 με απόδοση 2.08 στον ΟΠΑΠ
  • Στους τελευταίους 6 από 7 αγώνες της ομάδας Άλκμααρ, μπήκαν περισσότερα από 2.5 γκολ (στη διοργάνωση Ερεντιβίζιε).
    Σημείο: Over με απόδοση 1.88 στον ΟΠΑΠ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ερεντιβίζιε